Webform Patched (6.x-3.9-beta1) - en to it translation catalogue (553 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Download
it: Scarica

en: view
it: mostra

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: None
it: Nessuno

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Types
it: Tipi

en: Multiple
it: Multipla

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Download PDF
it: Scarica PDF

en: Open
it: Aperto

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Archives
it: Archivi

en: Time
it: Data e ora

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: key
it: chiave

en: Display
it: Visualizzazione

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: results
it: risultati

en: Teaser
it: Anteprima

en: Display mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Component
it: Componente

en: User
it: Utente

en: User ID
it: ID utente

en: Options
it: Opzioni

en: Node
it: Nodo

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
it: Opzionale. Nel menu, le voci più pesanti andranno in basso e le voci più leggere verranno posizionate più in alto.

en: All
it: Tutti

en: Submitted
it: Inserito

en: Year
it: Anno

en: Submission information
it: Informazioni sull'invio

en: From
it: Da

en: Custom
it: Personalizzato

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Textfield
it: Campo testo

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Month
it: Mese

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Address
it: Indirizzo

en: Serial
it: Seriale

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: Clone
it: Clona

en: Operator
it: Operatore

en: Position
it: Posizione

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Collapsible
it: Richiudibile

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Virgin Islands
it: Isole Vergini

en: Hidden
it: Nascosto

en: minute
it: minuto

en: Countries
it: Paesi

en: Clear
it: Cancella

en: hour
it: ora

en: E-mail subject
it: Oggetto dell'e-mail

en: Empty
it: Vuoto

en: Default template
it: Modello predefinito

en: Maxlength
it: Lunghezza massima

en: or
it: o

en: Results
it: Risultati

en: Completed
it: Completato

en: completed
it: completato

en: Documents
it: Documenti

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Analysis
it: Analisi

en: Clear Form Submissions
it: Cancella gli inserimenti della maschera

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
it: Sei sicuro di volere cancellare tutti gli inserimenti di questa maschera ?

en: Webform %title entries cleared.
it: Campi della maschera web %title cancellati.

en: Are you sure you want to delete this submission?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo invio?

en: Submitted values are
it: I valori inseriti sono

en: Q
it: D

en: responses
it: risposte

en: Webforms
it: Webform

en: View and edit all the available webforms on your site.
it: Visualizza e modifica tutti i moduli web disponibili sul sito.

en: Global configuration of webform functionality.
it: Configurazione generale delle funzionalità di webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Go to form
it: Vai al form

en: View this form.
it: Visualizza questo form

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: E-mail to address
it: Indirizzo e-mail destinatario

en: E-mail from name
it: Nome del mittente

en: E-mail from address
it: Indirizzo e-mail del mittente

en: ever
it: mai

en: every hour
it: ogni ora

en: every day
it: ogni giorno

en: every week
it: ogni settimana

en: No Components, add a component below.
it: Nessun componente, aggiungere un componente qui sotto.

en: Field Key
it: Chiave del campo

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
it: Usato come etichetta descrittiva quando si visualizza questo elemento del form.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
it: Una breve descrizione del campo per gli utenti del form.

en: Check this option if the user must enter a value.
it: Selezionare questa opzione per obbligare l'utente ad inserire un valore.

en: Parent Fieldset
it: Riquadro padre

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
it: Per il componente webform di tipo @type non è definita una funzione di modifica.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
it: La chiave del campo %field_key non è valida. Si possono utilizzare soltanto lettere minuscole, numeri ed il carattere _ di sottolineatura.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
it: La chiave del campo %field_key è già utilizzata dal campo chiamato %existing_field. Usare una chiave univoca.

en: Submission #@sid
it: Invio #@sid

en: Previous submission
it: Invio precedente

en: Next submission
it: Invio successivo

en: Submitted by !name
it: Inviato da !name

en: Next Page >
it: Pagina seguente >

en: < Previous Page
it: < Pagina precedente

en: The webform component @type is not able to be displayed
it: Il componente @type del webform non può essere visualizzato

en: Illegal information. Data not submitted.
it: Informazioni non consentite. Dati non inviati.

en: Go back to the form
it: Torna al form

en: access own webform submissions
it: accesso ai propri inserimenti del webform

en: edit own webform submissions
it: modifica i propri inserimenti del webform

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
it: Permette la creazione di form e questionari.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: The default value of the field.
it: Valore predefinito.

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Presents month, day, and year fields.
it: Presenta i campi mese, giorno e anno.

en: Left Blank
it: Lasciato in bianco

en: User entered value
it: L'utente ha inserito i valori

en: Width of the textfield.
it: Larghezza del campo.

en: User email as default
it: Email dell'utente come valore predefinito

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
it: Imposta il valore predefinito di questo campo all'indirizzo email, se registrato.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
it: Rendi questo campo non modificabile. Utile per settare un valore di default non modificabile.

en: Average submission length in words (ex blanks)
it: Lunghezza media inserimento in n.parole (esclusi spazi)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
it: Se questo fieldset è raggruppabile, l'utente può chiudere o aprire il fieldset.

en: Collapsed by Default
it: Inizialmente chiuso

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
it: I fieldset aggruppabili sono "aperti" come impostazione predefinita. Selezionare questa opzione per impostarli come "chiusi".

