Webform Validation (6.x-1.7-rc1) - en to fi translation catalogue (88 entries)

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Edit
fi: Muokkaa

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Weight
fi: Paino

en: Name
fi: Nimi

en: Components
fi: Komponentit

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Add rule
fi: Lisää sääntö

en: Delete rule
fi: Poista sääntö

en: Webform
fi: Verkkolomake

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Usage
fi: Käyttö

en: Edit rule
fi: Muokkaa sääntöä

en: Save rule
fi: Tallenna sääntö

en: Validator
fi: Validoija

en: Minimum number of words
fi: Sanojen minimimäärä

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Ends with
fi: Päättyy merkkeihin

en: Rule name
fi: Säännön nimi

en: No validation rules available.
fi: Tarkistussääntöjä ei ole saatavilla.

en: Select the components to be validated by this validation rule
fi: Valitse komponentit, jotka tämä tarkistussääntö tarkastaa

en: Custom error message
fi: Mukautettu virheviesti

en: Specify an error message that should be displayed when user input doesn't pass validation
fi: Määrittele virheviesti joka näytetään kun käyttäjän syöte ei läpäise tarkistusta

en: A problem occurred while editing this rule. Please try again.
fi: Virhe muokattaessa sääntöä. Yritä uudelleen.

en: Are you sure you want to delete the rule %name?
fi: Oletko varma että haluat poistaa säännön %name?

en: You need to select at least @count component | You need to select at least @count components
fi[0]: Sinun on valittava vähintään @count komponentti
fi[1]: Sinun on valittava vähintään @count komponenttia

en: You can select @count component at most | You can select @count components at most
fi[0]: Voit valita enintään @count komponentin
fi[1]: Voit valita enintään @count komponenttia

en: Minimum number of characters
fi: Merkkien vähimmäismäärä

en: Specify the minimum number of characters that have to be entered to pass validation.
fi: Määrittele vähimmäismäärä merkkejä jotka täytyy syöttää tarkistuksen läpäisemiseksi.

en: Maximum number of characters
fi: Merkkien enimmäismäärä

en: Specify the maximum number of characters that can be entered to pass validation.
fi: Määrittele enimmäismäärä merkkejä jotka täytyy syöttää tarkistuksen läpäisemiseksi.

en: Regex code
fi: Säännöllinen lauseke

en: Specify regex code to validate the user input against.
fi: Määrittele säännöllinen lauseke jota vasten syöte tarkistetaan.

en: %item is not numeric
fi: %item ei ole numeerinen

en: %item needs to be at least %num characters long
fi: Kentän %item tulee olla vähintään %num merkkiä pitkä

en: %item can be maximum %num characters long
fi: %item voi olla enintään %num merkkiä pitkä

en: %item_checked does not match %item_first
fi: %item_checked ei täsmää kenttään %item_first

en: The value of %item is not unique
fi: Kentän %item arvo ei ole yksilöllinen

en: You have to specify %item1 or %item2 (or both)
fi: Sinun tulee määrittää %item1 tai %item2 (tai molemmat)

en: Add a validation rule
fi: Lisää tarkistussääntö

en: Form validation
fi: Lomakkeen tarkistus

en: Add validation
fi: Lisää tarkistus

en: Add validation rules to webforms
fi: Lisää tarkistussääntö web-lomakkeisiin

en: Minimum number of selections
fi: Valintojen vähimmäismäärä

en: Specify the minimum number of options a user should select.
fi: Määritä vähimmäismäärä valintoja jotka käyttäjän tulee tehdä.

en: Maximum number of selections
fi: Valintojen enimmäismäärä

en: Specify the maximum number of options a user can select.
fi: Määritä enimmäismäärä valintoja jotka käyttäjä voi tehdä.

en: Number of selections
fi: Valintojen määrä

en: Specify how many options a user can select.
fi: Määrittele kuinka monta valintaa käyttäjä voi tehdä.

en: You have to specify at least one of these items:
fi: Sinun tulee määrittää vähintään yksi näistä kohdista:

en: Please select at least %num options for %item
fi: Valitse vähintään %num valintaa kentälle %item

en: Please select maximum %num options for %item
fi: Valitse enintään %num vaihtoehtoa kentästä %item

en: Please select %num options for %item
fi: Valitse %num vaihtoehtoa kentästä %item

en: Blacklisted words
fi: Mustalistatut sanat

en: %item only allows the use of plain text
fi: %item sallii vain pelkän tekstin syöttämisen

en: %item does not contain the correct data
fi: %item ei sisällä oikeaa tietoa

en: Specify numeric validation range
fi: Määritä numeerinen tarkistusalue

en: Optionally specify the minimum-maximum range to validate the user-entered numeric value against.
fi: Voit määrittää lukualueen jota vasten käyttäjän syöttämä numeerinen arvo tarkistetaan.

