Webform View Reference Component (6.x-1.0-beta4) - en to sv translation catalogue (21 entries)

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: view
sv: visa

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Multiple
sv: Flerval

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Node title
sv: Titel för nod

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
sv: Gör detta fält låst. Detta är användbart för att ställa in ett standardvärde som inte kan ändras.

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
sv: Fältets standardvärde. För flervalslistor separerar du flera standardvärden med kommatecken.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
sv: Välj detta om användaren ska kunna välja flera värden.

en: Listbox
sv: Listruta

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radiobuttons or checkboxes.
sv: Välj detta om du vill att komponenten ska visas som en lista/popupmeny istället för radioknappar eller kryssrutor.

en: Basic textfield type.
sv: Enkelt textfält.

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Noder som kan hänvisas (Vyer)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: - Select -
sv: - Välj -

en: View used to select the nodes
sv: Vy som används för att välja noderna

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj en vy från modulen Views som väljer noderna som kan refereras.<br />Observera:</p>