en: Web Images
it: Immagini web

en: Desktop Images
it: Immagini desktop

en: Additional Extensions
it: Estensioni aggiuntive

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
it: Inserisci una lista di estensioni addizionali, separate da virgole, per questo campo upload.<br /> Le estensioni inserite saranno aggiunte alle voci selezionate sopra.

en: Max Upload Size
it: Dimensione massima file per singolo caricamento

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
it: Dimensione massima del singolo file caricabile dall'utente (in KB).

en: Upload Directory
it: Directory per il caricamento

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
it: I documenti caricati da 'webform' sono sempre registrati nella directory che ospita gli upload del sito. Puoi alternativamente indicare una sottocartella per memorizzare i documenti.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
it: I documenti con estensione '%ext' non sono permessi, carica un documento con estensione %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
it: Il file '%filename' è troppo grande (%filesize KB). Si prega di allegare un file di dimensioni inferiori o uguali a %maxsize KB.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
it: Non è stato possibile registrare il documento %filename. La cartella di destinazione potrebbe non essere scrivibile.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
it: Impossibile salvare il file caricato. La cartella di destinazione non esiste.

en: Uploading a new file will replace the current file.
it: Caricando un nuovo file verrà sostituito quello attuale.

en: User uploaded file
it: File caricato dall'utente

en: Average uploaded file size
it: Dimensione media dei file caricati

en: Questions
it: Domande

en: Randomize Options
it: Opzioni in ordine casuale

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
it: Mostra nel form le colonne delle opzioni in ordine casuale.

en: Randomize Questions
it: Domande in ordine casuale

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
it: Mostra nel form le domande in ordine casuale.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
it: Consente la creazione di domande a griglia, caratterizzate da pulsanti di opzione.

en: Non-empty
it: Non vuoto

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
it: Markup permette di inserire codice HTML o logica PHP nella tua maschera.

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
it: Il valore predefinito del campo. Per selezioni multiple, usare virgole per separare valori predefiniti multipli.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
it: Seleziona questa casella se vuoi che gli utenti possano scegliere più di un valore.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
it: Consente la creazione di caselle di selezione, pulsanti di opzione, o menu di selezione.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
it: Un'area che consente l'inserimento di testo su più linee.

en: Basic textfield type.
it: Tipo di campo testo base

en: Time Format
it: Formato orario

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
it: Formatta la visualizzazione dell'ora in 12 o 24 ore.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
it: Presenta all'utente i campi ore e minuti. Campo opzionale am/pm.

en: New Mexico
it: Nuovo Messico

en: North Carolina
it: Carolina del Nord

en: North Dakota
it: Nord Dakota

en: South Carolina
it: Carolina del Sud

en: South Dakota
it: Sud Dakota

en: Full node
it: Nodo completo

en: Publish
it: Pubblica

en: Grid
it: Griglia

en: Submission settings
it: Impostazioni di invio

en: From name
it: Nome del mittente

en: From address
it: Indirizzo mittente

en: E-mail template
it: Modello e-mail

en: Export format
it: Formato di esportazione

en: empty
it: vuoto

en: Values
it: Valori

en: District of Columbia
it: Distretto di Columbia

en: Print
it: Stampa

en: Validation
it: Validazione

en: Available as block
it: Disponibile come blocco

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
it: È stato creato il nuovo webform %title. È possibile aggiungervi nuovi campi tramite il form sottostante.

en: Submission deleted.
it: Inserimento eliminato.

en: Redirect URL
it: URL per la redirezione

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: Custom template
it: Template personalizzato

en: Webform submissions
it: Inserimenti webform

en: Is not one of
it: Non è uno di

en: E-mail to
it: Invio e-mail

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
it: È stata rilevata una scelta non valida. Contattare l'amministratore del sito.

en: Illegal choice %choice in !name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento !name.

en: Delimited text
it: Testo delimitato

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
it: Un file di testo semplice delimitato da virgole, tab o altri caratteri.

en: A file readable by Microsoft Excel.
it: Un file leggibile da Microsoft Excel.

en: Delimited text format
it: Formato di testo delimitato

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Period (.)
it: Punto (.)

en: Space ( )
it: Spazio ( )

en: Is one of
it: È uno di

en: View link
it: Link guarda

en: Delete link
it: Link elimina

en: Draft
it: Bozza

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: 12-hour (am/pm)
it: 12-ore (am/pm)

en: 24-hour
it: 24-ore

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
it: Non ci sono inserimenti per questo form. <a href="!url">Visualizza questo form</a>.

en: Custom URL
it: Indirizzo URL personalizzato

en: Edit link
it: Link modifica

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: The results of this submission may be viewed at:
it: I risultati di questa richiesta possono essere letti all'indirizzo:

en: New component name
it: Nome nuovo componente

en: When adding a new component, the name field is required.
it: Il nome del campo è obbligatorio quando si aggiunge un componente.

en: Your webform has been published.
it: Il webform è stato pubblicato.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
it: La posizione e i valori obbligatori del componente sono stati aggiornati.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
it: Opzionale. Puoi organizzare il tuo form inserendo questo componente in un riquadro.

