The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (6.x-1.2) - en to hi translation catalogue (197 entries)

en: list
hi: सूची

en: Title
hi: शीर्षक

en: Next
hi: अगला

en: Login successful
hi: लॉगिन सफल

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: enabled
hi: सक्रिय

en: weight
hi: भार

en: enable
hi: सक्षम

en: delete
hi: मिटाएँ

en: value
hi: मान

en: Status
hi: अवस्था

en: Administer
hi: प्रशासन

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Item
hi: वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: page
hi: पृष्ठ

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Item Description
hi: आइटम विवरण

en: not verified
hi: सत्यापित नहीं

en: On
hi: चालू

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Requested
hi: अनुरोधित

en: error
hi: त्रुटि

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Version
hi: संस्करण

en: Go
hi: चले जाओ

en: view
hi: देखें

en: all
hi: सभी

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Daily
hi: रोजाना

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Error Message
hi: त्रुटि संदेश

en: Test
hi: परीक्षण

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Types
hi: प्रकार

en: Single
hi: एक

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: never
hi: कभी नहीं

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: path
hi: पथ

en: theme
hi: थीम

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: type
hi: प्रकार

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: status
hi: स्थिति

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: All
hi: सभी

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Off
hi: बंद

en: Host
hi: होस्ट

en: Selected
hi: चुना गया

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Location
hi: स्थान

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Click here
hi: यहाँ क्लिक करें

en: Conditions
hi: शर्तें

en: active
hi: उपलब्ध

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Current
hi: मौजूदा

en: State
hi: अवस्था

en: email
hi: ईमेल

en: Send
hi: भेजें

en: total
hi: कुल

en: node
hi: नोड

en: Method
hi: तरीका

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Other
hi: अन्य

en: Basic
hi: सामान्य

en: Personal information
hi: निजी जानकारी

en: Destination
hi: गंतव्य

en: Online
hi: ऑनलाइन

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Position
hi: स्थान

en: Basic settings
hi: बेसिक सेटिंग्स

en: Template
hi: फर्मा

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Clear cache
hi: कैश को साफ़ करें

en: Process
hi: प्रक्रिया

en: Logout
hi: लॉग आउट

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Port
hi: पोर्ट

en: View user profile.
hi: प्रयोक्ता की रुपरेखा देखें।

en: Please enter some keywords.
hi: कृपया कुछ खोजशब्द दर्ज करें।

en: unlimited
hi: असीमित

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Topic
hi: विषय

en: Limit
hi: सीमा

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: Notice
hi: नोटिस

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: warning
hi: चेतावनी

en: Results
hi: परिणाम

en: Missing
hi: लापता

en: Last modified
hi: अंतिम बार संशोधित

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Authentication
hi: प्रमाणीकरण

en: Formats
hi: प्रारूप

en: New
hi: नया

en: details
hi: विस्तृत सूचना

en: Oldest first
hi: पहले सबसे पुराना

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: disable
hi: अक्षम करना

en: Identifier
hi: पहचान

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Print
hi: छापा

en: Factor
hi: घटक

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Save order
hi: क्रम सुरक्षित करें

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: cURL
hi: कर्ल

en: host
hi: होस्ट

en: label
hi: लेबल

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: between
hi: बीच में

en: Item ID
hi: आइटम आईडी

en: Director
hi: निदेशक

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hi: %error_operation को @arguments तर्कों के साथ संसाधित करते समय त्रुटि हुई है।

en: How it works
hi: यह किस प्रकार काम करता है
