Webform Patched (6.x-3.8-beta1) - en to da translation catalogue (318 entries)

en: Title
da: Titel

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Closed
da: Lukket

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Weight
da: Vægt

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Label
da: Etiket

en: Default
da: Standard

en: Open
da: Åben

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Display
da: Vis

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: results
da: resultater

en: Component
da: Komponent

en: User
da: Bruger

en: User ID
da: Bruger ID

en: Options
da: Valg

en: Node
da: Indholdselement

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: All
da: Alle

en: Submitted
da: Indsendt

en: Submission information
da: Information om indsendelse

en: From
da: Fra

en: Custom
da: Tilpasset

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Address
da: Adresse

en: Serial
da: Serienummer

en: Table
da: Tabel

en: Clone
da: Klon

en: Operator
da: Operand

en: Position
da: Placering

en: IP Address
da: IP-adresse

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Georgia
da: Georgien

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Root
da: Rod

en: Countries
da: Lande

en: Clear
da: Ryd

en: E-mail subject
da: E-mail emne

en: Default template
da: Standardskabelon

en: or
da: eller

en: Completed
da: Gennemført

en: completed
da: fuldført

en: Submissions
da: Indsendelser

en: Analysis
da: Analyse

en: Clear Form Submissions
da: Ryd resultater

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
da: Er du sikker på du vil slette alle resultater i denne formular?

en: Webform %title entries cleared.
da: Indlæg til webform %title ryddet.

en: Are you sure you want to delete this submission?
da: Ønsker du at slette denne indsendelse?

en: Submitted values are
da: Indsendte værdier

en: responses
da: besvarelser

en: Webform
da: Webformular

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
da: Opret en ny formular eller et nyt spørgeskema. Resultater og statistik gemmes og er tilgængelige for priviligerede brugere.

en: Mandatory
da: Påkrævet

en: E-mail to address
da: E-mail 'til' adresse

en: E-mail from name
da: E-mail 'fra' navn

en: E-mail from address
da: E-mail 'fra' adresse

en: ever
da: altid

en: every hour
da: hver time

en: every day
da: hver dag

en: every week
da: hver uge

en: No Components, add a component below.
da: Ingen komponenter, tilføj en komponent herunder.

en: Field Key
da: Feltnøgle

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
da: Bruges som en beskrivende etiket når formularelementet vises.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
da: En kort beskrivelse af feltet som hjælp til brugeren når hun udfylder formularen.

en: Check this option if the user must enter a value.
da: Marker dette valg hvis brugeren skal indtaste en værdi.

en: Parent Fieldset
da: Overordnet feltgruppe

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
da: Der er ikke defineret en redigeringsfunktion for webform-komponenten af typen @type.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
da: Feltnøglen %field_key er ugyldig. Brug venligst kun små alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
da: Feltnøglen %field_key bruges allerede af feltet mærket %existing_field. Brug venligst en unik nøgle.

en: Submission #@sid
da: Indsendelse #@sid

en: Previous submission
da: Forrige indsendelse

en: Next submission
da: Næste indsendelse

en: Submitted by !name
da: Indsendt af !name

en: Illegal information. Data not submitted.
da: Ugyldig information. Data ikke indsendt.

en: Go back to the form
da: Tilbage til formularen

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
da: Tillader oprettelse af gitter-spørgsmål, betegnet ved radioknapper.

en: Basic textfield type.
da: Simpel tekstfeltstype

en: California
da: Californien

en: Publish
da: Udgiv

en: Submission settings
da: Indstillinger for indsendelse

en: From name
da: Afsendernavn

en: From address
da: Afsenderadresse

en: E-mail template
da: E-mail-skabelon

en: Export format
da: Eksportformat

en: empty
da: tom

en: Values
da: Værdier

en: Validation
da: Validering

en: Available as block
da: Tilgængelig som blok

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Submission deleted.
da: Tilføjelse slettet.

en: Redirect URL
da: Omdirigér til URL

en: Custom template
da: Tilpasset skabelon

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: Is not one of
da: er ikke én af

en: E-mail to
da: E-mail til

en: Delimited text
da: Afgrænset tekst

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
da: En ren tekstfil adskilt af kommaer, tabulatorer eller andre tegn.

en: A file readable by Microsoft Excel.
da: En fil som kan læses af Microsoft Excel.

en: Delimited text format
da: Afgrænset tekstformat

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Tab (\t)
da: Tabulator (\t)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Pipe (|)
da: Lodret streg (|)

en: Period (.)
da: Punktum (.)

en: Space ( )
da: Mellemrum ( )

en: Is one of
da: Er en af

en: View link
da: Vis-link

en: Delete link
da: Slet-link

en: Draft
da: Kladde

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
da: Der er ingen resultater for denne formular. <a href="!url">Vis denne formular</a>.

