The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (6.x-1.3-rc7) - en to fa translation catalogue (228 entries)

en: list
fa: فهرست

en: Title
fa: عنوان

en: Next
fa: بعدی

en: Login successful
fa: ورود موفقیت آمیز

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: enabled
fa: فعال

en: weight
fa: وزن

en: enable
fa: فعال‌سازی

en: delete
fa: حذف

en: size
fa: اندازه

en: value
fa: مقدار

en: Status
fa: وضعیت

en: Administer
fa: مدیریت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Item
fa: آیتم

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Actions
fa: عملکردها

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Do nothing.
fa: هیچ کاری انجام نده

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: page
fa: صفحه

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: not verified
fa: تایید نشده

en: On
fa: روشن

en: error
fa: خطا

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Version
fa: نسخه

en: Go
fa: برو

en: view
fa: مشاهده

en: all
fa: همه

en: Login
fa: ورود

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Hourly
fa: ساعتی

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Test
fa: آزمایش

en: Password
fa: گذرواژه

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Types
fa: انواع

en: Single
fa: تک

en: Multiple
fa: چندین

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Add new
fa: افزودن جدید

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Add
fa: افزودن

en: remove
fa: حذف

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Region
fa: ناحیه

en: Display
fa: نمایش

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: results
fa: نتایج

en: never
fa: هرگز

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: add
fa: افزودن

en: path
fa: مسیر

en: theme
fa: پوسته

en: Total
fa: مجموع

en: Unknown
fa: نامشخص

en: n/a
fa: هیچ

en: type
fa: نوع

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Continue
fa: ادامه

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: status
fa: وضعیت

en: Error
fa: خطا

en: Expanded
fa: گسترده

en: All
fa: همه

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Off
fa: خاموش

en: Host
fa: میزبان

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Published
fa: منتشر شده

en: Location
fa: مکان

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: Click here
fa: کلیک کنید

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Warning
fa: اخطار

en: active
fa: فعال

en: configure
fa: پیکربندی

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Details
fa: جزئیات

en: Amount
fa: مقدار

en: Current
fa: جاری

en: State
fa: وضعیت

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: email
fa: پست الکترونیکی

en: Send
fa: ارسال

en: total
fa: مجموع

en: node
fa: محتوا

en: Method
fa: روش

en: here
fa: اینجا

en: End
fa: پایان

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Other
fa: ساير

en: Basic
fa: پایه

en: Destination
fa: مقصد

en: Online
fa: برخط

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: description
fa: توضیحات

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Untitled
fa: بدون عنوان

en: Position
fa: موقعیت

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Template
fa: قالب

en: Do not display
fa: عدم نمایش

en: Profile
fa: نمایه

en: Clear cache
fa: پاکسازی حافظه موقت

en: Process
fa: پردازش

en: fields
fa: فیلدها

en: Property
fa: ویژگی

en: Logout
fa: خروج

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Full name
fa: نام و نام خانوادگی

en: Share
fa: اشتراک‌گذاری

en: Port
fa: درگاه

en: Pending
fa: معلق

en: normal
fa: معمولی

en: View user profile.
fa: مشاهده نمایه کاربر.

en: Please enter some keywords.
fa: لطفا تعدادی کلمه کلیدی وارد کنید.

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Display name
fa: نمایش نام

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Topic
fa: موضوع

en: Limit
fa: محدوده

en: Query
fa: پرس و جو

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: Notice
fa: اطلاعیه

en: Log out
fa: خروج

en: Server name
fa: نام سرور

en: warning
fa: هشدار

en: Results
fa: نتایج

en: Last modified
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: Schedules
fa: زمان‌بندی‌ها

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Authentication
fa: بررسی هویت

en: Documents
fa: اسناد

en: Formats
fa: قالب‌بندی‌ها

en: details
fa: جزئیات

en: Oldest first
fa: قدیمی‌ترین ابتدا

en: disable
fa: غیرفعال کردن

en: Information
fa: اطلاعات

en: Abstract
fa: چکیده

en: Currency Code
fa: کد واحد پول

en: Add server
fa: افزودن سرور

en: Available
fa: در دسترس

en: ok
fa: قبول

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: Identifier
fa: شناسه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Print
fa: چاپ

en: Table of Contents
fa: فهرست مطالب

en: Factor
fa: عامل

en: field
fa: فیلد

en: Save order
fa: ترتیب ذخیره

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: permissions
fa: مجوزها

en: host
fa: میزبان

en: Expression
fa: عبارت

en: Problem
fa: مشکل

en: Node creation
fa: ایجاد گره

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: between
fa: بین

en: Item ID
fa: شناسه آیتم

en: Delete content
fa: حذف محتوا

en: creator
fa: سازنده

en: Shipping Information
fa: اطلاعات ارسال کالا

en: contributor
fa: عضو

en: by !authors
fa: توسط !authors

en: Read less
fa: خلاصه
