Webform (6.x-3.9) - en to ja translation catalogue (590 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Markup
ja: マークアップ

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Closed
ja: クローズド

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Download
ja: ダウンロード

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: None
ja: なし

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Types
ja: タイプ

en: Multiple
ja: 複数

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Download PDF
ja: PDFをダウンロード

en: Open
ja: オープン

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Time
ja: 時間

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: key
ja: キー

en: Display
ja: 表示

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Component
ja: コンポーネント

en: #
ja: No.

en: User
ja: ユーザー

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Options
ja: オプション

en: Node
ja: ノード

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ja: 同じ階層にあるメニュー間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。

en: All
ja: すべて

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Year
ja: 年

en: Submission information
ja: 送信情報

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Month
ja: 月

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Address
ja: 住所

en: Serial
ja: シリアル

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: am
ja: 午前

en: pm
ja: 午後

en: Clone
ja: 複製

en: Operator
ja: オペレータ

en: Position
ja: ポジション

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: UID
ja: ユーザーID

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Palau
ja: パラオ

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Virgin Islands
ja: ヴァージン諸島

en: Hidden
ja: 非表示

en: Root
ja: ルート

en: minute
ja: 分

en: Countries
ja: 国

en: Clear
ja: クリアー

en: hour
ja: 時間

en: E-mail subject
ja: メール件名

en: Empty
ja: 空

en: Default template
ja: デフォルトのテンプレート

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: or
ja: または

en: Results
ja: 結果

en: Completed
ja: 完了

en: completed
ja: 完了

en: Documents
ja: ドキュメント

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Analysis
ja: 解析

en: Clear Form Submissions
ja: フォームの送信内容をクリアー

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ja: このフォームに送信された内容を本当にすべて削除しますか？

en: Webform %title entries cleared.
ja: ウェブフォーム %title の送信内容をクリアーしました。

en: Are you sure you want to delete this submission?
ja: この送信内容を本当に削除しますか？

en: Submitted values are
ja: 送信された内容

en: responses
ja: レスポンス

en: Webforms
ja: ウェブフォーム

en: View and edit all the available webforms on your site.
ja: サイトで利用可能なウェブフォームの閲覧と編集。

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Global configuration of webform functionality.
ja: ウェブフォームの機能の共通設定。

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: ユーザーがアクセス可能なフォームやアンケートを作成します。送信内容や統計は記録され、特定のユーザーがそれを閲覧できます。

en: Go to form
ja: フォームへ

en: View this form.
ja: このフォームを表示。

en: Mandatory
ja: 必須

en: E-mail to address
ja: メール宛先アドレス

en: E-mail from name
ja: メール差出人名

en: E-mail from address
ja: メール差出人アドレス

en: ever
ja: なし

en: every hour
ja: 毎時

en: every day
ja: 毎日

en: every week
ja: 毎週

en: No Components, add a component below.
ja: コンポーネントがありません。下記からコンポーネントを追加してください。

en: Field Key
ja: フィールドキー

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ja: このフォーム要素を表示する際にラベルとして使用します。

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ja: ユーザーがフォームを使用する際のヘルプとして表示する、このフィールドの簡潔な説明。

en: Check this option if the user must enter a value.
ja: ユーザーに必ず値を入力させるには、このオプションをチェックして下さい。

en: Parent Fieldset
ja: 親フィールドセット

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
ja: @type タイプのウェブフォームコンポーネントには編集機能がありません。

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
ja: フィールドキー %field_key が不正です。小文字の半角英数字とアンダースコア（ _ ）だけを使用してください。

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
ja: フィールドキー %field_key はフィールド %existing_field によって既に使用されています。他のフィールドと重複しない固有のキーを使用してください。

en: Submission #@sid
ja: 送信内容 #@sid

en: Previous submission
ja: 前の送信内容

en: Next submission
ja: 次の送信内容

en: Submitted by !name
ja: !nameが送信

en: Next Page >
ja: 次のページ ＞

en: < Previous Page
ja: ＜ 前のページ

en: The webform component @type is not able to be displayed
ja: ウェブフォームコンポーネント @type は表示できません。

en: Illegal information. Data not submitted.
ja: 不正な情報です。データは送信されませんでした。

en: Go back to the form
ja: フォームへ戻る

en: access own webform submissions
ja: 自分の送信内容へのアクセス

en: edit own webform submissions
ja: 自分の送信内容の編集

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
ja: フォームやアンケートを作成できるようになります。

en: Default value
ja: デフォルト値

en: The default value of the field.
ja: フィールドのデフォルト値。

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Presents month, day, and year fields.
ja: 年月日のフィールドを表示します。

en: Left Blank
ja: 無回答

en: User entered value
ja: ユーザーが入力した値

en: Width of the textfield.
ja: テキストフィールドの幅。

en: User email as default
ja: ユーザーのメールアドレスをデフォルトで使用

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ja: ログインユーザーであれば、そのユーザーのメールアドレスをこのフィールドのデフォルトの値にセットします。