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: The results of this submission may be viewed at:
da: Resultatet af denne tilføjelse kan ses på:

en: New component name
da: Navn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
da: Når der tilføjes en ny komponent, er navnefeltet obligatorisk.

en: Your webform has been published.
da: Din webformular er blevet udgivet.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
da: Komponentpositioner og tvungne værdier opdateret.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
da: Valgfri. Du kan organisere din formular ved at placere denne komponent i en feltgruppe.

en: Component %name cloned.
da: Komponent %name klonet.

en: Component %name updated.
da: Komponent %name opdateret.

en: New component %name added.
da: Komponent %name tilføjet.

en: Delete the %name fieldset?
da: Slet feltgruppen %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
da: Dette vil slette feltgruppen %name og alle underelementer i %name fra formularen %webform øjeblikketligt. Dette kan ikke fortrydes.

en: Delete the %name component?
da: Slet %name-komponenten?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
da: Dette vil slette %name-komponenten fra formularen %webform øjeblikketligt. Dette kan ikke fortrydes.

en: Component %name deleted.
da: Komponent %name slettet.

en: Submissions for %user
da: Tilføjelser for %user

en: Show !count results per page.
da: Vis !count resultater pr. side.

en: Showing all results.
da: Viser alle resultater.

en: @total results total.
da: @total resultater i alt.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
da: Dette er skilletegnet som bruges i CSV/TSV-filer ved download af resultater. Brug af tabulatortegn i eksporten er den mest pålidelige metode til at bevare ikke-latinske tegn. Du kan have behov for at ændre dette til et andet tegn afhængigt af hvilket program du ønsker at behandle resultaterne med.

en: Submission Details
da: Detaljer om indsendelse

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
da: Disse tilladelser påvirker hvilke roller kan indsende denne webformular. De forhindrer ikke adgang til webformular-siden. Hvis der er behov for fuldstændig at forhindre adgang til webformular-siden bruges et adgangsmodul som f.eks. <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
da: Roller som kan indsende denne webformular

en: Show complete form in teaser
da: Vis komplet form i resumé

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
da: Vis hele formularen i resuméet til dette indholdselement.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
da: Som standard vil indsend-knappen have etiketten <em>Submit</em>. Indtast en ny titel her for at tilsidesætte standarden.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
da: Begræns til !count tilføjelse(r) !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
da: Den indtastede e-mail-adresse %address er ikke en gyldig adresse.

en: Available components
da: Tilgængelige komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
da: Dette er de tilgængelige felttyper i din installation af Webform. Du kan deaktivere enhver af disse komponenter ved at fjerne markeringen i dens afkrydsningsfelt. Kun markerede komponenter vil være tilgængelige i eksisterende eller nye webformularer.

en: Default e-mail values
da: Standard e-mail-værdier

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
da: Standard afsenderadressen for webformularresultater sendt via e-mail. Ofte e-mail-adressen på personen som vedligeholder dine formularer.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
da: Standard afsendernavnet som bruges sammen med afsenderadressen.

en: Default subject
da: Standard emne

en: Form submission from: %title
da: Indsendt formular fra: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
da: Standard emnelinjen for alle resultater sendt via e-mail.

en: Allow cookies for tracking submissions
da: Tillad cookies til sporing af indsendelser

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
da: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> kan bruges til at forhindre at den samme bruger indsender en formular igen og igen. Denne funktionalitet er ikke nødvendig for at begrænse antallet af indsendelser pr. bruger, selvom den i visse situationer kan øge nøjagtigheden. Udover cookies kan Webform også bruge IP adresse og brugernavn til at forhindre gentagne indsendelser.

