Webform Patched (6.x-3.19) - en to ru translation catalogue (551 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: select
ru: выбор

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Markup
ru: Разметка

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Private
ru: Приватный

en: Type
ru: Тип

en: Closed
ru: Закрыто

en: Subject
ru: Тема

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: On
ru: Вкл

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Download
ru: Скачать

en: view
ru: представление

en: File
ru: Файл

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: None
ru: Нет

en: Number
ru: Число

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Types
ru: Типы

en: Multiple
ru: Множественная

en: Parent
ru: Родитель

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Download PDF
ru: Скачать PDF

en: Open
ru: Открыть

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Archives
ru: Архивы

en: Time
ru: Время

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: key
ru: ключ

en: Display
ru: Отображение

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: results
ru: результаты

en: Teaser
ru: Анонс

en: Display mode
ru: Режим отображения

en: Component
ru: Компонент

en: User
ru: Пользователь

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Options
ru: Настройки

en: Node
ru: Материал

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ru: Опционально. Более тяжелые пункты опустятся вниз, лёгкие - будут подняты вверх.

en: All
ru: Все

en: Submitted
ru: Отправлено

en: Year
ru: Год

en: Submission information
ru: Информация об отправлении

en: Off
ru: Выкл

en: Inline
ru: В линию

en: From
ru: От

en: Custom
ru: Собственная

en: Count
ru: Количество

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: This field is required.
ru: Это поле обязательно для заполнения.

en: Textfield
ru: Текстовое поле

en: Maximum
ru: Максимум

en: Range
ru: Диапазон

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Month
ru: Месяц

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Address
ru: Адрес

en: Serial
ru: Последовательность

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: am
ru: утра

en: pm
ru: вечера

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Clone
ru: Клонировать

en: Operator
ru: Оператор

en: Position
ru: Позиция

en: Integer
ru: Целое число

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Collapsible
ru: Сворачиваемое

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Georgia
ru: Грузия

en: Guam
ru: Гуам

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Palau
ru: Палау

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Virgin Islands
ru: Виргинские острова

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Root
ru: Корень

en: minute
ru: минута

en: Time format
ru: Формат времени

en: Countries
ru: Страны

en: Clear
ru: Очистить

en: hour
ru: час

en: Select list
ru: Список выбора

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: E-mail subject
ru: Тема письма

en: Empty
ru: Пусто

en: Default template
ru: Стандартный шаблон

en: Maxlength
ru: Максимальная длина

en: or
ru: или

en: Results
ru: Результаты

en: Completed
ru: Завершено

en: Thousands separator
ru: Разделитель тысяч

en: completed
ru: завершено

en: Documents
ru: Документы

en: Allowed file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: !name field is required.
ru: Поле "!name" обязательно для заполнения.

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Submissions
ru: Отправления

en: Analysis
ru: Анализ

en: Clear Form Submissions
ru: Очистить отправления форм

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ru: Вы действительно хотите удалить все отправки данной формы?

en: Webform %title entries cleared.
ru: Результаты заполнения  %title удалены.

en: Are you sure you want to delete this submission?
ru: Вы действительно хотите удалить данное отправление?

en: Submitted values are
ru: Отправленные значения

en: webform
ru: веб-форма

en: Q
ru: Вопросы

en: responses
ru: ответов

en: Webforms
ru: Веб-формы

en: View and edit all the available webforms on your site.
ru: Просмотреть и редактировать  webforms  на вашем сайте.

en: Webform
ru: Веб-форма

en: Global configuration of webform functionality.
ru: Общая конфигурация функциональности webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ru: Создайте новую форму или опросник. Результаты отправления и статистика будут записаны и переданы для просмотра пользователям с соответствующими правами доступа.

en: Go to form
ru: Перейти к форме

en: View this form.
ru: Просмотреть эту форму.