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ja: このフィールドを編集できなくします。変更できないデフォルトの値を設定するのに役立ちます。

en: Average submission length in words (ex blanks)
ja: 送信内容に含まれる平均単語数（空白を除く）

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ja: このフィールドセットが折りたたみ可能であれば、ユーザーはフィールドセットを閉じたり開いたりすることができます。

en: Collapsed by Default
ja: デフォルトで折りたたむ

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ja: デフォルトでは、折りたたみ可能なフィールドセットは「オープン」です。このオプションを有効にすると、 フィールドセットのデフォルトが「クローズド」となります。

en: Web Images
ja: ウェブ画像

en: Desktop Images
ja: デスクトップ画像

en: Additional Extensions
ja: 追加の拡張子

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ja: このアップロードフィールドに追加する拡張子のリストをカンマ区切りで入力してください。<br />入力された拡張子は、上記のアイテムに追加されます。

en: Max Upload Size
ja: 最大アップロードファイルサイズ

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
ja: ユーザーがアップロードすることの出来る最大ファイルサイズをKB単位で入力してください。

en: Upload Directory
ja: アップロード先ディレクトリー

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
ja: ウェブフォームからアップロードすると、そのファイルはサイトのfilesディレクトリーへ常に保存されます。ファイルを保存するサブフォルダーを任意で指定することができます。

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
ja: 拡張子が「%ext」のファイルは許可されていません。以下のいずれかの拡張子を持つファイルをアップロードしてください: %exts

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
ja: ファイル「%filename」はサイズが大きすぎます（%filesize KB）。%maxsize KB以下のファイルをアップロードしてください。

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
ja: アップロードファイル %filename を保存できませんでした。保存先のディレクトリーが書き込み可能になっていません。

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
ja: アップロードファイルを保存できませんでした。保存先のディレクトリーが存在しません。

en: Uploading a new file will replace the current file.
ja: 新しいファイルをアップロードすると、現在のファイルを差し替えられます。

en: User uploaded file
ja: ユーザーがアップロードしたファイル

en: Average uploaded file size
ja: アップロードファイルのサイズの平均

en: Questions
ja: 質問

en: Randomize Options
ja: オプションをランダム化

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ja: グリッド上部のオプションの順序をランダムとし、フォームを表示する毎に順序が変わるようにします。

en: Randomize Questions
ja: 質問をランダム化

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ja: グリッドサイドの質問の順序をランダムとし、フォームを表示する毎に順序が変わるようにします。

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ja: ラジオボタンで表される格子状の質問を作成することができます。

en: Non-empty
ja: 入力有り

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
ja: マークアップによって、フォームの中にHTMLやPHPのロジックを挿入することができます。

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
ja: フィールドのデフォルトの値。複数の選択肢を指定する場合はカンマ区切りで入力してください。

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ja: このオプションにチェックを入れると、ユーザーが複数の値を選択できるようになります。

en: Listbox
ja: リストボックス

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ja: チェックボックスやラジオボタンまたはセレクトボックスを作成することができます。

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ja: ラージテキストエリアによって、複数行にわたる文字列を入力することができます。

en: Basic textfield type.
ja: ベーシックなテキストフィールドのタイプです。

en: Time Format
ja: 日付の書式

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
ja: 時間を12時間表記とするか24時間表記とするかのオプション。

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ja: 時間と分のフィールドを表示します。場合によって午前/午後のフィールドも表示します。

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Utah
ja: ユタ州

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Washington
ja: ワシントン州

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: !title: !required
ja: !title： !required

en: Full node
ja: 完全なノード

en: Publish
ja: 掲載

en: Grid
ja: グリッド

en: Submission settings
ja: 送信設定

en: From name
ja: 送信者名

en: From address
ja: 差出人アドレス

en: E-mail template
ja: メールテンプレート

en: Export format
ja: 出力書式

en: empty
ja: 空

en: Values
ja: 値

en: District of Columbia
ja: ワシントンD.C.

en: Print
ja: 印刷

en: Validation
ja: 検証

en: Available as block
ja: ブロックとして利用可能

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
ja: ウェブフォーム %title を作成しました。下記のフォームからウェブフォームにフィールドを追加してください。

en: Submission deleted.
ja: 送信内容を削除しました。

en: Redirect URL
ja: 転送先URL

en: Resizable
ja: リサイズ可

en: Custom template
ja: カスタムテンプレート

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: E-mail to
ja: 宛先

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: Illegal choice %choice in !name element.
ja: !name 要素では %choice を選択できません。

en: Delimited text
ja: 区切りテキスト

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
ja: カンマやタブ、その他の文字で区切られたプレーンなテキストファイル。

en: A file readable by Microsoft Excel.
ja: Microsoft Excel で閲覧可能なファイル。

en: Delimited text format
ja: 区切りテキストの書式

en: Comma (,)
ja: カンマ(,)

en: Tab (\t)
ja: タブ (\t)

