Webform Patched (6.x-3.8-beta1) - en to nl translation catalogue (218 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Handelingen

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Closed
nl: Gesloten

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Omschrijving

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: view
nl: weergeven

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Default
nl: Standaard

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Time
nl: Tijd

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Formaat

en: Display
nl: Weergave

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: results
nl: resultaten

en: Component
nl: Besturingselement

en: User
nl: Gebruiker

en: User ID
nl: Gebruiker-ID

en: Options
nl: Opties

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
nl: Optioneel. In het menu zullen zwaardere onderdelen naar de bodem zakken en lichtere onderdelen hoger worden gepositioneerd.

en: All
nl: Alle

en: Submitted
nl: Ingediend

en: Submission information
nl: Details inzending

en: From
nl: Van

en: Custom
nl: Aangepast

en: Textfield
nl: Tekstveld

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Address
nl: Adres

en: Serial
nl: Serienummer

en: Table
nl: Tabel

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Position
nl: Positie

en: IP Address
nl: IP-adres

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Georgia
nl: Georgië

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Root
nl: Basis

en: Countries
nl: Landen

en: Clear
nl: Leegmaken

en: E-mail subject
nl: Onderwerp van de E-Mail

en: Default template
nl: Standaard template

en: or
nl: of

en: Completed
nl: Voltooid

en: completed
nl: afgerond

en: Submissions
nl: Inzendingen

en: Analysis
nl: Analyse

en: Clear Form Submissions
nl: Inzendingen verwijderen

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
nl: Weet u zeker dat u alle inzendingen van dit formulier wilt verwijderen?

en: Webform %title entries cleared.
nl: Inzendingen van webformulier %title zijn verwijderd.

en: Are you sure you want to delete this submission?
nl: Weet u zeker dat u deze inzending wilt verwijderen?

en: Submitted values are
nl: Ingevulde gegevens zijn:

en: responses
nl: reacties

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
nl: Een nieuw formulier of vragenlijst aanmaken. Resultaten en statistieken worden opgeslagen en zijn toegankelijk voor gebruikers met de juiste rechten.

en: Mandatory
nl: Verplicht

en: E-mail to address
nl: E-Mail naar adres

en: E-mail from name
nl: Naam van afzender

en: E-mail from address
nl: E-mailadres van afzender

en: ever
nl: ooit

en: every hour
nl: elk uur

en: every day
nl: elke dag

en: every week
nl: elke week

en: No Components, add a component below.
nl: Geen besturingselementen, voeg een besturingselement toe.

en: Field Key
nl: Sleutelveld

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
nl: Deze tekst wordt als toelichting onder dit besturingselement weergegeven

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
nl: Een korte beschrijving van het veld bedoeld om de gebruiker op weg te helpen.

en: Check this option if the user must enter a value.
nl: Selecteer deze optie als de gebruiker verplicht een waarde moet invullen.

en: Parent Fieldset
nl: Bovenliggend onderdeel

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
nl: Het webformulieronderdeel van type @type heeft geen gedefinieerde bewerkingsfunctie.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
nl: Veldnaam %field_key is ongeldig. Alleen kleine letters, cijfers en "_" zijn toegestaan.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
nl: Veldnaam %field_key is al gebruikt in het veld %existing_field. Gebruik een andere naam.

en: Submission #@sid
nl: Inzending #@sid

en: Previous submission
nl: Vorige inzending

en: Next submission
nl: Volgende inzending

en: Submitted by !name
nl: Door !name

en: Illegal information. Data not submitted.
nl: Ongeldige gegevens. Inzending is niet opgeslagen.

en: Go back to the form
nl: Terug naar het formulier

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
nl: Selectievakjes, keuzerondjes of keuzelijsten.

en: Basic textfield type.
nl: Standaard tekstvak type.

en: Publish
nl: Publiceren

en: Submission settings
nl: Verzendinstellingen

en: From name
nl: Naam afzender

en: From address
nl: E-mailadres afzender

en: E-mail template
nl: E-mailthema

en: Export format
nl: Exportformaat

en: empty
nl: leeg

en: Values
nl: Waarden

en: Validation
nl: Validatie

en: Available as block
nl: Als blok beschikbaar

en: Text to display
nl: Te tonen tekst

en: Submission deleted.
nl: Inzending verwijderd.

en: Redirect URL
nl: URL omleiden

en: Custom template
nl: Aangepaste template

en: Webform submissions
nl: Webformulier inzendingen

en: Is not one of
nl: Is niet één van

en: E-mail to
nl: E-mail naar

en: Delimited text
nl: Karaktergescheiden tekst

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
nl: Een standaard tekstbestand, gescheiden door komma's, tabs of andere karakters.