en: Mandatory
ru: Обязательно

en: E-mail to address
ru: E-mail получателя

en: E-mail from name
ru: Имя отправителя

en: E-mail from address
ru: Адрес отправителя

en: ever
ru: всегда

en: every hour
ru: каждый час

en: every day
ru: каждый день

en: every week
ru: еженедельно

en: No Components, add a component below.
ru: Компонент отсутствует, добавьте компонент ниже.

en: Field Key
ru: Ключ поля

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ru: Используется как заголовок при  отображении этого элемента формы.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ru: Короткое описание/подсказка пользователю, как заполнить это поле.

en: Check this option if the user must enter a value.
ru: Отметьте, если хотите сделать это поле обязательным.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
ru: Для компонент Веб-формы типа @type функция редактирования не определена.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
ru: Ключ поля %field_key не корректен. Используйте только буквенные и цифровые символы нижнего регистра и нижнее подчеркивание.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
ru: Ключ поля %field_key уже используется в поле  %existing_field. Используйте другой ключ.

en: Submission #@sid
ru: Отправление №@sid

en: Previous submission
ru: Предыдущее заполнение

en: Next submission
ru: Следующее заполнение

en: Submitted by !name
ru: !name

en: Next Page >
ru: Следующая страница >

en: < Previous Page
ru: < Предыдущая страница

en: The webform component @type is not able to be displayed
ru: Компонент webform @type не может быть отображён

en: Illegal information. Data not submitted.
ru: Неверная информация. Данные не приняты.

en: Go back to the form
ru: Вернуться к форме

en: access own webform submissions
ru: доступ к своим отправлениям

en: edit own webform submissions
ru: изменение своих отправлений

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
ru: Позволяет создание форм и опросников.

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: The default value of the field.
ru: Значение поля по умолчанию.

en: Presents month, day, and year fields.
ru: Поле с возможностью выбора дня, месяца и года.

en: Left Blank
ru: Оставить пустым

en: User entered value
ru: Значение, введённое пользователем

en: Width of the textfield.
ru: Ширина текстового поля.

en: User email as default
ru: Электронный адрес пользователя по умолчанию

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ru: Установить значение по умолчанию для этого поля в электронный адрес посетителя. Если он/она авторизованы. Для анонимных размещений не играет роли.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ru: Запретить редактирование. Полезно для ввода и показа значения по умолчанию

en: Average submission length in words (ex blanks)
ru: Среднее количество слов в отправленном тексте (включая пробелы)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ru: Если отмечено, набор можно сворачивать или разворачивать нажатием на ссылку в заголовке набора

en: Collapsed by Default
ru: Свёрнутое по умолчанию

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ru: Сворачиваемые наборы по умолчанию развёрнуты. Поставьте галочку тут, если хотите, чтобы наборы полей были по умолчанию свёрнуты.

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
ru: Введите максимально разрешенный размер файла (в Килобайтах)

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
ru: Файлы опросника всегда сохраняются в папке /files/ Вашего сайта. Вы можете указать папку внутри /files/ для того, чтобы отделить файлы опросника от остальных.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
ru: Файлы с расширением '%ext' нельзя загружать, пожалуйста, загружайте файлы с позволенными расширениями: %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
ru: Файл  '%filename' слишком большой (%filesize KB). Пожалуйста, загружайте файлы размером %maxsize KB или меньше.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
ru: Файл %filename не удалось загрузить. Папка назначения закрыта для записи.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
ru: Загруженный файл невозможно сохранить. Отсутствует директория назначения.

en: Uploading a new file will replace the current file.
ru: Загрузка нового файла, заменит старый.

en: User uploaded file
ru: Файл, загруженный пользователем

en: Average uploaded file size
ru: Средний размер загружаемых файлов

en: Questions
ru: Вопросы

en: Randomize Options
ru: Расположить варианты в случайном порядке

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ru: Располагать варианты  в случайном порядке при отображении их в форме.

