Webform Patched (6.x-2.900) - en to fi translation catalogue (330 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Download
fi: Lataa

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Weight
fi: Paino

en: Types
fi: Tyypit

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Category
fi: Kategoria

en: Name
fi: Nimi

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Default
fi: Oletus

en: Archives
fi: Arkistot

en: Time
fi: Aika

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: key
fi: avain

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Component
fi: Komponentti

en: User
fi: Käyttäjä

en: Options
fi: Valinnat

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Painavammat valikkokohdat "uppoavat" valikon pohjalle ja kevyemmät nousevat ylös.

en: All
fi: Kaikki

en: Submitted
fi: Lisätty

en: Year
fi: Vuosi

en: Off
fi: Pois päältä

en: To
fi: Osoitteeseen

en: Custom
fi: Oma

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Month
fi: Kuukausi

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Serial
fi: Sarjanumero

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Clone
fi: Kloonaa

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Collapsible
fi: Supistettavissa

en: Root
fi: Päätaso

en: minute
fi: minuutti

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: hour
fi: tunti

en: GMT
fi: Greenwichin aika (GMT)

en: E-mail subject
fi: Sähköpostin otsikko

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Maxlength
fi: Enimmäispituus

en: Results
fi: Tulokset

en: Documents
fi: Dokumentit

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Submissions
fi: Lomakkeen vastaukset

en: Analysis
fi: Analyysi

en: Clear Form Submissions
fi: Poista lomakkeen vastaukset

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki lomakkeen vastaukset?

en: Webform %title entries cleared.
fi: Lomakkeen %title vastaukset poistettu

en: Delete Form Submission
fi: Poista lomakkeen vastaus

en: Are you sure you want to delete this submission?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän vastauksen?

en: Submitted values are
fi: Lähetetyt arvot

en: responses
fi: vastaukset

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
           <li>Go to Create Content and add a webform</li>
           <li>Add a description to be displayed as a teaser and above the actual form.</li>
           <li>Add a confirmation message or redirect node that is to be displayed after successful submission.</li>
           <li>Add one or more components to your form.</li>
           <li>Optionally add an e-mail address to which submissions will be sent. If no email address is specified, no e-mail will be sent when submissions are made through the form.</li>
           <li>Optionally select an e-mail (or hidden) component that will be used to populate the return e-mail address on any sent e-mail.</li>
           <li>Optionally select a textfield (or hidden) component that will be used to populate the subject e-mail field on any sent e-mail.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
          <p>The content of submitted forms is stored in the database table <i>webform_submitted_data</i> as key-value pairs.</p>
fi: <p>Tämä moduuli sallii sinun luoda lomakkeita tai kyselyjä. Lähetetyt lomakkeet varastoidaan tietokantaan ja valinnaisesti lähetetään myös sähköpostilla etukäteen määriteltyyn osoitteeseen.</p>
          <p>Näin luot uuden lomakkeen/kyselyn:</p>
          <ul>
           <li>Mene Luo sisältöä ja lisää verkkolomake</li>
           <li>Lisää kuvaus, joka esitetään teaserina ja varsinaisen lomakkeen yläpuolella.</li>
           <li>Lisää vahvistusviesti tai uudelleen ohjaus -solmu, joka näytetään onnistuneen lähetyksen jälkeen.</li>
           <li>Lisää yksi tai useampi komponentti lomakkeeseesi.</li>
           <li>Valinnaisesti lisää sähköpostiosoite, johon lähetetyt lomakkeet edelleen lähetetään. Jos sähköpostiosoitetta ei ole määritelty, sähköpostia ei lähetetä, kun käyttäjä on lähettänyt täytetyn lomakkeen.</li>
           <li>Valitse joko sähköpostiosoite tai (piilotettu) komponentti, joka täytetään palautussähköpostiosoitekenttään lähetettävissä sähköposteissa.</li>
           <li>Valitse tekstikenttä tai (piilotettu) komponentti, jolla täytetään sähköpostin Aihe-kenttä lähetetyissä sähköposteissa.</li>
          </ul>
          <p>Lisätietoa komponenttien lisäämisestä ja muokkaamisesta näytetään, kun olet lisännyt ensimmäisen komponentin.</p>
          <p>Lähetetyn lomakkeen sisältö tallennetaan tietokannan tauluun <i>webform_submitted_data</i> avain-arvo-parina.</p>

