Webform Patched (6.x-3.8-beta1) - en to uk translation catalogue (193 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Save configuration
uk: Зберегти налаштування

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Вилучити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Дії

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Користувач

en: Type
uk: Тип

en: Closed
uk: Закрито

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Description
uk: Опис

en: Enabled
uk: Ввімкнено

en: Download
uk: Завантаження

en: view
uk: вид

en: Advanced options
uk: Додаткові налаштування

en: Edit
uk: Редагувати

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Ім'я

en: edit
uk: редагувати

en: Label
uk: Заголовок

en: Default
uk: Типово

en: Open
uk: Відкрити

en: Sunday
uk: Неділя

en: Monday
uk: Понеділок

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Thursday
uk: Четвер

en: Friday
uk: П'ятниця

en: Saturday
uk: Субота

en: Time
uk: Час

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: Display
uk: Відображення

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: results
uk: результати

en: Component
uk: Компонент

en: User
uk: Користувач

en: User ID
uk: ID користувача

en: Options
uk: Настроювання

en: Node
uk: Матеріал

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
uk: Додатково. Більш важкі пункти в меню будуть опускатися вниз, а легені підніматися наверх.

en: All
uk: Все

en: Submitted
uk: Надіслано

en: From
uk: Від

en: Custom
uk: Власний

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Address
uk: Адреса

en: Serial
uk: Послідовний

en: Table
uk: Таблиця

en: Clone
uk: Клонування

en: Operator
uk: Оператор

en: Position
uk: Розташування

en: IP Address
uk: IP Адреса

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Georgia
uk: Грузія

en: Guam
uk: Гуам

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Palau
uk: Палау

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

en: Virgin Islands
uk: Віргінські Острови

en: Root
uk: Корінь

en: Countries
uk: Країни

en: Clear
uk: Очистити

en: E-mail subject
uk: Тема листа

en: Default template
uk: Заданий базово шаблон

en: or
uk: або

en: Completed
uk: Завершено

en: completed
uk: завершене

en: Submissions
uk: Результати

en: Analysis
uk: Аналіз

en: Clear Form Submissions
uk: Очистити р-ти опитування форми

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити всі р-ти опитування для цієї форми?

en: Are you sure you want to delete this submission?
uk: Ви впевнені що хочете видалити цей результат опитування?

en: Submitted values are
uk: Відправлені значення:

en: responses
uk: відповідей

en: Webform
uk: Опитувач

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
uk: Створіть нову форму або опитувача. Результати заповнення й статистика будуть записані й передані для перегляду користувачам з відповідними правами доступу.

en: Mandatory
uk: Обов'язкове

en: E-mail to address
uk: Кому

en: E-mail from name
uk: Електронний лист від імені

en: E-mail from address
uk: Від кого

en: ever
uk: кожний (період часу)

en: every hour
uk: щогодини

en: every day
uk: щодня

en: every week
uk: щотижня

en: No Components, add a component below.
uk: Немає компонентів, додайте компоненти нижче.

en: Field Key
uk: Ключ поля

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
uk: Короткий опис/підказка користувачеві, як заповнити це поле.

en: Check this option if the user must enter a value.
uk: Якщо потрібно зробити це поле обов'язковим, відмітьте прапорець тут.

en: Parent Fieldset
uk: Батьківський набір полів

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
uk: Ключ поля %field_key не коректний. Використовуйте тільки буквені й цифрові символи нижнього регістру й нижнє підкреслення.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
uk: Машинне ім'я поля %field_key вже використовується полем позначеним %existing_field. Назвіть поле унікальним ім'ям.

en: Submission #@sid
uk: Результат #@sid

en: Previous submission
uk: Попередній результат

en: Next submission
uk: Наступний результат

en: Submitted by !name
uk: Результат надійшов від !name

en: Illegal information. Data not submitted.
uk: Невірна інформація. Дані не прийняті.

