eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.1-rc2) - en to fr translation catalogue (823 entries)

en: list
fr: liste

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Image !current of !total
fr: Image !current sur !total

en: Next
fr: Suivant

en: Login successful
fr: Connexion réussie

en: Show on every page except the listed pages.
fr: Afficher le bloc sur toutes les pages exceptées celles listées.

en: Show on only the listed pages.
fr: Afficher le bloc seulement sur les pages listées.

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enabled
fr: activé

en: weight
fr: poids

en: enable
fr: activer

en: delete
fr: supprimer

en: value
fr: valeur

en: Status
fr: Statut

en: Administer
fr: Administrer

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Item
fr: Élément

en: Author
fr: Auteur

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Item Description
fr: Description de l'élément

en: not verified
fr: non vérifié

en: On
fr: Activé

en: unknown
fr: inconnu

en: Requested
fr: Demandé

en: error
fr: erreur

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Go
fr: Allez

en: view
fr: voir

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: all
fr: tout

en: Login
fr: Identifiant

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: None
fr: Aucun(e)

en: Scheme
fr: Schéma

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Error Message
fr: Message d'erreur

en: Test
fr: Tester

en: Password
fr: Mot de passe

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Étiquette

en: Save
fr: Enregistrer

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Display a PDF version of this page.
fr: Afficher la version PDF de cette page.

en: Top
fr: Haut

en: Relevancy
fr: Pertinence

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Schedule
fr: Planning

en: Add
fr: Ajouter

en: remove
fr: retirer

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Region
fr: Région

en: Display
fr: Affichage

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: never
fr: jamais

en: Remove item
fr: Retirer l'élément

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Text
fr: Texte

en: name
fr: nom

en: add
fr: ajouter

en: path
fr: chemin

en: theme
fr: thème

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: status
fr: statut

en: no
fr: non

en: Separator
fr: Séparateur

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Expanded
fr: Déplié

en: Printer-friendly version
fr: Version imprimable

en: All
fr: Tout

en: Bottom
fr: Bas

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Off
fr: Désactivé

en: Host
fr: Hôte

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Hourly threshold
fr: Seuil horaire

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %number messages par heure. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Your name
fr: Votre nom

en: Send e-mail
fr: Envoyer le courriel

en: To
fr: À

en: From
fr: De

en: Source URL
fr: URL source

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: active
fr: actif(s)

en: configure
fr: configurer

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
fr: Permet aux utilisateurs de configurer les paramètres de  lightbox2

en: Lightbox filter
fr: Filtre Lightbox

en: administer lightbox2
fr: gérer lightbox2

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Details
fr: Détails

en: Amount
fr: Montant

en: Current
fr: Actuel

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: email
fr: courriel

en: Send
fr: Envoyer

en: Date Received
fr: Date de réception

en: added
fr: ajouté

en: node
fr: nœud

en: General
fr: Général

en: Method
fr: Méthode

en: here
fr: ici

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Other
fr: Autre

en: Logo URL
fr: URL du logo

en: Personal information
fr: Informations personnelles

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Online
fr: En ligne

en: Button
fr: Bouton

en: Robots META tags
fr: Balises META de robots

en: Add noindex
fr: Ajouter noindex

en: Add nofollow
fr: Ajouter nofollow

en: Add noarchive
fr: Ajouter noarchive

en: Printer-friendly pages
fr: Pages adaptées à l'impression

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Message Subject
fr: Sujet du Message

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Template
fr: Gabarit

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fr: Afficher si le code PHP suivant retourne <code>TRUE</code> (mode PHP, experts seulement).

en: Profile
fr: Profil

en: Clear cache
fr: Purger le cache

en: Process
fr: Traiter

en: Close
fr: Fermer

en: fields
fr: champs

en: Property
fr: Propriété

en: Location name
fr: Nom de l'emplacement

en: Street
fr: Rue

en: Collapsed
fr: Replié

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Full name
fr: Nom complet

en: Your e-mail
fr: Votre courriel

en: Share
fr: Partager

en: create
fr: créer

en: Pending
fr: En attente

en: Delete location
fr: Supprimer l'emplacement

en: Show
fr: Afficher

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Printer-friendly
fr: Version imprimable

en: Display a printer-friendly version of this page.
fr: Afficher une version imprimable de cette page.

en: Printer-friendly page link
fr: Lien vers la version imprimable

en: Printer-friendly URLs list
fr: Liste des URLs des versions imprimables

en: Open the printer-friendly version in a new window
fr: Afficher la version imprimable dans une nouvelle fenêtre

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
fr: Activée, cette option ouvrira la version dans une nouvelle fenêtre/onglet.

en: Send to printer
fr: Envoyer à l’imprimante

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
fr: Appeler automatiquement la fonction d’impression du navigateur lorsque la version imprimable est affichée.

en: Display source URL
fr: Affiche l’URL source

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
fr: Lorsque cette option est sélectionnée, l’URL de la page originale s’affichera en bas de page de la version imprimable.

en: Add current time/date to the source URL
fr: Ajoute la date et l’heure courante dans la ligne de l’URL source

en: Display the current date and time in the Source URL line.
fr: Affiche la date et l’heure courante dans la ligne de l’URL source.

en: Force use of node ID in source URL
fr: Force l’utilisation de l’identifiant (ID) des nœuds dans l’URL source.