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
fi: Verkkolomake voi olla esimerkiksi kysely- tai yhteydenottolomake. Lomakkeiden avulla voit tarjota sivuston käyttäjälle yhteydenotto- tai tapahtumiin rekisteröitymismahdollisuuden. Lomakkeilla voit tehdä myös verkkokyselyjä.

en: Webforms
fi: Verkkolomakkeet

en: View and edit all the available webforms on your site.
fi: Tarkastele ja muokkaa kaikkia sivustollasi saatavilla olevia verkkolomakkeita.

en: Webform
fi: Verkkolomake

en: Global configuration of webform functionality.
fi: Yleiset verkkolomakkeiden toiminnallisuutta määrittelevät asetukset.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fi: Luo uusi lomake tai kysely. Lähetettyjen lomakkeiden tulokset ja tilastot tallennetaan ja ovat siihen oikeutettujen käyttäjien nähtävillä.

en: Go to form
fi: Mene lomakkeeseen

en: View this form.
fi: Tarkastele tätä lomaketta.

en: Log submissions
fi: Lähetysten loki

en: Full debug
fi: Täydellinen virheenjäljittäminen

en: Webform Settings
fi: Verkkolomakkeen asetukset

en: Text to be shown as teaser and before the form.
fi: Teksti, joka esitetään teaserina ja ennen lomaketta.

en: Confirmation message or redirect URL
fi: Vahvistusviesti tai URL-uudelleenohjaus

en: Mandatory
fi: Pakollinen

en: E-mail to address
fi: Sähköposti, johon lähetetään

en: E-mail from name
fi: Sähköpostin lähettäjä

en: E-mail from address
fi: Sähköpostin lähetysosoite

en: ever
fi: ei koskaan

en: every hour
fi: tunnissa

en: every day
fi: päivässä

en: every week
fi: joka viikko

en: No Components, add a component below.
fi: Ei komponentteja, lisää uusi komponentti alla

en: Edit component: @name (@type)
fi: Muokkaa komponenttia: @name (@type)

en: Field Key
fi: Kenttäavain

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fi: Tätä käytetään kuvaavana otsikkona lomakkeen elementin yhteydessä

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fi: Lyhyt kuvaus kentästä. Tämä toimii apuna lomaketta täyttävälle käyttäjälle.

en: Check this option if the user must enter a value.
fi: Valitse tämä jos käyttäjän on pakko antaa jokin arvo.

en: Parent Fieldset
fi: Ylempi kenttäryhmä

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
fi: @type -tyyppisellä komponentilla ei ole muokkausmahdollisuutta.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fi: Kenttäavain %field_key on väärässä muodossa. Käytä vain pieni kirjaimia sekä alaviivoja.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fi: Kenttäavain %field_key on jo käytössä %existing_field -kentällä. Käytä toista avain.

en: Submission #@sid
fi: Lähetys #@sid

en: Previous submission
fi: Edellinen lähetys

en: Next submission
fi: Seuraava lähetys

en: Submission Information
fi: Lähetysinformaatio

en: Submitted by !name
fi: Lähettäjä !name

en: Next Page >
fi: Seuraava sivu >

en: < Previous Page
fi: < Edellinen sivu

en: The webform component @type is not able to be displayed
fi: Verkkolomakkeen komponenttia @type ei voida näyttää

en: Illegal information. Data not submitted.
fi: Laiton informaatio. Dataa ei lähetetty.

en: Go back to the form
fi: Palaa lomakkeeseen

en: create webforms
fi: verkkolomakkeiden luominen

en: edit own webforms
fi: omien verkkolomakkeiden muokkaaminen

en: edit webforms
fi: verkkolomakkeiden muokkaaminen

en: access webform results
fi: pääsy verkkolomaketuloksiin

en: clear webform results
fi: verkkolomaketulosten tyhjentäminen

en: access own webform submissions
fi: pääsy omiin verkkolomakelähetyksiin

en: edit own webform submissions
fi: omien verkkolomakelähetysten muokkaaminen

en: edit webform submissions
fi: verkkolomakelähetysten muokkaaminen

en: use PHP for additional processing
fi: PHP:n käyttäminen lisäprosessointiin

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fi: Sallii lomakkeiden ja kyselyjen luomisen.

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: The default value of the field.
fi: Kentän oletusarvo.