en: Go back to the form
uk: Повернутися до форми

en: Basic textfield type.
uk: Базове текстове поле

en: Alabama
uk: Алабама

en: Alaska
uk: Аляска

en: Arizona
uk: Арізона

en: Arkansas
uk: Арканзас

en: California
uk: Каліфорнія

en: Colorado
uk: Колорадо

en: Connecticut
uk: Коннектикут

en: Delaware
uk: Делавер

en: Florida
uk: Флорида

en: Hawaii
uk: Гаваї

en: Idaho
uk: Айдахо

en: Illinois
uk: Іллінойс

en: Iowa
uk: Айова

en: Kansas
uk: Канзас

en: Kentucky
uk: Кентуккі

en: Maine
uk: Мен

en: Maryland
uk: Меріленд

en: Massachusetts
uk: Масачусец

en: Michigan
uk: Мічиган

en: Minnesota
uk: Міннесота

en: Mississippi
uk: Міссісіпі

en: Missouri
uk: Міссурі

en: Montana
uk: Монтана

en: Nebraska
uk: Небраска

en: Nevada
uk: Невада

en: New Hampshire
uk: Нью-Хемпшир

en: New Jersey
uk: Нью-Джерсі

en: New Mexico
uk: Нью-Мексико

en: North Carolina
uk: Північна Кароліна

en: North Dakota
uk: Північна Дакота

en: Ohio
uk: Огайо

en: Oklahoma
uk: Оклахома

en: Oregon
uk: Орегон

en: Pennsylvania
uk: Пенсільванія

en: Rhode Island
uk: Род-Айленд

en: South Carolina
uk: Південна Кароліна

en: South Dakota
uk: Південна Дакота

en: Tennessee
uk: Теннессі

en: Texas
uk: Техас

en: Utah
uk: Юта

en: Vermont
uk: Вермонт

en: Virginia
uk: Вірджинія

en: West Virginia
uk: Західна Віргінія

en: Wisconsin
uk: Вісконсин

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Submission settings
uk: Настроювання передачі

en: From name
uk: Ім'я відправника

en: From address
uk: Адреса відправника

en: Export format
uk: Формат експорту

en: empty
uk: пусто

en: Values
uk: Значення

en: District of Columbia
uk: Округ Колумбія

en: Validation
uk: Перевірка

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Submission deleted.
uk: Вилучене.

en: Redirect URL
uk: Перенаправити URL

en: Custom template
uk: Власний шаблон

en: Is not one of
uk: Жоден з

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
uk: Файл із відкритим текстом, розділеним комами, вкладками або іншими символами.

en: Comma (,)
uk: Кома (,)

en: Semicolon (;)
uk: Крапка з комою (;)

en: Colon (:)
uk: Двокрапка (:)

en: Pipe (|)
uk: Вертикальна риска (|)

en: Is one of
uk: Один з

en: View link
uk: Показати посилання

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Draft
uk: Чернетка

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Submit button text
uk: Текст кнопки Відправити

en: Component %name updated.
uk: Компонент %name оновлений.

en: New component %name added.
uk: Новий компонент %name доданий.

en: Delete the %name fieldset?
uk: Вилучити групу полів %namе?

en: Submissions for %user
uk: Записи для  %user

en: Show !count results per page.
uk: Відображати !count результатів на сторінку.

en: Showing all results.
uk: Показані всі результати.

en: @total results total.
uk: Усього: @total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
uk: Це роздільник, використовуваний для файлів CSV/TSV при завантаженні результатів  Webform.  Використання закладок в експорті – найбільш надійний спосіб збереження нелатинських букв. Ви можете замінити їх іншими буквами, в залежності від використовуваної програми.

en: Submission Details
uk: Деталі запису

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
uk: Показати повну форму в анонсі цього матеріалу.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
uk: Обмеження на !count заповнення(й) в !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
uk: Зазначена  електронна адреса %address  не дійсна.

en: Available components
uk: Доступні компоненти

en: Default subject
uk: Типова тема

en: Submission access control
uk: Система контролю доступу

en: Disable Webform submission access control
uk: Відключити контроль доступу для Webform

en: Form: !form
uk: Форма: !form

en: Thank you, your submission has been received.
uk: Спасибі, ваше повідомлення було відправлено.

en: Compact
uk: Упаковувати