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
fr: Drupal essayera d’utiliser l’alias des pages s’il existe. Pour forcer l’utilisation d’URL fixe, activez cette option.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
fr: Ordonner aux robots de ne pas indexer les versions imprimables. Recommandé pour conserver un bon karma auprès des moteurs de recherches.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
fr: Ordonner aux robots de ne pas suivre les liens externes inclus dans les versions imprimables.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
fr: Balise non standard demandant aux moteurs de recherche de ne pas montrer un lien en mémoire cache pour les versions imprimables. Reconnu par Googlebot.

en: access print
fr: accèder à l’imprimante

en: administer print
fr: gérer l’imprimante

en: Default height
fr: Hauteur par défaut

en: Default width
fr: Largeur par défaut

en: ignore
fr: ignorer

en: Allowed HTML tags
fr: Balises HTML autorisées

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Display all menu items
fr: Afficher tous les éléments de menu

en: access administration menu
fr: accéder au menu d'administration

en: Make default
fr: Définir par défaut

en: Please enter some keywords.
fr: Veuillez saisir des mots-clés.

en: unlimited
fr: illimité

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Topic
fr: Sujet

en: Limit
fr: Limite

en: Query
fr: Requête

en: Hour
fr: Heure

en: Text field
fr: Champ texte

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Notice
fr: Information

en: Caption
fr: Légende

en: id
fr: identifiant (id)

en: Content Top
fr: Haut de contenu

en: Content Bottom
fr: Bas de contenu

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Server name
fr: Nom du serveur

en: Purge
fr: Purger

en: warning
fr: avertissement

en: Results
fr: Résultats

en: Link style
fr: Style de lien

en: Missing
fr: Manquant

en: Schema
fr: Schéma

en: e-mail
fr: courriel

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Font Family
fr: Famille de fonte

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: Schedules
fr: Plannings

en: Date created
fr: Date de création

en: Authentication
fr: Authentification

en: Templates
fr: Modèles

en: Right Sidebar
fr: Barre latérale droite

en: New
fr: Nouveau

en: details
fr: détails

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Facets
fr: Facettes

en: Facet
fr: Facette

en: Indexing
fr: Indexation

en: Locality
fr: Localisation

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: disable
fr: désactiver

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Information
fr: Informations

en: Publisher
fr: Éditeur

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fr: Si le mode PHP est sélectionné, saisissez le code PHP entre %php. Notez que l'exécution de code PHP incorrect peut complètement bloquer votre site Drupal.

en: View Image Details
fr: Voir les détails de l'image

en: press !x to close
fr: Appuyez sur !x pour fermer

en: Request
fr: Requête

en: Import directory
fr: Répertoire d'import

en: Abstract
fr: Résumé

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Currency Code
fr: Code de la devise

en: <None>
fr: -Aucun-

en: Add server
fr: Ajouter un serveur

en: Configure settings for jQuery Update module.
fr: Configurer les paramètres du module jQuery Update.

en: Updates Drupal to use the latest version of jQuery.
fr: Met à jour Drupal pour utiliser la dernière version de jQuery.

en: Usage
fr: Utilisation

en: Available
fr: Disponible

en: inactive
fr: inactif

en: Set
fr: Défini

en: Width then height
fr: Largeur puis hauteur

en: Height then width
fr: Hauteur puis largeur

en: Resize duration
fr: Durée de  redimensionnement

en: Overlay color
fr: Couleur du calque

en: Overlay opacity
fr: Opacité du calque

en: Close keys
fr: Touches de fermeture

en: Previous keys
fr: Touches précédentes

en: Next keys
fr: Touches suivantes

en: ignored
fr: ignoré

en: Sort
fr: Trier

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Print
fr: Imprimer

en: editor
fr: éditeur

en: Your message
fr: Votre message

en: Error: %num_matches users found with $%filter under %base_dn.
fr: Erreur : %num_matches utilisateurs trouvés avec $%filter sous le DN %base_dn.

en: Text only
fr: Texte seulement

en: Left Sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Factor
fr: Facteur

en: Modify
fr: Modifier

en: Restore defaults
fr: Restaurer les valeurs par défaut

en: Common Settings
fr: Paramètres communs

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
fr: Si coché, une liste des URLs de destination des liens de la page sera affichée en bas de page.

en: Include comments in printer-friendly version
fr: Inclure les commentaires dans la version imprimable

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
fr: Quand cette option est active, les commentaires des utilisateurs sont aussi inclus dans la version imprimable. Requiert le module Comment.

en: New window method
fr: Méthode "nouvelle fenêtre"

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
fr: Utiliser l'attribut HTML target (non valide XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
fr: Utiliser JavaScript (doit être supporté par le navigateur)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
fr: Choisissez la méthode employée pour ouvrir des pages dans une nouvelle fenêtre/onglet.

en: Logo options
fr: Options du logo

en: Logo type
fr: Type de logo

en: None (Disabled)
fr: Aucun (Désactivé)

en: Current theme's logo
fr: Logo du thème actuel

en: User-specified
fr: Spécifié par l’utilisateur

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
fr: Choisissez le type de logo à afficher sur la version imprimable. En cas d’emplacement personnalisé par l’utilisateur, insérez le chemin ou l’URL ci-dessous.

en: Upload logo
fr: Télécharger le logo

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fr: Si vous n'avez pas un accès direct aux fichiers sur le serveur, utilisez ce champs pour téléverser votre logo.

en: Footer options
fr: Options de pied de page

en: Footer type
fr: Type de pied de page

en: Site's footer
fr: Pied de page du site

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
fr: Choisir le type de bas de page à afficher en version imprimable. En cas de bas de page personnalisé par l’utilisateur, insérez-le ci-dessous.

en: Web page options
fr: Options de la page

en: Links area
fr: Région des liens

en: Content corner
fr: Coin contenu

en: Choose the location of the link(s) to the printer-friendly page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the print version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
fr: Choisissez l’emplacement du ou des liens de la version imprimable de la page. La région "liens" est habituellement sous le contenu du nœud, tandis que le "coin contenu" est placé dans le coin supérieur droit du contenu du nœud. Désélectionner toutes les options pour désactiver le lien. Même si le lien est désactivé, vous pouvez encore visualiser la version PDF d’un nœud en allant à !path/nid où le nid est le id numérique du nœud.

en: Advanced link options
fr: Options avancées du lien

en: Icon only
fr: Icône seulement

en: Icon and Text
fr: Icône et texte

en: Select the visual style of the link.
fr: Choisissez le style visuel du lien.

en: Link visibility
fr: Visibilité du lien

en: Link class
fr: Classe du lien

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
fr: Ceci peut être employé par les créateurs de thèmes pour changer le style du lien ou par des modules jQuery pour s’ouvrir dans une nouvelle fenêtre (par exemple greybox ou thickbox). Des classes multiples peuvent être spécifiées, séparées par des espaces.

en: Show link in system (non-content) pages
fr: Affiche le lien dans les pages systèmes (sans contenu)

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
fr: Activer cette option ajoutera un lien vers la version imprimable sur les pages créées par Drupal ou les modules activés.