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Observe Daylight Savings
fi: Huomioi kesäaika

en: Automatically adjust the time during daylight savings.
fi: Ajan säätäminen automaattisesti kesäajan mukaan.

en: Presents month, day, and year fields.
fi: Esittää kuukausi-, päivä- ja vuosikentän.

en: Left Blank
fi: Jätetty vastaamatta

en: User entered value
fi: Käyttäjän antama arvo

en: Width of the textfield.
fi: Tekstikentän leveys

en: User email as default
fi: Oletusarvona on käyttäjän sähköposti

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fi: Jos tämä on valittuna, oletusarvona tässä kentässä on sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fi: Määrittele tämä kenttä ei-muokattavaksi. Toiminto on käytännöllinen kiinteiden oletusarvojen asettamisessa.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fi: Vastausten keskimääräinen pituus (poisluettuna tyhjät)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
fi: Jos tämä kenttäjoukko on supistettavissa, käyttäjä voi avata tai sulkea kenttäjoukon.

en: Collapsed by Default
fi: Supistettuna oletusarvoisesti

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
fi: Supistettavat kenttäjoukot ovat oletusarvoisesti "avoinna". Valitse tämä, jos haluat kenttäjoukon olevan oletusarvoisesti "suljettuna."

en: Upload Filtering
fi: Lataa suodatus

en: Select the types of uploads you would like to allow.
fi: Valitse lataustyypit, jotka haluat sallia.

en: Web Images
fi: Web-kuvat

en: Desktop Images
fi: Työpöytäkuvat

en: Additional Extensions
fi: Muut tiedostopäätteet

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fi: Syötä lista muista tiedostopäätteistä tälle latauskentälle. Erottele pilkuin.<br />Syötetyt tiedostopäätteet lisätään valittuihin kohtiin ylempänä.

en: Max Upload Size
fi: Latauksen enimmäiskoko

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
fi: Syötä kilotavuissa tiedoston enimmäiskoko, jonka käyttäjä voi ladata.

en: Upload Directory
fi: Latauskansio

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
fi: Verkkolomakkeen lataukset tallennetaan aina sivuston files-kansioon. Voit halutessasi määritellä alakansion, johon tiedostosi tallennetaan.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
fi: '%ext'-päätteiset tiedostot eivät ole sallittuja. Lataa tiedosto %exts-muotoisena.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
fi: Tiedosto '%filename' on liian iso (%filesize kt). Lataa tiedosto enimmäiskooltaan %maxsize kilotavuisena tai pienempänä.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
fi: Ladattua tiedostoa %filename ei voitu tallentaa. Kohdekansioon ei ollut kirjoitusoikeutta.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
fi: Ladattua tiedostoa ei voitu tallentaa. Kohdekansiota ei ole.

en: Uploading a new file will replace the current file.
fi: Uusi ladattava tiedosto korvaa olemassa olevan tiedoston.

en: Allow users to submit files of the configured types.
fi: Sallii käyttäjien lähettää määritellyntyyppisiä tiedostoja.

en: User uploaded file
fi: Käyttäjän lataama tiedosto

en: Average uploaded file size
fi: Keskimääräinen ladattujen tiedostojen koko

en: Options to select across the top. One option per line. Key-value pairs may be entered seperated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
fi: Valittavat vaihtoehdot, yksi riviä kohti. Avain-arvo parit tulee syöttää pystyviivoin eroteltuina, esimerkiksi "Avain|Luettava arvo".

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Questions list down the left side. One question per line.
fi: Kysymykset listataan vasempaan laitaan. Yksi kysymys per rivi.

en: Randomize Options
fi: Satunnaistetut vaihtoehdot

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
fi: Satunnaistaa valintavaihtoehtojen järjestyksen, kun ne esitetään lomakkeessa.

en: Randomize Questions
fi: Satunnaista kysymykset

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
fi: Satunnaistaa kysymysten järjestyksen, kun ne esitetään lomakkeessa.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
fi: Sallii käyttäjän luoda radionapein varustetun kyselyvaihtoehdon.

en: Non-empty
fi: Ei tyhjä

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
fi: Merkintä (markup) sallii sinun lisätä muokattua HTML- tai PHP-logiikkaa lomakkeeseesi.

en: Use caution when combining the pagebreak and file components. File components will not be submitted unless they are after the last pagebreak in the form.
fi: Käytä harkiten yhdistäessäsi sivunvaihto- ja tiedostokomponentin. Tiedostokomponentteja ei lähetetä elleivät ne ole lomakkeessa sijoitettuna viimeisen sivunvaihdon jälkeen.

en: Break up a multi-page form.
fi: Purkaa osiin monisivuinen lomake.

