Windows Live Writer BlogAPI (6.x-1.7) - en to ar translation catalogue (45 entries)

en: content
ar: المحتوى

en: Wrong username or password.
ar: خطأ في اسم المستخدم أو كلمة المرور.

en: view
ar: عرض

en: Settings for @role
ar: إعدادات @role

en: Permitted file extensions
ar: امتدادات الملفات المسموح بها

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ar: الامتدادات التي يمكن أن يرفعها المستخدمون في هذا الدور. افصل الامتدادات بمسافات، و لا تسبقها بنقاط.

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Maximum file size per upload
ar: أقصى حجم للملف المرفوع

en: Total file size per user
ar: الحجم الكلي لملفات المستخدم

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
ar: الحجم الأقصى لكل الملفات التي يستطيع المستخدم وضعها على الموقع (بالميجابايت).

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
ar: الحد الأقصى لحجم الملف الذي يمكن للمستخدم رفعه (بالميجابايت).

en: Default permitted file extensions
ar: امتدادات الملفات المسموح بها مبدئيا

en: File settings
ar: إعدادات الملفات

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ar: الامتدادات التي يمكن أن يرفعها المستخدمون في هذا الدور. افصل الامتدادات بمسافات، و لا تسبقها بنقاط.

en: Default maximum file size per upload
ar: أقصى حجم للملف المرفوع مبدئيا

en: MB
ar: م.بايت

en: Default total file size per user
ar: الحجم الكلي لملفات المستخدم مبدئيا

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ar: تحدد إعدادات بي.إتش.بي أقصى حجم للملفات المرفوعة ب %size.

en: Returns information about an author in the system.
ar: تعيد معلومات حول مؤلف محدد في النظام.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
ar: تنشئ تدوينة جديدة، و تنشرها اختياريا.

en: Updates the information about an existing post.
ar: تحدث المعلومات الخاصة بتدوينة قديمة.

en: Returns information about a specific post.
ar: ترجع معلومات حول تدوينة محددة.

en: Deletes a post.
ar: تحذف تدوينة.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
ar: تعيد قائمة بأحدث التدوينات في النظام.

en: Updates information about an existing post.
ar: تحدث معلومات خاصة بتدوينة قديمة.

en: Uploads a file to your webserver.
ar: يرفع ملفا إلى خادم الويب الخاص بك.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
ar: تعيد قائمة بجميع التصنيفات التي تنتمي إليها التدوينة.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
ar: تعيد قائمة صغيرة الحجم بآخر التدوينات في النظام.

en: Sets the categories for a post.
ar: تحدد التصنيفات التي تنتمي إليها التدوينة.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
ar: تسترجع معلومات عن طرق نداء الإجراء البعيد للغة النص الموسع التي يدعمها الخادوم.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
ar: تسترجع معلومات عن البرامج الإضافية لتنسيق النصوص التي يدعمها الخادوم.

en: You do not have permission to create the type of post you wanted to create.
ar: لا تملك صلاحية انشاء هذا النوع من المواضيع الذي أردت إنشاءه.

en: Error storing post.
ar: خطأ في حفظ التدوينة.

en: You do not have permission to update this post.
ar: ليس لديك صلاحية تحديث هذه التدوينة.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
ar: لا يمكن رفع الملف بسبب تعدي حجمه @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
ar: لا يمكن إرفاق الملف بهذه الرسالة، لقد تجاوزت مساحة القرص المحددة لك @quota.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
ar: لا يمكن رفع ملفات ذات امتدادات غير @extensions

en: No file sent.
ar: لا ملفات مرسلة.

en: Error storing file.
ar: خطأ في حفظ الملف.

en: Invalid post.
ar: تدوينة غير سليمة.

en: Blog types
ar: أنواع المدونة

en: The default maximum file size a user can upload.
ar: الحد الأقصى المبدئي لحجم الملف الذي يمكن للمستخدم رفعه.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
ar: الحجم الأقصى المبدئي لكل الملفات التي يستطيع المستخدم وضعها على الموقع.

en: RSD
ar: آر.إس.دي

en: administer content with blog api
ar: يدير المحتوى باستخدام واجهة برمجة تطبيقات التدوين
