Workflow (6.x-1.5) - en to uk translation catalogue (103 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: content
uk: матеріал

en: List
uk: Список

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: view
uk: переглянути

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Message
uk: Повідомлення

en: Weight
uk: Вага

en: Save
uk: Зберегти

en: Schedule
uk: Розклад

en: Node
uk: Матеріал

en: (creation)
uk: (створення)

en: Post
uk: Допис

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Comment
uk: Коментар

en: State
uk: Стан

en: By
uk: від

en: Workflow
uk: Документообіг

en: author
uk: автор

en: Allows the creation and assignment of arbitrary workflows to node types.
uk: Дозволяє створювати й призначати довільні документообіги для типів матеріалу.

en: Edit workflow
uk: Змінити документообіг

en: Add workflow
uk: Додати документообіг

en: Add state
uk: Додати стан

en: Delete State
uk: Вилучити стан

en: Delete workflow
uk: Вилучити документообіг

en: Old State
uk: Попередній стан

en: New State
uk: Новий стан

en: Workflow History
uk: Історія документообігу

en: Change %s state
uk: Змінити стан %s

en: Immediately
uk: Негайно

en: Schedule for state change at:
uk: Запланувати зміну стану в:

en: A comment to put in the workflow log.
uk: Коментар, що записується в журнал документообігу.

en: Attempt to go to nonexistent transition (from %old to %new)
uk: Спроба виконати неіснуючий перехід ( з %old в %new)

en: Unable to get current workflow state of node %nid.
uk: Не вдалося одержати поточний стан документообігу для матеріалу %nid.

en: Workflow Name
uk: Назва документообігу

en: Add Workflow
uk: Додати документообіг

en: Please provide a nonblank name for the new workflow.
uk: Будь ласка, укажіть непусту назву для нового документообігу.

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for your new workflow.
uk: Документообіг з назвою %name уже існує. Будь ласка, укажіть іншу назву для нового документообігу.

en: Created workflow %name
uk: Документообіг %name створений

en: The workflow %name was created. You should now add states to your workflow.
uk: Документообіг %name створений. Тепер можна додати стану в документообіг.

en: Are you sure you want to delete %title? All nodes that have a workflow state associated with this workflow will have those workflow states removed.
uk: Ви впевнені що потрібно вилучити %title? У всіх матеріалах, які містять стан, пов'язаний з даним документообігом, цей стан буде вилучений.

en: Deleted workflow %name with all its states
uk: Вилучити документообіг %name з усіма станами

en: The workflow %name with all its states was deleted.
uk: Документообіг %name разом з усіма станами вилучений.

en: %role may do these transitions:
uk: Користувач із роллю %role може здійснювати ці переходи:

en: Workflow tab permissions
uk: Вкладка дозволів документообігу

en: Select any roles that should have access to the workflow tab on nodes that have a workflow.
uk: Виберіть будь-які ролі, які повинні мати доступ до вкладки документообігу у матеріалі, який бере участь у документообігу.

en: Edit workflow %name
uk: Змінити документообіг %name

en: From / To
uk: З / В

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for this workflow.
uk: Документообіг з назвою %name уже існує. Будь ласка, укажіть іншу назву для цього документообігу.

en: Please provide a nonblank name for this workflow.
uk: Будь ласка, укажіть непусту назву для документообігу.

en: Please give the author permission to go from %creation to at least one state!
uk: Будь ласка, надайте авторові матеріалу дозвіл для переходу з стану %creation принаймні в один із станів!

en: The workflow was updated.
uk: Документообіг оновлений.

en: Edit workflow state %state
uk: Змінити стан документообігу %state

en: Add a new state to workflow %workflow
uk: Додати новий стан у документообіг %workflow

en: State name
uk: Назва стану

en: In listings, the heavier states will sink and the lighter states will be positioned nearer the top.
uk: У списках, більш важкі стани будуть перебувати нижче, більш легкі стани будуть поміщені ближче до верху.

en: Please provide a nonblank name for this state.
uk: Будь ласка, укажіть непусту назву для стану.

en: Please provide a nonblank name for the new state.
uk: Будь ласка, укажіть непусту назву для нового стану.

en: The workflow state was updated.
uk: Стан документообігу оновлений.

en: Created workflow state %name
uk: Створений стан документообігу %name

en: The workflow state %name was created.
uk: Стан документообігу %name створене.

en: There are no states defined for this workflow.
uk: Для цього документообігу стани не визначені.

en: Are you sure you want to delete %title (and all its transitions)?
uk: Ви дійсно хочете вилучити %title (і всі його переміщення)?

en: Deleted workflow state %name
uk: Вилучений стан документообігу %name

en: The workflow state %name was deleted.
uk: Стан документообігу %name вилучене.

en: The workflow mapping was saved.
uk: Відповідність документообігу збережена.

en: workflow
uk: документообіг

en: administer workflow
uk: керування документообігом

en: schedule workflow transitions
uk: планувати переходи документообігу

en: Roles who can view posts in this state
uk: Ролі, які можуть переглядати повідомлення в цьому стані

en: Roles who can edit posts in this state
uk: Ролі, які можуть редагувати повідомлення в цьому стані

en: Roles who can delete posts in this state
uk: Ролі, які можуть видаляти повідомлення в цьому стані

en: Workflow access permissions updated.
uk: Контроль доступу документообігу оновлений.

en: Workflow access
uk: Контроль доступу документообігу

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: Current state: !state
uk: Поточний стан: !state

en: Node deleted
uk: Матеріал вилучений

en: Force transition
uk: Примусовий перехід

en: Permissions Summary
uk: Зведення прав

en: Action %action has been unassigned.
uk: Дію %action відмінено.

en: A state with the name %state already exists in this workflow. Please enter another name for this state.
uk: Стан %state уже бере участь у цьому документообігу/процесі. Будь ласка, уведіть іншу назву для цього стану.

en: A state with the name %state already exists in this workflow. Please enter another name for your new state.
uk: Стан %state уже бере участь у цьому документообігу/процесі. Будь ласка, уведіть інша назву для вашого нового стану.

en: Save workflow mapping
uk: Зберегти відповідність робочого процесу

en: Current state name
uk: Поточна назва стану

en: Current state
uk: Поточний стан

en: Scheduled state
uk: Запланований стан

en: Scheduled time
uk: Запланований час

en: Scheduled comment
uk: Запланований коментар

en: Previous state
uk: Попередній стан

en: Previous time
uk: Попередній час

en: Previous comment
uk: Попередній коментар

en: Unknown state
uk: Невідомий стан

en: Workflow state
uk: Робочий стан

en: Current time
uk: Поточний час

en: Content author
uk: Автор матеріалу
