The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (6.x-1.3-rc2) - en to pt translation catalogue (269 entries)

en: list
pt: lista

en: Title
pt: Título

en: Next
pt: Próximo

en: Login successful
pt: Login efetuado com sucesso

en: Pages
pt: Páginas

en: enabled
pt: ativado

en: weight
pt: peso

en: enable
pt: habilitar

en: delete
pt: apagar

en: size
pt: tamanho

en: value
pt: valor

en: Administer
pt: Administrar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Do nothing.
pt: Não fazer nada.

en: Read more
pt: Leia mais

en: page
pt: página

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: Item Description
pt: Descrição do Item

en: not verified
pt: não verificado

en: On
pt: Habilitado

en: unknown
pt: desconhecido

en: Requested
pt: Requisitado

en: error
pt: erro

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: all
pt: todos

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Hourly
pt: Por hora

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Error Message
pt: Mensagem de erro

en: Test
pt: Teste

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Types
pt: Tipos

en: Single
pt: Simples

en: Multiple
pt: Múltipla

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Relevancy
pt: Relevância

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Schedule
pt: Agendar

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Caminho

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Exibição

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: results
pt: resultados

en: never
pt: nunca

en: Notes
pt: Notas

en: Remove item
pt: Remover item

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: name
pt: nome

en: add
pt: adicionar

en: path
pt: endereço

en: theme
pt: tema

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: n/a
pt: n/d

en: type
pt: tipo

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Error
pt: Erro

en: Expanded
pt: Expandido

en: All
pt: Tudo

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Off
pt: Desligado

en: Host
pt: Servidor

en: Selected
pt: Selecionado

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Published
pt: Publicado

en: Location
pt: Localização

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Conditions
pt: Condições

en: Warning
pt: Aviso

en: active
pt: ativo

en: configure
pt: configurar

en: Details
pt: Detalhes

en: Amount
pt: Valor

en: Current
pt: Atual

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Send
pt: Enviar

en: Method
pt: Método

en: here
pt: aqui

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Other
pt: Outros

en: Basic
pt: Básico

en: Personal information
pt: Informações pessoais

en: Destination
pt: Destino

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: description
pt: descrição

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Untitled
pt: Sem título

en: Position
pt: Posição

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Template
pt: Modelo

en: Do not display
pt: Não exibir

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Profile
pt: Perfil

en: Clear cache
pt: Limpar cache

en: Process
pt: Processar

en: fields
pt: campos

en: Property
pt: Propriedade

en: Street
pt: Logradouro

en: Collapsed
pt: Recolhido(a)

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Full name
pt: Nome completo

en: Share
pt: Compartilhe

en: Port
pt: Porta

en: create
pt: criar

en: Pending
pt: Pendente

en: message
pt: mensagem

en: block administration
pt: administração de blocos

en: View user profile.
pt: Ver perfil do usuário.

en: Please enter some keywords.
pt: Por favor, digite algumas palavras.

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Deleted
pt: Apagado

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Topic
pt: Tópico

en: Limit
pt: Limite

en: Query
pt: Consulta

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Notice
pt: Nota

en: Log out
pt: Sair

en: Server name
pt: Nome do servidor

en: warning
pt: aviso

en: Results
pt: Resultados

en: Missing
pt: Faltando

en: Metadata
pt: Metadados

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Schedules
pt: Agendamentos

en: Date created
pt: Data de criação

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Documents
pt: Documentos

en: Formats
pt: Formatos

en: New
pt: Novo

en: details
pt: detalhes

en: Oldest first
pt: Antigos primeiro

en: Facets
pt: Facetas

en: Facet
pt: Faceta

en: Automatic
pt: Automático

en: disable
pt: desativar

en: User Id
pt: ID do usuário

en: Information
pt: Informações

en: Publisher
pt: Autor

en: Request
pt: Requisição

en: test
pt: teste

en: Postal Code
pt: CEP

en: Currency Code
pt: Código da Moeda

en: Available
pt: Disponível

en: inactive
pt: inativo

en: Set
pt: Definir

en: ignored
pt: ignorado

en: Sort
pt: Ordenar

en: Identifier
pt: Identificador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Print
pt: Imprimir

en: Factor
pt: Fator

en: Modify
pt: Modificar

en: Errors
pt: Erros

en: Newest first
pt: Mais recente primeiro

en: field
pt: campo

en: Element
pt: Elemento

en: Override username theme
pt: Sobrescrever função de tema de nome de usuário

en: Repositories
pt: Repositórios

en: Save order
pt: Salvar ordem

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Initials
pt: Iniciais

en: permissions
pt: permissões

en: Properties
pt: Propriedades

en: host
pt: servidor

en: Created by
pt: Criado por

en: Citation
pt: Citação

en: close
pt: fechar

en: Locations
pt: Localizações

en: Expression
pt: Expressão

en: Operations:
pt: Operações:

en: Node creation
pt: Criação do node

en: PHP DOMDocument class
pt: Classe DOMDocument do PHP

en: label
pt: rótulo

en: Add Schedule
pt: Adicionar agendamento

en: Not Available
pt: Não Disponível

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: between
pt: entre

en: Pagination
pt: Paginação

en: Reorder
pt: Reordenar

en: Item ID
pt: ID do Item

en: Director
pt: Diretor

en: Contents
pt: Conteúdos

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: creator
pt: criador

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Um erro ocorreu ao processar %error_operation com os argumentos: @arguments

en: Shipping Information
pt: Informações de envio

en: The human readable label.
pt: O rótulo apresentável.

en: When this service were last checked.
pt: Quando este serviço foi verificado pela última vez.

en: Processed @current out of @total
pt: Processado @current de @total

en: Storage types
pt: Armazenar tipos

en: attribute
pt: atributo

en: Deauthorize
pt: Desautorizar

en: How it works
pt: Como funciona

en: Hold
pt: Manter

en: module page
pt: página do módulo

en: Editing
pt: Editando

en: Read less
pt: Leia menos

en: Sorting options
pt: Opções de classificação