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Colon (:)
ja: コロン(:)

en: Pipe (|)
ja: パイプ(|)

en: Period (.)
ja: ピリオド ( . )

en: Space ( )
ja: 半角空白( )

en: Is one of
ja: のいずれか

en: View link
ja: 表示リンク

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: 12-hour (am/pm)
ja: 12時間（午前/午後）

en: 24-hour
ja: 24時間

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ja: このフォームからはまだ送信されていません。<a href="!url">このフォームを表示</a>。

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: form
ja: フォーム

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: The results of this submission may be viewed at:
ja: この送信結果は以下で閲覧することができます:

en: New component name
ja: 新しいコンポーネント名

en: When adding a new component, the name field is required.
ja: コンポーネントを追加する際には、nameフィールドが必要となります。

en: Your webform has been published.
ja: ウェブフォームを掲載しました。

en: The component positions and mandatory values have been updated.
ja: コンポーネントの位置と必須の値を更新しました。

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
ja: 任意。このコンポーネントを他のフィールドセットに配置して、フォームを組み立てることができます。

en: Component %name cloned.
ja: コンポーネント %name を複製しました。

en: Component %name updated.
ja: コンポーネント %name を更新しました。

en: New component %name added.
ja: コンポーネント %name を追加しました。

en: Delete the %name fieldset?
ja: %name フィールドセットを削除しますか？

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
ja: %name フィールドセットと %name の子要素すべてを即座に削除します。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Delete the %name component?
ja: %name コンポーネントを削除しますか？

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
ja: %webform ウェブフォームから %name コンポーネントを即座に削除します。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Component %name deleted.
ja: コンポーネント %name を削除しました。

en: Submissions for %user
ja: %userからの送信内容

en: Show !count results per page.
ja: 1ページあたり !count 件を表示。

en: Showing all results.
ja: すべての送信内容を表示。

en: @total results total.
ja: 合計 @total 件の結果。

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
ja: ウェブフォームの結果をダウンロードする際に、CSV/TSVファイルの区切り文字として使用されます。タブを使用する方法が、ラテン文字以外を扱う際に最も信頼の置ける方法です。インポートしようとしているプログラムに従い、他の文字に変更することができます。

en: Submission Details
ja: 送信内容の詳細

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
ja: このページは、現在このウェブフォームノードに設定されているすべてのコンポーネントを表示します。たとえ同じタイプのものであっても、コンポーネントをいくつも追加することができます。コンポーネントを追加するには、テーブルの下のほうにあるフィールドに名前を入力し、タイプを選択します。フォームを送信してコンポーネントを追加するか、フォームの値を更新してください。

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
ja: コンポーネントの設定を変更するには、既存のコンポーネントの名前をクリックしてください。

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
ja: これらの権限は、どの役割がこのウェブフォームを送信できるかに影響します。ウェブフォームページへのアクセスには影響しません。ウェブフォームページへのアクセスを完全に遮断するには、<a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a>や<a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>といった、コンテンツへのアクセス権限を設定するモジュールを使用してください。

en: Roles that can submit this webform
ja: このウェブフォームを送信可能な役割

en: Show complete form in teaser
ja: ティーザーに完全なフォームを表示

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
ja: このノードのティーザー表示に完全なフォームを表示します。

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
ja: デフォルトでは、このフォームの送信ボタンのラベルは<em>送信</em>です。ここにタイトルを入力すると、デフォルトの値を上書きします。

en: Limit to !count submission(s) !timespan
ja: !timespanにつき送信は !count 回まで

en: The entered email address %address is not a valid address.
ja: 入力されたメールアドレス %address に誤りがあります。

en: Submissions for this form are closed.
ja: このフォームは閉じられました。

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
ja: このフォームを表示するには、 <a href="!login">ログイン</a>もしくは<a href="!register">ユーザー登録</a>してください。

en: You do not have permission to view this form.
ja: このフォームを表示する権限がありません。

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
ja: 送信回数の上限（@count回）に達しています。

en: You have already submitted this form.
ja: あなたはこのフォームを送信済みです。

en: You may not submit another entry at this time.
ja: あなたは現在、新しく送信することができません。

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
ja: <a href="!url">あなたの送信内容を表示</a>。

en: Available components
ja: 利用可能なコンポーネント

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
ja: ウェブフォームをインストールした段階で利用可能なフィールドタイプです。対応するチェックを外すことで、コンポーネントを無効にすることができます。チェックがあるコンポーネントだけが、既存および新規のウェブフォームで利用可能です。

en: Default e-mail values
ja: メールに使用するデフォルトの値

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
ja: ウェブフォームの結果を送信するデフォルトの差出人アドレス。フォームの管理人のアドレスがよく用いられます。