en: Published on %site_name
fr: Publié sur %site_name

en: retrieved on %date
fr: Obtenu le %date

en: By %author
fr: Par %author

en: Created %date
fr: Créé le %date

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
fr: Ajoute un lien "version imprimable" aux pages de contenu et d’administration.

en: Web page
fr: Page web

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
fr: Les paramètres de la "version imprimable" des pages sont disponible dans !link

en: Errors
fr: Erreurs

en: Newest first
fr: Les plus récents d'abord

en: field
fr: champ

en: Element
fr: Élément

en: Display in node teasers
fr: Afficher dans les résumés des nœuds

en: AddThis button
fr: Bouton AddThis

en: administer addthis
fr: gérer addthis

en: Landscape
fr: Paysage

en: Message Content
fr: Contenu du message

en: Post new comment
fr: Publier un nouveau commentaire

en: Select:
fr: Sélectionner :

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: Page !current of !total
fr: Page !current sur !total

en: Video !current of !total
fr: Vidéo !current sur !total

en: Download Original
fr: Télécharger l'original

en: Use lightbox2 lite
fr: Utilise Lightbox2 lite

en: Checking this box will enable Lightbox2 Lite and will disable all of the automatic image URL re-formatting features.  It also disables all grouping features.
fr: Cocher cette case activera Lightbox2 et désactivera toutes les fonctionnalités de reformatage automatic des URL des images. Cela désactive également toutes les fonctionnalités de groupe.

en: Use alternative layout
fr: Utiliser une mise en page alternative

en: Enabling this option alters the layout of the lightbox elements. In the alternative layout the navigational links appear under the image with the caption text, instead of being overlayed on the image itself.  This doesn't apply when using Lightbox Lite.
fr: Activer cette option modifie la lise en page des éléments de la Lightbox. Dans la mise en page alternative, les liens de navigation apparaissent sous l'image avec la légende, au lieu d'être affichés en surimpression sur l'image. Cela ne s'applique dans le cas de Lightbox Lite.

en: Force visibility of navigation links
fr: Forcer la visibilité des liens de navigation

en: When viewing grouped images, the navigational links to the next and previous images are only displayed when you hover over the image.  Checking this box forces these links to be displayed all the time.
fr: Quand on consulte des images groupées, les liens de navigation vers les images précédentes et suivantes ne sont affichés que si ma sourie passe au-dessus. Cochez cette case pour que les liens apparaissent en permanence.

en: Continuous galleries
fr: Galeries ininterrompues

en: When viewing grouped images, the Next button on the last image will display the first image, while the Previous button on the first image will display the last image.
fr: Lors de l'affichage d'images groupées, un clic sur le bouton "Suivant" sur la dernière image affichera la première image alors qu'un clic sur le bouton Précédent sur la première image affichera la dernière image.

en: Open image page in new window
fr: Ouvrir la page de l'image dans une nouvelle fenêtre

en: This controls whether the link to the image page underneath the image is opened in a new window or the current window.
fr: Cela détermine si le lien vers la page de l'image, affiché sous l'image, pointe vers une nouvelle fenêtre ou vers la fenêtre courante.

en: Text for image page link
fr: Texte du lien pointant vers la page de l'image

en: This is the text that will appear as the link to the image page underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.
fr: C'est le texte du lien pointant vers la page des images, il s'affiche sous l'image dans la lightbox. Laisser vide pour que le lien n'apparaisse pas.

en: Text for image original link
fr: Texte du lien pointant vers l'image originale

en: Image count text
fr: Texte du nombre d'images

en: This text is used to display the image count underneath the image in the lightbox when image grouping is enabled.  Use !current as a placeholder for the number of the current image and !total for the total number of images in the group.  For example, "Image !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
fr: Ce texte est utilisé pour afficher le nombre d'images dans le cas ou le groupement d'images est activé. Il est affiché sous l'image dans la Lightbox. Utiliser !current pour le numéro de l'image courante et !total pour le nombre total d'images du groupe. Par exemple, "Image !current sur !total".  Laisser vide pour que le texte n'apparaisse pas.

en: Page count text
fr: Texte du nombre de pages

en: This text is used to display the page count underneath HTML content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current page and !total for the total number of pages in the group.  For example, "Page !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
fr: Ce texte est utilisé pour afficher le nombre de page sous le contenu HTML affiché dans la Lightbox dans le cas de l'utilisation des groupes. Utiliser !current pour le numéro de la page courante et !total pour le nombre total de page du groupe. Par exemple, "Page !current sur !total".  Laisser vide pour que le texte n'apparaisse pas.

en: Video count text
fr: Texte du nombre de vidéo

en: This text is used to display the count underneath video content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current video and !total for the total number of videos in the group.  For example, "Video !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
fr: Ce texte est utilisé pour afficher le nombre de vidéos dans le cas ou le groupement d'images est activé. Il est affiché sous la vidéo dans la Lightbox. Utiliser !current pour le numéro de la vidéo courante et !total pour le nombre total de vidéos du groupe. Par exemple, "Vidéo !current sur !total".  Laisser vide pour que le texte n'apparaisse pas.

en: Image resize settings
fr: Paramètres de redimensionnement d'image

en: Disable resizing feature
fr: Désactiver la fonction de redimensionnement

en: By default, when the image being displayed in the lightbox is larger than the browser window, it is resized to fit within the window and a zoom button is provided for users who wish to view the image in its original size.  Checking this box will disable this feature and all images will be displayed without any resizing.
fr: Par défaut, quand l'image affichée dans la Lightbox est plus grande que la fenêtre du navigateur, elle est redimensionnée en fonction de la fenêtre du navigateur et un bouton d'agrandissement s'affiche pour que les utilisateurs puissent voir l'image dans sa taille originale. Cocher cette case désactive la fonction et toutes les images seront affichées sans aucun redimensionnement.