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fi: Kentän oletusarvoinen arvo. Monivalintaa varten käytä pilkkuja erotellaksesi oletusarvot, joissa on monta kohtaa.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fi: Valitse tämä, jos käyttäjän on sallittua valita useita arvoja.

en: Listbox
fi: Listalaatikko

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radiobuttons or checkboxes.
fi: Valitse tämä, jos haluat esittää valittavat komponentit listbox-tyyppisesti radiobutton- tai checkbox-esitystavan sijaan.

en: select...
fi: valitse...

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fi: Sallii erilaisten valintalistojen luomisen.

en: Height of the textfield.
fi: Tekstikentän korkeus.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fi: Isot tekstialueet, jotka sallivat tekstin syöttämisen monirivisesti.

en: Maxlength of the textfield.
fi: Tekstikentän enimmäispituus.

en: Basic textfield type.
fi: Perustyyppinen tekstikenttä.

en: Time Format
fi: Aikamuoto

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
fi: Ajan esitysmuoto, 12- tai 24-tuntinen esitysmuoto.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fi: Tarjoaa käyttäjälle tunti ja minuuttikentät.

en: Publish
fi: Julkaise

en: From name
fi: Lähettäjältä

en: From address
fi: Lähettäjän sähköpostiosoite

en: Export format
fi: Viennin tiedostomuoto

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Leave blank for none. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fi: Lomakelähetykset sähköpostitetaan tähän osoitteeseen. Jätä kenttä tyhjäksi, jos et halua sähköpostittaa lähetyksiä edelleen. Jos annat useita sähköpostiosoitteita, erottele ne pilkuin.

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
fi: Uusi verkkolomake %title on luotu. Lisää uusia kenttiä verkkolomakkeeseesi alempana.

en: Submission deleted.
fi: Lähetys poistettu.

en: Resizable
fi: Muuttuvakokoinen

en: Delimited text
fi: Merkkieroteltu teksti

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
fi: Pilkulla, tabilla tai muulla merkillä eroteltu tekstitiedosto.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fi: Microsoft Excel -ohjelmalla luettavissa oleva tiedosto.

en: Delimited text format
fi: Merkkierotellun tekstin tiedostomuoto

en: Comma (,)
fi: Pilkku (,)

en: Tab (\t)
fi: Sarkain (\t)

en: Semicolon (;)
fi: Puolipiste (;)

en: Colon (:)
fi: Kaksoispiste (:)

en: Pipe (|)
fi: Putki (|)

en: Period (.)
fi: Piste (.)

en: Space ( )
fi: Välilyönti ( )

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
fi: Tämän lomakkeen lähetyksiä ei ole. <a href="!url">Katso lomaketta</a>.

en: Submit button text
fi: Lähetyspainikkeen teksti

en: Submitted on @date
fi: Lähetetty @date

en: Submitted by user: @username [@ip_address]
fi: Lähettänyt käyttäjä: @username [@ip_address]

en: Submitted by anonymous user: [@ip_address]
fi: Lähettänyt <em>anonyymi käyttäjä</em> ip-osoitteesta [@ip_address]

en: The results of this submission may be viewed at:
fi: Lomakkeen vastaukset löytyvät osoitteessa

en: New component name
fi: Uuden komponentin nimi

en: When adding a new component, the name field is required.
fi: Nimi on pakollinen kun lisätään uutta komponenttia.

en: Your webform has been published.
fi: Verkkolomakkeesi on julkaistu

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fi: Komponenttien järjestys ja pakolliset arvot on päivitetty.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only lowercase alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if using Additional Processing or Validation code.
fi: Lisää koneluettava avain tälle lomake-elementille. Avain voi koostua vain pienistä kirjaimista ja alaviivoista. Tätä avainta käytetään elementin nimi-attribuuttina. Tällä arvolla ei ole vaikutusta tiedon tallennukseen, mutta voi helpottaa koodausta jatkokäsittelyssä tai validoinnissa.

en: Include in e-mails
fi: Sisällytä sähköposteihin

en: If checked, submitted values from this component will be included in e-mails.
fi: Jos tämä kenttä on valittu, tämän komponentin vastaukset liitetään lomakkeen lähettämiin sähköposteihin.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
fi: Valinnainen. Voit organisoida lomakkeesi lisäämällä tämän komponentin kenttäryhmän sisään.

en: Component %name cloned.
fi: %name -komponentti kloonattu.

en: Component %name updated.
fi: %name -komponentti päivitetty.

en: New component %name added.
fi: Uusi komponetti %name lisätty.

