eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.0-alpha2) - en to th translation catalogue (182 entries)

en: list
th: รายการ

en: Home
th: หน้าแรก

en: User interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Slideshow
th: สไลด์โชว์

en: Title
th: ชื่อ

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Image !current of !total
th: รูปที่ !current จากทั้งหมด !total รูป

en: Next
th: ถัดไป

en: Login successful
th: เข้าสู่ระบบสำเร็จ

en: Show on every page except the listed pages.
th: แสดงทุกหน้ายกเว้นหน้าเหล่านี้

en: Show on only the listed pages.
th: แสดงเฉพาะหน้าเหล่านี้

en: Pages
th: หน้า

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: weight
th: น้ำหนัก

en: enable
th: เปิดใช้งาน

en: delete
th: ลบ

en: value
th: ค่า

en: Status
th: สถานะ

en: Administer
th: บริหารระบบ

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Operations
th: การดำเนินการ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Item
th: รายการ

en: Type
th: ชนิด

en: Author
th: ผู้เขียน

en: yes
th: ตกลง

en: List
th: รายการ

en: Subject
th: หัวเรื่อง

en: Actions
th: การกระทำ

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Language
th: ภาษา

en: Read more
th: อ่านต่อ

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Administration
th: ดูแลระบบ

en: Comments
th: ความเห็น

en: not verified
th: ยังไม่ยืนยันความถูกต้อง

en: error
th: ผิดพลาด

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Version
th: รุ่น

en: view
th: แสดง

en: Overview
th: ภาพรวม

en: all
th: ทั้งหมด

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Links
th: ลิงก์

en: Search
th: ค้นหา

en: Daily
th: ทุกวัน

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Country
th: ประเทศ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Link
th: ลิงก์

en: none
th: ไม่มี

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Name
th: ชื่อ

en: edit
th: แก้ไข

en: Import
th: นำเข้า

en: Export
th: ส่งออก

en: Field
th: ฟิลด์

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Monday
th: จันทร์

en: Tuesday
th: อังคาร

en: Wednesday
th: พุธ

en: Thursday
th: พฤหัสบดี

en: Friday
th: ศุกร์

en: Saturday
th: เสาร์

en: Add new
th: เพิ่มใหม่

en: Add
th: เพิ่ม

en: remove
th: เอาออก

en: View
th: ดู

en: Format
th: รูปแบบ

en: Path
th: ตำแหน่งพาธ

en: Region
th: ตำแหน่ง

en: Display
th: แสดงผล

en: Advanced settings
th: การติดตั้งขั้นสูง

en: results
th: ผล

en: search
th: ค้นหา

en: never
th: ไม่เคย

en: Updated
th: ปรับปรุงแล้ว

en: Text
th: ข้อความ

en: path
th: ตำแหน่งพาธ

en: theme
th: ธีม

en: n/a
th: ไม่มีข้อมูล

en: type
th: ชนิด

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Email
th: อีเมล์

en: status
th: สถานะ

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Contact
th: ติดต่อ

en: no
th: ไม่

en: Expanded
th: แสดงเมนูย่อย

en: Printer-friendly version
th: แบบง่ายต่อการพิมพ์

en: All
th: ทั้งหมด

en: Not found
th: ไม่พบ

en: Host
th: โฮสต์

en: Always
th: ตลอดเวลา

en: Never
th: ไม่เคย

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Footer
th: ส่วนท้าย

en: Selected
th: ถูกเลือก

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
th: คุณไม่สามารถส่งข้อความเกินกว่า %number ข้อความต่อชั่วโมงได้ กรุณาลองใหม่อีกครั้งภายหลัง

en: Your name
th: ชื่อ

en: Send e-mail
th: ส่งอีเมล

en: To
th: ถึง

en: From
th: จาก

en: Published
th: จัดพิมพ์แล้ว

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Field name
th: ชื่อฟิลด์

en: Fields
th: เขตข้อมูล

en: active
th: ใช้งาน

en: configure
th: ตั้งค่า

en: This field is required.
th: ช่องนี้จำเป็นต้องกรอก

en: Details
th: รายละเอียด

en: State
th: รัฐ

en: Send
th: ส่ง

en: node
th: โหนด

en: General
th: ทั่วไป

en: Start date
th: วันเริ่ม

en: Other
th: อื่นๆ

en: Online
th: ออนไลน์

en: Anonymous
th: ผู้ไม่ประสงค์ออกนาม

en: Ascending
th: เรียงน้อยไปมาก

en: Descending
th: เรียงจากมากไปน้อย

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
th: แสดงต่อเมื่อโค้ด PHP ข้างล่างนี้คืนค่า  <code>TRUE</code> (โหมด PHP, เฉพาะผู้เชี่ยวชาญ)

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Clear cache
th: ล้างแคช

en: Street
th: ถนน

en: Sort by
th: เรียงลำดับตาม

en: Full name
th: ชื่อเต็ม

en: Port
th: พอร์ต

en: Show
th: แสดง

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: ระบุตำแหน่งในระบบของ Drupal 1 ตำแหน่งต่อบรรทัด ตัวอักษร '*' ทำหน้าที่เป็น wildcard ตัวอย่างเช่นตำแหน่ง %blog หมายถึงหน้าบล็อกหลัก และ %blog-wildcard หมายถึงบล็อกของผู้ใช้แต่ละคนทุกบล็อก ถ้าต้องการหน้าแรก ให้ใช้ %front

en: Allowed HTML tags
th: อนุญาตให้ใช้แท็ก HTML

en: View user profile.
th: ดูรายละเอียดผู้ใช้

en: Display all menu items
th: แสดงรายการเมนูทั้งหมด

en: Please enter some keywords.
th: กรุณาใส่คำที่ต้องการค้นหา

en: Deleted
th: ลบแล้ว

en: Topic
th: หัวเรื่อง

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Text field
th: ช่องข้อความ

en: Log out
th: ออก

en: warning
th: คำเตือน

en: Results
th: ผลสำรวจ

en: e-mail
th: อีเมล

en: Date created
th: วันที่สร้าง

en: details
th: รายละเอียด

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
th: ถ้าเลือกโหมด PHP ให้ใส่โค้ด PHP ระหว่าง %php การใส่โค้ด PHP ที่ไม่สมบูรณ์อาจสร้างปัญหากับเว็บไซต์ได้

en: Postal Code
th: รหัสไปรษณีย์

en: <None>
th: <ไม่มี>

en: Available
th: อนุญาตให้สอบเมื่อ

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Print
th: พิมพ์

en: %keys (@type).
th: %keys (@type)

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
th: ถ้าคุณไม่มีสิทธิ์เรียกไฟล์จากเซิร์ฟเวอร์โดยตรง ให้อัพโหลดโลโก้ที่นี่แทน

en: Contact email
th: อีเมลผู้ติดต่อ

en: Post new comment
th: แสดงความคิดเห็น

en: host
th: โฮสต์

en: Created by
th: ผู้สอบ

en: Join summary
th: รวมใจความสรุป

en: Split summary at cursor
th: แยกใจความสรุปตรงเคอร์เซอร์

en: Abbreviation
th: อักษรย่อ

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
th: เป็นปลั๊กอินที่ช่วยให้สามารถใช้ jQuery UI ในโมดูลอื่นๆของ Drupal ได้

en: Drag to re-order
th: ลากเพื่อเปลี่ยนลำดับ

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
th: การเปลี่ยนแปลงในตารางนี้จะไม่ถูกบันทึกจนกระทั่งฟอร์มถูกส่ง