en: Disable zoom in / out feature
fr: Désactiver les fonctionnalités d'agrandissement et de rétrécissement

en: When the image being displayed in the lightbox is resized to fit in the browser window, a "zoom in" button is shown.  This allows the user to zoom in to see the original full size image.  They will then see a "zoom out" button which will allow them to see the smaller resized version.  Checking this box will prevent these buttons from appearing.
fr: Quand l'image affichée dans la Lightbox est redimensionnée pour loger dans la fenêtre du navigateur, un bouton "Agrandir" est affiché. Cela permet aux utilisateurs d'agrandir l'image pour la voir à sa taille originale. Ils voient alors un bouton "Rétrécir"qui leur permet de voir la petite version de l'image. Cocher cette case empêche les boutons d'apparaitre.

en: Modal form settings
fr: Paramètres de formulaire modal

en: Enable login support
fr: Activer le support d'identification

en: Enabling this option will modify all login links so that the login form appears in a lightbox.
fr: Activer cette option modifiera tous les liens de connection de sorte qu'ils apparaissent dans une Lightbox.

en: Enable contact form support
fr: Activer le support du formulaire de contact

en: Enabling this option will modify all contact links so that the contact form appears in a lightbox.
fr: Activer cette option modifiera tous les liens de contact de manière à ce que le formualire de contact apparaisse dans une lightbox.

en: Video settings
fr: Paramètres vidéo

en: Enable video support
fr: Activer le support de la vidéo

en: By default, video support is disabled in order to reduce the amount of javascript needed.  Checking this box will enable it.
fr: Par défaut, le support dela vidéo est désactivé pour réduire le volume de JavaScript nécessaire. Cochez cette case pour activer le support vidéo.

en: Path to FLV Player
fr: Chemin pour le lecteur FLV

en: FLV Player flashvars
fr: Variables du lecteur FLV

en: Flashvars for the FLV Player where supported, e.g. "autoplay=1&playerMode=normal".
fr: Variables du lecteur FLV si supportées, par exemple "autoplay=1&playerMode=normal".

en: Page specific lightbox2 settings
fr: Paramètres spécifiques à la gestion des pages pour Lightbox2

en: Load only on the listed pages.
fr: Charger uniquement dans les pages listées.

en: Load on every page except the listed pages.
fr: Charger dans toutes les pages sauf celles listées.

en: Enable lightbox2 on specific pages
fr: Activer Lightbox2 sur certaines pages spécifiques

en: List one page per line as Drupal paths.  The * character is a wildcard.  Example paths are "node/add/page" and "node/add/*".  Use &lt;front&gt; to match the front page.
fr: Lister une page par ligne en utilisant les chemins Drupal. Le * est un joker. Exemples : "node/add/page" and "node/add/*".  Utilisez &lt;front&gt; pour la page d'accueil.

en: CCK display settings
fr: Paramètres d'affichage CCK

en: No grouping
fr: Pas de regroupement

en: Group by field name
fr: Grouper par nom de champ

en: Group by node id
fr: Grouper par ID de nœud

en: Group by field name and node id
fr: Grouper par nom de champ et ID de nœud

en: Select Emfield Image grouping in Views
fr: Sélectionner un grouepement d'images Emfield dans les Vues

en: By default, emfield images in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
fr: Par défaut, les images emfield sont groupées dans les vues par nom de champ dans lequel elles apparaissent dans la vue. Vous pouvez surcharger ce regroupement ici.

en: Select Imagefield grouping in Views
fr: Sélectionnez un regroupement Imagefield dans les Vues

en: By default, imagefields in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
fr: Par défaut, les champs images sont groupés dans les vues en fonction du nom de champ dans lequel ils apparaissent. Vous pouvez surcharger ce groupement ici.

en: Use node title as caption
fr: Utiliser le titre du nœud en tant que légende

en: By default, the caption for imagefields is the image title text configured.  If no title is configured, then the alt text will be used.  This option allows you to override that and always display the node title as the image caption.
fr: Par défaut, la légende des champs image est le texte du titre de l'image. Si aucun titre est configuré, alors le texte du ALT est utilisé. Cette option vous permet de passer outre et de toujours afficher le titre du nœud en tant que légende de l'image.

en: Location of javscript
fr: Place du JavaScript

en: By default, the lightbox javascript files are loaded in the HTML header.  However, for sites using SWFObject to load their Flash content, the footer setting is recommended to prevent "Operation Aborted" errors in IE.  If using the footer setting, please note that not all themes correctly implement the footer region and may require a small change.
fr: Par défaut, les fichiers JavaScript de la Lightbox sont chargés dans l'entête HTML. Cependant, pour les sites utilisant  SWFObject pour charger le contenu Flash, le paramètre en pied de page est recommandé pour éviter des erreur de type "Opération avortée" dans IE. Si vous utilisez le paramètre en pied de page, notez que tous les thèmes ne mettent pas en oeuvre correctement la zone de pied de page, certains nécessitent de légères adaptations.

en: Click on overlay or lightbox to close it
fr: Cliquez sur le calque ou sur la lightbox pour la fermer

en: Enable user to close lightbox by clicking on the lightbox itself or the overlay background.
fr: Permet à l'utilisateur de fermer la Lightbox en cliquant que la Lightbox elle même ou sur le calque.

en: Configure the keyboard shortcuts for controlling the lightbox.  These options do not apply to the Lightbox2 Lite version, which uses the default "Close keys" (c, x and esc) to close the lightbox.
fr: Configure les raccourcis clavier pour qu'ils contrôlent la Lightbox. Ces options ne s'appliquent pas à la version Lightbox2 Lite qui utilise par défaut  "Touches de fermeture" (c, x et esc) pour fermer la Lightbox.

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to close the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'c x 27' (c, x, or esc).
fr: Une liste de touches (ou codes de touche) qu'un utilisateur peut utiliser pour fermer la Lightbox. Les valeurs doivent être séparées par un espace. Par défaut :  'c x 27' (c, x, ou esc).

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the previous item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'p 37' (p or left arrow).
fr: Une liste de touches (ou codes de touche) qu'un utilisateur peut utiliser pour accéder à l'élément précédent dans la Lightbox. Les valeurs doivent être séparées par un espace. Par défaut :  'p 37' (p ou flêche gauche).

