Workflow (6.x-1.3) - en to ja translation catalogue (144 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: content
ja: コンテンツ

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Save
ja: 保存

en: Schedule
ja: スケジュール

en: (creation)
ja: (作成)

en: Post
ja: 投稿

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Comment
ja: コメント

en: State
ja: 状態

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: author
ja: 投稿者

en: To get started, provide a name for your workflow. This name will be used as a label when the workflow status is shown during node editing.
ja: はじめにワークフローの名前を指定してください。ノードの編集中にワークフローの状態を表示する際のラベルとしてこの名前を使用します。

en: Allows the creation and assignment of arbitrary workflows to node types.
ja: 任意のワークフローを作成し、コンテンツタイプに割り当てることができるようになります。

en: Edit workflow
ja: ワークフローの編集

en: Add workflow
ja: ワークフローの追加

en: Add state
ja: 状態を追加

en: Delete State
ja: 状態の削除

en: Delete workflow
ja: ワークフローの削除

en: Old State
ja: 従来の状態

en: New State
ja: 新しい状態

en: Workflow History
ja: ワークフローの履歴

en: Change %s state
ja: %s の状態を変更

en: Immediately
ja: 即時

en: Schedule for state change at:
ja: 状態変更の予定:

en: Please enter a time in 24 hour (eg. HH:MM) format. If no time is included, the default will be midnight on the specified date. The current time is:
ja: 24時間表記で (例: HH:MM) 時間を入力してください。時間が含まれていなければ、指定した日付の真夜中がデフォルトとなります。現在の時間:

en: A comment to put in the workflow log.
ja: ワークフローのログに追加するコメント。

en: Attempt to go to nonexistent transition (from %old to %new)
ja: 存在しない遷移の試み (%old から %new へ)

en: State of @type %node_title set to @state_name
ja: @type %node_title の状態を @state_name に設定しました

en: Unable to get current workflow state of node %nid.
ja: ノード %nid の現在のワークフローの状態を取得できません。

en: Workflow Name
ja: ワークフロー名

en: Add Workflow
ja: ワークフローの追加

en: Please provide a nonblank name for the new workflow.
ja: 新しいワークフローの名前を何か入力してください。

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for your new workflow.
ja: %name と言う名前のワークフローはすでに存在します。新しいワークフローに別の名前を入力してください。

en: Created workflow %name
ja: ワークフロー %name を作成しました

en: The workflow %name was created. You should now add states to your workflow.
ja: ワークフロー %name を作成しました。ワークフローに状態を追加してください。

en: Are you sure you want to delete %title? All nodes that have a workflow state associated with this workflow will have those workflow states removed.
ja: %title を本当に削除しますか？　このワークフローに関連付けられた状態を持つすべてのノードは、ワークフローの状態が削除されます。

en: Deleted workflow %name with all its states
ja: ワークフロー %name とその状態すべてを削除しました

en: The workflow %name with all its states was deleted.
ja: ワークフロー %name とその状態のすべてを削除しました。

en: %role may do these transitions:
ja: %role は以下の遷移を実行可能:

en: Workflow tab permissions
ja: ワークフロータブの権限

en: Select any roles that should have access to the workflow tab on nodes that have a workflow.
ja: ノードにワークフローがある場合にそのワークフロータブにアクセスすることができる役割を選択してください。

en: Edit workflow %name
ja: ワークフロー %name を編集

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for this workflow.
ja: %name と言う名前のワークフローはすでに存在します。別の名前を入力してください。

en: Please provide a nonblank name for this workflow.
ja: このワークフローの名前を何か入力してください。

en: Please give the author permission to go from %creation to at least one state!
ja: %creation から少なくとも1つの状態へと移行させる権限を投稿者に与えてください。

en: The workflow was updated.
ja: ワークフローを更新しました。

en: Edit workflow state %state
ja: ワークフローの状態 %state を編集

en: Add a new state to workflow %workflow
ja: ワークフロー %workflow に状態を追加

en: State name
ja: 状態名

en: In listings, the heavier states will sink and the lighter states will be positioned nearer the top.
ja: 一覧において、重い状態は下に位置し、軽い状態はより上に位置することになります。

en: Please provide a nonblank name for this state.
ja: この状態の名前を何か入力してください。

en: Please provide a nonblank name for the new state.
ja: 新しい状態の名前を何か入力してください。

en: The workflow state was updated.
ja: ワークフローの状態を更新しました。

en: Created workflow state %name
ja: ワークフローの状態 %name を作成しました

en: The workflow state %name was created.
ja: ワークフローの状態 %name を作成しました。

en: There are no states defined for this workflow.
ja: このワークフローには状態が定義されていません。

en: No workflows have been added. Would you like to <a href="@link">add a workflow</a>?
ja: ワークフローがありません。<a href="@link">ワークフローを追加</a>しますか？