en: Randomize Questions
ru: Случайный вывод вопросов

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ru: Располагать вопросы в случайном порядке при отображении их в форме.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ru: Создание сеток вопросов-ответов с радиокнопками.

en: Non-empty
ru: Не пустое

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
ru: Разметка позволяет ввести пользовательский HTML или PHP-логику в эту форму.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ru: Чтобы позволить пользователю отмечать несколько значений, поставьте галочку здесь.

en: Listbox
ru: Выпадающий список

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ru: Создание отмечаемых полей, радиокнопок и меню со списком выбора.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ru: Большое текстовое поле, куда можно вводить значения в несколько рядов.

en: Basic textfield type.
ru: Простое текстовое поле.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ru: Поля для ввода времени в формате "часы" и "минуты". Дополнительно можно ввести am/pm значения для времени.

en: Alabama
ru: Алабама

en: Alaska
ru: Аляска

en: Arizona
ru: Аризона

en: Arkansas
ru: Арканзас

en: California
ru: Калифорния

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Connecticut
ru: Коннектикут

en: Delaware
ru: Делавер

en: Florida
ru: Флорида

en: Hawaii
ru: Гавайи

en: Idaho
ru: Айдахо

en: Illinois
ru: Иллинойс

en: Indiana
ru: Индиана

en: Iowa
ru: Айова

en: Kansas
ru: Канзас

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Louisiana
ru: Луизиана

en: Maine
ru: Мэн

en: Maryland
ru: Мэриленд

en: Massachusetts
ru: Массачусетс

en: Michigan
ru: Мичиган

en: Minnesota
ru: Миннесота

en: Mississippi
ru: Миссисипи

en: Missouri
ru: Миссури

en: Montana
ru: Монтана

en: Nebraska
ru: Небраска

en: Nevada
ru: Невада

en: New Hampshire
ru: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

en: New Mexico
ru: Нью-Мексико

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: North Carolina
ru: Северная Каролина

en: North Dakota
ru: Северная Дакота

en: Ohio
ru: Огайо

en: Oklahoma
ru: Оклахома

en: Oregon
ru: Орегон

en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

en: South Carolina
ru: Южная Каролина

en: South Dakota
ru: Южная Дакота

en: Tennessee
ru: Теннесси

en: Texas
ru: Техас

en: Utah
ru: Юта

en: Vermont
ru: Вермонт

en: Virginia
ru: Виргиния

en: Washington
ru: Вашингтон

en: West Virginia
ru: Западная Виргиния

en: Wisconsin
ru: Висконсин

en: Wyoming
ru: Вайоминг

en: Above
ru: Сверху

en: Full node
ru: Материал полностью

en: Minimum
ru: Минимум

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: Grid
ru: Сетка

en: Submission settings
ru: Настройки отправления

en: From name
ru: Имя отправителя

en: From address
ru: Адрес отправителя

en: E-mail template
ru: Шаблон e-mail

en: KB
ru: КБ

en: Export format
ru: Формат экспорта

en: empty
ru: пусто

en: Values
ru: Значения

en: District of Columbia
ru: Округ Колумбия

en: Print
ru: Печать

en: Validation
ru: Проверка

en: Available as block
ru: Доступно как блок

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
ru: Создана новая webform %title. С помощью формы, расположенной ниже, добавьте в вашу webform новые поля.

en: Submission deleted.
ru: Отправление удалено.

en: Step
ru: Шаг

en: Redirect URL
ru: Перенаправление на URL

en: Resizable
ru: Изменение размера

en: Custom template
ru: Дополнительный шаблон

en: Webform submissions
ru: Отправленные формы

en: Is not one of
ru: Ни один из

en: E-mail to
ru: E-mail для

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ru: Сделан недопустимый выбор. Пожалуйста, обратитесь к администратору сайта.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ru: Недопустимый выбор %choice в элементе !name.

en: Decimal point
ru: Десятичная точка

en: Delimited text
ru: Текст с разделителями

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
ru: Файл с открытым текстом, разделенным запятыми, вкладками или другими символами.

