Web Links (6.x-2.1) - en to id translation catalogue (49 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Image size
id: Ukuran gambar

en: weight
id: bobot

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: yes
id: ya

en: more
id: selengkapnya

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: no
id: tidak

en: days
id: hari

en: Never
id: Tidak pernah

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Sort order
id: Urutan sortir

en: No posts available.
id: Tidak ada entri yang tersedia.

en: General
id: Umum

en: List type
id: Jenis daftar

en: Anonymous
id: Anonim

en: Random
id: Acak

en: Last checked
id: Terakhir dicek

en: Recent
id: Terbaru

en: Edit group
id: Ubah grup

en: published
id: diterbitkan

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Long
id: Panjang

en: Short
id: Singkat

en: Spam link deterrent
id: Pencegah link spam

en: Convert
id: Konversikan

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: sticky
id: diataskan

en: promoted
id: dipromosikan

en: Group settings
id: Pengaturan grup

en: Popular
id: Populer

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
id: Jika diaktifkan, Drupal akan menambahkan rel="nofollow" pada semua link, sebagai ukuran untuk mengurangi efektivitas link spam. Catatan: ini juga akan mencegah link yang benar untuk diindeks oleh mesin pencari, maka itu biasanya ini akan efektif jika diterapkan hanya pada pengunjung anonim.

en: Teaser length
id: Panjang ringkasan

en: Link title
id: Tautan judul

en: Link settings
id: Pengaturan tautan

en: Numbered list
id: Daftar angka

en: Show description
id: Tampilkan deskripsi
