Wishlist Module (6.x-2.2) - en to pt translation catalogue (141 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Eliminar

en: content
pt: conteúdos

en: Description
pt: Descrição

en: Explanation or submission guidelines
pt: Linhas de orientação das explicações e submissões

en: Wishlist
pt: Lista de desejos

en: A wishlist allows you maintain a collection
                                        of items you want for a special occasion, such as a holiday,
    									birthday or just for the fun of it.  The wishlist is just a list, 
                                        to purchase items users will be directed to the appropriate source.
pt: A lista de desejos permite manter uma coleção
                                        de items que queira para uma ocasião especial, como um feriado,
    									aniversário ou apenas para diversão. A lista de desejos é apenas uma lista, 
                                        para comprar os items os utilizadores serão direcionados para a sua localização.

en: Add an item to one of your wishlist categories.
pt: Adicione um item a uma das categorias da sua lista de desejos.

en: Edit this wishlist item
pt: Editar item desta lista de desejos

en: Get this gift
pt: Recebe este presente.

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to purchase wishlist items
pt: <a href="@login">Iniciar Sessão</a>  ou <a href="@register">registar</a>  para comprar items da lista de desejos

en: Hiding purchased item @title.  It now appears only on the users private list.
pt: Ocultando item comprado @title. Agora apenas é exibido na lista privada de utilizadores.

en: Public wish list item
pt: Item público da lista de desejos

en: Makes this item visible to anybody.  If you uncheck this only you will be able to view the entry and this node will be set to 'unpublished'.
pt: Torna este item visível a todos. Se desmarcar isto, esta entrada apenas será visível para si e este nodo será marcado como 'não publicado'.

en: Item Description
pt: Descrição do Item

en: Give a brief description of the item that you are adding to your wishlist and/or note why you want it
pt: Forneça uma breve descrição do item que está a adicionar à lista de desejos e/ou aponte porque motivo o adiciona

en:  (in @currency)
pt:  (em @currency)

en: Estimated Cost
pt: Custo Estimado

en: Currency
pt: Moeda

en: Enter the three character ISO currency code for the value in the Estimated Cost field. e.g. USD for US Dollars, THB for Thai Baht, etc
pt: Defina o código de moeda ISO de três carateres para o valor no campo Custo Estimado. i.e. USD para Dollars americanos, THB para Baht tailandeses, etc

en: Primary URL
pt: URL Primário

en: Enter the URL from which the item can be purchased.  Use the form 'http://www.example.com'
pt: Introduza o URL da localização onde o item pode ser comprado. Na seguinte forma 'http://www.exemplo.com'

en: Secondary URL
pt: URL Secundário

en: Optionally enter another URL from which the item can be purchased.  Use the form 'http://www.example.com'
pt: Opcionalmente, insira outro URL a partir da qual o item possa ser comprado. Utilize o formulário 'http://www.example.com'

en: Quantity Requested
pt: Quantidade Pedida

en: Enter the number of this item that you would like if one is not enough
pt: Defina o número de items que gostaria se um não for suficiente

en: Priority
pt: Prioridade

en: Rate the importance of this item to help your friends and family select a gift
pt: Classifica a importância deste item para ajudar os seus amigos e família a selecionar um presente

en: Please enter the quantity requested.
pt: Por favor, introduza a quantidade pedida.

en: The requested quantity must be a number.
pt: A quantidade pedida tem que ser um número.

en: The requested quantitiy cannot be negative.
pt: A quantidade pedida não pode ser um número negativo.

en: You must enter a cost for this wishlist item
pt: O custo deste item da lista de desejos tem de ser definido

en: You must enter a numeric value for the cost.
pt: Deve introduzir um valor nuérico para o custo

en: Configure the wishlist module's settings.
pt: Configurar as definições do módulo lista de desejos.

en: Wish lists
pt: Listas de desejos

en: Manage and view the wishlist purchase records for your site.
pt: Faça a gestão e visualize o registo de compras da lista de desenos para o seu site.

en: Wishlists
pt: Listas de desejos

en: More
pt: Mais

en: View all wishlists.
pt: Visualizar todas as listas de desejos.

en: View wishlist items for
pt: Ver items da lista de desejos para

en: not verified
pt: não verificado

en: @count new
pt: @count novos

en: This text will be displayed at the top of the wishlist item submission form.  Useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto será mostrado no topo do formulário de submissão de items da lista de desejos. É útil para ajudar ou instruir os seus utilizadores.

en: Maximum number of names to show in Wishlists block
pt: Número máximo de nomes a exibir no bloco das listas de desejos

en: The maximum number of wishlists to display in the block.
pt: O número máximo de listas de desejos a mostrar no bloco.