en: A file readable by Microsoft Excel.
ru: Файл, открываемый с помощью Microsoft Excel.

en: Delimited text format
ru: Формат текста с разделителями

en: Comma (,)
ru: Запятая (,)

en: Tab (\t)
ru: Табуляция (\t)

en: Semicolon (;)
ru: Точка с запятой (;)

en: Colon (:)
ru: Двоеточие (:)

en: Pipe (|)
ru: Вертикальная черта (|)

en: Period (.)
ru: Точка (.)

en: Space ( )
ru: Пробел ( )

en: Is one of
ru: Один из

en: View link
ru: Ссылка "Прочитать"

en: Delete link
ru: Ссылка на удаление

en: Draft
ru: Черновик

en: Save Draft
ru: Сохранить черновик

en: 12-hour (am/pm)
ru: 12-часовой (am/pm)

en: 24-hour
ru: 24-часа

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ru: Форма никем не отправлялась. <a href="!url">Перейти к форме</a>.

en: Sum
ru: Сумма

en: Custom URL
ru: Пользовательский URL

en: form
ru: форма

en: Edit link
ru: Ссылка на редактирование

en: Submit button text
ru: Текст кнопки отправки

en: The results of this submission may be viewed at:
ru: Результаты могут быть просмотрены тут:

en: New component name
ru: Название нового компонента

en: When adding a new component, the name field is required.
ru: Когда добавляется новый компонент, то поле имени обязательно.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
ru: Значения обязательности заполнения и расположения компонентов были обновлены

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
ru: Опционально. Вы можете группировать компоненты в логические наборы, группируя их.

en: Component %name cloned.
ru: Компонент %name клонирован.

en: Component %name updated.
ru: Поле %name обновлено.

en: New component %name added.
ru: Новый компонент %name добавлен.

en: Delete the %name fieldset?
ru: Удалить группу полей %namе?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
ru: Это действие приведет к немедленному удалению группы полей %name  и дочерних элементов %name из webform %webform. Действие осуществить невозможно.

en: Delete the %name component?
ru: Удалить компонент %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
ru: Будет удален компонент %name из Веб-формы %webform. Действие нельзя будет вернуть.

en: Component %name deleted.
ru: Компонент %name удалён.

en: Submissions for %user
ru: Отправления пользователя %user

en: Show !count results per page.
ru: Отображать !count результатов на страницу.

en: Showing all results.
ru: Показаны все результаты.

en: @total results total.
ru: Всего: @total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
ru: Это разделитель, используемый для файлов CSV/TSV при закачивании результатов  Webform.  Использование закладок в экспорте – наиболее надежный способ сохранения нелатинских букв. Вы можете заменить их другими буквами, в зависимости от используемой программы.

en: Submission Details
ru: Детали отправления

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
ru: Эта страница отображает все компоненты, которые были сконфигурированы для материала данной  webform. Вы можете добавить любое количество компонентов в эту форму, не зависимо от их типа. Для того чтобы добавить новый компонент, заполните поле Название и выберите тип из предложенных внизу таблицы. Заполните необходимую форму для создания нового компонента или обновите любые новые  измененные параметры формы.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
ru: Для изменения настроек любого существующего компонента щелкните мышкой на его название.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
ru: Эти права доступа регламентируют  пользователи какого статуса  имеют право заполнять данную  веб-форму. Они не закрывают доступ к странице в целом. Если необходимо полностью закрыть доступ к странице, то следует использовать модуль доступа к содержанию, например <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> или <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
ru: Роли пользователей, которые имеют право заполнять данную веб-форму

en: Show complete form in teaser
ru: Показать полную форму в анонсе

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
ru: Показать полную форму в анонсе этого материала.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
ru: По умолчанию в этой форме кнопка добавления информации будет называется <em>Отправить</em>.  Для изменения названия по умолчанию введите новое название здесь.

