Webform View Reference Component (6.x-1.0-beta1) - en to da translation catalogue (26 entries)

en: view
da: vis

en: Multiple
da: Flere

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Default Views
da: Standard views

en: Select list
da: Valgliste

en: Webform
da: Webformular

en: Default value
da: Standardværdi

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
da: Feltets standardværdi. Brug kommaer til at adskille standardværdier i felter med flere svarmuligheder.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
da: Marker dette hvis du ønsker at brugeren skal kunne vælge flere værdier.

en: Listbox
da: Rulleliste

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radiobuttons or checkboxes.
da: Vælg dette hvis du ønsker at bruge en rulleliste i stedet for radioknapper eller afkrydsningsfelter.

en: select...
da: vælg…

en: Basic textfield type.
da: Simpel tekstfeltstype

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
da: Avanceret - indhold der kan refereres til (Visning)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Radios
da: Radioknapper

en: View used to select the nodes
da: View der bruges til at vælge indholdselementer

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
da: Valgmuligheder i en rulleliste skal være unikke. De følgende værdier er blevet brugt flere gange:

en: New select list
da: Ny udvalgsliste

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: New checkboxes
da: Nye afkrydsningsfelter

en: New radios
da: Nye radioknapper

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view som udvælger indholdselementer, som der kan henvises til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indholdstypeindstillingerne ovenfor. Brug view'ets filter-sektion i stedet for.</li><li>Brug view'ets fields-sektion til at vise yderligere information om indholdselementerne på redigeringsformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringskriterier til at bestemme rækkefølgen af de viste indholdselementer.</li></ul>

en: Other...
da: Andet...
