Webform Patched (6.x-3.8-beta1) - en to pt translation catalogue (188 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Utilizador

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Encerrada

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Ativo

en: Download
pt: Descarregar

en: view
pt: vista

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Default
pt: Predefinido

en: Open
pt: Abrir

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Time
pt: Hora

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: Display
pt: Mostrar

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: results
pt: resultados

en: Component
pt: Componente

en: User
pt: Utilizador

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Options
pt: Opções

en: Node
pt: Nó

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados afundam-se e os itens mais leves são posicionados próximo do topo.

en: All
pt: Todos

en: Submitted
pt: Submetido

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizar

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Address
pt: Endereço

en: Table
pt: Tabela

en: Clone
pt: Clonar

en: Operator
pt: Operador

en: Position
pt: Posição

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Guam
pt: Guame

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Root
pt: Raiz

en: Countries
pt: Países

en: Clear
pt: Limpar

en: E-mail subject
pt: Assunto do email

en: or
pt: ou

en: Completed
pt: Concluída

en: Submissions
pt: Submissões

en: Analysis
pt: Análise

en: Clear Form Submissions
pt: Eliminar submissões do formulário

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar todas as submissões deste formulário?

en: Webform %title entries cleared.
pt: Submissões do formulário %title eliminadas.

en: Are you sure you want to delete this submission?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar esta submissão?

en: Submitted values are
pt: Os valores enviados são

en: responses
pt: respostas

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos utilizadores. Apresentação de resultados e estatísticas são registados e acessíveis para utilizadores privilegiados.

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: E-mail to address
pt: Endereço de email

en: ever
pt: sempre

en: every hour
pt: todas as horas

en: every day
pt: todos os dias

en: every week
pt: todas as semanas

en: No Components, add a component below.
pt: Sem componentes, adiccione um abaixo.

en: Field Key
pt: Campo chave

en: Go back to the form
pt: Voltar ao formulário

en: California
pt: Califórnia

en: Mississippi
pt: Mississipi

en: New Mexico
pt: Novo México

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: Publish
pt: Publicar

en: From name
pt: De nome

en: From address
pt: Endereço do

en: empty
pt: vazio

en: Values
pt: Valores

en: Validation
pt: Validação

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Webform submissions
pt: Submissões Webform

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: E-mail to
pt: Email para

en: Delimited text
pt: Texto delimitado

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
pt: Um ficheiro de texto simples delimitado por vírgulas, tabulações ou outros caracteres.

en: A file readable by Microsoft Excel.
pt: Um ficheiro legível pelo Microsoft Excel.

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Tab (\t)
pt: Separador (\t)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Colon (:)
pt: Dois pontos (:)

en: Pipe (|)
pt: Barra vertical (|)

en: Period (.)
pt: Ponto (.)

en: Space ( )
pt: Espaço ( )

en: Is one of
pt: É um de

en: View link
pt: Ligação vista

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Draft
pt: Rascunho

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
pt: Não há envios para este formulário. <a href="!url">Exibir este formulário</a>.

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Submit button text
pt: Texto do botão enviar

en: New component name
pt: Novo nome do componente

en: Your webform has been published.
pt: O seu formulário foi publicado.

en: Component %name cloned.
pt: Componente %name clonado.

en: Component %name updated.
pt: Componente %name actualizado.

en: New component %name added.
pt: Novo componente %name adicionado.

en: Delete the %name fieldset?
pt: Eliminar o campo %name?

en: Delete the %name component?
pt: Eliminar o componente %name?

en: Component %name deleted.
pt: Componente %name eliminado.

en: Submissions for %user
pt: Envios para %user

en: Showing all results.
pt: A mostrar todos os resultados.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
pt: Este é o delimitador utilizado no ficheiro CSV/TSV durante a descarga dos resultados Webform. Utilizando tabulações na exportação é a forma mais eficaz de preservar caracteres não latinos. Poderá modificá-lo para outro caracter dependendo do programa com o qual antecipará os resultados de importação.