en: Show the currency field
pt: Mostra o campo da moeda

en: By default the currency field for the price can be set by the user on each wishlist item.  If your site only needs to deal in a single currency, you can hide the field.  All entries will be saved with the default currency set below.
pt: Por predefinição o campo da moeda para o preço pode ser definido pelo utilizador em cada lista de desejos. Se o seu sítio só precisa de lidar com uma única moeda, pode ocultar este campo. Todas as entradas serão guardadas com a moeda predefinida abaixo.

en: Default currency
pt: Moeda predefinida

en: Enter the default three letter ISO currency code for new wishlist items.
pt: Defina o código de moeda ISO de três carateres para novas listas de desejos.

en: Misc. options
pt: Opções Diversas

en: Open URL links in new window
pt: Abrir ligações URL numa nova janela

en: When checked clicking on either the primary or secondary URL fields will open a new browser window.
pt: Quando selecionado, abre uma nova janela do navegador se clicar nos campos de URL primários ou secundários

en: Item purchased status protection options
pt: Opções de protecção do estado do item comprado

en: Hide the purchase information from anonymous users
pt: Esconder a informação de compra de utilizadores anónimos

en: Select this box to hide the purchase information about an item for anonymous users.  When this is checked, only authenticated users will be able to see whether an item remains available to purchase.  This will also remove all links from purchase URLs to prevent an unwitting anonymous user from purchasing an item without indicating it was purchased.  This is a way to prevent your users from peeking at the wishlist by visiting the site anonymously.
pt: Selecione esta opção para impedir que utilizadores anónimos  visualizem a informação de compra dos items. Quando ativo, apenas os utilizadores autenticados poderão verificar a disponibilidade dos items para compra. Todas as ligações serão também removidas dos URLs de compra de modo a prevenir que utilizadores anónimos possam, sem ter consciência disso, comprar items sem indicar que os compraram. Esta é uma forma de prevenir que utilizadores visualizem a lista de desejos visitando o site de uma forma anónima.

en: Hide the purchase information from the user on their own wishlist by default
pt: Ocultar a informação de compra do utilizador na sua própria lista de desejos por defeito.

en: Select this box to hide the purchase information about an item for the owner of the wishlist.  When this is checked users will not see the purchased information on their wishlist entries by default.  They will need to explicitly choose to reveal purchased items.
pt: Selecione esta caixa para ocultar, ao proprietário da lista de desejos, as informações de compra sobre um item. Quando isso se verifica, os utilizadores não verão, por defeito, as informações de compra nas suas listas de desejos. Eles precisarão de explicitamente escolher revelar os itens comprados.

en: Hide your (the admin) wishlist items when viewing the wishlist administration screen
pt: Oculte os seus itens da lista de desejos (o admininstrador) quando visualizar o ecrã de administração da lista de desejos

en: This only applies to site administrators.  If checked, the site administrator will not see information about their own items in the wishlist administration screen
pt: Isso aplica-se apenas aos administradores do site. Se marcado, o administrador do site não verá informações sobre seus próprios itens no ecrã de administração da lista de desejos

en: Days before a fully purchased item is hidden
pt: Dias antes do item completo comprado ser ocultado

en: The number of days to leave an item on a user's public wishlist after it has been fully purchased.  After this many days, the item will be moved to the user's private wishlist.  It will not be deleted.  Set to 0 to disable automatic purchased item hiding.
pt: O número de dias a deixar o item numa lista de desejos pública depois de comprado. Depois destes dias, o item será movido para a lista de desejos privada do utilizador. Não será apagado. Defina como 0 para desativar a ocultação automática dos items comprados.

en: Number of items to display in the user's wishlist summary
pt: Número de items a mostrar no sumário da lista de desejos do utilizador

en: This is the number of items to display on the wishlist summary page.  This value will be applied to both the public wishlist and the user's private wishlist.
pt: Número de items a mostrar na página do sumário da lista de desejos. Este valor será aplicado para a lista de desejos pública bem como a lista de desejos privada do utilizador.

en: Control which columns are displayed
pt: Controle que colunas são exibidas

en: Action
pt: Ação

en: Cost
pt: Custo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: URLs
pt: os URL

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Show the following columns in the wishlist table view
pt: Mostrar as colunas seguintes na tabela da lista de desejos

en: This controls which column show up in the wishlist summary view.
pt: Controla a coluna que aparece na visualização do sumário da lista de desejos.