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the next item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'n 39' (n or right arrow).
fr: Une liste de touches (ou codes de touche) qu'un utilisateur peut utiliser pour accéder à l'élément suivant dans la Lightbox. Les valeurs doivent être séparées par un espace. Par défaut :  'n 39' (n ou flêche droite).

en: Zoom keys
fr: Touches d'agrandissement

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to zoom in / out of images in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'z'.
fr: Une liste de touches (ou codes de touche) qu'un utilisateur peut utiliser pour agrandir ou rétrécir les images dans la Lightbox. Les valeurs doivent être séparées par un espace. Par défaut :  'z'.

en: Pause / play keys
fr: Touches Lecture/Pause

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to pause / play the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to '32' (spacebar).
fr: Une liste de touches (ou codes de touche) qu'un utilisateur peut utiliser pour mettre en pause / lire la Lightbox. Les valeurs doivent être séparées par un espace. Par défaut :  '32' (barre d'espace).

en: Skin settings
fr: Paramètres de l'habillage

en: Border size
fr: Taille du bord

en: Enter the size of the border in pixels to display around the image.
fr: Saisissez la taille du bord en pixel(s) à afficher autour de l'image.

en: Lightbox color
fr: Couleur de la LIghtbox

en: Enter a hexadecimal color value for the border.  For example <code>fff</code> or <code>ffffff</code> for white).
fr: Saisir une valeur hexadécimale pour la couleur. Par exemple <code>fff</code> ou <code>ffffff</code> pour blanc).

en: Enter a hexadecimal color value for the font.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
fr: Saisir une valeur hexadécimale pour la couleur de la police. Par exemple <code>000</code> ou <code>000000</code> pour noir).

en: Distance from top
fr: Distance depuis le haut

en: Enter the position of the top of the lightbox in pixels.  Leave blank for automatic calculation.
fr: Saisir la position du haut de la lightbox (en pixels). Laisser vide pour un calcule automatique.

en: Overlay settings
fr: Paramètres de calque

en: The overlay opacity setting determines how visible the background page is behind the lightbox.  The opacity value can range from 0.0 to 1.0 where 0.0 is 100% transparent and 1.0 is 100% opaque.
fr: Les paramètres d'opacité du calque définissent a quel point la page est visible sous la Lightbox. La valeur d'opacité peut aller de 0.0 à 0.1 où 0.0 est égale à 100% transparent et 1.0 est égale à 100% opaque.

en: Enter a hexadecimal color value for the overlay.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
fr: Saisissez une valeur héxadécimale de couleur pour le calque. Par exemple <code>000</code> ou <code>000000</code> pour noir).

en: Animation settings
fr: Paramètres d'animation

en: These options aren't available when using Lightbox2 Lite.
fr: Ces options ne sont pas disponibles si vous utilisez Lightbox2 Lite.

en: Simultaneous
fr: Simultanément

en: Resize sequence
fr: Séquence de redimensionnement

en: The sequence to use for the resizing animation.
fr: Séquence à utiliser pour l'animation de  redimensionnement.

en: The duration (in seconds) of the resizing animation.  Enter a value between 0 and 10.
fr: La durée en secondes de l'animation de redimmensionnement. Saisissez une valeur entre 0 et 10.

en: Appearance duration
fr: Durée d'apparition

en: Caption slide down duration
fr: Durée de glissement vers le bas de la légende

en: The duration (in seconds) of the caption sliding-down animation.  Enter a value between 0 and 10.
fr: La durée en secondes du glissement vers le bas de la légende. Saisissez une valeur entre 0 et 10.

en: FLV player path doesn't exist.
fr: Le chemin du lecteur FLV n'existe pas.

en: You must enter a properly formed hex value.
fr: Vous devez saisir une valeur hexadécimale bien formée.

en: You must enter a size greater than 0 pixels.
fr: Vous devez saisir une taille plus grande que 0 pixels.

en: You must enter a size greater than 0 pixels.  Leave blank for default positioning.
fr: Vous devez saisir une taille plus grande que 0 pixels. Laissez vide pour un positionnement par défaut.

en: You must enter a duration between 0 and 10 seconds.
fr: Vous devez saisir une durée entre 0 et 10 secondes.

en: Interval seconds
fr: Nombre de secondes d'intervale

en: The slideshow interval is the length of time in seconds an image is visible before the slideshow shows the next image.
fr: L'intervale du diaporama est le temps en secondes pendant lequel une image est visible avant que le diaporama n'affiche l'image suivante.

en: Automatically start slideshow
fr: Démarrer automatiquement le diaporama

en: When enabled the slideshow will automatically start.
fr: Si activé, le diaporama démarrera automatiquement.

en: Automatically exit slideshow
fr: Sortir automatiquement du diaporama

en: When enabled the lightbox will automatically close after displaying the last image.
fr: Si activé, la Lightbox se fermera automatiquement après avoir affiché la dernière image.

en: Show play / pause button
fr: Afficher le bouton Lecture / Pause

en: When enabled, a play / pause button will be shown in the slideshow allowing the user more control over their viewing experience.
fr: Si activer, un bouton Lecture / Pause sera affiché dans le diaporama offrant plus de contrôle aux utilisateurs.

en: Pause slideshow on "Next Image" click
fr: Mettre en pause le diaporama lors du clic sur "Suivante"

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the following image shown, when the "Next" button is clicked.
fr: Si activé, le diaporama est automatiquement mis en pause et l'image suivante affichée au clic sur le bouton "Suivante".

en: Pause slideshow on "Previous Image" click
fr: Mettre en pause le diaporama au clic sur "Précédente"

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the previous image shown, when the "Previous" button is clicked.
fr: Si activé, le diaporama est automatiquement mis en pause et l'image précédente affichée au clic sur le bouton "Précédente".

en: Continuous loop
fr: Boucle infinie

en: When enabled the slideshow will automatically start over after displaying the last slide.  This prevents the slideshow from automatically exiting when enabled.
fr: Si activé, le diaporama redémarera automatiquement après avoir affiché la dernière image. Cela permet déviter la fermeture automatique du diaporama.

en: The "interval seconds" value must be numeric.
fr: La valeur "intervale en secondes" doit être numérique.

en: The default width of the iframe in pixels.
fr: La largeur par défaut de l'iframe, en pixels.

en: The default height of the iframe in pixels.
fr: La hauteur par défaut de l'iframe, en pixels.