en: The default sender name which is used along with the default from address.
ja: デフォルトの差出人アドレスと組み合わせて用いられるデフォルトの差出人名。

en: Default subject
ja: デフォルトの件名

en: Form submission from: %title
ja: %titleのフォームからの送信

en: The default subject line of any e-mailed results.
ja: 結果メールのデフォルトの件名。

en: Allow cookies for tracking submissions
ja: 送信のトラッキングにクッキーを許可

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
ja: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">クッキー</a>を使用すると、同じユーザーがウェブフォームを繰り返し送信するのを防ぐのに役立ちます。ユーザー毎の送信制限にこの機能は必要ありませんが、正確さをより増す状況もあります。クッキーの他には、IPアドレスやサイトのユーザ名を用いることで、ウェブフォームは送信を繰り返す行為を防ぎます。

en: Default export format
ja: デフォルトのエクスポート形式

en: Default export delimiter
ja: デフォルトのエクスポートデリミター

en: Submission access control
ja: 送信権限制御

en: Select the user roles that may submit each individual webform
ja: ウェブフォームを送信可能な役割を選択

en: Disable Webform submission access control
ja: ウェブフォームの送信権限制御を無効化

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
ja: デフォルトでは、どの役割がフォームを送信することができるか、ウェブフォーム毎の設定で管理者が選択できます。ノードへのアクセス制御モジュールを別途使用して、ウェブフォームノードそのものへのアクセス権限を設定することで、ユーザーがいつもフォームを送信できるようにすることもできます。

en: Form: !form
ja: フォーム: !form

en: Submission updated.
ja: 送信内容を更新しました。

en: Thank you, your submission has been received.
ja: 送信ありがとうございます。あなたの送信内容を受け付けました。

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
ja: 値を動的に置換するトークンをこのフィールドに使用することができます。

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
ja: %server[key] を使用して特殊なPHP変数 <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> の内容を加えたり、%session[key] を使用することで <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> の内容を加えたり、%get[key] を使用して<a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>からフォームに予め値をセットしたりできます。%cookie や %request や %post はそれぞれ対応するPHP変数として動作します。例: %server[HTTP_USER_AGENT]、%session[id]、%get[q]。

en: Token values
ja: トークン値

en: Webform confirmation
ja: ウェブフォームの確認画面

en: Form components
ja: フォームコンポーネント

en: Webform submission
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Website timezone
ja: ウェブサイトのタイムゾーン

en: User timezone
ja: ユーザータイムゾーン

en: Start year
ja: 開始年

en: End year
ja: 終了年

en: Use a textfield for year
ja: 年の入力にテキストフィールドを使用

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
ja: チェックを入れると、年の入力部分がテキストフィールドになった日付フィールドを生成します。その他の場合はセレクトボックスです。

en: Entered !name is not a valid date.
ja: 入力された !name は正しい日時ではありません。

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
ja: @start から @end の間で年を入力してください。

en: Leaving blank will use the default size.
ja: 空欄にするとデフォルトのサイズを使用します。

en: %value is not a valid email address.
ja: %value はメールアドレスとして正しくありません。

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
ja: フィールドセットによって、複数のフィールドをグループにまとめることができます。

en: Width of the file field.
ja: ファイルフィールドの幅

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
ja: 保存先のディレクトリー %directory を作成できませんでした。ウェブフォームのfilesディレクトリーが書き込み可能か確認してください。

en: %field field is required.
ja: %field フィールドには必ず入力してください。

en: Filesize (KB)
ja: ファイルサイズ（KB）

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
ja: ユーザーからは見えないが、送信内容には記録されるフィールド。

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
ja: フォームにHTMLとして文章を表示します。フィールドは生成されません。

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
ja: 選択肢のオプションはそれぞれ重複しない固有のものを指定してください。以下のキーが複数回指定されています:

en: Make this field resizable by the user.
ja: このフィールドのサイズをユーザーが変更できるようにします。

en: Label placed to the left of the textfield
ja: テキストフィールドの左に配置されるラベル

en: Examples: $, #, -.
ja: 例: $、#、-

en: Label placed to the right of the textfield
ja: テキストフィールドの右に配置されるラベル

en: Examples: lb, kg, %.
ja: 例: lb、kg、%

en: Entered %name is not a valid time.
ja: 入力された %name は正しい時間ではありません。

en: Compact
ja: コンパクト

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ja: !name は、最大 %max 文字までしか使えませんが、現在 %length 文字になっています。

en: Illegal choice %choice in %name element.
ja: %name 要素では %choice を選択できません。

en: Days of the week
ja: 曜日

en: Form settings
ja: フォーム設定

en: Unique
ja: ユニーク

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
ja: <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>で入力された日付を受け付けます。「today」や「+2 months」「Dec 9 2004」といった文字列の形式になります。

