Wysiwyg (6.x-2.7) - en to da translation catalogue (214 entries)

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Font
da: Skrift

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Anchor
da: Anker

en: Theme
da: Tema

en: Select a format
da: Vælg et format

en: Unknown
da: Ukendt

en: table
da: tabel

en: Vertical
da: Vertikal

en: All
da: Alle

en: Bottom
da: Bund

en: Custom
da: Tilpasset

en: Input format
da: Inputformat

en: Mode
da: Tilstand

en: Table
da: Tabel

en: Other
da: Anden

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Select all
da: Markér alt

en: Create profile
da: Opret Profil

en: Basic setup
da: Grundlæggende indstillinger

en: Allow users to choose default
da: Tillad bruger at vælge standardtilstand

en: Buttons and plugins
da: Knapper og udvidelsesmoduler

en: Editor appearance
da: Editorens fremtoning

en: Toolbar location
da: Værktøjslinjens placering

en: Enable resizing button
da: Aktiver knap til ændring af størrelse

en: Block formats
da: Blokformater

en: Cleanup and output
da: Oprydning og uddata

en: Verify HTML
da: Kontroller HTML

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
da: Konverter &lt;font&gt; mærker til typografier

en: Remove linebreaks
da: Fjern linjeskift

en: Apply source formatting
da: Anvend kilde-formattering

en: Editor CSS
da: TinyMCE CSS

en: CSS path
da: CSS sti

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: Word count
da: Ordtælling

en: Undo
da: Fortryd

en: Deleted
da: Slettet

en: Insert image
da: Insæt billede

en: Replace
da: Erstat

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: You must select a format.
da: Du skal vælge et format

en: Superscript
da: Hævet

en: Templates
da: Skabeloner

en: Formats
da: Formater

en: Automatic
da: Automatisk

en: Show blocks
da: Vis blokke

en: Bold
da: Fed

en: Copy
da: Kopier

en: Redo
da: Omgør

en: Italic
da: Kursiv

en: Hide
da: Skjul

en: Source code
da: Kildekode

en: Subscript
da: Sænket

en: Indent
da: Indrykning

en: Outdent
da: Udrykning

en: Unlink
da: Fjern link

en: Bullet list
da: Punktopstilling

en: Blockquote
da: Blokcitat

en: Interface language
da: Grænsefladesprog

en: Print
da: Udskriv

en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Underline
da: Understreg

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Sæt ind

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Remove link
da: Fjern link

en: About
da: Om

en: Default theme
da: Standardtema

en: Acronym
da: Akronym

en: Button alignment
da: Knapjustering

en: Example:
da: Eksempel:

en: Citation
da: Citat

en: Function reference
da: Funktioner

en: Numbered list
da: Nummereret liste

en: Not installed.
da: Ikke installeret

en: Teaser break
da: Resumé-brud

en: %editor profile for %format
da: %editor profil for %format

en: Enabled by default
da: Aktiveret som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
da: Standard editor-tilstand for brugere med adgang til denne profil. Brugere kan tilsidesætte denne tilstand hvis det næste vag aktiveres.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
da: Lad brugerne bestemme deres egen editor-tilstand under deres brugerindstillinger.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
da: Vis <em>aktivér/deaktivér rig tekst</em>-vælger

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
da: Hvorvidt linket <em>aktivér/deaktivér rig tekst</em> skal vises under tekstområdet. Deaktivér for at anvende brugerindstillingen eller den globale standard (se ovenfor).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
da: Angiv om værktøjslinjen skal vises over eller under redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
da: Angiv justeringen af ikonerne i editorens værktøjslinje.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
da: Fjern potentielt skadelig kode som <code>&lt;HEAD&gt;</code>-tags fra indholdet.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
da: Hvis slået til vil editoren indsætte TAB-tegn ved tabulering og bevare blanktegn på samme måde som et PRE-element i HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
da: Hvis slået til erstattes HTML tags som indeholder skriftstørrelse, skriftfamilie, skriftfarve og baggundsfarve med indlejret CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til fjerner editoren linjeskift fra indholdet. Deaktivering af dette valg kan hjælpe til at undgå konflikter med andre inputfiltre.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til vil editoren omformatere HTML-kildekoden, Deaktivering af dette valg kan hjælpe til at undgå konflikter med andre inputfiltre.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
da: Kommasepareret liste af HTML blokformater. Mulige værdier: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
da: Brug tema-CSS

