Wysiwyg (6.x-2.3) - en to id translation catalogue (78 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Font
id: fonta

en: Top
id: Atas

en: Anchor
id: Jangkar

en: Bottom
id: Dasar

en: Input format
id: Format input

en: Table
id: Tabel

en: Select all
id: Pilih semua

en: Basic setup
id: Pengaturan dasar

en: Editor appearance
id: Tampilan editor

en: Cleanup and output
id: Bersihkan dan keluaran

en: Preformatted
id: Terformat

en: Editor CSS
id: Pengedit CSS

en: CSS path
id: Jalur CSS

en: Undo
id: Batalkan

en: Deleted
id: Terhapus

en: Replace
id: Tiban

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Superscript
id: Superskrip

en: Show blocks
id: Tampilkan blok

en: Bold
id: Tebal

en: Copy
id: Salin

en: Redo
id: Kembalikan

en: Italic
id: Miring

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Source code
id: Kode sumber

en: Subscript
id: Subskrip

en: Indent
id: Indentasi

en: Outdent
id: Hapus spasi didepan

en: Unlink
id: Tidak ditautkan

en: Bullet list
id: Daftar butir tanpa penomoran

en: Blockquote
id: Blok kutipan

en: Interface language
id: Bahasa antarmuka

en: Print
id: Cetak

en: Underline
id: Garis bawah

en: Cut
id: Potong

en: Paste
id: Tempel

en: About
id: Tentang

en: Acronym
id: Akronim

en: Example:
id: Contoh:

en: Numbered list
id: Daftar angka

en: Use theme CSS
id: Gunakan CSS tema

en: Define CSS
id: Tentukan CSS

en: Configure client-side editors.
id: Konfigurasi editor pada sisi klien

en: Disable rich-text
id: Non-aktifkan rich-text

en: Enable rich-text
id: Aktifkan rich-text

en: Strike-through
id: Coret

en: Align left
id: Rata kiri

en: Align center
id: Rata tengah

en: Align right
id: Rata kanan

en: Justify
id: Rata kanan kiri

en: Horizontal rule
id: Pemisahan horisontal

en: Paste Text
id: Tempelkan teks

en: Paste from Word
id: Tempelkan dari Word

en: Remove format
id: Hapus pengformatan

en: Character map
id: Peta karakter

en: HTML block format
id: Format blok HTML

en: Font style
id: Gaya huruf

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Inserted
id: Disisipkan

en: Wysiwyg profiles
id: Profil Wysiwyg

en: Maximize
id: Maksimalkan