en: A file readable by Microsoft Excel.
nl: Een bestand dat leesbaar is in Microsoft Excel.

en: Delimited text format
nl: Karaktergescheiden tekstformaat

en: Comma (,)
nl: Komma (,)

en: Semicolon (;)
nl: Puntkomma (;)

en: Colon (:)
nl: Dubbele punt (:)

en: Pipe (|)
nl: Sluisteken (|)

en: Period (.)
nl: Punt (.)

en: Space ( )
nl: Spatie ( )

en: Is one of
nl: Is één van

en: View link
nl: Link weergeven

en: Delete link
nl: Link verwijderen

en: Draft
nl: Kladversie

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
nl: Er zijn geen inzendingen voor dit webformulier beschikbaar. <a href="!url">Bekijk dit webformulier</a>.

en: Custom URL
nl: Aangepaste URL

en: Edit link
nl: Link bewerken

en: Submit button text
nl: Tekst voor verzendknop

en: The results of this submission may be viewed at:
nl: Bekijk dit bericht op de website:

en: New component name
nl: Nieuw besturingselement

en: When adding a new component, the name field is required.
nl: Bij toevoegen van een nieuw besturingselement is invullen van het naam-veld vereist.

en: Your webform has been published.
nl: Het webformulier is gepubliceerd.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
nl: De posities van de besturingselementen en verplichte waarden zijn bijgewerkt.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
nl: Optioneel. Het formulier kan worden gestructureerd door dit onderdeel in een groepsvak op te nemen.

en: Component %name cloned.
nl: Besturingselement %name is gedupliceerd.

en: Component %name updated.
nl: Besturingselement %name is bijgewerkt.

en: New component %name added.
nl: Nieuw besturingselement %name toegevoegd.

en: Delete the %name fieldset?
nl: Groepsvak %name verwijderen?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
nl: Deze actie zal het groepsvak %name en alle besturingselementen erin uit het webformulier %webform verwijderen. Dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Delete the %name component?
nl: Besturingselement %name verwijderen?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
nl: Deze actie zal het besturingselement %name uit het webformulier %webform verwijderen. Dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Component %name deleted.
nl: Besturingselement %name is verwijderd.

en: Submissions for %user
nl: Inzendingen van %user

en: Show !count results per page.
nl: Toon !count resultaten per pagina.

en: Showing all results.
nl: Alle resultaten worden weergegeven.

en: @total results total.
nl: @total inzendingen in totaal.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
nl: Dit is het scheidingsteken dat wordt gebruikt in het CSV/TSV bestand wanneer u de Webformulier-resultaten downloadt. Gebruik van tabs in het exportbestand is het meest betrouwbaar bij export van non-latin tekens. U kunt deze instelling wijzigen afhankelijk van het programma waarmee u de exportresultaten gaat importeren.

en: Submission Details
nl: Inzendingsdetails

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
nl: Deze permissies bepalen welke gebruikersrollen dit formulier mogen inzenden. Het beperkt echter niet de toegang tot het formulier. Als u de toegang tot het dit webformulier wilt beperken, gebruik dan een content access module zoals bijv. <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> of <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
nl: Gebruikersrollen die dit formulier mogen inzenden.

en: Show complete form in teaser
nl: Geef het complete formulier weer in de teaser.

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
nl: Geef het complete formulier weer in de teaserweergave van deze node.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
nl: De standaardtekst op de verzend-knop onderaan het formulier is <em>Verzenden</em>. Vul hier eventueel een vervangende tekst in.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
nl: Beperk tot !count inzending(en) !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
nl: Het opgegeven E-Mailadres %address is ongeldig.

en: Available components
nl: Beschikbare besturingselementen

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
nl: Hieronder worden de voor webformulieren beschikbare veldtypen getoond. U kunt onderdelen uitschakelen door het bijbehorende keuzevakje uit te vinken. Alleen aangevinkte onderdelen zijn beschikbaar voor bestaande en nieuwe webformulieren.

en: Default e-mail values
nl: Standaard E-Mailadres

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
nl: Standaard afzenderadres voor verstuurde webformulier resultaten. Dit  is vaak het e-mailadres van de beheerder van de formulieren.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
nl: Standaard afzendernaam, wordt samen met het e-mailadres weergegeven.

