Wysiwyg (6.x-2.2) - en to oc translation catalogue (68 entries)

en: User interface
oc: Interfàcia de l'utilizaire

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: List
oc: Listar

en: Cancel
oc: Anullar

en: Remove
oc: Levar

en: Edit
oc: Modificar

en: Search
oc: Recercar

en: This action cannot be undone.
oc: Aquesta accion es irreversibla.

en: Link
oc: Ligam

en: Image
oc: Imatge

en: Center
oc: Centre

en: Preview
oc: Apercebut

en: Save
oc: Enregistrar

en: Help
oc: Ajuda

en: Font
oc: Poliça

en: Background Color
oc: Color del rèireplan

en: Top
oc: Naut

en: Anchor
oc: Ancòra

en: Bottom
oc: Bas

en: Input format
oc: Format d'entrada

en: Media
oc: Mèdia

en: Table
oc: Tablèu

en: Select all
oc: Seleccionar tot

en: Allow users to choose default
oc: Autorizar los utilizaires a causir un editor per defaut

en: Editor appearance
oc: Aparéncia de l'editor

en: Path location
oc: Camin

en: Enable resizing button
oc: Activar lo boton de redimensionament

en: Preformatted
oc: Tèxte preformatat

en: Remove linebreaks
oc: Suprimir los sauts en fin de linha

en: Apply source formatting
oc: Reformatar lo còde

en: CSS path
oc: Camin de la CSS

en: Undo
oc: Anullar

en: Deleted
oc: Suprimit

en: Font size
oc: Talha de la poliça

en: Left
oc: Esquèrra

en: Right
oc: Dreita

en: Bold
oc: Gras

en: Copy
oc: Copiar

en: Italic
oc: Italica

en: Hide
oc: Amagar

en: Print
oc: Impression

en: Underline
oc: Souligné

en: Cut
oc: Copar

en: Paste
oc: pEGAR

en: About
oc: A prepaus

en: Acronym
oc: Acronime

en: Example:
oc: Exemple :

en: Citation
oc: Citacion

en: Not installed.
oc: Pas installat.

en: Enabled by default
oc: Activat per defaut

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
oc: Ont afichar lo camin dels elements HTML (per exemple <code>body > table > tr > td</code>).

en: Editor default CSS
oc: CSS per defaut de l'Editor

en: No editor
oc: Pas cap d'editor

en: Installation instructions
oc: Instruccions d'installacion

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
oc: Sètz segur que volètz suprimir lo perfil per %name ?

en: Disable rich-text
oc: Desactivar lo tèxte ric

en: Enable rich-text
oc: Activar lo tèxte ric

en: Wysiwyg Editor settings
oc: Paramètres de l'editor wysiwyg

en: Enable editor by default
oc: Activar l'editor per defaut

en: Justify
oc: Justifier

en: Remove format
oc: Suprimir lo formatatge

en: Font style
oc: Estil de la poliça

en: Auto save
oc: Enregistrament automatic

en: Context menu
oc: Menut contextual

en: Paste text
oc: Pegar lo tèxte

en: Abbreviation
oc: Abrevacion

en: Inserted
oc: Inserit
