World Clock (6.x-1.5) - en to bn translation catalogue (81 entries)

en: Display settings
bn: প্রদর্শন সংক্রান্ত সেটিংস

en: Sunday
bn: রবিবার

en: Monday
bn: সোমবার

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Wednesday
bn: বুধবার

en: Thursday
bn: বৃহস্পতিবার

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: Saturday
bn: শনিবার

en: Egypt
bn: মিশর

en: Israel
bn: ইসরায়েল

en: Iran
bn: ইরান

en: New Zealand
bn: নিউজিল্যান্ড

en: Brazil
bn: ব্রাজিল

en: Chile
bn: চিলি

en: Japan
bn: জাপান

en: Libya
bn: লিবিয়া

en: Poland
bn: পোল্যান্ড

en: Portugal
bn: পর্তুগাল

en: Singapore
bn: সিঙ্গাপুর

en: Turkey
bn: তুর্কি

en: Mon
bn: সোম

en: Tue
bn: মঙ্গল

en: Wed
bn: বুধ

en: Thu
bn: বৃহস্পতি

en: Fri
bn: শুক্র

en: Sat
bn: শনি

en: Sun
bn: রবি

en: January
bn: জানুয়ারী

en: February
bn: ফেব্রুয়ারী

en: March
bn: মার্চ

en: April
bn: এপ্রিল

en: May
bn: মে

en: June
bn: জুন

en: July
bn: জুলাই

en: August
bn: আগস্ট

en: September
bn: সেপ্টেম্বর

en: October
bn: অক্টোবর

en: November
bn: নভেম্বর

en: December
bn: ডিসেম্বর

en: Germany
bn: জার্মানী

en: Afghanistan
bn: আফগানিস্তান

en: Bangladesh
bn: বাংলাদেশ

en: Belgium
bn: বেলজিয়াম

en: Bhutan
bn: ভূটান

en: Finland
bn: ফিনল্যান্ড

en: France
bn: ফ্রান্স

en: Iceland
bn: আইসল্যান্ড

en: India
bn: ভারত

en: Iraq
bn: ইরাক

en: Italy
bn: ইতালি

en: Jordan
bn: জর্ডান

en: Kenya
bn: কেনিয়া

en: Madagascar
bn: মাদাগাস্কার

en: Malaysia
bn: মালয়েশিয়া

en: Mongolia
bn: মঙ্গোলিয়া

en: Morocco
bn: মরক্কো

en: Myanmar
bn: মায়ানমার

en: Nepal
bn: নেপাল

en: Netherlands
bn: নেদারল্যান্ড

en: Nigeria
bn: নাইজেরিয়া

en: Pakistan
bn: পাকিস্তান

en: Peru
bn: পেরু

en: Philippines
bn: ফিলিপাইন

en: Saudi Arabia
bn: সৌদি আরব

en: South Africa
bn: দক্ষিণ আফ্রিকা

en: Spain
bn: স্পেন

en: Sudan
bn: সুদান

en: Sweden
bn: সুইডেন

en: Switzerland
bn: সুইজারল্যান্ড

en: Jan
bn: জান

en: Feb
bn: ফেব্রু

en: Mar
bn: মার্চ

en: Apr
bn: এপ্রি

en: Jun
bn: জুন

en: Jul
bn: জুলা

en: Aug
bn: আগ

en: Sep
bn: সেপ্টে

en: Oct
bn: অক্টো

en: Nov
bn: নভে

en: Dec
bn: ডিসে

en: Fiji
bn: ফিজি