en: Default subject
nl: Standaard onderwerp

en: Form submission from: %title
nl: Formulierinzending van: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
nl: De standaard onderwerpregel voor bevestigings E-Mails.

en: Allow cookies for tracking submissions
nl: Cookies gebruiken voor het volgen van inzendingen

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
nl: Met <a href="http://nl.wikipedia.org/wiki/Cookies">Cookies</a> kan worden voorkomen dat een gebruiker meerdere malen hetzelfde formulier verzendt. Deze functie is niet nodig om het aantal inzendingen per gebruiker te beperken, maar kan in bepaalde gevallen wel de nauwkeurigheid verhogen. Naast cookies gebruikt de webformuliermodule ook IP-adressen en gebruikersnamen om herhaalde inzendingen te voorkomen.

en: Default export format
nl: Standaard exportformaat

en: Default export delimiter
nl: Standaard scheidingsteken voor exportbestanden.

en: Submission access control
nl: Inzendingen toegangscontrole

en: Select the user roles that may submit each individual webform
nl: Selecteer de gebruikersrollen die elk individueel webformulier mogen inzenden.

en: Disable Webform submission access control
nl: Toegangscontrole van het webformulier uitschakelen.

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
nl: Standaard stelt het beheer van elk webformulier de beheerder in staat de rollen te selecteren die dat formulier mogen inzenden. Mogelijkerwijs wilt u gebruikers altijd in staat stellen webformulieren in te zenden. Bsijvoorbeeld als u al gebruik maakt van een aparte node access module voor toegangsbeheer tot webform nodes.

en: Form: !form
nl: Formulier: !form

en: Thank you, your submission has been received.
nl: Bedankt! De inzending is ontvangen.

en: Days of the week
nl: Dagen van de week

en: Text box
nl: Tekstveld (meerdere regels)

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
nl: Sleutel-waardeparen kunnen worden ingevoerd gescheiden door een scheidingsteken, bijvoorbeeld: sleutel|Een leesbare optie

en: Webform is currently not enabled on any content types.
nl: Webform is momenteel op geen enkel inhoudstype ingeschakeld.

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
nl: Bezoek de pagina <a href="!url">Webform-instellingen</a> en schakel Webform op tenminste één inhoudstype in.

en: Include all components
nl: Alle onderdelen exporteren

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
nl: De waarde %value is al eerder gebruikt voor het %title veld. Mogelijk heeft u dit formulier eerder ingevuld, of u dient een andere waarde in te vullen.

en: No available components
nl: Geen beschikbare componenten

en: Save e-mail settings
nl: Sla e-mailinstellingen op

en: Email settings added.
nl: E-mailinstellingen toegevoegd.

en: Email settings updated.
nl: E-mailinstellingen bijgewerkt.

en: Delete e-mail settings?
nl: E-mailinstellingen verwijderen?

en: E-mail settings deleted.
nl: E-mailinstellingen verwijderd.

en: Confirmation message
nl: Bevestigingsbericht

en: Submission limit
nl: Inzendingslimiet

en: Your submissions
nl: Uw inzendingen

en: @sid (draft)
nl: @sid (kladversie)

en: Select list options
nl: Lijstopties selecteren

en: Select list format
nl: Lijstopmaak selecteren

en: Separate
nl: Apart

en: Submission Number
nl: Nummer inzending

en: Submission ID
nl: ID inzending

en: Included export components
nl: Mee te exporteren componenten

en: The selected components will be included in the export.
nl: De geselecteerde onderdelen worden meegenomen bij het exporteren.

en: Option A
nl: Optie A

en: Option B
nl: Optie B

en: Option C
nl: Optie C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
nl: Aparte opties zijn beter geschikt voor het maken van rapporten, grafieken en statistieken in een spreadsheet-applicatie.

en: My select list
nl: Mijn selectielijst

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
nl: Compacte opties zijn meer geschikt voor importeren van data in andere systemen.

en: Submitted on %date
nl: Ingezonden op %date

en: Submitted by user: %username
nl: Ingezonden door: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
nl: Ingezonden door anonieme gebruiker: [%ip_address]

en: Webform submission count
nl: Teller webformulierinzendingen

en: The number of webform submissions on this node.
nl: Het aantal inzendingen voor het webformulier in deze node.

en: The number of webform submissions for this user.
nl: Het aantal inzendingen voor het webformulier door deze gebruiker.

en: draft
nl: kladversie

en: Select keys
nl: Sleutels selecteren

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
nl: Opties kiezen die getoond moeten worden van sleutel|waarde-combinaties.

en: edit webform
nl: webformulier bewerken
