Webform Patched (6.x-3.8-beta1) - en to sv translation catalogue (190 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Save configuration
sv: Spara inställningar

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Closed
sv: Stängd

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Weight
sv: Vikt

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Label
sv: Etikett

en: Default
sv: Förvald

en: Open
sv: Öppen

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Time
sv: Tid

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Display
sv: Visa

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: Component
sv: Komponent

en: User
sv: Användare

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Options
sv: Alternativ

en: Node
sv: Nod

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: All
sv: Alla

en: Submitted
sv: Skickad

en: From
sv: Från

en: Custom
sv: Anpassad

en: Textfield
sv: Textfält

en: Plain text
sv: Ren text

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Address
sv: Adress

en: Serial
sv: Serienummer

en: Table
sv: Tabell

en: Clone
sv: Klona

en: IP Address
sv: IP-adress

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Georgia
sv: Georgien

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Root
sv: Rot

en: Countries
sv: Länder

en: Clear
sv: Rensa

en: E-mail subject
sv: Ämne för e-post

en: or
sv: eller

en: Completed
sv: Slutförd

en: Submissions
sv: Resultat

en: Analysis
sv: Analys

en: Clear Form Submissions
sv: Rensa formulärresultat

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
sv: Är du säker på att du vill radera alla resultat för detta formulär?

en: Webform %title entries cleared.
sv: Resultaten för webbformuläret %title rensades.

en: Are you sure you want to delete this submission?
sv: Är du säker på att du vill radera detta bidrag?

en: Submitted values are
sv: Inskickade värden är

en: responses
sv: svar

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
sv: Skapa ett formulär eller en enkät som är tillgänglig för användarna. Inskickade resultat och statistik sparas och kan kommas åt av användare med rätt behörighet.

en: Mandatory
sv: Obligatoriskt

en: E-mail to address
sv: Adress som e-post skickas till

en: E-mail from name
sv: Namn för utgående e-post

en: E-mail from address
sv: Adress för utgående e-post

en: ever
sv: någonsin

en: every hour
sv: per timme

en: every day
sv: per dag

en: every week
sv: per vecka

en: No Components, add a component below.
sv: Inga komponenter, lägg till en komponent nedan.

en: Field Key
sv: Fältnyckel

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
sv: Detta används som en beskrivande etikett när detta formulärelement visas.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
sv: En kort beskrivning av fältet som används som hjälp för användaren när hon eller han fyller i formuläret.

en: Check this option if the user must enter a value.
sv: Välj detta om användaren måste skriva in ett värde.

en: Parent Fieldset
sv: Överliggande fältgrupp

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
sv: Webbformulärkomponenten av typen @type har ingen definierad redigerafunktion.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
sv: Fältnyckeln %field_key är ogiltig. Använd bara små bokstäver, siffror och understreck.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
sv: Fältnyckeln %field_key används redan av fältet med etiketten %existing_field. Använd en unik nyckel.

en: Submission #@sid
sv: Bidrag #@sid

en: Previous submission
sv: Föregående bidrag

en: Next submission
sv: Nästa bidrag

en: Submitted by !name
sv: Inskickat av !name

en: Illegal information. Data not submitted.
sv: Ogiltig information. Informationen skickades inte in.

en: Go back to the form
sv: Gå tillbaka till formuläret

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
sv: Tillåter skapande av rutnätsfrågor, där svaren anges med envalsknappar.

en: Basic textfield type.
sv: Enkelt textfält.

en: California
sv: Kalifornien

en: New Mexico
sv: Nya Mexiko

en: Publish
sv: Publicera

en: From name
sv: Från namn

en: From address
sv: Från-adress

en: E-mail template
sv: E-postmall

en: Export format
sv: Exportformat

en: empty
sv: tom

en: Values
sv: Värden

en: Validation
sv: Validering

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Submission deleted.
sv: Bidraget raderades.

en: Custom template
sv: Anpassad mall

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: E-mail to
sv: E-post till

en: Delimited text
sv: Teckenseparerad text

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
sv: En ren textfil med fält separerade av kommatecken, tabbar eller andra tecken.

en: A file readable by Microsoft Excel.
sv: En fil som är läsbar av Microsoft Excel.

en: Delimited text format
sv: Teckenseparerad text

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Tab (\t)
sv: Tabb (\t)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Pipe (|)
sv: Vertikalt streck/"Pipe" (|)

en: Period (.)
sv: Punkt (.)

en: Space ( )
sv: Mellanslag ( )

en: Is one of
sv: Är en av

en: View link
sv: Länk för visning

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Draft
sv: Utkast

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
sv: Det finns inga resultat för detta formulär. <a href="!url">Visa detta formulär</a>.