en: Component %name cloned.
it: Componente %name clonato.

en: Component %name updated.
it: Componente %name aggiornato.

en: New component %name added.
it: Nuovo componente %name aggiunto.

en: Delete the %name fieldset?
it: Cancellare il riquadro %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
it: Il riquadro %name e tutti gli elementi in esso contenuti verranno eliminati dal webform %webform. Questa operazione è irreversibile.

en: Delete the %name component?
it: Eliminare il componente %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
it: Questa operazione cancellerà in modo definitivo il componente %name dal webform %webform. Questa operazione non potrà essere annullata.

en: Component %name deleted.
it: Componente %name eliminato.

en: Submissions for %user
it: Inserimenti per %user

en: Show !count results per page.
it: Mostra !count risultati per pagina.

en: Showing all results.
it: Mostrati tutti i risultati.

en: @total results total.
it: @total risultati totali.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
it: Questo è il delimitatore utilizzato nel file CSV/TSV quando si scaricano i risultati del form. Usare le tabulazioni nell'esportazione è il metodo più affidabile per preservare i caratteri non latini. È possibile cambiarlo in un altro delimitatore a seconda del programma con il quale si prevede di importare i risultati.

en: Submission Details
it: Dettagli invio

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
it: Questa pagina mostra tutti i componenti attualmente configurati per questo Webform. Si può aggiungere qualsiasi numero di componenti al form, anche più di uno dello stesso tipo. Per aggiungere un nuovo componente, inserire il nome e selezionarne il tipo nei campi in fondo alla tabella. Inviare il modulo per creare il nuovo componente o aggiornare qualsiasi valore del form modificato.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
it: Cliccare sul nome di un componente esistente per modificarne le impostazioni.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
it: Questi permessi stabiliscono quali ruoli possono inviare questo form. Non impediscono l'accesso alla pagina del form. Se fosse necessario impedire l'accesso alla pagina del form, utilizzare un modulo per la regolazione dell'accesso ai contenuti come <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> o <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
it: Ruoli che possono inviare questo form.

en: Show complete form in teaser
it: Mostra il form completo nell'anteprima

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
it: Visualizza il form intero nella visualizzazione anteprima di questo contenuto.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
it: Se non diversamente specificato, il bottone per inviare il form avrà l'etichetta <em>Invia</em>. Se si vuole specificare un'etichetta diversa, inserirla in questo campo.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
it: Limitato a !count inserimento(i) !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
it: L'indirizzo e-mail %address inserito non è un indirizzo valido.

en: Submissions for this form are closed.
it: Gli inserimenti per questo form sono chiusi.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
it: È necessario <a href="!login">autenticarsi</a> o <a href="!register">registrarsi</a> per vedere questo form.

en: You do not have permission to view this form.
it: Non si dispone dei permessi necessari per vedere questo form.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
it: Il numero massimo di inserimenti per questo form è stato superato (@count).

en: You have already submitted this form.
it: Hai già inviato questo form.

en: You may not submit another entry at this time.
it: Non puoi effettuare un altro invio adesso.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
it: <a href="!url">Visualizza i tuoi inserimenti precedenti</a>.

en: Available components
it: Componenti disponibili

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
it: Questi sono i tipi di campo disponibili in questa installazione di Webform. È possibile disabilitare ciascun componente deselezionando la casella corrispondente. Solo i componenti abilitati saranno disponibili nei form esistenti o in quelli nuovi.

en: Default e-mail values
it: Valori e-mail predefiniti

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
it: L'indirizzo del mittente predefinito per l'invio dei risultati via e-mail; di solito è l'indirizzo e-mail di chi effettua la manutenzione dei form.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
it: Il nome mittente predefinito da utilizzare con l'indirizzo mittente predefinito.

en: Default subject
it: Oggetto predefinito

en: Form submission from: %title
it: Form inviato da: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
it: L'oggetto predefinito per ogni risultato inviato per email.

en: Allow cookies for tracking submissions
it: Consente l'uso dei cookie per tracciare gli inserimenti

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
it: I <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookie</a> possono essere usati per prevenire che lo stesso utente invii ripetutamente il Webform. Questa funzionalità non è necessaria per limitare il numero di inserimenti per utente, ma può aumentare l'accuratezza del controllo in alcune situazioni. Oltre ai cookie, Webform utilizza anche gli indirizzi IP e i nomi utente del sito per evitare inserimenti duplicati.

en: Default export format
it: Formato d'esportazione predefinito

en: Default export delimiter
it: Delimitatore predefinito per l'esportazione

en: Submission access control
it: Controllo accessi inserimento

en: Select the user roles that may submit each individual webform
it: Selezionare i ruoli utente che possono inviare ogni Webform

en: Disable Webform submission access control
it: Disattiva il controllo accessi per l'invio del Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
it: Normalmente, il form di configurazione di ciascun Webform consente all'amministratore di scegliere quali ruoli possono inviare il form. È possibile permettere agli utenti di inviare sempre il form se si sono già regolati in altro modo gli accessi ai singoli contenuti.

en: Submission updated.
it: Inserimento aggiornato.

