Web Links (6.x-2.3) - en to fr translation catalogue (113 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: weight
fr: poids

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: more
fr: plus

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: Rows per page
fr: Lignes par page

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Node
fr: Nœud

en: All
fr: Tout

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: Url
fr: URL

en: Never
fr: Jamais

en: Published
fr: Publié

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: No posts available.
fr: Aucune contribution disponible.

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: node
fr: nœud

en: General
fr: Général

en: Link URL
fr: Url du Lien

en: List type
fr: Type de liste

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Random
fr: Au hasard

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Last checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: Recent
fr: Récent

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: seconds
fr: secondes

en: published
fr: publié

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Short
fr: Court

en: Link Name
fr: Nom du lien

en: Spam link deterrent
fr: Liens avec prévention de spam

en: Visit
fr: Visite

en: Convert
fr: Convertir

en: Unpublished
fr: Non publié

en: not published
fr: non publié

en: sticky
fr: épinglé

en: promoted
fr: promu

en: Group settings
fr: Paramètres du groupe

en: Group description
fr: Description du groupe

en: Create block
fr: Créer un bloc

en: weeks
fr: semaines

en: Popular
fr: Populaire

en: Add a new link
fr: Ajouter un nouveau lien

en: Weblinks settings
fr: Paramètres de Weblinks

en: Link Description
fr: Description du lien

en: Set a variety of options for web link display and categorization.
fr: Définir un variété d'options pour l'affichage et la catégorisation des liens web.

en: Vocabulary to use for Weblinks
fr: Vocabulaire à utiliser pour les liens web

en: Open links in a new window
fr: Ouvrir les liens dans une nouvelle fenêtre

en: Page information
fr: Informations sur la page

en: Page Sort order
fr: Ordre de tri de la page

en: This determines how the links page will sort the links.
fr: Ceci détermine comment la page de liens triera les liens.

en: This determines how the links blocks will sort the links.
fr: Détermine l'ordre de tri des liens dans les blocs de liens.

en: Most people will want to leave this as URL. Specifying "node" makes it easier to edit the links, but requires an additional click to follow the link.
fr: La plupart des gens préfèreront laisser en tant qu'URL. Spécifier "node" simplifie la modification des liens, mais requiert un clic supplémentaire pour suivre le lien.

en: Generally recommended.
fr: Généralement recommandé.

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
fr: Si activé, Drupal ajoutera rel="nofollow" à tous les liens, afin de limiter l'efficacité des liens de spam. Note : cela empêchera aussi des liens valides d'être suivis par les moteurs de recherche, il est donc plus performant s'il est activé pour les utilisateurs anonymes.

en: Maximum links to display
fr: Nombre maximum de liens à afficher

en: Leave blank if you would not like to limit the number of links displayed
fr: Laisser vide si vous ne souhaitez pas limiter le nombre de liens affichés

en: In listings, the heavier terms (with a larger weight) will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
fr: Dans les listes, les termes lourds (avec le plus grand poids)  descendront et les termes légers seront positionnés vers le haut.

en: A link with that URL already exists.
fr: Un lien avec cette URL existe déjà.

en: Maximum weblinks to display
fr: Nombre maximum des liens à afficher

en: The number of links to show in this block.
fr: Le nombre des liens à afficher dans ce bloc.

en: This sets the way the list will be displayed.
fr: Détermine la façon d'afficher la liste.

en: Web Links provides a comprehensive way to post weblinks to your site. All links are nodes, which can be put into taxonomies/categories and administered.
fr: Web Links fournit une solution complète pour poster des liens web sur votre site. Tous les liens sont des nœuds, qui peuvent être organisés en classification/catégorisation et être administrés.

en: Link title to node
fr: Lier le titre au nœud

en: Teaser length
fr: Longueur de l'accroche

en: No image
fr: Pas d'image

en: Last click
fr: Dernier clic

en: moderated
fr: modéré

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Add a group
fr: Ajouter un groupe

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: The weight of the node.
fr: Le poids du nœud.

en: The URL of the Web Link.
fr: L'URL du Lien Web.

en: Unfiltered URL of the Web Link.  WARNING - raw user input.
fr: URL non filtrée du Lien Web. AVERTISSEMENT - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: The title of the Web Link.
fr: Le titre du Lien Web.

en: The status of the Web Link when it was last checked.
fr: L'état du lien à la dernière vérification.

en: The date/time when the Web Link was last checked.
fr: La date/heure de la dernière vérification du lien.

en: Links page settings
fr: Paramètres de la page de liens

en: Link settings
fr: Paramètres du lien

en: No description
fr: Aucune description

en: Full length
fr: Longueur complète

en: Link description display
fr: Affichage de la description du lien

en: This sets how the description will be displayed on the main links page.
fr: Ceci définit comment la description sera affichée sur la page principale de liens.

en: Numbered list
fr: Liste ordonnée

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Show the node title
fr: Afficher le titre du nœud

en: If your theme automatically provides a node title, set this to "No." If you see duplicated titles, then set this to "No" and see if that resolves the problem.
fr: Si votre thème insère automatiquement un titre de nœud, mettre cette option à "Non". Si vous observez des titres dupliqués, définissez ceci à "non" et vérifiez si cela résout le problème.

en: Link the title to the node
fr: Lier le titre au nœud

en: Enable click-tracking
fr: Activer le suivi des clics

en: This turns on the feature to record the number of times a link has been clicked upon. It is a requirement for the "Popular" block.
fr: Ceci active la fonctionnalité consistant à enregistrer le nombre de fois qu'un lien a été cliqué. C'est un prérequis pour le bloc "Populaires".

en: Recommended to keep your vistors on your site. Note that this will cause HTML "Strict" validation errors if used.
fr: Recommandé pour conserver les visiteurs sur votre site. Noter que, si activé, cela cause des erreurs de validation d'HTML "Strict".

en: Related
fr: Associé

en: Show description
fr: Afficher la description

en: Click counter
fr: Compteur de clicks

en: Date/time of the last validity check
fr: Date/Heure de la dernière vérification de validité.

en: URL hash
fr: Hash de l'URL