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: The results of this submission may be viewed at:
sv: Resultatet av detta bidrag kan ses på:

en: New component name
sv: Namn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
sv: När du lägger till en ny komponent är namn-fältet obligatoriskt.

en: Your webform has been published.
sv: Ditt webbformulär har publicerats.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
sv: Komponenternas position och obligatoriskt-status har uppdaterats.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
sv: Frivilligt. Du kan organisera ditt formulär genom att placera denna komponent inuti en fältgrupp.

en: Component %name cloned.
sv: Komponenten %name har klonats.

en: Component %name updated.
sv: Komponenten %name har uppdaterats.

en: New component %name added.
sv: Den nya komponenten %name skapades.

en: Delete the %name fieldset?
sv: Radera fältgruppen %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera fältgruppen %name och alla de underliggande elementen i %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Delete the %name component?
sv: Radera komponenten %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera komponenten %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Component %name deleted.
sv: Komponenten %name raderades.

en: Submissions for %user
sv: Resultat för %user

en: Show !count results per page.
sv: Visa !count resultat per sida.

en: Showing all results.
sv: Visar alla resultat.

en: @total results total.
sv: Totalt @total resultat.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
sv: Detta är det separationstecken som används i CSV/TSV-filer när webbformulärresultat laddas ner. Att använda tabbar i exporten är den mest pålitliga metoden för att bevara specialtecken. Du kan behöva ändra detta till ett annat tecken beroende vilket program du kommer att importera resultaten med.

en: Submission Details
sv: Detaljer för bidrag

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
sv: Dessa behörigheter påverkar vilka roller som kan skicka in detta webbformulär. Det hindrar inte åtkomst till webbformulärets sida. Om du måste blockera åtkomsten till webbformulärets sida helt och hållet måste du använda en modul för åtkomst till innehåll såsom <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
sv: Roller som kan skicka in detta webbformulär

en: Show complete form in teaser
sv: Visa komplett formulär i ingressen

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
sv: Visa hela formuläret i ingressen för denna nod.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
sv: Som standard kommer skicka-knappen på detta formulär att ha etiketten <em>Skicka</em>. Skriv in en ny etikett här för att åsidosätta standardvärdet.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
sv: Begränsa till !count bidrag !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
sv: Den angivna e-postadressen %address är inte en giltig adress.

en: Available components
sv: Tillgängliga komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
sv: Dessa är de tillgängliga fälttyperna för din installation av modulen Webform. Du kan inaktivera valfria komponenter genom att kryssa ur motsvarande kryssruta. Endast aktiva komponenter kommer att finnas tillgängliga i befintliga och nya webbformulär.

en: Default e-mail values
sv: Standardvärde för e-postadress

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
sv: Den förvalda e-postadressen för avsändaren i e-post med resultat från ett webbformulär. Vanligtvis adressen till den som handhar webbformulären.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
sv: Det förvalda namnet på avsändaren som används ihop med den förvalda e-postadressen.

en: Default subject
sv: Standardämne

en: Form submission from: %title
sv: Inskickat formulär från: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
sv: Den förvalda ämnesraden för resultat skickade med e-post.

en: Allow cookies for tracking submissions
sv: Tillåt att cookies används för att spåra bidrag

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
sv: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> kan användas för att hjälpa till att förhindra att en och samma användare skickar in ett formulär flera gånger. Denna funktion är inte nödvänding för att begränsa antalet bidrag per användare, men det kan vara mer pålitligt i vissa situationer. Förutom cookies använder Webform även IP-adresser och användarnamn på webbplatsen för att förhindra upprepade bidrag.

en: Default export format
sv: Standardformat för export

en: Default export delimiter
sv: Standardskiljetecken vid export

en: Submission access control
sv: Behörighetskontroll för bidrag

en: Select the user roles that may submit each individual webform
sv: Välj vilka användarroller som ska kunna skicka in varje enskilt webbformulär

en: Disable Webform submission access control
sv: Inaktivera Webforms behörighetskontroll för bidrag

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
sv: Som standard kan administratören välja vilka roller som kan skicka in varje formulär i inställningarna för formuläret. Du kan också välja att alltid låta användare skicka in formulär om du använder en separat modul för åtkomst till noder för att styra åtkomsten till själva webbformulärsnoderna.

en: Form: !form
sv: Formulär: !form

en: Thank you, your submission has been received.
sv: Tack, ditt bidrag har tagits emot.

en: Days of the week
sv: Veckodagar

en: Text box
sv: Textruta

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
sv: Par av nyckelord kan anges åtskilda med lodstreck. Till exempel safe_key|Valfri läsbar text

en: Webform is currently not enabled on any content types.
sv: Webform är för närvarande inte aktiverad på någon innehållstyp.

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
sv: Besök inställningssidan för<a href="!url">Webform</a> och aktivera Webform på minst en innehållstyp.

en: E-mail address format
sv: Format på e-postadress

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
sv: Långt format: "Exempel Namn" &lt;namn@exempel.se&gt;

en: Short format: name@example.com
sv: Kort format: namn@exempel.se

en: email@example.com
sv: epost@exempel.se

en: @sid (draft)
sv: @sid (utkast)

en: Northern Marianas Islands
sv: Nordmarianerna

en: Send e-mail as HTML
sv: Skicka e-post som HTML
