World Clock (6.x-1.8) - en to fa translation catalogue (147 entries)

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Egypt
fa: مصر

en: Israel
fa: اسرائیل

en: Iran
fa: ایران

en: New Zealand
fa: نیوزیلند

en: Tonga
fa: تونگا

en: Brazil
fa: برزیل

en: Chile
fa: شیلی

en: Japan
fa: ژاپن

en: Libya
fa: لیبی

en: Poland
fa: لهستان

en: Portugal
fa: پرتغال

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Mon
fa: د.

en: Tue
fa: س.

en: Wed
fa: چ.

en: Thu
fa: پ.

en: Fri
fa: جمعه

en: Sat
fa: ش.

en: Sun
fa: ی.

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: می

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: ژوئیه

en: August
fa: اوت

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: Germany
fa: آلمان

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Austria
fa: اتریش

en: Bangladesh
fa: بنگلادش

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Bhutan
fa: بوتان

en: Bolivia
fa: بولیوی

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Cameroon
fa: کامرون

en: China
fa: چین

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Czech Republic
fa: جمهوری چک

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: Ethiopia
fa: استونیایی

en: Finland
fa: فنلاند

en: France
fa: فرانسه

en: Ghana
fa: غنا

en: Greece
fa: یونان

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Iceland
fa: ایسلند

en: India
fa: هندوستان

en: Iraq
fa: عراق

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Jordan
fa: اردن

en: Kenya
fa: کنیا

en: Korea
fa: کره

en: Laos
fa: لائوس

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Mauritius
fa: موریس

en: Monaco
fa: موناکو

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: Morocco
fa: مراکش

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Nepal
fa: نپال

en: Netherlands
fa: هلند

en: New Caledonia
fa: کالدونیای جدید

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Norway
fa: نروژ

en: Oman
fa: عمان

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Palau
fa: پالائو

en: Panama
fa: پاناما

en: Peru
fa: پرو

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Romania
fa: رومانی

en: Rwanda
fa: روآندا

en: Samoa
fa: ساموآ

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Senegal
fa: سنگال

en: Solomon Islands
fa: جزایر سلیمان

en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Sudan
fa: سودان

en: Sweden
fa: سوئد

en: Switzerland
fa: سوئیس

en: Taiwan
fa: تایوان

en: Thailand
fa: تایلند

en: Vanuatu
fa: وانواتو

en: Venezuela
fa: ونزوئلا

en: Zambia
fa: زامبیا

en: Jan
fa: ژانویه

en: Feb
fa: فوریه

en: Mar
fa: مارس

en: Apr
fa: آوریل

en: Jun
fa: ژوئن

en: Jul
fa: ژوئیه

en: Aug
fa: اوت

en: Sep
fa: سپتامبر

en: Oct
fa: اکتبر

en: Nov
fa: نوامبر

en: Dec
fa: دسامبر

en: Location settings
fa: تنظیمات مکان

en: Fiji
fa: فیجی

en: Vietnam
fa: ویتنام

en: Croatia
fa: کرواسی

en: -Not Selected-
fa: -انتخاب نشده-

en: Papau New Guinea
fa: پاپوآ گینه نو

en: UAE
fa: امارات متحده عربی

en: UK
fa: انگلستان

en: USA Alaska
fa: آلاسکا

en: 1st
fa: اولین

en: 2nd
fa: دومین

en: 3rd
fa: سومین

en: 4th
fa: چهارمین

en: last
fa: آخرین

en: Displays a world clock
fa: یک ساعت جهانی را نمایش می‌دهد

en: World Clock
fa: ساعت جهانی

en: Tueday
fa: سه‌شنبه

en: Wedday
fa: چهارشنبه

en: Thuday
fa: پنجشنبه

en: Satday
fa: شنبه

en: Maximum number of locations
fa: حداکثر تعداد مناطق

en: Location
fa: منطقه

en: Display format
fa: قالب‌بندی نمایش

en: Custom format
fa: قالب‌بندی سفارشی

en: Footnote
fa: پاورقی

en: Add even and odd class to &lt;tr&gt; tag.
fa: افزودن کلاس زوج و فرد به برچسب &lt;tr&gt;

en: If checked, odd and even class is added to the &lt;tr&gt; tag of each table row.
fa: اگر علامت بزنید کلاس‌های زوج و فرد به برچسب &lt;tr&gt; هر سطر جدول افزوده می‌شود.

en: Displays a world clock.
fa: نمایش یک ساعت جهانی
