Web Links (6.x-2.2) - en to it translation catalogue (63 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Image size
it: Dimensioni dell'immagine

en: weight
it: peso

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Groups
it: Gruppi

en: Group
it: Gruppo

en: more
it: altro

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Yes
it: Sì

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: edit
it: modifica

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: All
it: Tutti

en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: Never
it: Mai

en: Published
it: Pubblicato

en: Sort order
it: Ordinamento

en: No posts available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Group name
it: Nome gruppo

en: node
it: nodo

en: General
it: Generale

en: Link URL
it: URL del link

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Random
it: Casuale

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Last checked
it: Ultimo controllo

en: Recent
it: Recente

en: Edit group
it: Modifica gruppo

en: seconds
it: secondi

en: minutes
it: minuti

en: published
it: pubblicato

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Long
it: Lungo

en: Short
it: Corto

en: Link Name
it: Nome del link

en: Spam link deterrent
it: Deterrente spam sui link

en: Convert
it: Conversione

en: Web Links
it: Link web

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: not published
it: non pubblicato

en: sticky
it: sempre in cima

en: promoted
it: promosso

en: Group settings
it: Impostazioni dei gruppi

en: weeks
it: settimane

en: Set a variety of options for web link display and categorization.
it: Imposta una serie di opzioni per la visualizzazione e classificazione dei link web.

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
it: Se attivo, Drupal aggiungerà rel="nofollow" a tutti i link, come misura per ridurre l'efficacia dei link di spam. Nota: ciò impedirà ai motori di ricerca di seguire anche i link validi, quindi è di solito più efficace se attivo per gli utenti anonimi.

en: Teaser length
it: Lunghezza anteprima

en: Last click
it: Ultimo clic

en: moderated
it: moderato

en: Link title
it: Titolo del link

en: Delete link
it: Link elimina

en: Link settings
it: Impostazioni link

en: Numbered list
it: Lista numerata

en: Edit link
it: Link modifica

en: Show description
it: Mostra la descrizione
