Webform View Reference Component (6.x-1.0-beta4) - en to pt translation catalogue (21 entries)

en: Disabled
pt: Desativado

en: view
pt: ver

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Multiple
pt: Múltipla

en: View arguments
pt: Argumentos da view

en: Existing Views
pt: Views existentes

en: Default Views
pt: Views padrão

en: Node title
pt: Título do node

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
pt: Tornar este campo não-editável. Útil para configurar um valor padrão intercambiável.

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
pt: O valor padrão do campo. Para seleções múltiplas use vírgulas para separar múltiplos padrões.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
pt: Marque esta opção caso seja permitido o usuário escolher múltiplos valores.

en: Listbox
pt: Caixa de seleção

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radiobuttons or checkboxes.
pt: Marque esta opção se você deseja que o componte seja do tipo lista ao invés de botões radio ou checkboxes

en: Basic textfield type.
pt: Tipo básico textfield.

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
pt: Avançado - nodes que podem ser referenciados (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos a serem passados à view, separando-os por vírgulas.

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: View used to select the nodes
pt: View usada para selecionar os nodes

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
pt: <p>Escolha a view (do módulo Views) que seleciona os nodes que podem ser referenciados.<br />Nota:</p>

en: Other...
pt: Outro...