en: Default export format
da: Standard eksportformat

en: Default export delimiter
da: Standard eksport skilletegn

en: Submission access control
da: Adgangskontrol for indsendelse

en: Select the user roles that may submit each individual webform
da: Vælg brugerrollerne som kan indsender hver individuelle webformular

en: Disable Webform submission access control
da: Deaktivér Webform adgangskontrol ved indsendelse

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
da: Som standard tillader indstillingsformularen til hver webformular administratoren at vælge hvilke roller som kan indsende formularen. Du kan have behov for altid at tillade brugerne at indsende webformularen hvis du bruger et separat adgangskontrolmodul til at kontrollere adgangen til webformular-indholdselementerne.

en: Form: !form
da: Formular: !form

en: Thank you, your submission has been received.
da: Tak, din indsendelse er modtaget.

en: Compact
da: Kompakt

en: Days of the week
da: Ugedage

en: Text box
da: Tekstboks

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
da: Nøgle/værdi-par kan indtastes adskilt af lodrette streger, f.eks. noegle|Læsbar valgmulighed

en: Webform is currently not enabled on any content types.
da: Webform er i øjeblikket ikke aktiveret for nogen indholdstyper.

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
da: Gå til siden <a href="!url">indstillinger for Webform</a> og aktivér Webform på mindst én indholdstype.

en: Updated file components to use numeric file IDs in the submitted values.
da: Opdaterede filkomponenterne til at bruger numeriske fil-IDer i de indsendte værdier.

en: Webform-enabled content types
da: Indholdstyper der kan bruges med Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
da: Webform gør det muligt at tilføje webform-komponenter til alle indholdstyper. Vælg typerne som du ønsker at kunne udvide med webform-komponenter.

en: E-mail address format
da: E-mail-adresseformat

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
da: Lang version: "Navn Navnsen" &lt;navn@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
da: Kort version: navn@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
da: De fleste servere understøtter det "lange" format som gør det muligt at have bedre Fra-adresser i de afsendte e-mails. Mange Windows-baserede servere kan ikke sende i det lange format. Skift denne indstilling hvis du har problemer med at sende e-mails med Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
da: Der er i øjeblikket ingen webforms på dit site. Opret indhold af typen !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
da: Opret en regel til at styre hvorvidt denne side kan springes over.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
da: Opret en regel til at styre hvorvidt dette formularelement vises.

en: Conditional rules
da: Betingede regler

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
da: Vælg en anden komponent som bestemmer hvorvidt denne komponent skal vises eller skjules. Du kan kun vælge komponenter som optræder før det seneste sideskift.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
da: Angiver om listen nedenfor er inklusiv eller eksklusiv.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
da: Listeværdier, én pr. linje, som udløser denne handling. Hvis du lader feltet stå tomt bliver denne komponent altid vist.

en: Include all components
da: Inkludér alle komponenter

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
da: Værdien %value er allerede blevet indsendt én gang for feltet %title. Du har enten allerede indsendt denne formular, eller du er nødt til at vælge en anden værdi.

en: Component value
da: Komponentværdi

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
da: Sender ikke e-mail i øjeblikket, tilføj en e-mail-modtager nedenfor.

en: email@example.com
da: mail@example.com

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
da: Indsendelser e-mailes til denne adresse. Ethvert e-mail-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som modtageradresse. Flere e-mail-adresse adskilles med kommaer.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
da: Ethvert tekstfelt-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som emne for e-mails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
da: Ethvert e-mail-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som afsenderens e-mail-adresse.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
da: Ethvert tekstfelt-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som afsenderens navn for e-mails.

en: No available components
da: Ingen tilgængelige komponenter

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
da: En e-mail-skabelon kan ændre visningen af e-mails.

en: Included e-mail values
da: Inkluderede e-mail-værdier

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
da: De valgte komponenter inkluderes i %email_values tokenet. Individuelle værdier kan stadig udskrives hvis de angive eksplicit som %email[key] i skabelonen.

en: Save e-mail settings
da: Gem e-mail-indstillinger

en: E-mail header details
da: E-mail header detaljer

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
da: Når der tilføjes en ny brugerdefineret e-mail er e-mail-feltet påkrævet.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
da: Den indtastede e-mail-adresse "@email" ser ikke ud til at være gyldig.