en: The entered email address %address is not a valid address.
ru: Указанный  электронный адрес %address  не действителен.

en: Submissions for this form are closed.
ru: Данную форму нельзя отправить.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
ru: Для просмотра этой формы необходимо <a href="!login">войти</a> или <a href="!register">зарегистрироваться</a>

en: You do not have permission to view this form.
ru: У вас нет прав для просмотра этой формы.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
ru: Вы уже отправили эту форму максимально допустимое количество раз (@count).

en: You have already submitted this form.
ru: Данную форму вы уже отправляли.

en: You may not submit another entry at this time.
ru: Сейчас вы не можете отправить данные.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
ru: <a href="!url">Посмотреть свои предыдущие записи</a>.

en: Available components
ru: Доступные компоненты

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
ru: Это доступные для использования типы полей в Вашей версии установки модуля Опросник. Вы можете отключить любой из приведенных компонентов, сняв флажок. Только компоненты, отмеченные флажками, будут появляться в существующих или новых опросниках.

en: Default e-mail values
ru: Параметры электронного сообщения по умолчанию

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
ru: Адрес отправителя результатов по умолчанию; часто является адресом технического администратора вашей формы.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
ru: Имя отправителя по умолчанию, которое используется вместе с адресом по умолчанию.

en: Default subject
ru: Тема по умолчанию

en: Form submission from: %title
ru: Сформировать запись от: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
ru: Тема сообщения по умолчанию.

en: Allow cookies for tracking submissions
ru: Включить отслеживание отправки форм с помощью <em>cookies</em>

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
ru: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> может использоваться для предотвращения многоразового отсылания  webform одним пользователем. Эта функция не нужна в случаях ограничения количества записей от одного пользователя, хотя может повысить аккуратность в некоторых ситуациях. Кроме файлов cookies, Webform также использует IP адреса и имена пользователей сайта для предотвращения многоразового отсылания.

en: Default export format
ru: Формат экпорта по умолчанию

en: Default export delimiter
ru: Экпортный разделитель по умолчанию

en: Submission access control
ru: Доступ к формам

en: Select the user roles that may submit each individual webform
ru: Выберите роли, которые может использовать отдельную webform

en: Disable Webform submission access control
ru: Запретить модулю <em>Webform</em> управлять доступом

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
ru: По умолчанию, на странице редактирования каждой формы можно выбрать роли пользователей, которым будет доступна форма. Если вы используете какой-либо другой модуль управляющий доступом к документам и доступ определяется другими параметрами, то вы можете запретить управлять доступом модулем <em>Webform</em>.

en: Form: !form
ru: Форма: !form

en: Submission updated.
ru: Отправление обновлено.

en: Thank you, your submission has been received.
ru: Спасибо, отправление получено.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
ru: В этом поле вы можете использовать специальные маркеры, которые будут замещены динамическими значениями.

en: Token values
ru: Значения токенов

en: Webform confirmation
ru: Подтверждение веб-форм

en: Form components
ru: Компоненты формы

en: Webform submission
ru: Отправление веб-форм

en: Website timezone
ru: Часовой пояс веб-сайта

en: User timezone
ru: Часовой пояс пользователя

en: Use a textfield for year
ru: Для введения года использовать текстовое поле

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
ru: При наличии флажка, дата будет браться из соответствующего поля. В противном случае будет предлагаться список множественного выбора.

en: Entered !name is not a valid date.
ru: Введенная дата  !name не действительная.

en: Leaving blank will use the default size.
ru: Оставьте пустым, чтобы использовать размер по умолчанию.

en: %value is not a valid email address.
ru: Введён неверный адрес электроной почты '%value'.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
ru: Группы полей позволяют организовывать многочисленные поля в группы.

en: Width of the file field.
ru: Ширина поля файла.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
ru: Невозможно создать папку %directory для сохранения результатов. Проверьте, доступна ли она для записи.

en: %field field is required.
ru: Необходимо заполнить поле %field.

en: Filesize (KB)
ru: Размер файла (КБ)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
ru: Невидимое пользователю поле, записывающее необходимую информацию.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
ru: Вывод текста в формате HTML (это поле не выбирается и не заполняется пользователями).