en: Delete the %name fieldset?
fi: Poista kenttäryhmä %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
fi: Tämä poistaa välittömästi %name kenttäryhmän ja sen sisällä olevat komponentit %webform -lomakkeesta. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Delete the %name component?
fi: Poistetaanko %name komponentti?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
fi: Tämä poistaa välittömästi %name komponentin %webform -lomakkeesta. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Component %name deleted.
fi: Komponentti %name on poistettu.

en: Submissions for %user
fi: Käyttäjälle %user lähetetyt lomakkeet

en: Show !count results per page.
fi: Näytä !count tulosta sivulla.

en: Showing all results.
fi: Näytetään kaikki tulokset.

en: @total results total.
fi: Yhteensä @total tulosta.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fi: Tätä merkkiä käytetään merkkierotellussa (CSV/TSV) tiedostossa kun lomakkeen tulokset halutaan ladata koneelle. sarkaimen (TAB) käyttäminen on varmin tapa säilyttää erikoismerkit (kuten umlautit). Voit vaihtaa erotinmerkin toiseen käyttämäsi ohjelman mukaan.

en: Submission Details
fi: Lähetyksen tiedot

en: Webforms are forms and questionnaires. To add one, select <a href="!url">Create content -&gt; Webform</a>.
fi: Verkkolomakkeet ovat lomakkeita ja kyselyitä. Lisätäksesi uuden, valitse <a href="!url">Luo sisältöä -&gt; Verkkolomake</a>.

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fi: Tällä sivulla näet kaikki komponentit, jotka ovat tällä hetkellä määritellyt osaksi tätä verkkolomaketta. Voit lisätä lomakkeeseen uusia komponentteja kuinka paljon tahansa, jopa useita samaa tyyppiä olevia komponentteja. Lisätäksesi uuden komponentin, täytä nimikenttä ja valitse komponentin tyyppi taulukon alaosassa olevista kentistä. Lähetä lomake luodaksesi uuden komponentin tai päivittääksesi tehdyn muutoksen lomakkeen arvoihin.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fi: Klikkaa missä tahansa jo olemassa olevan komponentin nimessä editoidaksesi komponentin asetuksia.

en: Message to be shown upon successful submission or a path to a redirect page. Preface message with <em>message:</em> for a simple message that does not require a page refresh. Redirect pages must start with <em>http://</em> for external sites or <em>internal:</em> for an internal path. i.e. <em>http://www.example.com</em> or <em>internal:node/10</em>
fi: Onnistuneen lähetyksen yhteydessä näytettävä teksti tai uudelleenohjaussivun polku. Alkuteksti <em>viestin kanssa:</em> yksinkertaisille viesteille ei vaadi sivun uudelleenlataamista. Uudelleenohjaussivujen on alettava <em>http://</em> ulkoisille sivuille tai <em>internal:</em> sisäisille poluille, esimerkiksi <em>http://www.example.com</em> tai <em>internal:node/10</em>

en: Webform access control
fi: Verkkolomakkeen käyttöoikeusmääritykset

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
fi: Nämä oikeudet vaikuttavat siihen, mitkä roolit voivat lähettää tämän verkkolomakkeen. Nämä oikeudet eivät estä pääsyä verkkolomakesivulle. Jos haluat estää täysin pääsyn verkkolomakesivulle, käytä erilaisia pääsyoikeusmoduuleja, kuten <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> tai <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
fi: Roolit, jotka voivat lähettää tämän verkkolomakkeen.

en: Uncheck all roles to prevent new submissions. The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fi: Estääksesi uudet lähetykset poista kaikki oikeudet kaikilta rooleilta. %authenticated-rooli pätee keneen tahansa käyttäjään, joka on sisäänkirjautunut sivustolle, huolimatta muista käyttäjään liitetyistä rooleista.

en: Webform mail settings
fi: Verkkolomakkeen postitusasetukset

en: Conditional e-mail recipients
fi: Vaihtoehtoiset sähköpostin vastaanottajat

en: The settings below allow you to send e-mails to multiple recipients based off the value of a component.
fi: Alempana olevat asetukset sallivat sähköpostituksen useille vastaanottajille. Postitus perustuu tiettyjen komponenttien arvoihin.

en: After adding components to this form any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
fi: Tähän lomakkeeseen tehtyjen komponenttien lisäämisten jälkeen mikä tahansa sähköposti, valittu tai piilotettu lomakekomponentti voidaan valita lähettäjän nimeksi sähköposteihin.

