Webform View Reference Component (6.x-1.0-beta2) - en to uk translation catalogue (18 entries)

en: view
uk: вид

en: Multiple
uk: Численний

en: View arguments
uk: Аргументи вигляду

en: Existing Views
uk: Доступні види

en: Default Views
uk: Базові види

en: Select list
uk: Виберіть список

en: Webform
uk: Опитувач

en: Default value
uk: Базове значення

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
uk: Щоб дозволити користувачеві відзначати кілька значень, поставте галочку тут.

en: Listbox
uk: список, Що Випадає,

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radiobuttons or checkboxes.
uk: Щоб показувати значення у вигляді списку, що випадає, поставте галочку тут

en: select...
uk: вибір...

en: Basic textfield type.
uk: Базове текстове поле

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
uk: Додатково - Документи, на які можна посилатися (Дивитися)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
uk: Надайте перелік аргументів, розділений комами, для передачи на перегляд.

en: View used to select the nodes
uk: Перегляд для вибору вузлів

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
uk: Функції в списку вибору повинні бути унікальними. Наступні ключі були використано кілька раз:

en: Checkboxes
uk: Прапорці
