Web Links (6.x-2.1) - en to fa translation catalogue (56 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Image size
fa: اندازه تصویر

en: weight
fa: وزن

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: yes
fa: بله

en: more
fa: بیشتر

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: None
fa: هیچ

en: Weight
fa: وزن

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: edit
fa: ویرایش

en: URL
fa: نشانی

en: no
fa: خیر

en: hours
fa: ساعت‌

en: days
fa: روزها

en: Url
fa: نشانی

en: Never
fa: هیچوقت

en: Published
fa: منتشر شده

en: Sort order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: No posts available.
fa: هیچ ارسالی موجود نیست.

en: Group name
fa: نام گروه

en: node
fa: محتوا

en: General
fa: عمومی

en: List type
fa: نوع فهرست

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Random
fa: تصادفی

en: Last checked
fa: آخرین بررسی

en: Edit group
fa: ویرایش گروه

en: minutes
fa: دقیقه

en: published
fa: منتشرشده

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Long
fa: طولانی

en: Short
fa: کوتاه

en: Spam link deterrent
fa: مانع پیوند مزاحم

en: Convert
fa: تبدیل

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: not published
fa: منتشر نشده

en: sticky
fa: ماندگار

en: promoted
fa: ارتقا یافته

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
fa: اگر فعال باشد، دروپال عبارت rel="nofollow" به تمامی پیوندها اضافه خواهد نمود تا تاثیرگذاری پیوندهای مزاحم را کاهش دهد. توجه: این کار همچنین تمامی پیوندهای معتبر را از اینکه توسط موتورهای جستجو رهگیری شوند منع می‌کند، لذا این امر هنگامی که برای کاربران ناشناس فعال باشد بیشتر اثربخش است.

en: Last click
fa: آخرین کلیک

en: Contributors
fa: مشارکت کنندگان

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Delete link
fa: پیوند حذف

en: Numbered list
fa: لیست عددی

en: Last Checked
fa: آخرین بررسی

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش