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
pt: Estes são os tipos de campos disponíveis para a instalação do formulário. Você pode desativar qualquer um desses componentes, desmarcando a caixa de verificação correspondente. Somente os componentes verificados estão disponível em formulários existentes ou novos.

en: Default e-mail values
pt: Valores de email predefinido

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
pt: O endereço predefinido do remetente nos resultados encaminhados pelos webforms; habitualmente o endereço de e-mail do responsável pela manutenção dos formulários.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
pt: O nome do remetente predefinido que é utilizado juntamente com o endereço predefinido.

en: Default subject
pt: Assunto predefinido

en: Form submission from: %title
pt: Formulário de envio: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
pt: A linha de assunto predefinido de todos os resultados enviados por email.

en: Allow cookies for tracking submissions
pt: Permitir cookies para rastrear envios

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
pt: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> pode ser usado para ajudar a evitar que o mesmo utilizador envie um webform repetidamente. Esse recurso não é necessário para limitar envios por utilizador, embora possa aumentar a precisão em algumas situações. Além de cookies, Webform também utiliza endereços IP e nomes de utilizador do site para impedir o envio repetido.

en: Default export format
pt: Formato predefinido de exportação

en: Default export delimiter
pt: Delimitador predefinido de exportação

en: Submission access control
pt: Controlo de acesso aos envios

en: Select the user roles that may submit each individual webform
pt: Selecionar os grupos de utilizador que podem enviar formulário individual

en: Disable Webform submission access control
pt: Desactivar o controlo do acesso ao envio de formulários

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
pt: Por predefinição, o formulário de configuração para cada formulário permite ao administrador escolher quais os grupos de utilizadores que podem enviar o formulário. Você pode permitir aos grupos de utilizadores enviar sempre o formulário, se estiver a usar um módulo de acesso separado, nó de controlo de acesso a nós próprios de formulário.

en: Thank you, your submission has been received.
pt: Obrigado, sua entrega foi recebida.

en: Days of the week
pt: Dias da semana

en: Text box
pt: Caixa de texto

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
pt: Visite o <a href="!url">Configuração de formulário web</a> página e criar um Formulário da web em pelo menos um tipo de conteúdo.

en: Webform-enabled content types
pt: Formulário ativo para tipos de conteúdo

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
pt: O módulo Formulário permite-lhe ativar os componentes de formulário em qualquer tipo de conteúdo. Escolha os tipos que deseja associar a componentes de formulário.

en: E-mail address format
pt: Formato do endereço de e-mail

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
pt: Formato Longo: "Exemplo Nome" &lt;nome@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
pt: Formato curto: nome@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
pt: A maior parte dos servidores suportam o formato "longo" o que irá permitir a utilização de endereços de remetente mais amigáveis. Contudo, muitos servidores em ambiente Windows são incapazes de enviar e-mails neste formato. Altere esta opção se verificar problemas no envio de e-mails com o Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
pt: Atualmente não há formulários no seu site. Criar !types uma peça de conteúdo.

en: Conditional rules
pt: Regras condicionais

en: Include all components
pt: Incluir todos os componentes

en: Component value
pt: Valor do componente

en: No available components
pt: Não há componentes disponíveis

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: Submission limit
pt: Limite de envio

en: Included export components
pt: Incluídos componentes de exportação

en: The selected components will be included in the export.
pt: Os componentes seleccionados serão incluídos na exportação.

en: Option A
pt: Opção A

en: Option B
pt: Opção B

en: Option C
pt: Opção C

en: Submitted on %date
pt: Enviado em %date

en: Submitted by user: %username
pt: Enviado pelo utilizador: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
pt: Submitida por um utilizador anónimo: [%ip_address]

en: Submissions grenerated from Webform forms.
pt: Submissões geradas por formulários Webform.

en: The submission ID of the submission.
pt: O ID de submissão da submissão

en: Whether or not the submission is a draft.
pt: Se a submissão é ou não um rascunho.

en: The date this submission was submitted.
pt: A data em que esta submissão foi submetida.

en: Edit component: @name
pt: Editar o componente: @name

en: US states
pt: Estados dos Estados Unidos da América

en: Northern Marianas Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Updated date and time components to use ISO 8601 formatted strings in the submitted values.
pt: Componente data e hora actualizados para strings formatados ISO 8601 com os valores submetidos.

en: Open popup calendar
pt: Abrir popup de calendário

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
pt: Removida a variável webform_debug que já não é usada.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
pt: O formato predefinido para as novas definições de e-mail. As opções de e-mail do Webform têm precedência sobre as definições dos e-mails de todo o sistema configurados como e-mail MIME.

en: Format override
pt: Substituir formato

en: Per-webform configuration of e-mail format
pt: Configuração do formato de e-mail no webform

en: Send all e-mails in the default format
pt: Enviar todos os e-mails no formato predefinido

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
pt: Forçar o envio de todos os e-mails do webform no formato predefinido.

en: Hide component title
pt: Esconder título do componente

en: No available components.
pt: Não há componentes disponíveis.

en: Confirmation page
pt: Página de confirmação