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
ja: <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>で入力された時刻を受け付けます。「now」や「+2 hours」「10:30pm」といった文字列の形式になります。

en: E-mails
ja: メール

en: Text box
ja: テキストボックス

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
ja: キーと値の組み合わせはパイプ ( | ) で区切って入力してください。例: safe_key|Some readable option

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ja: Webformによって、ノードにフォームやアンケートを付け加えることができます。

en: To add one, create a !types piece of content.
ja: !typesのコンテンツを作成してウェブフォームを追加します。

en: Webform is currently not enabled on any content types.
ja: どのコンテンツタイプでもウェブフォームは有効になっていません。

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
ja: ウェブフォームを使用するには、このページでひとつ以上のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
ja: このページでは、サイトにあるすべてのコンテンツのうち、ウェブフォームが設置されているものの一覧を表示しています。

en: Webform-enabled piece of content
ja: ウェブフォームが有効になっているコンテンツ

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
ja: <a href="!url">ウェブフォームの設定</a>ページにアクセスして、ひとつ以上のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
ja: 任意: <a href="!url">ウェブフォームの設定</a>ページにアクセスして、複数のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
ja: <p>このモジュールによって、フォームやアンケートを作成してコンテンツを創り上げることが出来ます。これらのフォームから送信された内容はデータベースに蓄えられ、また任意で設定したアドレスにメールが送信されます。</p>
          <p>以下の手順で作成します:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li><a href="!create-content">コンテンツの作成</a>にアクセスして、!typesのコンテンツを追加します。</li>
            <li>新しいコンテンツを保存した後で、メインとなるフォームのフィールドリストへリダイレクトされます。フォームに設置したいフィールドを追加します。</li>
            <li>フィールドを追加し終われば、管理者やフォームを入力したユーザーにメールを送信するかどうか選択することができます。コンテンツの<em>ウェブフォーム</em>タブのすぐ下にある<em>メール</em>サブタブをクリックします。</li>
            <li>最後に、<em>ウェブフォーム</em>タブの下にある<em>フォーム設定</em>サブタブにアクセスして、フォームの残りの項目を設定します。
              <ul>
              <li>送信に成功した後で表示する確認メッセージや、リダイレクト先のURLを追加。</li>
              <li>送信制限を設定。</li>
              <li>フォームを送信できる役割を選択。</li>
              <li>その他、下書きを許可したり、送信内容を編集できることをユーザーに知らせるメッセージを表示する、といった拡張項目。</li>
              </ul>
            </li>
            <li>あなたのフォームを表示する準備が整いました。送信内容を受け取ったら、コンテンツの<em>結果</em>タブで、ユーザーが送信した結果を確認することができます。</li>
          </ul>
          <p>コンポーネントを追加したり編集するためのヘルプは、最初のコンポーネントを追加した後に表示されます。</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
ja: メールアドレスを受け付ける特別なテキストフィールド。

en: Allow users to upload files of configurable types.
ja: 設定したタイプのファイルをユーザーがアップロードできるようになります。

en: Page break
ja: ページ区切り

en: Organize forms into multiple pages.
ja: 複数のページにわたるフォームを構築します。

en: Select options
ja: セレクト

en: @submission_url - The URL for viewing the completed submission.
ja: @submission_url - 送信内容の完全な情報を閲覧するためのURL。

en: @email_values - All included components in a hierarchical structure.
ja: @email_values - 含まれているすべてのコンポーネントが階層構造になっています。

en: @email_key - A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
ja: @email_key - 整形した値とフィールドのラベル。<em>%email[fieldset_a][key_b]</em>という形でも要素にアクセスすることができます。クォーテーションを含めないでください。

en: @value_key - A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
ja: @value_key - 整形を行っていないそのままの値。<em>%value[fieldset_a][key_b]</em>という形でも要素にアクセスすることができます。クォーテーションを含めないでください。

en: Component variables
ja: コンポーネント変数

en: Basic variables
ja: 基本の変数

en: Special variables
ja: 特殊な編集

en: If you are using the Profile module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the variable %profile[profile_city].
ja: Profileモジュールを使用している場合は、%profile[form_name] という書式でプロファイルのデータにアクセスすることができます。例えば、profile_city という名称のプロファイル項目であれば、%profile[profile_city] という変数を追加します。

en: Value of !component
ja: !componentの値

en: Value of "!component"
ja: "!component"の値

en: access all webform results
ja: すべてのウェブフォームの結果へのアクセス

en: access own webform results
ja: 自分のウェブフォームの結果へのアクセス

en: edit all webform submissions
ja: すべてのウェブフォームの送信内容を編集

en: delete all webform submissions
ja: すべてのウェブフォームの送信内容を削除

en: delete own webform submissions
ja: 自分のウェブフォームの送信内容を削除

en: Webform settings
ja: ウェブフォームの設定

en: Edit e-mail settings
ja: メールの設定を編集

en: Delete e-mail settings
ja: メールの設定を削除

en: Updated file components to use numeric file IDs in the submitted values.
ja: 送信された値に含まれている数値のファイルIDを使用するように、ファイルコンポーネントを更新しました。