en: Thank you, your submission has been received.
it: Grazie, la vostra richiesta è stata ricevuta.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
it: In questo campo si possono utilizzare token speciali che saranno sostituiti dinamicamente con i rispettivi valori.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
it: Si può utilizzare %server[key] per aggiungere una delle variabili <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> di PHP, %session[key] per aggiungere una delle variabili <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> di PHP e %get[key] per creare form precompilati usando l'<a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. Anche %cookie, %request e %post funzionano come le rispettive variabili PHP. Per esempio %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], o %get[q].

en: Token values
it: Valori dei token

en: Webform confirmation
it: Conferma Webform

en: Form components
it: Campi del form.

en: Webform submission
it: Inserimento Webform

en: Website timezone
it: Fuso orario del sito web

en: User timezone
it: Fuso orario dell'utente

en: Start year
it: Anno iniziale

en: End year
it: Anno finale

en: Use a textfield for year
it: Usa un campo di testo per l'anno

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
it: Se selezionato, il campo data mostrerà una casella di testo per inserire l'anno. Altrimenti mosterà una lista da cui scegliere l'anno.

en: Entered !name is not a valid date.
it: Il valore inserito per !name non è una data valida.

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
it: La data inserita deve appartenere ad un anno compreso tra il @start e il @end.

en: Leaving blank will use the default size.
it: Lasciandolo vuoto verrà usata la dimensione predefinita.

en: %value is not a valid email address.
it: %value non è un indirizzo email valido.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
it: I riquadri permettono di organizzare i campi in gruppi.

en: Width of the file field.
it: Larghezza del campo file.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
it: La cartella di salvataggio %directory non può essere creata. Verificare che il server web possa scrivere dentro la cartella impostata per i file di webform.

en: %field field is required.
it: Il campo %field è obbligatorio.

en: Filesize (KB)
it: Dimensione (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
it: Un campo invisibile all'utente, ma il cui contenuto viene registrato assieme agli inserimenti.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
it: Mostra nel form testo HTML senza campi di inserimento dati.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
it: Le opzioni nella lista selezionata devono essere univoche. Le chiavi seguenti sono usate più di una volta:

en: Make this field resizable by the user.
it: Rendere questo campo ridimensionabile dall'utente.

en: Label placed to the left of the textfield
it: Etichetta posta a sinistra del campo di testo

en: Examples: $, #, -.
it: Esempi: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
it: Etichetta posta a destra del campo di testo

en: Examples: lb, kg, %.
it: Esempi: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
it: Il valore inserito per il campo %name non rappresenta un'ora valida.

en: Compact
it: Compatto

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
it: !name non può essere più lungo di %max caratteri ma attualmente è lungo %length caratteri.

en: Illegal choice %choice in %name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento %name.

en: Days of the week
it: Giorni della settimana

en: Form settings
it: Impostazioni maschera

en: Unique
it: Univoco

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
it: Accetta una data in un qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato inserimento date GNU</a>. Sono considerati validi valori come "today", "+2 months", e "Dec 9 2004".

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
it: Accetta un orario in un qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato inserimento date GNU</a>. Valori come "now", "+2 hours", e "10:30pm" sono considerati validi.

en: E-mails
it: E-mail

en: Text box
it: Riquadro di testo

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
it: Coppie codice/descrizione possono essere inserite separate da una barretta. Es: codice_opzione|Testo da presentare all'utente

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
it: Il modulo Webform permette di allegare form e questionari ai contenuti.

en: To add one, create a !types piece of content.
it: Per aggiungerne uno, crea un contenuto di tipo !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
it: Attualmente Webform non è attivo su alcun tipo di contenuto.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
it: Per usare Webform è necessario attivarlo su almeno un tipo di contenuto da questa pagina.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
it: Questa pagina elenca tutti i contenuti del sito che potrebbero avere un webform allegato.

en: Webform-enabled piece of content
it: Contenuti con Webform abilitato

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
it: Visita la pagina <a href="!url">Impostazioni Webform</a> e abilita Webform su almeno un tipo di contenuto.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
it: Facoltativo: abilita Webform su vari tipi di contenuto visitando la pagina <a href="!url">Impostazioni Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
it: <p>Questo modulo permette di creare form o questionari e di definirne il contenuto. I valori dei form inviati vengono memorizzati nel database e se necessario spediti per e-mail a indirizzi predefiniti.</p>
          <p>Ecco come crearne uno:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Dalla pagina <a href="!create-content">Crea contenuto</a>, aggiungere un contenuto di tipo !types.</li>
            <li>Dopo aver salvato il contenuto, verrà mostrata la lista dei campi per il nuovo form. Aggiungere tutti i campi richiesti.</li>
            <li>Una volta configurati i campi necessari può essere richiesta la spedizione dei risultati a un amministratore o anche all'utente che ha inviato il form. Cliccare sulla sotto-scheda <em>Email</em> nella scheda <em>Webform</em> del contenuto.</li>
            <li>Infine, visitare la sotto-scheda <em>Impostazioni del form</em> nella scheda <em>Webform</em> per specificare ulteriori impostazioni del nuovo form come:
              <ul>
              <li>Aggiungere un messaggio di conferma e/o un indirizzo URL a cui redirigere l'utente dopo un invio andato a buon fine.</li>
              <li>Impostare un limite al numero di inserimenti.</li>
              <li>Stabilire quali ruoli utente possono inviare il form.</li>
              <li>Impostare configurazioni avanzate quali consentire agli utenti di salvare bozze o mostrare agli utenti un messaggio che spieghi come modificare un inserimento.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Il form ora è pronto per l'uso. Dopo aver ricevuto un invio è possibile consultare i risultati nella scheda <em>Risultati</em> del contenuto.</li>
          </ul>
          <p>Informazioni su come aggiungere o configurare i componenti saranno mostrate dopo che il primo componente sarà stato inserito nel form.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
it: Un campo di testo specializzato per l'inserimento di indirizzi e-mail.

