Webform Patched (6.x-3.8-beta1) - en to pt translation catalogue (99 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Usuário

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Ativado

en: view
pt: ver

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Open
pt: Aberto

en: Sunday
pt: domingo

en: Monday
pt: segunda-feira

en: Tuesday
pt: terça-feira

en: Wednesday
pt: quarta-feira

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Friday
pt: sexta-feira

en: Saturday
pt: sábado

en: Time
pt: Horário

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Display
pt: Exibir

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: results
pt: resultados

en: Component
pt: Componente

en: #
pt: nº

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Options
pt: Opções

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados vão descer e os mais leves vão ser postos mais acima.

en: All
pt: Tudo

en: Submitted
pt: Enviado

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizado

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Address
pt: Endereço

en: Table
pt: Tabela

en: Clone
pt: Clonar

en: Operator
pt: Operador

en: Position
pt: Posição

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Countries
pt: Países

en: Clear
pt: Limpar

en: E-mail subject
pt: Assunto do e-mail

en: or
pt: ou

en: Completed
pt: Concluído

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: E-mail from name
pt: Nome do remetente do email

en: E-mail from address
pt: Endereço de email do remetente

en: ever
pt: sempre

en: every hour
pt: a cada hora

en: every day
pt: todos os dias

en: every week
pt: a cada semana

en: Go back to the form
pt: Voltar para o formulário

en: Publish
pt: Publicar

en: From name
pt: Nome do remetente

en: empty
pt: vazio

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Is one of
pt: É um de

en: View link
pt: Link "ver"

en: Delete link
pt: Link "apagar"

en: Draft
pt: Rascunho

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Submit button text
pt: Enviar texto do botão

en: New component name
pt: Nome do novo componente

en: When adding a new component, the name field is required.
pt: Ao adicionar um novo componente, o campo nome é obrigatório.

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
pt: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> podem ser utilizados para ajudar a prevenir que o mesmo usuário envie um webform repetidamente. Este recurso não é necessário para limitar envios por usuário, entretanto pode aumentar a precisão em alguns casos. Além dos cookies, o webform também utiliza endereços de IP e nome do usuário do site para prevenir envios repetidos.

en: Form: !form
pt: Formulário: !form

en: Compact
pt: Compacto

en: Text box
pt: Caixa de texto

en: E-mail settings deleted.
pt: Configurações do e-mail apagadas.

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
pt: Limita o número de envios <em>por usuário</em>. Um usuário é identificado pelo seu login se logado, ou pelo seu Endereço de Ip e Cookie se for anônimo. O uso de cookies pode ser modificado nas <a href="!url">Configurações Globais do Webform</a>.

en: Included export components
pt: Componentes de exportação incluídos

en: My select list
pt: Minha lista de opções

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
pt: Opções compactas são mais apropriadas para importação de dados dentro de outros sistema.

en: draft
pt: rascunho

en: Edit component: @name
pt: Editar o componente: @name