en: After adding components to this form any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
fi: Tähän lomakkeeseen tehtyjen komponenttien lisäämisten jälkeen mikä tahansa tekstikenttä, valittu tai piilotettu lomakekomponentti voidaan valita lähettäjän sähköpostiosoitteeksi.

en: After adding components to this form any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
fi: Tähän lomakkeeseen tehtyjen komponenttien lisäämisten jälkeen mikä tahansa tekstikenttä, valittu tai piilotettu lomakekomponentti voidaan valita sähköpostin otsikoksi.

en: Webform advanced settings
fi: Verkkolomakkeen lisäasetukset

en: Show complete form in teaser
fi: Näytä koko lomake teaserissa

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
fi: Näytä koko lomake tämän solmun teaser-näytössä.

en: Limit the number of submissions a user may send within a specified time period
fi: Rajoitus, kuinka monta kertaa käyttäjä voi lähettää lomakkeen määritellyn aikajakson sisällä

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
fi: Oletusarvoisesti tämän lomakkeen lähetyspainikkeen otsikkona on <em>Lähetä</em>. Anna uusi otsikko muuttaaksesi oletusarvon.

en: Additional Validation
fi: Lisätarkistus

en: Enter PHP code to perform additional validation for this form. Include the &lt;?php ?&gt; tags. $form and $form_state are available variables. If validation fails, use the form_set_error function to prevent the form from being submitted. Use the same syntax as a _validate function used in the <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.
fi: Syötä PHP-koodia suorittamaan kaavakkeen lisävalidointia. Merkitse koodi &lt;?php ?&gt; tagien sisään. Jos kaavakkeen validointi epäonnistuu, käytä form_set_error funktiota estääksesi kaavakkeen lähetys. Käytä samaa syntaksia kuin <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a> sivulla.

en: Additional Processing
fi: Lisäprosessointi

en: Enter PHP code to perform additional processing for this form (after the validation). Include the &lt;?php ?&gt; tags. $form and $form_state are available variables, use the same syntax as a _submit function used in the <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.
fi: Syötä kaavakkeen prosessoinnissa validoinnin jälkeen käytettävä ylimääräinen PHP-koodi. Sisällytä koodiin &lt;?php ?&gt; tagit. $form ja $form_state ovat käytettävissä olevia muuttujia, käytä samaa syntaksia kuten _submit funktio <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a> sivulla.

en: No components yet in this webform.
fi: Tällä verkkolomakkeella ei ole vielä yhtään komponenttia.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
fi: Rajoita lähetysten määrä !count kertaan !timespan aikana

en: The entered email address %address is not a valid address.
fi: Annettu sähköpostiosoite %address ei ole kelvollinen osoite.

en: This webform is currently unpublished. After finishing your changes to the webform, use the <em>Publish</em> button below.
fi: Tämä verkkolomake on tällä hetkellä julkaisematon. Kun olet viimeistellyt muutoksesi lomakkeeseen, saat julkaistua lomakkeesi <em>Julkaise</em>-painikkeella.

en: Submissions for this form are closed.
fi: Tämän lomakkeen lähetystoiminto on asetettu pois päältä.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fi: Sinun täytyy <a href="!login">kirjautua sisään</a> tai <a href="!register">rekisteröityä</a> voidaksesi tarkastella tätä lomaketta.

en: You do not have permission to view this form.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä lomaketta.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fi: Olet lähettänyt tätä lomaketta enimmäismäärän (@count).

en: You have already submitted this form.
fi: Olet jo lähettänyt tämän lomakkeen.

en: You may not submit another entry at this time.
fi: Et voi tällä hetkellä lähettää toista kertaa.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fi: <a href="!url">Tarkastele aikaisempia lähetyksiäsi</a>.

en: Available components
fi: Käytettävissä olevat komponentit

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
fi: Nämä ovat Webform-moduulin asennuksesi käytettävissä olevat kenttätyypit. Voit poistaa käytöstä minkä tahansa näistä komponenteista poistamalla valinnan niiden kohdalla. Vain valitut komponentit ovat käytettävissä olemassa olevissa tai uusissa verkkolomakkeissa.

en: Default e-mail values
fi: Oletuksena olevat sähköpostiasetukset

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän osoite sähköpostitetuissa verkkolomaketuloksissa. Useimmiten kyse on lomakkeidesi ylläpitäjän sähköpostiosoitteesta.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän nimi, jota käytetään oletusarvoisen lähettävän osoitteen yhteydessä.

en: Default subject
fi: Aihe

en: Form submission from: %title
fi: Lomakelähetys otsikolla: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
fi: Minkä tahansa sähköpostitetun tuloksen oletusarvoinen otsikko.