en: Email settings added.
da: E-mail-indstillinger tilføjet.

en: Email settings updated.
da: E-mail-indstillinger opdateret.

en: Delete e-mail settings?
da: Slet e-mail-indstillinger?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
da: Dette sletter e-mail-indstillingerne baseret på komponenten @component med det samme.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
da: Dette sletter e-mail-indstillingerne som sender til adressen @address med det samme.

en: E-mail settings deleted.
da: E-mail-indstillinger slettet.

en: Confirmation message
da: Bekræftelse

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
da: URLen som brugeren omdirigeres til når indsendelsen lykkes.

en: Submission limit
da: Indsendelsesgrænse

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
da: Begræns antallet af indsendelser <em>pr. bruger</em>. En bruger identificeres ved deres bruger-login hvis de er logget ind eller ved deres IP-adresse og cookie hvis de er anonyme. Brugen af cookies kan ændres i de globale <a href="!url">indstillinger for Webform</a>.

en: Submission access
da: Indsendelsesadgang

en: Show the notification about previous submissions.
da: Vis notifikationen om tidligere indsendelser.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
da: Vis meddelelsen som vises når brugerne har indsendt denne formular på et tidligere tidspunkt.

en: The entered URL is not a valid address.
da: Den indtastede URL er ikke en gyldig adresse.

en: The form settings have been updated.
da: Formular-indstillingerne er blevet opdateret.

en: Your submissions
da: Dine indlæg

en: @sid (draft)
da: @sid (kladde)

en: Select list options
da: Valgmuligheder for udvalgsliste

en: Select list format
da: Format af udvalgsliste

en: Submission Number
da: Indsendelsesnummer

en: Submission ID
da: Indsendelses-ID

en: Included export components
da: Inkluderede eksportkomponenter

en: The selected components will be included in the export.
da: De valgte komponenter inkluderes i ekssporten.

en: Option A
da: Valgmulighed A

en: Option B
da: Valgmulighed B

en: Option C
da: Valgmulighed C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
da: Separate valgmuligheder er bedre egnet til at bygge rapporter, grafer og statistik i et regneark.

en: My select list
da: Min udvalgsliste

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
da: Kompakte valgmuligheder er bedre egnet til at importere data i andre systemer.

en: Submitted on %date
da: Indsendt %date

en: Submitted by user: %username
da: Indsendt af bruger: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
da: Indsendt af anonym bruger: [%ip_address]

en: Submissions grenerated from Webform forms.
da: Indsendelser fra Webform-formularer.

en: The submission ID of the submission.
da: Indsendelsesn ID.

en: The node these submissions were generated from.
da: Indholdselementet som disse indsendelser stammer fra.

en: The users who submitted these submissions.
da: Brugerne som indsendte disse formularen.

en: Whether or not the submission is a draft.
da: Hvorvidt indsendelsen er en kladde.

en: The date this submission was submitted.
da: Datoen for indsendelse.

en: Remote address
da: Fjernadresse

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
da: IP-adressen på brugerne som indsendte formularen.

en: Provide a simple link to view the submission.
da: Et simpelt link til at se indsendelsen.

en: Provide a simple link to edit the submission.
da: Et simpelt link til at redigere indsendelsen.

en: Provide a simple link to delete the submission.
da: Et simpelt link til at slette indsendelsen.

en: Webform submission count
da: Antal webform indsendelser

en: The number of webform submissions on this node.
da: Antallet af webform indsendelser på dette indholdselement.

en: The number of webform submissions for this user.
da: Antallet af webform-indsendelser fra denne bruger.

en: Webform form body
da: Webform formular-brødtekst

en: The Webform form body display for this node.
da: Brødtekstvisningen af webformen på dette indholdselement.

en: draft
da: kladde

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
da: Formularrækkefølgen kunne ikke gemmes fordi de følgende elementer har de samme formnøgler og ligger under det samme overordnede element. Redigér hver komponent og giv dem en unik formularnøgle, og forsøg at flytte dem igen.