en: Allow users to upload files of configurable types.
it: Permette agli utenti di caricare file di tipo prestabilito.

en: Page break
it: Interruzione di pagina

en: Organize forms into multiple pages.
it: Organizza i form su più pagine.

en: Select options
it: Opzioni del selettore

en: @submission_url - The URL for viewing the completed submission.
it: @submission_url - L'indirizzo a cui è visibile l'inserimento effettuato.

en: @email_values - All included components in a hierarchical structure.
it: @email_values - Tutti i componenti in una struttura gerarchica.

en: @email_key - A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
it: @email_key - Valore formattato di un campo e relativa etichetta. Si può accedere a un elemento qualsiasi usando <em>%email[fieldset_a][chiave_b]</em>. Non usare virgolette o apici.

en: @value_key - A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
it: @value_key - Valore senza ulteriori formattazioni. Si può accedere a un elemento qualsiasi usando <em>%email[fieldset_a][chiave_b]</em>. Non usare virgolette o apici.

en: Component variables
it: Variabili dei componenti

en: Basic variables
it: Variabili di base

en: Special variables
it: Variabili speciali

en: If you are using the Profile module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the variable %profile[profile_city].
it: Se il modulo Profilo è in uso, si può accedere ai dati dei profili utente con la sintassi %profile[nome_campo]. Ad esempio, per ottenere il valore del campo del profilo denominato profile_city, aggiungere la variabile %profile[profile_city].

en: Value of !component
it: Valore di !component

en: Value of "!component"
it: Valore di "!component"

en: access all webform results
it: accede a tutti i risultati del webform

en: access own webform results
it: accede ai propri risultati del webform

en: edit all webform submissions
it: modifica tutti gli inserimenti del webform

en: delete all webform submissions
it: elimina tutti gli inserimenti del webform

en: delete own webform submissions
it: elimina i propri inserimenti nei webform

en: Webform settings
it: Impostazioni Webform

en: Edit e-mail settings
it: Modifica le impostazioni e-mail

en: Delete e-mail settings
it: Elimina le impostazioni e-mail

en: Updated file components to use numeric file IDs in the submitted values.
it: Aggiornati i componenti file in modo da usare gli ID dei file nei valori inviati.

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
it: Verifica che tutti i valori inseriti in questo campo siano univoci. Non sarà consentito l'inserimento di uno stesso valore più di una volta.

en: Download !filename
it: Scarica !filename

en: no upload
it: nessun caricamento

en: !name (hidden)
it: !name (nascosto)

en: Other...
it: Altro...

en: Allow "Other..." option
it: Consenti l'opzione "Altro..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
it: Da attivare per consentire all'utente di rispondere con un'opzione non presente nell'elenco.

en: Text for "Other..." option
it: Testo per l'opzione "Altro..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
it: Se è stata attivata, specificare il testo per l'opzione che abilita la risposta non presente in elenco.

en: Randomize options
it: Opzioni in ordine casuale

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
it: Le opzioni saranno visualizzate nel form in ordine casuale.

en: Width of the textarea.
it: Larghezza dell'area di testo.

en: Height of the textarea.
it: Altezza dell'area di testo.

en: Maximum length of the textfield value.
it: Lunghezza massima del valore nel campo di testo.

en: Webform-enabled content types
it: Tipi di contenuto che ammettono Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
it: I componenti Webform possono essere attivati per qualsiasi tipo di contenuto. Selezionare i tipi di contenuto in cui si vuole attivarli.

en: E-mail address format
it: Formato degli indirizzi e-mail

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
it: Formato esteso: "Nome Cognome" &lt;email@esem.pio&gt;

en: Short format: name@example.com
it: Formato compatto: email@esem.pio

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
it: La maggiorparte dei server supporta il formato esteso, che permette di rendere più gradevole il mittente nelle mail inviate. Purtroppo alcuni server basati su Windows non consentono l'uso del formato esteso. Cambiare questa opzione qualora si riscontrassero problemi nell'invio di e-mail da webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
it: Attualmente non ci sono webform nel tuo sito. Crea un contenuto di tipo !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
it: Crea una regola per stabilire se questa pagina verrà saltata.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
it: Crea una regola per stabilire se questo elemento del form verrà mostrato oppure no.

en: Conditional rules
it: Regole condizionali

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
it: Scegliere un altro componente il cui valore stabilirà se questo componente sarà visibile o nascosto. Può essere scelto solo un componente che compare prima dell'interruzione di pagina più recente.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
it: Determina se la lista sottostante debba essere inclusiva o esclusiva.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
it: Elencare i valori, uno per riga, per i quali il componente deve essere nascosto. Se viene lasciato vuoto, questo componente sarà sempre visibile.

