Web Links (6.x-2.2) - en to uk translation catalogue (94 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Image size
uk: Розмір зображення

en: weight
uk: вага

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: more
uk: ще

en: Last updated
uk: Востаннє оновлено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: none
uk: немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: edit
uk: редагувати

en: Rows per page
uk: Рядків на сторінку

en: URL
uk: URL-адреса

en: Unknown
uk: Невідомо

en: All
uk: Все

en: hours
uk: годин(и)

en: days
uk: дні(в)

en: Never
uk: Ніколи

en: Published
uk: Опубліковано

en: Sort order
uk: Впорядкування

en: No posts available.
uk: Жодних дописів немає.

en: Group name
uk: Назва групи

en: node
uk: матеріал

en: General
uk: Загальне

en: Link URL
uk: URL-адреса посилання

en: List type
uk: Тип списку

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Random
uk: Випадково

en: Basic settings
uk: Основні налаштування

en: Last checked
uk: Востаннє перевірено

en: Recent
uk: Останні

en: Edit group
uk: Редагувати групу

en: seconds
uk: секунд(и)

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: Default input format
uk: Формат уведення за замовчуванням

en: published
uk: опубліковано

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Long
uk: Довгий

en: Short
uk: Короткий

en: Link Name
uk: Назва адреси

en: Warn
uk: Попередження

en: Spam link deterrent
uk: Захист від спамерських посилань

en: Visit
uk: Відвідати

en: Convert
uk: Перетворити

en: Web Links
uk: Веб-посилання

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: not published
uk: не опубліковано

en: sticky
uk: прикріплене

en: promoted
uk: винесено

en: Group settings
uk: Параметри групи

en: Group description
uk: Опис групи

en: weeks
uk: тижні

en: Popular
uk: Найпопулярніше

en: Add a new link
uk: Додати адресу

en: Weblinks settings
uk: Налаштування веб-адрес

en: Link Description
uk: Опис веб-адреси

en: Page information
uk: Інформація про сторінку

en: Page Sort order
uk: Порядок сортування сторінок

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
uk: Якщо ввімкнено, Друпал додасть rel="nofollow" до всіх посиланьна сайті, як засіб запобігання ефективності спамових посилань. Примітка: це також заборонить пошуковим системам відслідковувати дійсні посилання; таким чином, ця функція найбільш ефективна для анонімних користувачів.

en: In listings, the heavier terms (with a larger weight) will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
uk: У списку, більш важкі терміни (з більшою вагою) тонуть, а більш легкі - розташовуються вище.

en: Link title to node
uk: Зв’язати посиланням заголовок і матеріал.

en: Update every
uk: Оновлювати кожні

en: Teaser length
uk: Довжина анонса

en: No image
uk: Зображення відсутнє

en: Last click
uk: Останній перехід

en: moderated
uk: проходить цензуру

en: Contributors
uk: Учасники

en: Add a group
uk: Додати групу

en: Edit a group
uk: Редагувати групу

en: Link title
uk: Заголовок посилання

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Unclassified
uk: Некласифіковані

en: These links have not been assigned a group.
uk: Ці посилання не входять до жодної групи.

en: Link settings
uk: Налаштування посилання

en: No description
uk: Без опису

en: Default.
uk: Стандартний (default)

en: There are no weblinks to display yet.
uk: Нема жодної веб-адреси для відображення.

en: Numbered list
uk: Нумерований список

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Clicked !count times. Last clicked !last.
uk: Клацнуто !count разів, востаннє !last.

en: Links page
uk: Сторінка посилань

en: Show title as
uk: Показувати заголовок як

en: Related
uk: Зв'язано

en: Show description
uk: Показати опис

en: Show image
uk: Показати зображення

en: Web links are pointers to other sites or pages on the Internet.
uk: Веб-посилання вказують на інші сайти або сторінки в інтернеті.
