The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (6.x-1.2) - en to cy translation catalogue (147 entries)

en: list
cy: rhestr

en: Title
cy: Pennawd

en: Next
cy: Nesaf

en: Pages
cy: Tudalennau

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: Administer
cy: Gweinyddwr

en: Prefix
cy: Rhagddodiad

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Item
cy: Eitem

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: List
cy: Rhestr

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: disabled
cy: analluog

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Read more
cy: Darllen mwy

en: Enable
cy: Galluogi

en: Disable
cy: Analluogi

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Comments
cy: Sylwadau

en: not verified
cy: heb ei wirio

en: On
cy: Ymlaen

en: error
cy: gwall

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Version
cy: Fersiwn

en: view
cy: gweld

en: Login
cy: Mewngofnodi

en: Advanced options
cy: Dewisiadau uwch

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Search
cy: Chwilio

en: Daily
cy: Dyddiol

en: Weekly
cy: Wythnosol

en: None
cy: Dim

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Password
cy: Cyfrinair

en: Country
cy: Gwlad

en: Weight
cy: Pwysau

en: Types
cy: Mathau

en: Multiple
cy: Lluosog

en: none
cy: dim

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: Import
cy: Mewnfudo

en: Export
cy: Allfudo

en: Node ID
cy: ID Nod

en: Field
cy: Maes

en: Save
cy: Cadw

en: True
cy: Gwir

en: False
cy: Anwir

en: Default
cy: Diofyn

en: Sunday
cy: dydd Sul

en: Monday
cy: dydd Llun

en: Tuesday
cy: dydd Mawrth

en: Wednesday
cy: dydd Mercher

en: Thursday
cy: dydd Iau

en: Friday
cy: dydd Gwener

en: Saturday
cy: dydd Sadwrn

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Format
cy: Fformat

en: Path
cy: Llwybr

en: Region
cy: Rhanbarth

en: Display
cy: Dangos

en: Advanced settings
cy: Gosodiadau uwch

en: results
cy: canlyniadau

en: search
cy: chwilio

en: never
cy: byth

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Text
cy: Testun

en: path
cy: llwybr

en: theme
cy: thema

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: type
cy: math

en: Continue
cy: Parhau

en: status
cy: statws

en: Expanded
cy: Wedi ehangu

en: All
cy: I gyd

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Host
cy: Gwesteiwr

en: Selected
cy: Wedi ei ddewis

en: To
cy: I

en: From
cy: Gan

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Location
cy: Lleoliad

en: Fields
cy: Meysydd

en: active
cy: weithredol

en: configure
cy: ffurfweddu

en: Details
cy: Manylion

en: Current
cy: Cyfredol

en: Send
cy: Anfon

en: node
cy: nod

en: Method
cy: Dull

en: Start
cy: Dechrau

en: End
cy: Diwedd

en: Other
cy: Arall

en: Basic
cy: Sylfaenol

en: Online
cy: Ar-lein

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Ascending
cy: Esgynnol

en: Descending
cy: Disgynnol

en: Position
cy: Lleoliad

en: Basic settings
cy: Gosodiadau sylfaenol

en: Profile
cy: Proffil

en: fields
cy: meysydd

en: Location name
cy: Enw lleoliad

en: Street
cy: Stryd

en: Collapsed
cy: Wedi cwympo

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Created date
cy: Dyddiad y crewyd

en: Full name
cy: Enw llawn

en: View user profile.
cy: Gweld proffil defnyddiwr

en: Please enter some keywords.
cy: Rhowch eiriau allweddol i mewn.

en: Deleted
cy: Wedi ei ddileu

en: Topic
cy: Testun

en: Limit
cy: Terfyn

en: Query
cy: Ymholiad

en: Hour
cy: Awr

en: Minute
cy: Munud

en: Log out
cy: Allgofnodi

en: warning
cy: rhybudd

en: Results
cy: Canlyniadau

en: Date created
cy: Dyddiad crëwyd

en: Documents
cy: Dogfennau

en: details
cy: manylion

en: Information
cy: Gwybodaeth

en: ok
cy: iawn

en: Offset
cy: Ongli

en: Factor
cy: Ffactor

en: field
cy: maes

en: Display type
cy: Dangos math

en: Properties
cy: Priodweddau

en: host
cy: gwesteiwr

en: Abbreviation
cy: Talfyriad

en: between
cy: rhwng