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
ja: このフィールドに入力した値が、それぞれ重複しない固有のものかどうか確認して下さい。同じ値を二度使用することはできません。

en: Download !filename
ja: !filenameをダウンロード

en: no upload
ja: アップロード無し

en: Other...
ja: その他

en: Allow "Other..." option
ja: "その他"の選択肢を許可

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
ja: このオプションにチェックを入れると、選択肢に希望のものがない場合にユーザーが選択肢を入力できるようになります。

en: Text for "Other..." option
ja: "その他"の選択肢をテキストフィールドに

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
ja: その他の選択肢を許可している場合に、その他の選択肢をテキストで入力する形式にします。

en: Randomize options
ja: 選択肢をランダム化

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
ja: フォームを表示するたびに選択肢をランダムに並び替えます。

en: Width of the textarea.
ja: テキストエリアの幅。

en: Height of the textarea.
ja: テキストエリアの高さ。

en: Maximum length of the textfield value.
ja: テキストフィールドに入力可能な最大文字数。

en: Webform-enabled content types
ja: ウェブフォームが有効なコンテンツタイプ

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
ja: どのコンテンツタイプに対してもウェブフォームコンポーネントを有効にすることができます。ウェブフォームコンポーネントと関連付けるコンテンツタイプを選択してください。

en: E-mail address format
ja: メールアドレスの書式

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
ja: 長: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
ja: 短: name@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
ja: ほとんどのサーバーは、メールの差出人アドレスをより親しみ易くする「長」の書式をサポートしています。しかしながら、Windowsベースのサーバーの多くは長いほうの書式でメールを送信することができません。ウェブフォームでメールを送信するのに不具合が発生するようなら、このオプションを変更してください。

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
ja: あなたのサイトにはウェブフォームがありません。!typesのコンテンツを作成してください。

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
ja: このページをスキップするかどうかを制御するルールを作成します。

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
ja: このフォーム要素を表示するかどうかを制御するルールを作成します。

en: Conditional rules
ja: 条件付きルール

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
ja: このコンポーネントを表示するかどうかを決定する他のコンポーネントを選択してください。このコンポーネントより前にありつつ最も近いページ区切りの前に設置されているコンポーネントだけを選択することができます。

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
ja: 下記のリストで指定しているものを含むかどうかを決定します。

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
ja: 一行あたりひとつ一欄に入力した値が、このアクションのトリガーとなります。空欄にすると、このコンポーネントは常に表示されます。

en: Include all components
ja: すべてのコンポーネントを含む

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
ja: 値 %value は %title フィールドの値としてすでに送信されています。あなたがこのフォームを送信したことがあるか、あるいは別の値を使用してください。

en: Component value
ja: コンポーネントの値

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
ja: 現在はメールを送信しません。下記でメールの受取人を追加してください。

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
ja: フォームの送信内容はこのアドレスに送信されます。メールやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を受取人のメールアドレスとして選択することができます。メールアドレスを複数指定する場合は、カンマで区切ってください。

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
ja: テキストフィールドやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの件名として選択することができます。

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
ja: メールやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの差出人アドレスとして選択することができます。

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
ja: テキストフィールドやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの差出人名として選択することができます。

en: No available components
ja: 利用可能なコンポーネントがありません。

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
ja: メールテンプレートでメールの表示をカスタマイズすることができます。

en: Included e-mail values
ja: メールにインクルードする値

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
ja: 選択しているコンポーネントは %email_values トークンに含まれます。それぞれの値は、テンプレートの中に %email[key] という形で指定することで出力することができます。

en: Save e-mail settings
ja: メール設定を保存

en: E-mail header details
ja: メールヘッダーの詳細

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
ja: カスタムメールを追加すると、メールフィールドが必要となります。

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
ja: 入力されたメールアドレス "@email" は正しく表示されません。

en: Email settings added.
ja: メール設定を追加しました。

en: Email settings updated.
ja: メール設定を更新しました。

en: Delete e-mail settings?
ja: メール設定を削除しますか？

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
ja: @component コンポーネントのメール設定を即座に削除します。