en: Are you sure you want to delete %title (and all its transitions)?
ja: %title (およびそのすべての遷移) を本当に削除しますか？

en: Deleted workflow state %name
ja: ワークフローの状態 %name を削除しました

en: The workflow state %name was deleted.
ja: ワークフローの状態 %name を削除しました。

en: The workflow mapping was saved.
ja: ワークフローのマッピングを保存しました。

en: %type: scheduled transition of %title.
ja: %type: %title の予定された遷移。

en: workflow
ja: ワークフロー

en: administer workflow
ja: ワークフローの管理

en: schedule workflow transitions
ja: ワークフローの遷移の予定立て

en: Roles who can view posts in this state
ja: この状態の記事を表示可能な役割

en: Roles who can edit posts in this state
ja: この状態の記事を編集可能な役割

en: Roles who can delete posts in this state
ja: この状態の記事を削除可能な役割

en: Workflow access permissions updated.
ja: ワークフローのアクセス権限を更新しました。

en: Workflow access
ja: ワークフローアクセス

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Current state: !state
ja: 現在の状態: !state

en: *State is no longer available.
ja: *状態を利用できません。

en: Node deleted
ja: ノードが削除されました

en: User %user not allowed to go from state %old to %new
ja: ユーザ %user は状態を %old から %new へ移行させることができません。

en: Transition vetoed by module.
ja: モジュールが遷移を拒否しました。

en: Change workflow state of post to next state
ja: 記事のワークフローの状態を次の状態へ変更

en: Change workflow state of post to new state
ja: 記事のワークフローの状態を新しい状態へ変更

en: Target state
ja: 対象の状態

en: Please select that state that should be assigned when this action runs.
ja: このアクションが実行される際に割り振られる状態を選択してください。

en: Force transition
ja: 遷移を強制

en: If this box is checked, the new state will be assigned even if workflow permissions disallow it.
ja: このボックスにチェックがあれば、たとえワークフローの権限で許可されていなくても、新しい状態を割り当てることができます。

en: This message will be written into the workflow history log when the action runs. You may include the following variables: %state, %title
ja: アクションが実行されると、このメッセージをワークフローの履歴ログに書き込みます。以下の変数を含ませることができます: %state, %title

en: Action set %title to %state.
ja: アクションによって %title の状態が %state へと変更されました。

en: Workflow information
ja: ワークフローの情報

en: Permissions Summary
ja: 権限の概要

en: State to be assigned to orphaned nodes
ja: 何も状態を割り当てられていないノードに割り当てる状態

en: Each content type may have a separate workflow. The form for changing workflow state can be displayed when editing a node, editing a comment for a node, or both.
ja: コンテンツタイプにそれぞれ異なるワークフローを持たせることができます。ワークフローの状態を変更するためのフォームは、ノードの編集中またはノードに対するコメントの編集中、あるいはその両方で表示することができます。

en: Display Workflow Form for:
ja: ワークフローのフォームを表示:

en: Previous state deleted
ja: 従来の状態が削除されました

en: Action %action has been unassigned.
ja: アクション %action の割り当てが解除されました。

en: When %type moves from %state to %target_state
ja: %type の状態が %state から %target_state へと移行した時

en: Comment for Workflow Log
ja: ワークフローログ用のコメント

en: Show a comment field in the workflow section of the editing form.
ja: 編集フォームのワークフローセクションにコメントフィールドを表示。

en: On the node editing form, a Comment form can be shown so that the person making the state change can record reasons for doing so. The comment is then included in the node's workflow history.
ja: ステータスを変更した人物がその理由を記録するためのコメントフォームを、ノード編集フォームに表示することができます。コメントはノードのワークフローの履歴に組み込まれます。

en: Show a comment field in the workflow section of the workflow tab form.
ja: ワークフロータブのフォームのワークフローセクションにコメントフィールドを表示。

en: On the workflow tab, a Comment form can be shown so that the person making the state change can record reasons for doing so. The comment is then included in the node's workflow history.
ja: ステータスを変更した人物がその理由を記録するためのコメントフォームを、ワークフロータブに表示することができます。コメントはノードのワークフローの履歴に組み込まれます。

en: Enter the name for a state in your workflow. For example, if you were doing a meal workflow it may include states like <em>shop</em>, <em>prepare</em>, <em>eat</em>, and <em>clean up</em>.
ja: ワークフローに含まれる状態の名前を入力してください。例えば、食事のワークフローを構築する場合、<em>買い物</em>そして<em>準備</em>、<em>食べる</em>、<em>片付け</em>といった状態が含まれるでしょう。