en: Enable border
fr: Activer la bordure

en: Enable iframe border.  You can modify the border style in your theme's css file using the iframe's id "lightboxFrame".
fr: Active la bordure de l'iframe. Vous pouvez modifier le style de la bordure dans le fichier CSS de votre thème en utilisant l'id "lightboxFrame".

en: The "default width" value must be numeric.
fr: La valeur "largeur par défaut" doit être numérique.

en: The "default height" value must be numeric.
fr: La valeur "hauteur par défaut" doit être numérique.

en: Lightbox grouped
fr: Lightbox groupées

en: HTML content
fr: contenu HTML

en: HTML content grouped
fr: contenus HTML groupés

en: These options allow automatic URL re-formatting of images.  This removes the need for you to add 'rel="lightbox"' to each image link throughout your site.  You can select which image sizes will trigger the lightbox and configure a list of image CSS classes which should also have their URLs automatically re-formatted.  This feature is not available when using Lightbox2 Lite.
fr: Ces options permettent de reformater les URLs des images automatiquement. Cela vous évite d'avoir à ajouter 'rel="lightbox"' à chaque lien d'image. Vous pouvez sélectionner quelles tailles d'image déclenchera la lightbox et configurer une liste de classes CSS pour les images qui auront aussi leurs URLs reformatées automatiquement. Cette fonctionnalité n'est pas disponible avec Lightbox2 Lite.

en: Automatic handlers
fr: Gestionnaires automatiques

en: Image node settings
fr: Paramètres du nœud image

en: Automatic handler for image nodes
fr: Gestionnaires automatiques pour les nœuds image

en: Choose how URLs for image nodes will be automatically handled.
fr: Choisissez comment les URLs des nœuds d'image seront automatiquement gérés.

en: Lightbox image display size
fr: Taille de l'image affichée par la Lightbox

en: Select which image size will be loaded in the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
fr: Sélectionnez quelle taille d'image sera affichée dans la LIghtbox. Cela s'applique uniquement aux images téléversées avec le module Image.

en: Image trigger size
fr: Taille d'image déclenchant une action

en: Select which image size, when clicked on, will automatically trigger the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
fr: Sélectionnez quelle taille d'image, quand cliquée, déclenchera automatiquement la Lightbox. Cela s'applique uniquement aux images téléversées avec le module Image.

en: Disable lightbox for gallery lists
fr: Désactiver Lightbox pour les listes de galeries

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "image gallery" module.
fr: Cocher cette case désactivera la Lightbox pour les images dans les listes de galeries. Cela veut dire qu'il est possible d'ouvrir une galerie en cliquant sur l'image du résumé (teaser) et que la Ligthbox apparaitra lors de l'affichage des images dans la galerie. Cela ne s'applique qu'aux galeries d'images créées avec le module "image gallery".

en: Flickr images
fr: Images Flickr

en: Automatic handler for Flickr images
fr: Gestionnaire automatique d'images Flickr

en: Choose how URLs for Flickr images will be automatically handled.
fr: Choisissez comment les URLs des images Flickr seront automatiquement gérées.

en: Gallery2 images
fr: Images de Gallery2

en: Automatic handler for Gallery2 block images
fr: Gestionnaires automatiques pour les images des blocs de Gallery2

en: Choose how URLs for images, contained within Gallery2 image blocks, will be automatically handled.
fr: Choisissez comment les URLs des images contenus dans les blocs de Gallery2 seront automatiquement gérés.

en: Image Assist images
fr: Images du module Image Assist

en: Automatic handler for Image Assist custom size images
fr: Gestionnaire automatique pour les tailles d'image personnalisées du module Image Assist

en: Choose how URLs for custom size images, displayed by the Image Assist module, will be automatically handled.
fr: Choisissez comment les URLs des images possédant une taille personnalisée, affichées par le module Image Assist, seront automatiquement gérées.

en: Custom class images
fr: Images possédant une class CSS personnalisée

en: Automatic handler for custom class images
fr: Gestionnaire automatique pour les images possédant une class CSS personnalisée

en: Choose how URLs for custom class images will be automatically handled.
fr: Choisissez comment les URLs des images possédant une class CSS personnalisée seront gérées automatiquement.

en: Custom image trigger classes
fr: Elément déclencheur pour les images possédant une class CSS personnalisée

en: List the image classes which should trigger the lightbox when clicked on.  Put each class on a separate line.
fr: Lister les classes CSS qui doivent déclencher la Lightbox. Saisissez chaque class sur une ligne.

en: Acidfree settings
fr: Paramètres de Acidfree

en: Disable lightbox for Acidfree gallery lists
fr: Désactiver la Lightbox pour les listes de galeries Acidfree

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "acidfree" module.
fr: Cocher cette case désactivera la Lightbox pour les images dans les listes de galeries Acidfree. Cela veut dire qu'il est possible d'ouvrir une galerie en cliquant sur l'image du résumé (teaser) mais que la Lightbox apparaitra lors de la consultation des images dans la galerie. Cela ne s'applique qu'aux galeries d'images créées avec le module "acidfree".

en: Enable lightbox for Acidfree videos
fr: Activer la Lightbox pour  les vidéos Acidfree

en: Checking this box will enable the display of acidfree videos in a lightbox.  This only applies to videos created by the "video" module and which appear in an acidfree gallery.
fr: Cocher cette case activera l'affichage de vidéos Acidfree dans une Lightbox. Cela ne s'applique auc vidéos créées par le module "video" et qui apparaissent dans une galerie Acidfree.

en: Enables Lightbox2 for Drupal
fr: Active Lightbox2 pour Drupal

en: Image links with 'rel="lightbox"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
fr: Les liens vers des images contenant 'rel="lightbox"' dans la balise &lt;a&gt; apparaitront dans une Lightbox si on clique dessus.

en: To add a lightbox to your images, add rel="lightbox" attribute to any link tag to activate the lightbox. For example:
fr: Pour ajouter une Lightbox à vos images, ajoutez l'attribut rel="lightbox" dans le lien pour activer la Lightbox. Par exemple :

en: To show a caption either use the title attribute or put in the second set of square brackets of the rel attribute.
fr: Pour afficher une légende, utilisez l'attribut TITLE ou placez là dans la seconde paires de crochets [] de l'attribut REL.