en: Allow cookies for tracking submissions
fi: Salli evästeet lähetysten seuraamiseen

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
fi: <a href="http://fi.wikipedia.org/wiki/Eväste">Evästeitä</a> voit käyttää apuna estämään samaa käyttäjää lähettämästä toistuvasti verkkolomaketta. Tämä ominaisuus ei ole tarpeen lähetysmäärän rajoittamisessa käyttäjäkohtaisesti, vaikka evästetoiminto voikin lisätä tietyissä tilanteissa rajoittamisen tarkkuutta. Evästeiden lisäksi Webform-moduuli käyttää myös IP-osoitteita ja sivuston käyttäjänimiä toistuvien lähetysten estämisessä.

en: Default export format
fi: Oletusarvoinen vientimuoto

en: Default export delimiter
fi: Oletusarvoinen erotin viennissä

en: Submission access control
fi: Kaavakkeen pääsysäännöt

en: Select the user roles that may submit each individual webform
fi: Valitse mitkä käyttäjäroolit voivat lähettää minkäkin verkkolomakkeen

en: Disable Webform submission access control
fi: Poista käytöstä kaavakkeen pääsysäännöt

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
fi: Oletusarvoisesti järjestelmä sallii ylläpitäjän valita, mitkä käyttäjäroolit saavat lähettää verkkolomakkeen. Voit halutessasi sallia kaikkien käyttäjien lähettää kaavake jos käytät erillistä "node access" moduulia rajamaan pääsyä itse solmuihin.

en: Webforms debug
fi: Verkkolomakkeiden virheiden jäljitys

en: Set to "Log submissions" to log all submissions in the watchdog. Set to "Full debug" to print debug info on submission.
fi: Ota käyttöön "Lähetysten loki", jotta watchdogissa kirjoitetaan lokiin jokainen lähetys. Ota käyttöön "Täydellinen virheenjäljittäminen", jotta lähetyksestä tulostetaan virheenjäljitystiedot.

en: Form: !form
fi: Lomake: !form

en: Submission posted to %title. <a href="!url">Results</a>. !details
fi: Vastaus lähetetty kyselyyn %title. <a href="!url">Tulokset</a>. !details

en: Submission updated.
fi: Lähetys päivitetty.

en: Thank you, your submission has been received.
fi: Kiitos. Olemme vastaanottaneet lähettämäsi lomakkeen.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
fi: Voit käyttää tässä kentässä tiettyjä merkkejä, jotka korvautuvat dynaamisilla arvoilla.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
fi: Voit käyttää %server[key] lisätäksesi mitä tahansa PHP:n <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> muuttujista, %session[key] lisätäksesi PHP:n <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> muuttujia ja %get[key] luodaksesi esitäytettyjä kaavakkeita <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">osoitteesta</a>. %cookie, %request ja %post toimivat PHP-muuttujiensa kanssa. Esimerkiksi %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id] tai %get[q].

en: If you are using the profiles module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the variable %profile[profile_city].
fi: Jos käytössäsi on profiilimoduuli, voit myös käyttää profiilin tietoja lomakkeessasi käyttäen merkintää %profile[form_name]. Jos profiilissa on esimerkiksi arvo nimellä profile_kaupunki, voit käyttää muuttujaa %profile[profile_kaupunki].

en: Token values
fi: Merkkiarvot

en: Webform confirmation
fi: Verkkolomakkeen hyväksyminen

en: Form components
fi: Lomakekomponentit

en: Webform submission
fi: Verkkolomakkeen lähetys

en: Adjust the date according to a specific timezone. Website timezone is defined in the <a href="!settings">Site Settings</a> and is the default.
fi: Säädä päivämäärää tietyn aikavyöhykkeen mukaan. Sivuston aikavyöhyke on määritelty <a href="!settings">Sivuston asetukset</a> -sivulla, ja tuo aikavyöhyke on oletusarvona.

en: Website timezone
fi: Sivuston aikavyöhyke

en: User timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: Start year
fi: Aloittava vuosi

en: The first year that is allowed to be entered.
fi: Ensimmäinen vuosi, joka on sallittua antaa.

en: End year
fi: Lopettava vuosi

en: The last year that is allowed to be entered.
fi: Viimeinen vuosi, joka on sallittua antaa.

en: Use a textfield for year
fi: Käytä tekstikenttää vuosimerkinnälle

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
fi: Jos tämä on valittuna, luotava päivämääräkenttä käyttää tekstikenttää vuosimerkinnälle. Muuten käytössä on valintalista.

en: Entered !name is not a valid date.
fi: Annettu !name ei ole kelvollinen päivämäärä.