en: Edit component: @name
da: Redigér komponent: @name

en: US states
da: Amerikanske stater

en: Updated date and time components to use ISO 8601 formatted strings in the submitted values.
da: Opdaterede dato- og tids-komponenter til at bruge ISO 8601-formatterede tekststrenge i de indsendte værdier.

en: Removed Webform-specific daylight savings handling, now provided by Date API module if available.
da: Fjernede Webform-specifik håndtering af sommertid, som nu håndteres af Date API hvis det er tilgængeligt.

en: Open popup calendar
da: Åben popup-kalender

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
da: Fjernede variablen webform_debug som ikke længere er i brug.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
da: Standardformatet for nye e-mail-indstillinger. Indstillinger for Webform e-mail tager præcedens over indstillingerne for globale e-mails konfigureret i MIME mail.

en: Format override
da: Tilsidesæt format

en: Per-webform configuration of e-mail format
da: Per-webform indstillinger af e-mail-format.

en: Send all e-mails in the default format
da: Send alle e-mails i standardformatet

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
da: Tving alle webform-e-mails til at blive sendt i standardformatet.

en: Hide component title
da: Skjul komponenttitel

en: Do not display the title or label of this field in the form.
da: Vis ikke feltets titel eller label i formularen.

en: No available components.
da: Ingen tilgængelige komponenter.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne standardskabelonen?

en: Send e-mail as HTML
da: Send e-mail som HTML

en: Include files as attachments
da: Inkludér filer som vedhæftninger

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
da: Meddelelse som vises når indsendelsen lykkes. Hvis omdirigeringen er sat til <em>Bekræftelsesside</em> bliver den vist på sin egen side, eller vises den som en statusmeddelelse.

en: Redirection location
da: Omdirigér til

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
da: Vælg hvor brugeren sendes hen når indsendelsen lykkes.

en: Confirmation page
da: Bekræftelsesside

en: No redirect (reload current page)
da: Ingen omdirigeringer (genindlæs den aktuelle side)

en: If enabled this webform will be available as a block.
da: Gør denne webform tilgængelig som en blok.

en: A valid URL is required for custom redirection.
da: En gyldig URL er nødvendig for brugerdefineret omdirigering.

en: Select keys
da: Udvalgsnøgler

en: Full, human-readable options (values)
da: Komplette, læsbare valgmuligheder (nøgler)

en: Short, raw options (keys)
da: Korte, rå valgmuligheder (nøgler)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
da: Vælg hvilken del af valgmulighederne der skal vises fra nøgle|værdi par.

en: Webform edit link
da: Link til redigering af webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
da: Et simpelt link til at redigere webformens komponenter og konfiguration.

en: Webform results link
da: Link til webform-resultater

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
da: Et simpelt link til at se resultaterne af en webform.

en: edit webform
da: redigér webform

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
da: Indtast en maskinlæsbar nøgle for dette formularelement. Må kun indeholde små alfanumeriske tegn og understregninger. Denne nøgle bruges som formularelementets name-attribut. Denne værdi har ingen indflydelse på hvordan data gemmes, men kan være nyttig hvis du laver speciel behandling af formularen.

en: Status of this form
da: Status for denne formular

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
da: Hvis formularen lukkes kan den ikke længere udfyldes af brugerne.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
da: Rollen %authenticated gives til alle brugere, som er logget ind, uanset hvilke andre roller, de har fået tildelt.

en: Do my action
da: Udfør min handling

en: Show "Save draft" button
da: Vis "Gem kladde"-knap

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
da: Lader brugerne gemme og færdiggøre formularen senere. Denne mulighed er kun tilgængelig for godkendte brugere.

en: Automatically save as draft between pages
da: Gem automatisk en kladde mellem sider

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
da: Gem automatisk delvist udfyldte formularer når brugerne klikker på "Next"- eller "Previous"-knapperne i en form med flere sider.

en: You must select at least one email address to resend submission.
da: Du skal vælge mindst én e-mail-adresse at gensende til.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
da: Ingen e-mails blev sendt på grund af en serverfejl.

en: This webform is currently not setup to send emails.
da: Denne webform er i øjeblikket ikke sat op til at sende e-mails.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
da[0]: Formular #@sid gensendt til 1 modtager.
da[1]: Formular #@sid gensendt til @count modtagere.