en: Include all components
it: Includi tutti i componenti

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
it: Il valore %value è già stato inviato per il campo %title. Forse si è già inviato questo form in precedenza, oppure bisogna usare un valore diverso per il campo.

en: Component value
it: Valore del componente

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
it: Attualmente non viene inviata e-mail, aggiungere un destinatario qui sotto.

en: email@example.com
it: email@esem.pio

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
it: I form inviati andranno per e-mail a questo indirizzo. L'indirizzo del destinatario può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo email, selezione o nascosto. Indirizzi e-mail multipli vanno separati da virgole.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
it: L'oggetto del messaggio può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo testo, selezione o nascosto.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
it: L'indirizzo e-mail del mittente può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo email, selezione o nascosto.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
it: Il nome del mittente può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo testo, selezione o nascosto.

en: No available components
it: Nessun componente disponibile

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
it: Il corpo dell'e-mail può essere personalizzato usando un modello.

en: Included e-mail values
it: Includi questi valori

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
it: Il valore del componenti selezionati sarà incluso nel token %email_values. Nel modello sarà comunque possibile stampare il valore di un qualsiasi campo, specificando %email[codice_campo].

en: Save e-mail settings
it: Salva impostazioni e-mail

en: E-mail header details
it: Dettagli delle intestazioni e-mail

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
it: Per aggiungere un e-mail personalizzata, il campo e-mail è obbligatorio.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
it: L'indirizzo email "@email" non sembra essere valido.

en: Email settings added.
it: Aggiunte impostazioni email.

en: Email settings updated.
it: Aggiornate impostazioni e-mail.

en: Delete e-mail settings?
it: Eliminare le impostazioni e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
it: Verranno eliminate completamente le impostazioni e-mail basate sul componente @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
it: Verranno eliminate completamente le impostazioni e-mail per l'invio all'indirizzo @address.

en: E-mail settings deleted.
it: Eliminate le impostazioni email.

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
it: URL a cui sarà rediretto l'utente quando l'invio và a buon fine.

en: Submission limit
it: Limite di inserimenti

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
it: Limita il numero massimo di inserimenti <em>per utente</em>. Un utente è identificato dal suo profilo se si è autenticato oppure dall'indirizzo IP e dal cookie se è un navigatore non autenticato (anonimo). L'uso dei cookie è regolato dalle <a href="!url">Impostazioni Webform</a> globali.

en: Submission access
it: Autorizzazione all'invio

en: Show the notification about previous submissions.
it: Mostra la notifica sugli inserimenti precedenti.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
it: Mostra la notifica che appare quando l'utente ha già inviato il form in precedenza.

en: The entered URL is not a valid address.
it: La URL inserita non rappresenta un indirizzo valido.

en: The form settings have been updated.
it: Le impostazione del form sono state aggiornate.

en: Your submissions
it: I tuoi inserimenti

en: @sid (draft)
it: @sid (bozza)

en: Select list options
it: Opzioni in elenco

en: Select list format
it: Scegliere il formato dell'elenco

en: Separate
it: Separato

en: Submission Number
it: Numero invio

en: Submission ID
it: ID dell'invio

en: Included export components
it: Componenti esportati

en: The selected components will be included in the export.
it: I componenti selezionati verranno inclusi nell'esportazione

en: Option A
it: Opzione A

en: Option B
it: Opzione B

en: Option C
it: Opzione C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
it: Le opzioni separate sono più adatte per costruire resoconti, grafici e statistiche in un'applicazione di foglio di calcolo.

en: My select list
it: Il mio elenco

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
it: Le opzioni compatte sono più adatte per importare i dati in altri sistemi.

en: Submitted on %date
it: Inviato il %date

en: Submitted by user: %username
it: Inviato dall'utente: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
it: Inviato da un navigatore non autenticato (anonimo): [%ip_address]

en: Submissions grenerated from Webform forms.
it: Inserimenti generati da form di Webform.

en: Sid
it: SID

en: The submission ID of the submission.
it: Identificativo univoco dell'invio (submission ID)

en: The node these submissions were generated from.
it: Il nodo da cui sono stati generati gli inserimenti.

en: The users who submitted these submissions.
it: L'utente che ha effettuato l'invio.

en: Whether or not the submission is a draft.
it: L'invio è una bozza?

en: The date this submission was submitted.
it: Data dell'invio

en: Remote address
it: Indirizzo remoto

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
it: Indirizzo IP da cui l'utente ha effettuato l'invio.

en: Provide a simple link to view the submission.
it: Rendi disponibile un link per vedere l'invio.

en: Provide a simple link to edit the submission.
it: Rendi disponibile un link per modificare l'invio.

en: Provide a simple link to delete the submission.
it: Fornisci un link per eliminare l'inserimento.

en: Webform submission count
it: Contatore degli inserimenti

en: The number of webform submissions on this node.
it: Numero di inserimenti del webform per questo nodo.

en: The number of webform submissions for this user.
it: Numero di inserimenti del webform per questo utente.