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
ja: @address アドレスに送信するメール設定を即座に削除します。

en: E-mail settings deleted.
ja: メール設定を削除しました。

en: Confirmation message
ja: 確認メッセージ

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
ja: 送信が成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする先のURL。

en: Submission limit
ja: 送信制限

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
ja: <em>ユーザー毎に</em>送信回数を制限します。ログインしている場合はそのユーザーによって、未ログインの場合はIPアドレスでユーザーを区別します。クッキーの使用は、<a href="!url">ウェブフォーム共通の設定</a>で上書きされる可能性があります。

en: Submission access
ja: 送信権限

en: Show the notification about previous submissions.
ja: 過去の送信について通知を表示する。

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
ja: ユーザーがこのフォームに対して過去に送信したことがあれば、過去の送信に関する通知を表示します。

en: The entered URL is not a valid address.
ja: 入力されたURLは正しいアドレスではありません。

en: The form settings have been updated.
ja: フォームの設定を更新しました。

en: Your submissions
ja: あなたの送信内容

en: @sid (draft)
ja: @sid (下書き)

en: Select list options
ja: セレクトの選択肢

en: Select list format
ja: セレクトの形式

en: Separate
ja: セパレート

en: Submission Number
ja: 送信番号

en: Submission ID
ja: 送信ID

en: Included export components
ja: エクスポートに含むコンポーネント

en: The selected components will be included in the export.
ja: 選択したコンポーネントはエクスポートに含まれます。

en: Option A
ja: オプションA

en: Option B
ja: オプションB

en: Option C
ja: オプションC

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
ja: セパレートのオプションは、レポートやグラフ、統計を表計算アプリケーションで作成するのにより適しています。

en: My select list
ja: マイセレクトリスト

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
ja: コンパクトのオプションは、他のシステムでデータをインポートするのに適しています。

en: Submitted on %date
ja: 送信日時: %date

en: Submitted by user: %username
ja: 送信者: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
ja: 未ログインユーザーからの送信: [%ip_address]

en: Submissions grenerated from Webform forms.
ja: ウェブフォームから生成された送信内容。

en: Sid
ja: SID

en: The submission ID of the submission.
ja: 送信内容の送信ID。

en: The node these submissions were generated from.
ja: 送信元のノード。

en: The users who submitted these submissions.
ja: 送信したユーザー。

en: Whether or not the submission is a draft.
ja: 送信が下書きかどうか。

en: The date this submission was submitted.
ja: 送信日時。

en: Remote address
ja: リモートアドレス

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
ja: 送信したユーザーのリモートIPアドレス。

en: Provide a simple link to view the submission.
ja: 送信内容を閲覧するための簡単なリンクを表示します。

en: Provide a simple link to edit the submission.
ja: 送信内容を編集するための簡単なリンクを表示します。

en: Provide a simple link to delete the submission.
ja: 送信内容を削除するための簡単なリンクを表示します。

en: Webform submission count
ja: ウェブフォームの送信数

en: The number of webform submissions on this node.
ja: このノードのウェブフォームから送信された回数。

en: The number of webform submissions for this user.
ja: このユーザーがウェブフォームを送信した回数。

en: Webform form body
ja: ウェブフォームの本文

en: The Webform form body display for this node.
ja: ウェブフォームの本文をこのフォームに表示します。

en: draft
ja: 下書き

en: @name form
ja: @nameフォーム

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ja: このフォームを表示するには<a href="!login">ログイン</a>してください。

en: Webform client form.
ja: ウェブフォームのクライアントフォーム。

en: Adjust the default time value according to a specific timezone.
ja: 指定したタイムゾーンに従って、デフォルトの時刻を調整します。

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
ja: グリッドの上に横に並ぶ選択肢。これらは「最低」から「最高」あるいは「激しく反対」から「激しく同意」といったレーティングによく用いられます。

en: Customize option keys (Advanced)
ja: 選択肢のキーをカスタマイズ（拡張）

en: Questions list down the side of the grid.
ja: グリッドのサイドに上から順に並ぶ質問。

en: Customize question keys (Advanced)
ja: 質問のキーをカスタマイズ（拡張）

en: Load a pre-built option list
ja: 作成済みの選択肢リストを読み込み

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
ja: 選択肢を手作業で入力する代わりに、予め設定されている選択肢を使用します。作成済みリストを使用する場合は、選択肢を編集できません。

en: Customize keys (Advanced)
ja: キーをカスタマイズ（拡張）

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
ja: このオプションを有効にすると、セレクトのコンポーネントを、リストボックスではなくラジオボタンやチェックボックスで表示します。

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
ja: 各選択肢には固有のキーが必要です。"safe_key|Some readable option"という形式でそれぞれの選択肢を指定してください。

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
ja: オプションのキーは128文字以下で入力してください。以下のキーがこの上限を超えています:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
ja: 以下のフォームエレメントが同じフォームキーを持っていて、同じ親に属しているため、フォームの並び順を保存できませんでした。コンポーネントを編集してそれぞれ重複しない固有のフォームキーを割り当て、その後でもう一度移動させてください。

en: Edit component: @name
ja: コンポーネントを編集: @name

en: US states
ja: アメリカの州

en: Northern Marianas Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Updated date and time components to use ISO 8601 formatted strings in the submitted values.
ja: 送信された値に含まれているISO 8601形式の文字列を使用するように、日時のコンポーネントを更新しました。