en: If you have a set of related images that you would like to group, then you will need to include a group name between square brackets in the rel attribute. For example:
fr: Si vous voulez grouper des images liées, alors vous devrez inclure un nom de groupe entre [] dans l'attribut rel. Par exemple :

en: There are no limits to the number of image sets per page or how many images are allowed in each set.
fr: Il n'y a pas de limite au nombre de collections d'images affichées par page ou au nombre d'images par collection.

en: If you wish to turn the caption into a link, format your caption in the following way:
fr: Si vous voulez transformer la légende en un lien, formatez votre légende de cette manière :

en: Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
fr: Les liens images provenant de Gallery2 sont formatés pour une utilisation avec Lightbox2

en: Image links with 'rel="lightshow"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
fr: Les liens images avec l'attribut  'rel="lightshow"' dans le tag &lt;a&gt; apparaitront dans un diaporama Lightbox si on clique dessus.

en: To add a lightbox slideshow to your images, add rel="lightshow[slideshowname][slide caption]" attribute to any link tag to activate the slideshow. For example:
fr: Pour ajouter un diaporama Lightbox à vos images, ajouter l'attribut rel="lightshow[slideshowname][slide caption]" à tous vos liens. Par exemple :

en: The title attribute in the link tag is optional. The addition of this attribute enables the display of a caption with the image displayed in the lightbox.
fr: L'attrinut title est optoinnel dans les liens. L'ajout de cet attribut permet d'afficher une légende avec l'image affichée dans la Lightbox.

en: There are no limits to the number of slideshow image sets per page or how many images are allowed in each slideshow.
fr: Il n'y a pas de limite au nombre de collections de diaporama d'images par page ou au nombre d'images dans chaque diaporama.

en: Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
fr: Les liens sur des contenus HTML avec l'attribut 'rel="lightframe"' dans le tag &lt;a&gt; apparaitront dans une Lightbox si on clique dessus.

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  Again it's possible to group the content, (e.g. <code>lightframe[search][caption]</code>) but in addition to that, it's possible to control some of the iframe properties.  It's possible to set the "width", "height" and "scrolling" properties of the iframe.  The properties are separated from the group name by a <code>|</code>, for example <code>lightframe[search|width:100px;][caption]</code>.  If no grouping is being used, then the <code>|</code> is still used and the format would be <code>lightframe[|width:100px;]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no iframe properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
fr: Il ets possible d'afficher le contenu d'une page web dans une Lightbox en utilisant des iframes. Dans ce cas, l'attribut  "rel" doit être réglé sur "lightframe".  Il est possible de grouper le contenu  (exemple : <code>lightframe[search][caption]</code>) et en plus de cela, il est possible de contrôler certaines des propriétés de l'iframe. Il est possible de controler la taille de la Lightbox en précisant les propriétés "width", "height" et "scrolling" de l'iframe. Les propriétés sont séparées du groupe de nom par <code>|</code>, par exemple <code>lightframe[search|width:100px;][caption]</code>. Si aucun groupement n'est effectué, <code>|</code>  est toujours utilisé sous la forme <code>lightframe[|width:100px;]</code>. Les propriétés doivent toutes être au format  "propriété: valeur;" (notez le point virgule à la fin). Si aucune propriété de l'iframe n'est précisée, alors la largeur et la hauteur par défaut seront utilisées (400 px). Voir ci-dessous pour plus d'exemples.

en: Basic example:
fr: Exemple simple :

en: Grouped example:
fr: Exemple groupés :

en: Controlling iframe property example:
fr: Exemple de comment contrôler les propriétés d'une iframe :

en: Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
fr: Les liens sur des vidéos avec l'attribut 'rel="lightvideo"' dans le tag &lt;a&gt; apparaitront dans une Lightbox si on clique dessus.

en: It's possible to show video content in the lightbox.  In this case the "rel" attribute should be set to <code>lightvideo</code>.  It's possible to group videos and to control the size of the lightbox by setting the "width" and "height" properties.  The properties can be configured like <code>lightvideo[group|width:300px; height: 200px;][caption]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
fr: Il est possible d'afficher des vidéos dans une Lightbox. Dans ce cas, l'attribut "rel" doit être réglé sur <code>lightvideo</code>. Il est possible de grouper les vidéos et de controler la taille de la Lightbox en précisant ses propriétés "width" et "height". Les propriétés peuvent être configurées ainsi : <code>lightvideo[group|width:300px; height: 200px;][caption]</code>. Les propriétés doivent toutes être au format  "propriété: valeur;" (notez le point virgule à la fin). Si aucune propriété n'est précisée, alors la largeur et la hauteur par défaut seront utilisées (400 px). Voir ci-dessous pour plus d'exemples.

en: Controlling lightbox size example:
fr: Exemple de contrôle de la taille de la Lightbox :

en: Supported video formats include asx, wmv, mov and swf.  A number of online video providers are also supported, including YouTube and Google Video.  For a full list of the current supported video providers please see the documentation on drupal.org.
fr: Les formats supportés inclus asx, wmv, mov and swf. De nombreux fournisseurs de services vidéo en ligne sont aussi supportés y compris YouTube et Google Video. Pour une liste complète, lire la documentation sur drupal.org.

en: Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
fr: Les liens vers des contenus inclus ou modaux avec 'rel="lightmodal"' dans le tag ALT apparaitront dans une Lightbox si on clique dessus.

en: It's possible to show HTML snippets in the lightbox, that is on the same domain.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightmodal".  Again it's possible to group the content, (e.g. <code>lightmodal[group][caption]</code>) but in addition to that, it's possible to control some of the modal properties.  It's possible to set the "width", "height" and "scrolling" properties of the modal.  The properties are separated from the group name by a <code>|</code>, for example <code>lightmodal[group|width:100px;][caption]</code>.  If no grouping is being used, then the <code>|</code> is still used and the format would be <code>lightmodal[|width:100px;]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no modal properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
fr: Il est possible de montrer des bouts de code HTML dans une Lightbox s'ils sont hébergés sur le même domaine.  Dans ce cas, l'attribut "rel" doit être réglé sur "lightmodal". Il est possible de grouper le contenu (exemple : <code>lightmodal[group][caption]</code>) mais en plus de cela, il est possible de contrôler certaines propriétés modales. Il est possible de controler la taille de la Lightbox en précisant ses propriétés "width", "height" et "scrolling". Les propriétés sont séparées du groupe de nom par <code>|</code>, par exemple <code>lightmodal[group|width:100px;][caption]</code>.  Si aucun regroupement n'est utilisé,alors le code <code>|</code> est toujours utilisé et le format est <code>lightmodal[|width:100px;]</code>. Les propriétés doivent toutes être au format  "propriété: valeur;" (notez le point virgule à la fin). Si aucune propriété modale n'est précisée, alors la largeur et la hauteur par défaut seront utilisées (400 px). Voir ci-dessous pour plus d'exemples.