en: Webform form body
it: Corpo del form Webform

en: The Webform form body display for this node.
it: Il corpo del form Webform visualizzato per questo contenuto.

en: draft
it: bozza

en: @name form
it: Form @name

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
it: È necessario <a href="!login">autenticarsi</a> per vedere questo form.

en: Access all webform results
it: Accede a tutti i risultati

en: Access own webform results
it: Accede ai propri risultati

en: Edit all webform submissions
it: Modifica tutti gli inserimenti webform

en: Delete all webform submissions
it: Elimina qualsiasi inserimento webform

en: Access own webform submissions
it: Accede ai propri inserimenti di webform

en: Edit own webform submissions
it: Modifica i propri inserimenti di webform

en: Delete own webform submissions
it: Elimina i propri inserimenti di webform

en: Default: %value
it: Valore predefinito: %value

en: Webform client form.
it: Form client di Webform.

en: Default value timezone
it: Fuso orario per il valore predefinito

en: Adjust the default time value according to a specific timezone.
it: Corregge il valore dell'ora in accordo ad uno specifico fuso orario.

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
it: Opzioni tra cui scegliere le risposte, mostrate nell'intestazione delle colonne. Solitamente si tratta di valutazioni come ad esempio da "scarso" a "eccellente o da "completamente in disaccordo" a "completamente d'accordo".

en: Customize option keys (Advanced)
it: Personalizza i codici delle opzioni (avanzato)

en: Questions list down the side of the grid.
it: Domande elencate una sotto l'altra nella griglia.

en: Customize question keys (Advanced)
it: Personalizza i codici delle domande (avanzato)

en: Load a pre-built option list
it: Carica una lista predefinita di opzioni

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
it: Usa un elenco predefinito di opzioni invece di inserirle manualmente. Le opzioni non sono modificabili quando si usa un elenco predefinito.

en: Customize keys (Advanced)
it: Personalizza le chiavi (avanzato)

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
it: Attiva questa opzione per mostrare i valori in una lista di selezione anziché come pulsanti di opzione o caselle di selezione.

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
it: Ciascuna opzione deve specificare una chiave. Usare il formato "chiave|Descrizione estesa".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
it: La chiave delle opzioni può essere al massimo di 128 caratteri. Le chiavi seguenti superano questo limite:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
it: Il tentativo di cambiare l'ordine degli elementi del form è fallito. I seguenti elementi hanno lo stesso codice e sono figli dello stesso elemento. Prima di tentare di nuovo di ordinarli, è necessario modificare i componenti per dare ad ognuno un codice univoco.

en: Edit component: @name
it: Modifica componente: @name

en: US states
it: Stati degli Stati Uniti d'America

en: Northern Marianas Islands
it: Isole Marianne settentrionali

en: Updated date and time components to use ISO 8601 formatted strings in the submitted values.
it: Aggiornati i componenti data e ora in modo da usare un formato standard ISO 8601 nei valori inviati.

en: Removed Webform-specific daylight savings handling, now provided by Date API module if available.
it: Rimossa la gestione dell'ora legale specifica di webform, ora la funzionalità è fornita dal modulo Date API se disponibile.

en: Enable popup calendar
it: Abilita il calendario popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
it: Abilita, a fianco del campo data, un selettore di date JavaScript.

en: Open popup calendar
it: Apri un calendario a scomparsa

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
it: Rimossa la variabile webform_debug che non è più usata.

en: The first year that is allowed to be entered. May be relative (i.e. -2 or +2) or simply the year (i.e. 1950).
it: Il primo anno che è possibile inserire. Può essere relativo all'anno corrente (es: -2 o +2) o direttamente l'anno richiesto (es: 1950).

en: The last year that is allowed to be entered.  May be relative (i.e. -2 or +2) or simply the year (i.e. 1950).
it: L'ultimo anno che è possibile inserire. Può essere relativo all'anno corrente (es: -2 o +2) o direttamente l'anno richiesto (es: 1950).

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
it: Garantisce l'accesso incondizionato alla scheda "Risultati" di tutti i contenuti webform. Normalmente questo permesso è da riservare agli amministratori.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
it: Garantisce l'accesso alla scheda "Risultati" all'autore del webform.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
it: Consente la modifica dei risultati dei webform inviati da qualsiasi utente. Normalmente questo permesso è da riservare agli amministratori.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
it: Consente di cancellare gli inserimenti di qualunque webform effettuati da qualsiasi utente. Normalmente questo permesso è da riservare agli amministratori.

en: This permission has no effect for anonymous users.
it: Questo permesso non ha effetto sugli utenti anonimi (non autenticati).

en: Form only
it: Solo form

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
it: La modalità di visualizzazione determina quanta parte del form mostrare all'interno del blocco.

en: Max upload size must be a number in KB.
it: La dimensione massima per il caricamento deve essere espressa come numero di KB.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
it: Formato predefinito per le nuove impostazioni e-mail. Le opzioni e-mail di webform hanno la precedenza sulle impostazioni MIME specificate a livello di sito.

en: Format override
it: Forzatura formato

en: Per-webform configuration of e-mail format
it: Ogni webform può specificare il formato e-mail

en: Send all e-mails in the default format
it: Inviare tutte le email nel formato predefinito