en: Removed Webform-specific daylight savings handling, now provided by Date API module if available.
ja: Webform独自の夏時間に関する処理はされました。Date APIモジュールで代用できます。

en: Enable popup calendar
ja: ポップアップカレンダーを有効化

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
ja: 日付フィールドの隣にJavaScriptの日付ピッカーを有効にします。

en: Open popup calendar
ja: ポップアップカレンダーを開く

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
ja: もはや使用されていないためwebform_debug変数は削除されました。

en: The first year that is allowed to be entered. May be relative (i.e. -2 or +2) or simply the year (i.e. 1950).
ja: 入力を許可する最も古い年数。相対的な値（例: -2 または +2）もしくは単純な年数（例: 1950）を入力してください。

en: The last year that is allowed to be entered.  May be relative (i.e. -2 or +2) or simply the year (i.e. 1950).
ja: 入力を許可する最も新しい年数。相対的な値（例: -2 または +2）もしくは単純な年数（例: 1950）を入力してください。

en: Webform: !title
ja: ウェブフォーム: !title

en: Form only
ja: フォームのみ

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
ja: ディスプレイモードによって、ブロックにどれだけのウェブフォームを表示するかが決まります。

en: Max upload size must be a number in KB.
ja: 最大アップロードサイズはKB単位で半角数字を入力してください。

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
ja: 新しいメール設定に適用するデフォルトの書式。ウェブフォームのメールオプションは、MIMEメールで設定されているシステム全体のメール設定よりも優先されます。

en: Format override
ja: 書式の上書き

en: Per-webform configuration of e-mail format
ja: ウェブフォーム別のメール形式設定

en: Send all e-mails in the default format
ja: すべてのメールをデフォルトの形式で送信

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
ja: ウェブフォームからのメールをすべて強制的にデフォルトの形式で送信します。

en: Hide component title
ja: コンポーネントのタイトルを非表示

en: Do not display the title or label of this field in the form.
ja: このフィールドのタイトルまたはラベルを表示しません。

en: No available components.
ja: 利用可能なコンポーネントがありません。

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
ja: テンプレートに加えた変更を取りやめ、デフォルトに戻しますか？

en: Send e-mail as HTML
ja: HTMLメールを送信

en: Include files as attachments
ja: 添付ファイルとしてファイルをインクルード

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
ja: メッセージは送信に成功した場合に表示されます。<em>確認ページ</em>へのリダイレクトの宛先が設定されている場合は、そのページに表示され、その他の場合はメッセージとして表示されます。

en: Redirection location
ja: リダイレクトの宛先

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
ja: 送信に成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする宛先を選択してください。

en: Confirmation page
ja: 確認ページ

en: No redirect (reload current page)
ja: リダイレクトなし（現在のページを再読み込み）

en: If enabled this webform will be available as a block.
ja: 有効にすると、このウェブフォームをブロックとして利用可能です。

en: A valid URL is required for custom redirection.
ja: リダイレクトの宛先を独自に設定するには、正しいURLを入力してください。

en: Select keys
ja: キーを選択

en: Full, human-readable options (values)
ja: 完全な、人間が判別可能な選択肢（値）

en: Short, raw options (keys)
ja: 短い、そのままの選択肢（キー）

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
ja: キー|値の組み合わせからなる選択肢のどの部分を表示するか選択してください。

en: Webform edit link
ja: ウェブフォームの編集リンク

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
ja: ウェブフォームのコンポーネントと設定を編集するための簡単なリンクを表示します。

en: Webform results link
ja: ウェブフォームの結果リンク

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
ja: ウェブフォームの結果を閲覧するための簡単なリンクを表示します。

en: edit webform
ja: ウェブフォームの編集

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
ja: このフォーム要素のシステム内部名称を入力してください。半角英数字とアンダースコア（ _ ）のみ使用可能です。このキーはフォーム要素のname属性に使用されます。この値はデータの保存に影響しませんが、フォームの処理をカスタマイズするのに役立ちます。

en: Status of this form
ja: このフォームの状態

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
ja: フォームを閉じると、どのユーザーもそれ以降の送信を行えなくなります。

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
ja: 他のどんな役割を持っているかに関わらず、サイトにログインしたすべてのユーザーに %authenticated の役割が与えられます。

en: Resend e-mails
ja: メールを再送信する。

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
ja: <strong>キーと値のペアは「キー|可読できるオプション」として指定する必要があります</strong>。キーは英数字とアンダースコアのみの使用が推奨されています。1行につき1つのオプションです。オプションのグループは&lt;グループ名&gt;で指定することもできます。&lt;&gt;はグループを指定した後にメニューのルートに項目を挿入するために使用することができます。

en: Show "Save draft" button
ja: "下書きを保存"ボタンを表示

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
ja: サーバーエラーによりメールを一通も送信することができませんでした。

en: This webform is currently not setup to send emails.
ja: このウェブフォームは現在メールを送信するように設定されていません。