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
fi: Annetun päivämäärän täytyy sijoittua vuosien @start ja @end välille.

en: Leaving blank will use the default size.
fi: Jos kenttä on tyhjä, käytetään oletusarvoista kokoa.

en: E-mail a submission copy
fi: Sähköpostita kopio lähetyksestä

en: Check this option if this component contains an e-mail address that should get a copy of the submission. Emails are sent individually so other emails will not be shown to the recipient.
fi: Valitse tämä, jos komponentti sisältää sähköpostiosoitteen, johon pitää lähettää kopio lähetetystä lomakkeesta. Sähköpostit lähetetään yksilöllisesti, joten muut sähköpostit eivät näy vastaanottajalle.

en: %value is not a valid email address.
fi: %value ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: A textfield that automatically fills in a logged-in user's e-mail.
fi: Tekstikenttä, johon automaattisesti täytetään sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
fi: Kenttäjoukot sallivat, että voit järjestää useita kenttiä ryhmiksi.

en: Width of the file field.
fi: Tiedostokentän leveys.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
fi: Tallennuskansiota %directory ei voi luoda. Tarkista, että verkkolomakkeen files-kansioon on kirjoitusoikeus.

en: %field field is required.
fi: %field-kenttä on pakollinen.

en: Filesize (KB)
fi: Tiedostokoko (kt)

en: @name (hidden)
fi: @name (piilotettu)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
fi: Kenttä, joka ei ole näkyvissä käyttäjälle, mutta on tallennettavissa lähetyksen yhteydessä.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
fi: Näyttää lomakkeessa tekstin HTML-muotoisena. Tämä ei hahmonna (render) kenttää.

en: A list of selectable options. One option per line. Key-value pairs may be entered seperated by pipes, such as "safe_key|Some readable option". Option groups for lists and menus may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fi: Lista valittavista vaihtoehdoista, yksi vaihtoehto riviä kohti. Avain-arvo-parit tulee erotella toisistaan pystyviivalla (|), esimerkiksi "avain|luettava vaihtoehto". Vaihtoehtoryhmät listoihin tai valikoihin voidaan määritellä &lt;Ryhmän nimi&gt;.  &lt;&gt; voidaan käyttää syöttämään arvoja valikon juureen sen jälkeen kun olet määritellyt ryhmän.

en: To use the option with a select component, you must use key-value pairs seperated by pipes. i.e. user@example.com|Sample user.
fi: Käyttääksesi valintaa komponentille, sinun on annettava avain-arvo-pari eroteltuna |-merkillä, esimerkiksi user@example.com|Esimerkkikäyttäjä.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fi: Tässä listassa listattujen vaihtoehtojen on oltava yksilöllisiä. Seuraavia arvoja on käytetty useamman kerran:

en: Make this field resizable by the user.
fi: Anna käyttäjän muuttaa kentän kokoa.

en: Label placed to the left of the textfield
fi: Sijoita otsikko tekstikentän vasemmalle puolelle

en: Examples: $, #, -.
fi: Esimerkit $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
fi: Sijoita otsikko tekstikentän oikealle puolelle

en: Examples: lb, kg, %.
fi: Esimerkit lb, kg, %.

en: Adjust the time according to a specific timezone. Website timezone is defined in the <a href="!settings">Site Settings</a> and is the default.
fi: Säädä aikaa aikavyöhykkeen mukaan. Sivuston aikavyöhyke on määritelty <a href="!settings">Sivuston asetukset</a> -sivulla, ja tuo aikavyöhyke on oletusarvona.

en: Entered %name is not a valid time.
fi: Syötetty %name ei ole kelvollinen aika.

en: all users:
fi: kaikki käyttäjät:

en: authorized users only:
fi: vain sallitut käyttäjät:

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
fi: Hyväksyy minkä tahansa päivämäärän missä tahansa a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU päivämäärän syöttömuodossa</a>. Merkkijonot kuten "+2 months" ja "Dec 9" ovat myös sallittuja.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
fi: Hyväksyy minkä tahansa kellonajan missä tahansa a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU päivämäärän syöttömuodossa</a>. Merkkijonot kuten "+2 hours" ja "10:30pm" ovat kaikki sallittuja.

en: Webform settings and display.
fi: Verkkolomakkeen asetukset ja ulkoasu.