en: Purchaser
pt: Comprador

en: On
pt: Ligado

en: For
pt: Para

en: unknown
pt: desconhecido

en: This is a list of all purchase records for your site.  The Delete action will delete the record of the purchase, not the item itself.
pt: Esta lista contêm o registo de compras do seu site. A ação Apagar irá apagar o registo de compras e não o item.

en: The site is configure to not display your items on this list
pt: O site está configurado para não mostrar os seus items nesta lista

en: A non administrative user attempt to delete a wishlist item
pt: Um utilizador sem permissões de administrador tentou apagar um item da lista de desejos

en: You are not authorized to delete wishlist items through the administrative interface
pt: Não está autorizado a apagar items da lista de desejos através do interface de administração

en: The fourth parameter must be numeric
pt: O quarto parâmetro deve ser numérico

en: The fifth parameter must be numeric
pt: O quinto parâmetro deve ser numérico

en: The administrator forced a return of @purchase_quantity of "@node_title" from @purchaser_name for @giftee_name
pt: O administrador forçou um retorno de @purchase_quantity de "@node_title" de @purchaser_name para @giftee_name

en: You have deleted the record for a purchase of @purchase_quantity unit for <i>@node_title</i>
pt: Acabou de apagar o registo de compra de @purchase_quantity unidade(s) de <i>@node_title</i>

en: No wishlists exist on this site
pt: Sem listas de desejo neste sítio

en: Wishlists allow their owners to maintain a running list of items they may want to purchase or have purchased for them on a birthday or special occasion.  The items on these lists are not sold through this web site, but point to other stores and vendors who do sell them.  This list is the on-line version of the birthday list you may have given to your mother growing up.  It was her job to make sure that no two people purchased the same gift for you.
pt: As listas de desejos permitem que os proprietários mantenham uma lista de itens que desejam comprar ou que compraram para eles num aniversário ou ocasião especial. Os itens nessas listas não são vendidos através deste site, mas apontam para outras lojas e fornecedores que os vendem. Esta lista é a versão on-line da lista de aniversários que você pode ter dado à sua mãe. Deverá garantir que duas pessoas não comprem o mesmo presente para você.

en: 's wishlist
pt: 's lista de preferências

en: @name's wishlist
pt: @name's Lista de Desejos

en: Last updated on
pt: Última atualização em

en: Requested
pt: Solicitado

en: Purchase details hidden
pt: Detalhes de compra ocultados

en: Purchased
pt: Comprado

en: Quantity<br>You<br>Purchased
pt: Quantidade que <br>você<br>comprou

en: Return these items
pt: Devolver estes itens

en: Return this item
pt: Devolver este item

en: Item Name
pt: Nome do Item

en: Last Updated
pt: Última Atualização

en: All wishlists
pt: Todas as listas de desejo

en: No wishlist items found.
pt: Não foram encontadas listas de desejo.

en: <p>The list below shows all of the items on @giftee_name's wishlist.</p><p>Once you have decided on an item to purchase for @giftee_name, click on 'get this gift' and follow the instructions on the screen that comes up.  This will indicate that you have purchased the gift and will prevent somebody else from getting a duplicate.  Once you have clicked on 'get this gift' you still need to actually purchase the gift.  You don't do that here at this site.  You need to visit the store or website described by @giftee_name and complete your transaction there.  Please always 'get this gift' here on this website before you purchase it at the store.  Somebody else might decide to buy one too while you are out shopping.</p>
pt: <p> A lista abaixo apresenta todos os itens na lista de desejos @giftee_name. <p/><p>Uma vez que decida comprar um produto para @giftee_name, clique em 'receber este presente' e siga as instruções que vão aparecer no ecrã. Isto irá indicar que comprou o presente e vai prevenir que outra pessoa possa ter um duplicado. Uma vez que clique no 'receber este presente' ainda precisa de comprar este presente. Não faz isso neste sítio. Precisa de visitar a loja ou o sítio descrito por @giftee_name e completar a transação lá. Por favor selecione sempre o 'receber este presente' aqui neste sítio antes de fazer a compra na loja. Alguém pode decidir comprar um também enquanto está a comprar.</p>

en: <p>If you change your mind about purchasing a particular gift you can put the item back on @giftee_name's wishlist.  View the item (by clicking on the 'Item Name' field) and you will be able to return the item to the list.  You need to be logged in to this web site to see the 'return' option.</p>
pt: <p> Se você mudar de ideias sobre a compra de um presente em particular, pode colocar o item de volta na lista de desejos de @giftee_name's. Visualize o item (clicando no campo 'Item Name') e poderá devolver o item à lista. Você precisa estar com a sessão iniciada neste site para ver a opção 'return'.</p>

en: Items which are private and not shown to others who view your wishlist
pt: Itens privados, não exibidos a outras pessoas que visualizam a sua lista de desejos

en: No private wishlist items found.
pt: Não foram encontradas listas de desejo privadas.