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
ru: Функции в списке выбора должны быть уникальными. Следующие ключи были использованы несколько раз:

en: Make this field resizable by the user.
ru: Сделать это поле c изменяемыми пользователем размерами.

en: Examples: $, #, -.
ru: Примеры: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
ru: Примеры: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
ru: Введенное время  %name не действительно.

en: Compact
ru: Компактный

en: Textarea
ru: Текстовая область

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ru: !name не может быть более %max знаков, сейчас его длина %length знаков.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ru: Недопустимый выбор %choice в элементе %name.

en: Days of the week
ru: Дни недели

en: Form settings
ru: Настройки формы

en: Unique
ru: Уникальный

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
ru: Принимает дату в любом <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html"> GNU Date входном формате </a>. Строки такие как today, + 2 months, и Dec 9 2004 доступны.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
ru: Принимает время в любом <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html"> GNU Date входном формате </a>. Строки такие как now, + 2 hourse, и 10:30 pm доступны.

en: E-mails
ru: Электронная почта

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ru: Веб-форма позволяет материалам присоединять к себе формы и опросники.

en: To add one, create a !types piece of content.
ru: Для добавления создайте материал !types

en: Webform is currently not enabled on any content types.
ru: Веб-форма в данный момент не подключена ни к одному типу материалов.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
ru: Для использования Webform, пожалуйста примените её по крайней мере для одного типа материала на данной странице.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
ru: Эта страница отображает список всех материалов которые могут содержать прикрепленую webform.

en: Webform-enabled piece of content
ru: Часть материала с включённой веб-формой

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
ru: Посетите <a href="!url">страницу настроек Webform</a> и включите Webform как минимум для одного типа материалов.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
ru: Специальное текстовое поле, принимающее e-mail адреса.

en: Allow users to upload files of configurable types.
ru: Разрешить пользователям загружать файлы указанных типов.

en: Page break
ru: Разрыв страницы

en: Organize forms into multiple pages.
ru: Создание формы на нескольких страницах

en: Select options
ru: Элементы списка

en: Value of !component
ru: Значение для !component

en: Value of "!component"
ru: Значение для "!component"

en: access all webform results
ru: доступ ко всем результатам заполнения форм

en: access own webform results
ru: доступ к собственным результатам заполнения форм

en: edit all webform submissions
ru: редактировать все представления webform

en: delete all webform submissions
ru: удалять все представления webform

en: delete own webform submissions
ru: удалять собственные представления webform

en: Webform settings
ru: Настройки Webform

en: Edit e-mail settings
ru: Редактировать настройки e-mail

en: Delete e-mail settings
ru: Удалить настройки e-mail

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
ru: Установите флажок для проверки уникальности этого поля. Проверяет все поля на уникальность, не допускает одинаковых значений в полях

en: no upload
ru: не загружать

en: Other...
ru: Другой...

en: Randomize options
ru: Случайные варианты

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
ru: Отображать в форме в случайном порядке.

en: Maximum length of the textfield value.
ru: Максимальная длина значения текстового поля.

en: Webform-enabled content types
ru: Типы материалов для которых включен Webform

en: E-mail address format
ru: Формат email-адреса

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
ru: Полный формат: "Пример Имени" &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
ru: Краткий формат: name@example.com

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
ru: В данный момент на вашем сайте нет ни одной webform. Создайте материал !types

en: Conditional rules
ru: Условные выражения

en: Include all components
ru: Включить все компоненты

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
ru: Значение %value уже было введено для поля %title. Возможно, вы уже заполняли эту форму, либо же вам нужно использовать другое значение.

en: Component value
ru: Значение компонента

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
ru: В данный момент e-mail не отправляются, добавьте получателей e-mail ниже.