en: "100": greater than or equal to 100
fi: "100": suurempi tai yhtäsuuri kuin 100

en: Verifies that user-entered values are numeric, with the option to specify min and / or max values.
fi: Tarkistaa että käyttäjän syöttämät arvot ovat numeerisia, lisänä mahdollisuus määrittää pienin ja/tai suurin arvo.

en: Verifies that a user-entered value contains at least the specified number of characters
fi: Tarkistaa että käyttäjän syöttämä arvo sisältää vähintään määritetyn määrän merkkejä

en: Verifies that a user-entered value contains at most the specified number of characters
fi: Tarkistaa että käyttäjän syöttämä arvo sisältää enintään määritetyn määrän merkkejä

en: Verifies that all specified components contain equal values
fi: Tarkistaa että kaikki määritetyt komponentit sisältävät saman arvon

en: Verifies that all specified components contain unique values
fi: Tarkistaa että kaikki määritetyt komponentit sisältävät yksilöllisen arvon

en: (Key) value
fi: (Avain) arvo

en: Verifies that the specified component contains a defined value
fi: Tarkistaa että määritetty komponentti sisältää määritetyn arvon

en: Forces the user to specify / select at least one of two selected webform components
fi: Pakottaa käyttäjän määrittämään / valitsemaan vähintään yhden kahdesta lomakekomponentista

en: Forces the user to specify / select at least one of several selected webform components
fi: Pakottaa käyttäjän määrittämään / valitsemaan vähintään yhden useasta lomakekomponentista

en: Forces the user to select at least a defined number of options from the specified webform components
fi: Pakottaa käyttäjän valitsemaan vähintään määritetyn määrän valintoja määritetyistä lomakekomponenteista

en: Forces the user to select at most a defined number of options from the specified webform components
fi: Pakottaa käyttäjän valitsemaan enintään määritetyn määrän valintoja määritetyistä lomakekomponenteista

en: Forces the user to select exactly the defined number of options from the specified webform components
fi: Pakottaa käyttäjän valitsemaan täsmälleen määritetyn määrän valintoja määritetyistä lomakekomponenteista

en: Verifies that user-entered data doesn't contain HTML tags
fi: Tarkistaa ettei käyttäjän syöttämä tieto sisällä HTML-tageja

en: Verifies that a specified textfield remains empty - Recommended use case: used as an anti-spam measure by hiding the element with CSS
fi: Tarkistaa että määritetty tekstikenttä pysyy tyhjänä – Suositeltu käyttö roskapostin vastaisena toimintona piilottamalla kenttä CSS:llä

en: Specify illegal words, seperated by commas. Make sure to escape reserved regex characters with an escape (\) character.
fi: Määritä kielletyt sanat, jotka erotetaan pilkulla. Huolehdi säännöllisissä lausekkeissa varattujen merkkien merkitsemistä koodinvaihtomerkillä (\).

en: Validates that user-entered data doesn't contain any of the specified illegal words
fi: Tarkistaa että käyttäjän syöttämä tieto ei sisällä kiellettyjä sanoja

en: %item is not within the allowed range %range
fi: %item ei ole sallitulla alueella %range

en: %item should be greater than or equal to %val
fi: Kentän %item arvo tulee olla suurempi tai yhtäsuuri kuin %val

en: %item should be less than or equal to %val
fi: Kentän %item arvo tulee olla pienempi tai yhtäsuuri kuin %val

en: empty: no value validation
fi: tyhjä: ei arvon tarkistusta

en: Verifies that a user-entered value contains at least the specified number of words
fi: Tarkistaa että käyttäjän syöttämä arvo sisältää vähintään määritetyn määrän sanoja

en: Maximum number of words
fi: Sanojen enimmäismäärä

en: Specify the maximum number of words that have to be entered to pass validation. Words are defined as strings of letters separated by spaces.
fi: Määrittää enimmäismäärän sanoja jotka voidaan syöttää jotta kenttä läpäisee tarkistuksen. Sana määritellään merkkijonoksi joka on erotettu toisesta välilyönnillä.

en: Verifies that a user-entered value contains at most the specified number of words
fi: Tarkistaa että käyttäjän syöttämä arvo sisältää enintään määritetyn määrän sanoja

en: Validates that user-entered data matches a username
fi: Tarkistaa että käyttäjän syöttämä tieto täsmää käyttäjänimeen