en: Hidden from you
pt: Ocultados de si

en: Login for information on this gift
pt: Inicie a sessão para informação nesta oferta

en: Login to get this gift
pt: Inicie a sessão para obter esta oferta

en: new
pt: novo

en: Anonymous user attempted to purchase item off wishlist: nid=@nid.  You can prevent this error by removing wishlist permissions from anonymous accounts on your site
pt: Utilizadores anónimos tentaram comprar um item da lista de desejos: nid=@nid. Pode prevenir este erro ao remover das permissões da lista de desejos as contas anónimas do seu sítio.

en: Anonymous wishlist purchases are not allowed
pt: Não são permitidas listas de compras anónimas

en: Purchase wishlist item - @title
pt: Item da lista de desejos de compra - @title

en: Quantity that you will purchase
pt: Quantidade que você vai comprar

en: Enter the quantity that you intend to purchase for @giftee_name.  You should 'purchase' items off the wishlist here before you actually buy the items from the store/website.  If you do not, you create the chance for somebody else to get these items instead.  Remember, you can always put an item you 'purchase' back on the wishlist.
pt: Insira a quantidade que você pretende comprar para @giftee_name. Você deve 'comprar' itens da lista de desejos aqui antes de realmente comprar os itens da loja/site. Caso contrário, você cria a possibilidade de outra pessoa obter esses itens. Lembre-se de que você sempre pode colocar um item que "comprou" de volta na lista de desejos.

en: The purchase quantity must be numeric.
pt: A quantidade de compra deve ser numérica.

en: Your purchase quantity must be a positive number, and not zero.
pt: A quantidade de compra deve ser um número positivo e não zero.

en: Be serious.  Zero of them?
pt: Seja Sério. Zero deles?

en: You cannot purchase more than @items_remaining of this item
pt: Você não pode comprar mais do que @items_remaining deste item

en: @purchaser_name purchased @purchase_quantity of "@node_title" for @giftee_name
pt: @purchaser_name comprou @purchase_quantity de "@node_title" para @giftee_name

en: Your intent to buy @item_purchase_quantity of this item has been recorded.  Next you should buy the described item at the store/website that is selling it.
pt: A sua intenção de comprar @item_purchase_quantity deste item foi registada.  De seguida, deve comprar o artigo descrito na loja/site que o está a vender.

en: Anonymous user attempted to return an item from a wishlist: nid=@nid.  You can prevent this error by removing wishlist permissions from anonymous accounts on your site
pt: Um utilizador anónimo tentou devolver um item de uma lista de desejos: nid = @nid. Você pode evitar esse erro removendo as permissões da lista de desejos de contas anónimas no seu site

en: Anonymous wishlist returns are not allowed
pt: Não são permitidas devoluções de listas de desejos anônimas

en: @purchaser_name returned @purchase_quantity of "@node_title" for @giftee_name
pt: @purchaser_name retornou @purchase_quantity de "@node_title" para @giftee_name

en: You have placed @purchase_quantity of <i>@node_title</i> back on the wishlist.
pt: Colocou @purchase_quantity of <i>@node_title</i> novamente na lista de desejos.

en: I really want this
pt: Eu quero mesmo isto

en: I'd love to have this
pt: Eu gostava de ter isto

en: Nice to have
pt: Seria bom se tivesse

en: Thinking about it
pt: A pensar nisso

en: Don't get this for me
pt: Não adquira isso para mim

en: See
pt: Ver

en: Login to see full link
pt: Entrar para ver a ligação completa

en: None left to purchase
pt: Nenhum por comprar

en: Hide purchase details
pt: esconder detalhes da compra

en: Show purchase details
pt: Mostrar detalhes da compra

en: wishlist
pt: Lista de desejos

en: error
pt: erro

en: create wishlists
pt: Criar lista de desejos

en: edit own wishlist
pt: Editar a lista própria de desejos

en: admin wishlist
pt: lista de desejos do administrador

en: access wishlists
pt: aceder à lista de desejos

en: reveal purchase status
pt: revelar estado de compra

en: Wishlist nodes allow you to build up a list of items you may want for holidays and special occasions.
pt: Os nós da lista de desejos permitem que você crie uma lista de itens que deseja para feriados e ocasiões especiais.

en: Equals
pt: Igual a