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
ru: Почтовый адрес, на который будут отправляться письма. При вводе нескольких адресов, разделяйте их запятыми. Если оставить это поле незаполненным, то письма отправляться не будут.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
ru: Любое текстовое поле, список выбора или скрытое поле могут быть использованы как тема e-mail сообщения.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
ru: Любое поле e-mail, список выбора или скрытое поле могут быть использованы как e-mail адрес отправителя сообщения.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
ru: Любое текстовое поле, список выбора или скрытое поле могут быть использованы как имя отправителя e-mail сообщения.

en: No available components
ru: Нет доступных компонентов

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
ru: Через e-mail шаблон можно настроить отображение e-mail сообщений.

en: Included e-mail values
ru: Включенные значения e-mail

en: Save e-mail settings
ru: Сохранить настройки e-mail

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
ru: Когда добавлен новый пользовательский e-mail, поле e-mail становится обязательным

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
ru: Введённый email-адрес "@email" некорректен.

en: Email settings added.
ru: Настройки e-mail добавлены

en: Email settings updated.
ru: Настройки e-mail обновлены.

en: Delete e-mail settings?
ru: Удалить настройки e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
ru: Настройки email @component будут немедленно удалены.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
ru: Настройки отправки email-сообщений на @address будут немедленно удалены.

en: E-mail settings deleted.
ru: Настройки e-mail удалены.

en: Confirmation message
ru: Сообщение о подтверждении

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
ru: URL, куда будет перенаправлен пользователь после отправки результата формы.

en: Submission access
ru: Доступ к отправлениям

en: Show the notification about previous submissions.
ru: Показать уведомление об отправленном до этого результате.

en: The entered URL is not a valid address.
ru: Указанный URL не является верным адресом

en: The form settings have been updated.
ru: Настройки формы были обновлены.

en: Your submissions
ru: Ваши отправления

en: @sid (draft)
ru: @sid (черновик)

en: Select list options
ru: Элементы списка выбора

en: Select list format
ru: Формат списка выбора

en: Separate
ru: Разделить

en: Submission Number
ru: Номер результата

en: Submission ID
ru: ID отправления

en: Option A
ru: Вариант A

en: Option B
ru: Вариант B

en: Option C
ru: Вариант C

en: Submitted on %date
ru: Отправлено %date

en: Submitted by user: %username
ru: Отправлено пользователем: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
ru: Отправлено анонимным пользователем: [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
ru: Идентификатор отправления.

en: The date this submission was submitted.
ru: Дата, когда данный результат был получен.

en: Remote address
ru: Внешний адрес

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
ru: IP-адрес пользователя, отправивший данный результат.

en: Provide a simple link to view the submission.
ru: Предоставляет простую ссылку для просмотра результатов.

en: Provide a simple link to edit the submission.
ru: Предоставляет простую ссылку для редактирования результатов.

en: Provide a simple link to delete the submission.
ru: Предоставляет простую ссылку для удаления результата.

en: Webform submission count
ru: Количество отправлений веб-формы

en: The number of webform submissions on this node.
ru: Количество отправлений веб-формы для данного материала.

en: The number of webform submissions for this user.
ru: Количество отправлений веб-формы для данного пользователя.

en: Webform form body
ru: Основной текст формы webform

en: draft
ru: черновик

en: @name form
ru: форма @name

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ru: Вы должны <a href="!login">войти</a> для просмотра этой формы.

en: Load a pre-built option list
ru: Загрузить ранее созданный список вариантов

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
ru: Использовать ранее созданный список вариантов вместо их ввода вручную. Если используется ранее созданный список, варианты не будут доступны для редактирования.

en: Customize keys (Advanced)
ru: Настроить ключи (для продвинутых пользователей)

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
ru: Длина ключей должна быть меньше 128 символов. Следующие ключи превышают этот лимит:

en: Edit component: @name
ru: Редактировать компонент: @name

en: US states
ru: Штаты США

en: Northern Marianas Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Enable popup calendar
ru: Включить popup календарь