en: Define CSS
da: Definér CSS

en: Editor default CSS
da: Editor standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
da: Definerer CSSen som bruges i redigeringsområdet.
    <ul>
    <li>Brug tema-CSS: Indlæser stylesheets fra det aktuelle site-tema.</li>
    <li>Definér CSS: Indtast stien til stylesheet-filerne herunder.</li>
    <li>Editor standard-CSS: Brug editorens standard-stylesheets.</li>
    </ul>

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
da: Hvis "Definér CSS" er valgt ovenfor indtastes en sti til en CSS-fil eller en liste af CSS-filer adskilt af et komma.

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
da: Angiv valgfri CSS-klasser for "Font-udseende"-rullemenuen.<br />Indtast én klasse pr. linje på formen: !format. Eksempel: !example<br />Hvis feltet er tomt importeres CSS-klasser automatisk fra alle indlæste stylesheets.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
da: Wysiwyg-profil for %format er blevet gemt.

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
da: Udpak arkivet og kopiér dets indhold til en ny mappe på den følgende placering:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
da: Så biblioteket kan findes i:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
da: Installationsvejledning

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
da: Der er ikke installeret nogen editor-biblioteker i øjeblikket. Den følgende liste indeholder alle understøttede editorer:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
da: Ønsker du at fjerne profilen for %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
da: Wysiwyg-profil for %name er blevet slettet.

en: Wysiwyg
da: WYSIWYG

en: Configure client-side editors.
da: Indstil klientside editorer

en: Disable rich-text
da: Deaktivér Rich Text

en: Enable rich-text
da: Aktivér Rich Text

en: The version of %editor could not be detected.
da: Versionen af %editor kan ikke detekteres.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
da: Den installerede version %version af %editor understøttes ikke.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
da: Lader brugerne redigere indhold med klientside-editorer.

en: Strike-through
da: Gennemstreg

en: Align left
da: Venstrejusteret

en: Align center
da: Centreret

en: Align right
da: Højrejusteret

en: Justify
da: Justeret

en: Forecolor
da: Forgrund

en: Backcolor
da: Baggrund

en: Horizontal rule
da: Vandret streg

en: Paste Text
da: Indsæt tekst

en: Paste from Word
da: Indsæt fra Word

en: Remove format
da: Fjern formatering

en: Character map
da: Tegnoversigt

en: HTML block format
da: HTML blokformat

en: Font style
da: Skriftstil

en: Create DIV container
da: Opret DIV-beholder

en: FitWindow
da: TilpasVindue

en: Check spelling
da: Stavekontrol

en: Autogrow
da: Voks automatisk

en: Table drag/resize
da: Tabel træk/skift størrelse

en: Table: Cell properties
da: Tabel: Celleegenskaber

en: Table: Insert row after
da: Tabel: Indsæt række efter

en: Table: Insert column after
da: Tabel: Indsæt kolonne efter

en: Table: Insert cell after
da: Tabel: Indsæt celle efter

en: Table: Delete rows
da: Tabel: Slet rækker

en: Table: Delete columns
da: Tabel: Slet kolonner

en: Table: Delete cells
da: Tabel: Slet celler

en: Table: Merge cells
da: Tabel: Flet celler

en: Table: Horizontal split cell
da: Tabel: Del celle horisontalt

en: Clean-up
da: Ryd op

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Advanced horizontal rule
da: Avanceret vandret streg

