WYSIWYG image upload - Inline images for your WYSIWYG (6.x-2.6) - en to sv translation catalogue (68 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Images
sv: Bilder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: File
sv: Fil

en: Size
sv: Storlek

en: None
sv: Ingen

en: Image
sv: Bild

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Insert
sv: Infoga

en: Update
sv: Uppdatera

en: Upload image
sv: Ladda upp bild

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Files
sv: Filer

en: Node
sv: Nod

en: Nodes
sv: Noder

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Extras
sv: Extrafunktioner

en: Style
sv: Stil

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Presets
sv: Förval

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Could not set permissons on destination file: %file
sv: Kunde inte ange behörigheter för målfilen: %file

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: WYSIWYG Image upload
sv: Bilduppladdning för WYSIWYG

en: Configuration options for the WYSIWYG Image upload module
sv: Inställningar för modulen WYSIWYG Image upload

en: Image upload dialog for the most WYSIWYG Editors
sv: Dialogfönster för bilduppladdning för flertalet WYSIWYG-redigerare

en: Image uploading
sv: Bilduppladdning

en: Please select an image to upload first
sv: Välj först en bild att ladda upp

en: use wysiwyg image upload
sv: använd bilduppladdning för WYSIWYG

en: WYSIWYG Image upload migration tool
sv: WYSIWYG Image upload migreringsverktyg

en: Migrates different image upload systems into wysiwyg_imageupload
sv: Migrerar olika system för bilduppladdning till wysiwyg_imageupload

en: Choose a new image out of all your already uploaded ones
sv: Välj en ny bild bland alla redan uppladdade bilder

en: New Image
sv: Ny bild

en: Go back to the upload form and upload a new image
sv: Återvänd till uppladdningsformuläret och ladda upp en ny bild

en: Insert this image
sv: Infoga denna bild

en: WYSIWYG Image upload Browser
sv: Filhanterare för bilduppladdning i WYSIWYG

en: Browser for the last x Images inserted by the User
sv: Filhanterarare för de senaste x bilderna som infogats av användaren

en: You nee to have img_assist activated during migration
sv: Du måste ha img_assist aktiverad under migreringen

en: Wysiwyg imageupload migration
sv: Migrering av Wysiwyg imageupload

en: Only the selected presets are allowed to be chosen in the dialog
sv: Endast de angivna förvalen är tillgängliga i dialogrutan

en: Allowed presets
sv: Tillåtna förval

en: Image alignment
sv: Position av bild

en: Image is inline with the text (none)
sv: Bilden är placerad inom texten (ingen)

en: Image on left, text on right
sv: Bilden till vänster, texten till höger

en: Image on right, text on left
sv: Bilden till höger, texten till vänster

en: Select an image to upload
sv: Välj en bild att ladda upp

en: Migration completed, overall !images images migrated
sv: Migrering färdig, !images bilder migrerade

en: Converts Drupal Wiki inline images to HTML.
sv: Omvandlar Drupal Wiki inline images till HTML.

en: Migrate from Version 1.x to 2-x
sv: Migrera från version 1.x till 2.x

en: Wysiwyg imageupload - Migrates WYSIWYG imageupload 1-x t 2.x
sv: Wysiwyg imageupload - migrerar WYSIWYG imageupload 1.x till 2.x

en: Set the available styles (css) here
sv: Ange de tillgängliga stilarna (CSS) här

en: Root destination
sv: Rotdestination

en: Subdirectory for private uploads
sv: Underkatalog för privata uppladdningar

en: This file could not be uploaded
sv: Den här filen kunde inej laddas upp

en: Image details
sv: Detaljer för bild

en: Could not find image in the media-database
sv: Kunde inte hitta bilden i mediadatabasen

en: Preview original-size picture on click
sv: Förhandsgranska bild i originalstorlek vid musklick

en: Lightbox settings
sv: Inställningar för Lightbox

en: What preset to use for the popup?
sv: Vilken förhandsinställning skall användas för popupfönstret?

en: This preset will be used to show the image in the lightbox
sv: Denna förhandsinställning kommer att användas för att visa bilden i Lightbox

en: If checked, lightbox integration will be checked in the image detail form by default
sv: Om markerad kommer integrering av Lightbox att kontrolleras som standard i bilddetaljformuläret

en: WYSIWYG Image upload - Lightbox2 integration
sv: Integrering av bilduppladdning i WYSIWYG med Lightbox2

en: Do the requirements checks
sv: Genomför test av installationsförutsättningar

en: If this is set, requirements checks will be done. If something is not correct, you get a anoying error message!
sv: Om detta är angivet kommer olika test att göras för att avgöra om alla nödvändiga förutsättningar för installationen är uppfyllda. Om något inte stämmer kommer du att se ett irriterande felmeddelande.

en: Define which CSS styles the user can chose when adding an image. Please do not define floating or size in that CSS classes, as this is handled seperately. You can give the style a descriptive name to make it easier to handle. The syntax is "Descriptive Name=imgupl_style_XYC". You _must_ prefix the style with imgupl_style_*! For each style use on separate line.
sv: Definiera CSS-stilar som användaren kan välja när en bild ska läggas till. Ange inga egenskaper för bildens placering i textflödet (float) eller storlek (width, height) eftersom dessa hanteras på annat sätt. Du kan ge en stil ett beskrivande namn för att underlätta hanteringen. Syntax  är "Beskrivande namn=imgupl_style_XYC,Annat beskrivande namn=imgupl_style_ZXC". Du måste inleda stilnamnet med "imgupl_style_". Ange varje stil på en egen rad.

en: You cannot use wysiwyg_imageupload while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
sv: Du kan inte använda modulen wysiwyg_imageupload medan modulen Theme Develope är aktiv. Du rekommenderas starkt att <a href="!url">inaktivera den senare</a> om du inte aktivt använder den.

en: <p>An image upload dialog for most WYSIWYG Editors.<h2>Full Installation</h2>
    <ul>
    <li>You need to have a <a href="http://drupal.org/project/wysiwyg" target="_blank">WYSIWYG</a>-compatible editor enabled
    <li>Check the <a href="http://drupal.org/node/808626" target="_blank">Installation How-to</a>
    <li>Also refer to the <a href="http://drupal.org/project/wysiwyg_imageupload" target="_blank">WYSIWYG image upload</a> home page
    </ul></p>
sv: <p>Ett dialogfönster för bilduppladdning för flertalet WYSIWYG-redigerare.<h2>Fullständig installation</h2>
    <ul>
    <li>Du måste ha en kompatibel <a href="http://drupal.org/project/wysiwyg" target="_blank">WYSIWYG</a>-redigerare aktiverad
    <li>Kolla <a href="http://drupal.org/node/808626" target="_blank">Installation How-to</a>
    <li>Kolla även hemsidan för <a href="http://drupal.org/project/wysiwyg_imageupload" target="_blank">WYSIWYG Image upload</a>
    </ul></p>