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
ru: Включить выбор даты на основе JavaScript для данного поля.

en: Open popup calendar
ru: Открыть popup календарь

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
ru: Удалить webform_debug переменные, которые больше не используються.

en: Webform: !title
ru: Веб-форма: !title

en: Form only
ru: Только форма

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
ru: Режим отображения определяет как опросник будет отображаться в блоке.

en: Send all e-mails in the default format
ru: Отправлять все электронные письма в формате по умолчанию

en: No available components.
ru: Нет доступных компонентов.

en: Send e-mail as HTML
ru: Отправить e-mail как HTML

en: Include files as attachments
ru: Добавлять файлы как вложения

en: Confirmation page
ru: Страница подтверждения

en: No redirect (reload current page)
ru: Без перенаправления (перезагрузка текущей страницы)

en: If enabled this webform will be available as a block.
ru: Если включено, данная веб-форма будет доступна в виде блока.

en: A valid URL is required for custom redirection.
ru: Правильный URL адрес требуется для настраиваемого перенаправления.

en: edit webform
ru: редактировать веб-форму

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
ru: Введите машинопонятный ключ для этого элемента формы. Может содержать латинские буквы, цифры и нижнее подчеркивание. Это поле не влияет на дальнейший его вывод, но может понадобиться для темизации или проверки формы.

en: Status of this form
ru: Статус этой формы

en: 5 minute
ru: 5 минут

en: 15 minute
ru: 15 минут

en: Resend e-mails
ru: Отправить email-сообщения повторно

en: Show "Save draft" button
ru: Отображать кнопку "Сохранить черновик"

en: The node ID.
ru: ID материала.

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
ru: Имя пользователя если он авторизован. Пустой для анонимного посетителя.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
ru: Имя пользователя если он авторизован. Пустой для анонимного посетителя.

en: The IP address of the user.
ru: IP-адрес пользователя.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
ru: Имя сайта (т.е. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
ru: Текущая дата, форматированная согласно настройкам сайта.

en: The node title.
ru: Заголовок материала

en: Download @filename
ru: Скачать @filename

en: Label display
ru: Отображение метки

en: Determines the placement of the component's label.
ru: Размещение метки для компонента.

en: Hide label
ru: Скрыть метку

en: Do not display the label of this component.
ru: Не отображать метку для этого компонента.

en: Save component
ru: Сохранить компонент

en: Element type
ru: Тип элемента

en: Show all webform pages in block
ru: Показать все страницы формы в блоке

en: 10 minute
ru: 10 минут

en: 30 minute
ru: 30 минут

en: Private fields are shown only to users with results access.
ru: Закрытые поля видны только пользователям с правом просмотра результатов.

en: This form has received the maximum number of entries.
ru: Эта форма получила максимальное количество записей.

en: Upload directory
ru: Каталог загрузки

en: Normal Distribution
ru: Нормальное распределение

en: Standard deviation (!sigma)
ru: Стандартное отклонение (!sigma)

en: %name field value of @value must be numeric.
ru: Значение @value поля %name должно быть числом.

en: Minimum must be numeric.
ru: Минимум должен быть числом.

en: Maximum must be numeric.
ru: Максимум должен быть числом.

en: Step must be numeric.
ru: Шаг должен быть числом.

en: Prefix text placed to the left of the field
ru: Текст префикса, размещаемого слева от поля

en: Postfix text placed to the right of the field
ru: Текст суффикса, размещаемого справа от поля

en: Width of the textarea in columns. This property might not have a visual impact depending on the CSS of your site.
ru: Ширина текстовой области в столбцах. Это свойство может не иметь видимого результата, в зависимости от настроек CSS вашего сайта.

en: Height of the textarea in rows.
ru: Высота текстовой области в строках.

en: Open/Closed
ru: Открыто/Закрыто