en: Advanced image
da: Avanceret billede

en: Advanced link
da: Avanceret link

en: Auto save
da: Auto-gem

en: Context menu
da: Kontekstmenu

en: Left-to-right
da: Venstre-mod-højre

en: Right-to-left
da: Højre-mod-venstre

en: Emotions
da: Følelser

en: Inline popups
da: Indlejrede popop

en: Insert date
da: Indsæt dato

en: Insert time
da: Indsæt tid

en: Paste text
da: Indsæt tekst

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Safari compatibility
da: Safari-kompatibilitet

en: Spell check
da: Stavekontrol

en: Font Color
da: Skriftfarve

en: Show/hide hidden elements
da: Vis/skjul skjulte elementer

en: Separate the teaser and body of this content
da: Adskil indholdets resumé og brødtekst

en: Break lock
da: Bryd lås

en: Text format
da: Tekstformat

en: HTML attributes
da: HTML-attributter

en: Active theme
da: Aktivt tema

en: Max height
da: Maks. højde

en: Wysiwyg profiles
da: Wysiwyg-profiler

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
da: En wysiwyg-profil er knyttet til et inputformat. Wysiwyg-profilen bestemmer hvilken editor der indlæses til et bestemt inputformat, hvilke knapper eller temaer der er aktive, hvordan editoren vises og en række af andre editor-specifikke funktioner.

en: Div container
da: Div-beholder

en: Maximize
da: Maksimér

en: Advanced list
da: Avanceret liste

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
da: Klik "slet" for at fjerne den eksisterende editor før du tilknytter en ny.

en: Auto resize
da: Automatisk ændring af størrelse

en: Text formats enabled for rich-text editing
da: Tekstformater som kan bruges til rich-text-redigering

en: Block format
da: Blokformat

en: Wysiwyg profile
da: Wysiwyg profil

en: Allows to edit content with client-side editors.
da: Gør det muligt at redigere indhold med editors på klienten.

en: Insert link
da: Indsæt link

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
da: Download IKKE udgaven "CKEditor for Drupal".

en: Advanced CSS styles
da: Avancerede CSS-styles

en: List normalizer
da: Liste-normalizer

en: The specified CSS classes are syntactically incorrect.
da: De angivne CSS-klasser er syntaktisk forkerte.

en: Make sure you install the full package as not all plugins work with the standard package.
da: Sørg for at installere den fulde pakke da ikke alle plugins virker med standard pakken.

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: Use default toolbar button grouping
da: Brug værktøjslinjens standard knap gruppering

en: This option gives you the ability to enable/disable the usage of default groupings for toolbar buttons. If enabled, toolbar buttons will be placed into predetermined groups instead of all in a single group.
da: Denne indstilling lader dig slå brugen af standard grupperinger for værktøjslinje knapper til og fra. Hvis slået til, vil værktøjslinje knapperne blive sat ind i prædefinerede grupper i stedet for en enkelt gruppe.

en: Force paste as plain text
da: Gennemtving indsættelse som ren tekst

en: Select an editor
da: Vælg en editor

en: Uses the <a href="@url">@setting</a> setting internally.
da: Brug <a href="@url">@setting</a> installering internt.

en: This option gives you the ability to enable/disable the editor resizing feature.
da: Denne indstilling lader dig slå editor-skalering til og fra.

en: Apply simple source formatting
da: Anvend simpel kilde formattering

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code using a simple set of predefined rules. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til, vil editoren reformattere HTML kilde koden efter nogle simple prædefinerede regler. Slår du denne indstilling fra kan du undgå konflikter med andre input filtre.

en: Paste plugin
da: Indsæt plugin

en: Settings for the paste plugin.
da: Indstillinger for indsæt plugin.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code when switching to Source View.
da: Hvis slået til vil editoren reformattere HTML kildekoden når du skifter til kildekode tilstand.

en: Apply output formatting
da: Anvend output formattering