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
it: Forza l'invio di tutte le e-mail di webform nel formato predefinito.

en: Hide component title
it: Nascondi il titolo del componente

en: Do not display the title or label of this field in the form.
it: Non visualizzare il titolo (o etichetta) di questo campo nel form.

en: No available components.
it: Nessun componente disponibile.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
it: Sicuro di voler annullare ogni modifica e riportare il modello al contenuto predefinito?

en: Send e-mail as HTML
it: Spedisci email di tipo HTML

en: Include files as attachments
it: Includi i file come allegati

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
it: Messaggio da mostrare se l'invio và a buon fine. Se la redirezione è impostata su <em>Pagina di conferma</em> verrà mostrato in una pagina dedicata, altrimenti verrà mostrato come notifica di Drupal.

en: Redirection location
it: Destinazione della redirezione

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
it: Scegliere dove sarà rediretto l'utente quando l'invio và a buon fine.

en: Confirmation page
it: Pagina di conferma

en: No redirect (reload current page)
it: Nessuna redirezione (ricarica la pagina corrente)

en: If enabled this webform will be available as a block.
it: Se attivato, questo webform sarà disponibile come blocco.

en: A valid URL is required for custom redirection.
it: Per la redirezione personalizzata è necessario specificare un URL valido.

en: Select keys
it: Codici delle opzioni

en: Full, human-readable options (values)
it: Testo delle opzioni presentato all'utente (descrizioni)

en: Short, raw options (keys)
it: Valore abbreviato delle opzioni (codici)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
it: Scegliere quale parte delle opzioni deve essere visualizzato in caso di coppie codice|descrizione.

en: Webform edit link
it: Link di modifica del webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
it: Rendi disponibile un link per modificare i componenti e la configurazione del webform.

en: Webform results link
it: Link al risultato

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
it: Rendi disponibile un link per vedere i risultati di un webform.

en: edit webform
it: modifica webform

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
it: Inserire il codice ad uso interno dell'elemento. Può contenere soltanto caratteri alfanumerici e underscore(_). Il codice verrà usato come valore dell'attributo 'name' dell'elemento nel form. Questo codice non ha alcun effetto sul salvataggio dei dati del form, ma può risultare utile durante l'elaborazione dei risultati.

en: Status of this form
it: Stato del form

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
it: Chiudendo il form si impedisce l'invio da parte di qualsiasi utente.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
it: Il ruolo %autenticated identifica qualsiasi utente che abbia effettuato l'accesso al sito, indipendentemente dai ruoli assegnati.

en: Do my action
it: Esegui una mia azione

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
it: Questo form può essere usato per reinviare messaggi configurati per il webform. Controlla quali messaggi devono essere inviati e fai clic su <em>Reinvia e-mail</em> per inviare nuovamente questi messaggi.

en: Resend e-mails
it: Reinvia e-mail

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
it: Inserimento salvato. Puoi tornare al form più tardi i valori attualmente inseriti saranno recuperati.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
it: Opzioni da selezionare nella parte alta. Una opzione per riga. <strong>Le coppie chiave-valore DEVONO essere specificate come «chiave_sicura|Opzione leggibile»</strong>. Si raccomanda di usare solo caratteri alfanumerici e underscore nelle chiavi.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
it: Elenco di domande lungo il bordo della griglia. Una domanda per riga.<strong>Le coppie chiave-valore DEVONO essere specificate come «chiave_sicura|Opzione leggibile»</strong>. Si raccomanda di usare solo caratteri alfanumerici e underscore nelle chiavi.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
it: <strong>Le coppie chiave-valore DEVONO essere specificate come «chiave_sicura|Opzione leggibile»</strong>. Si raccomanda di usare solo caratteri alfanumerici e underscore nelle chiavi. Una opzione per riga. I gruppi di opzioni possono essere specificati con &lt;Nome gruppo&gt;. &lt;&gt può essere usato per inserire elementi nella radice del menu, dopo aver definito un gruppo.

en: Show "Save draft" button
it: Mostra il pulsante «Salva bozza»

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
it: Permetti agli utenti di salvare e finire più tardi di compilare il form. Questa opzione è disponibile solo per gli utenti autenticati.

en: Automatically save as draft between pages
it: Salva automaticamente come bozza nel passaggio da una pagina all'altra

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
it: Salva automaticamente gli inserimenti parziali quando gli utenti fanno clic sui pulsanti «Successivo» o «Precedente» in un form multipagina.

en: You must select at least one email address to resend submission.
it: Devi selezionare almeno un indirizzo e-mail a cui reinviare l'inserimento.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
it: Non è stato possibile inviare e-mail, a causa di un errore del server.

en: This webform is currently not setup to send emails.
it: Questo webform non è attualmente impostato per inviare e-mail.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
it[0]: Inserimento #@sid inviato con successo a 1 destinatario.
it[1]: Inserimento #@sid inviato con successo a @count destinatari.

en: This feature not yet working in Drupal 7. See <a href="https://drupal.org/node/1043086">Webform-MIME Mail integration issue</a>.
it: Questa funzione non funziona ancora in Drupal 7. Vedi <a href="https://drupal.org/node/1043086">la issue sull'integrazione Webform-MIME Mail</a>.