en: A state with the name %state already exists in this workflow. Please enter another name for this state.
ja: %state と言う名前の状態はこのワークフローにすでに存在します。この状態に別の名前を入力してください。

en: A state with the name %state already exists in this workflow. Please enter another name for your new state.
ja: %state と言う名前の状態はこのワークフローにすでに存在します。新しい状態に別の名前を入力してください。

en: Save workflow mapping
ja: ワークフローのマッピングを保存

en: Since you are deleting a workflow state, a node which is in that state will be orphaned, and must be reassigned to a new state. Please choose the new state. | Since you are deleting a workflow state, @count nodes which are in that state will be orphaned, and must be reassigned to a new state. Please choose the new state.
ja[0]: ワークフローの状態を削除すると、その状態にあったノードは状態が割り当てられていないことになるため、新しい状態を割り当てなおす必要があります。新しい状態を選択してください。
ja[1]: ワークフローの状態を削除すると、その状態にあった @count 個のノードは状態が割り当てられていないことになるため、新しい状態を割り当てなおす必要があります。新しい状態を選択してください。

en: You are currently viewing the possible transitions to and from workflow states. The state is shown in the left column; the state to be moved to is to the right. For each transition, check the box next to the role(s) that may initiate the transition. For example, if only the "production editor" role may move a node from Review state to the Published state, check the box next to "production editor". The author role is built in and refers to the user who authored the node.
ja: ワークフローの状態に起こりうる遷移が現在表示されています。左の列に表示されている状態が移行する前のものです。以降先の状態がその右に表示されています。遷移ごとに、移行を行うことができる役割の横にあるボックスにチェックしてください。例えば、ノードの状態をReviewからPublishedへ移行することができる役割を「production editor」だけとする場合、「production editor」の隣にあるボックスにチェックを入れます。投稿者の役割はノードを投稿したユーザーが参照します。

en: Use this page to set actions to happen when transitions occur. To configure actions, use the <a href="@link">actions settings page</a>.
ja: 遷移発生時に起こるアクションをこのページで設定します。アクションの内容を設定するには、<a href="@link">アクション設定ページ</a>にて行ってください。

en: @node_title is scheduled for state change to %state_name on !scheduled_date
ja: !scheduled_date に @node_title の状態を %state_name へと移行する予定です。

en: Either no transitions have been set up or this workflow has not yet been assigned to a content type. To enable the assignment of actions, edit the workflow to assign permissions for roles to do transitions. After that is completed, transitions will appear here and you will be able to assign actions to them.
ja: 遷移が発生していないか、またはこのワークフローがまだコンテンツタイプに割り当てられていません。アクションの割り当てを有効にするには、ワークフローを編集して、遷移を実行する役割に権限を割り当ててください。それが終わると、遷移がここに表示され、それらをアクションに割り当てられるようになります。

en: @node_title scheduled for state change to %state_name on !scheduled_date
ja: !scheduled_date に @node_title の状態を %state_name へ移行する予定を立てました

en: Unable to get actions associated with a transition because the trigger module is not enabled.
ja: triggerモジュールが有効でないため、遷移に関連付けられたアクションを取得できません。

en: access workflow summary views
ja: ワークフローの概要へのアクセス

en: Content access control based on workflows and roles.
ja: ワークフローと役割を元に、コンテンツへのアクセスを制御します。

en: State weight
ja: 状態のウェイト

en: The weight of the current workflow state that the node is in.
ja: 現在のワークフローの状態のウェイト。

en: Current state name
ja: 現在の状態名

en: The readable name of the workflow state that the node is in. (Less efficient, use only when click-sorting by state name.)
ja: ワークフローの状態の読み込み可能な名前 (機能的ではなく、状態の名前を並び替えるときにだけ使用します。)

en: Current state
ja: 現在の状態

en: The current workflow state that the node is in.
ja: 現在のノードのワークフローの状態

en: Scheduled state
ja: 予定の状態

en: Scheduled time
ja: 予定の時間

en: The time at which the node will change workflow states.
ja: ノードがワークフローの状態を変更する時間。

en: Scheduled comment
ja: 予定のコメント

en: A comment describing why the node was scheduled for state transition.
ja: ノードの状態を遷移する予定の理由を記したコメント。

en: Previous state
ja: 従来の状態

en: A workflow state that the node was in previously.
ja: ノードが以前そうであったワークフローの状態。

en: Previous time
ja: 従来の時間

en: The time at which the node moved from one state to another.
ja: ノードがある状態からその他へと移動した時間。

en: Previous comment
ja: 従来のコメント

en: A comment describing why the node was moved from one state to another in the past.
ja: 過去にノードがある状態からその他へと移動した理由を記したコメント。

en: No state
ja: 状態無し

en: Unknown state
ja: 未知の状態

en: Workflow state
ja: ワークフローの状態