en: Controlling modal property example:
fr: Exemple de contrôle de la propriété modal :

en: Lightbox G2 filter
fr: Filtre G2 de Lightbox

en: Lightbox slideshow filter
fr: Filtre diaporama Lightbox

en: Lightbox iframe filter
fr: Filtre iframe Lightbox

en: Lightbox video filter
fr: Filtre vidéo Lightbox

en: Lightbox modal filter
fr: Filtre Lightbox modale

en: Disable Lightbox iframe filter
fr: Désactiver le filtre Lightbox iframe

en: Turns g2_filter links into Lightbox2 appropriate links
fr: Transforme les liens g2_filter en liens Lightbox2 adaptés

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  However, users can do this without any filters to be enabled.  To prevent users from adding iframes to the site in this manner, then please enable this option.
fr: Il est possible d'afficher le contenu d'une page web dans une Lightbox en utilisant des iframes. Dans ce cas l'attribut "rel" doit être "lightframe". Cependant, les utilisateurs peuvent faire cela sans qu'aucun filtre ne soit activé. Pour éviter que les utilisateurs ajoutent des iframes de cette manière, activez cette option.

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Original
fr: Lightbox2 : Vignette de l'image -> Image original

en: Lightbox2 slideshow: Image Thumbnail -> Original
fr: Diaporama Lightbox2 : Vignette de l'image -> Image originale

en: Lightbox2 iframe: Image Thumbnail -> Content
fr: Lightbox2 iframe : Vignette de l'image -> Contenu

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
fr: Lightbox2 : Vignette de l'image -> Vidéo plein format

en: Displays all kinds of files in a popup lightbox in an iframe.
fr: Affiche tous les types de fichiers dans une lightbox dans une nouvelle fenêtre dans une iframe.

en: Lightbox2 image
fr: Image Lightbox2

en: Displays image files in a popup lightbox.
fr: Affiche les images dans une lightbox dans une nouvelle fenêtre.

en: download original image
fr: téléverser l'image originale

en: Allows the user to configure the lightbox2 slideshow functionality
fr: Permet à l'utilisateur de configurer la fonction de diaporama de Lightbox2

en: HTML Content
fr: Contenu HTML

en: Allows the user to configure the lightbox2 HTML content functionality.
fr: Permet aux utilisateur de configurer la fonctionnalité Contenu HTML de lightbox2.

en: Automatic image handling
fr: Manipulation automatique des images

en: Allows the user to configure the lightbox2 automatic image handling settings
fr: Permet aux utilisateur de configurer les paramètres de manipulation automatique des images de lightbox2.

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Initials
fr: Initiales

en: Enable developer modules
fr: Activer les modules pour développeur

en: Disable developer modules
fr: Désactiver les modules pour développeur

en: Collapse fieldsets on modules page
fr: Replier les groupes de champs dans les pages de modules

en: Current anonymous / authenticated users
fr: Utilisateurs anonymes / authentifiés actuels

en: Disabled these modules: !module-list.
fr: Ces modules ont été désactivés : !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fr: Aucun module pour développeur n'est activé.

en: display drupal links
fr: afficher les liens Drupal

en: No link
fr: Aucun lien

en: Edition
fr: Édition

en: permissions
fr: droits

en: Properties
fr: Propriétés

en: host
fr: nom de domaine

en: Created by
fr: Créé par

en: close
fr: fermer

en: Locations
fr: Emplacements

en: location
fr: emplacement

en: Text settings
fr: Paramètres du texte

en: Join summary
fr: Fusionner le résumé et le corps du message

en: Split summary at cursor
fr: Créer un résumé à partir du curseur

en: Operations:
fr: Opérations :

en: Menu link ID
fr: ID du lien de menu

en: Send to friend
fr: Envoyer à un ami

en: Node creation
fr: Création de nœud

en: no value
fr: pas de valeur

en: PHP DOMDocument class
fr: Classe PHP DOMDocument

en: label
fr: étiquette

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
fr: Notez que vous pouvez activer/désactiver la liste d'URL pour chaque type de contenu individuellement à partir du lien !url.

en: Content Types page
fr: Page des types de contenu

en: Use URL alias instead of node ID
fr: Utiliser l’alias d’URL au lieu de l'identifiant (ID) du nœud

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
fr: Activer cela créera le lien utilisant l’alias d’URL au lieu de l'identifiant (ID) du nœud.

en: Link in book hierarchy nodes
fr: Lien dans les nœuds de hiérarchie de livre

en: Book module link not modified
fr: Lien du module book non modifié

en: Current page and sub-pages
fr: Page courante et pages secondaires

en: Current page only
fr: Page courante seulement

en: Saving these strings will disable their translation via Drupal's language system. Use the reset button to return them to the original state.
fr: Sauvegarder ces chaînes de caractères désactivera leur traduction par l’intermédiaire du système de trad de Drupal. Utilisez le bouton rétablir par défaut pour les remettre à l’état initial.

en: Text strings
fr: Chaînes de texte

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
fr: Texte utilisé dans le lien de la version imprimable.

en: Most printed
fr: Les plus imprimés

en: Show link
fr: Afficher le lien

en: Show link in individual comments
fr: Afficher le lien dans les commentaires individuels

en: Show Printer-friendly URLs list
fr: Afficher la liste des URLs des versions imprimables

en: node-specific print configuration
fr: configuration d’impression spécifique au nœud

en: use PHP for link visibility
fr: utilisez PHP pour la visibilité des liens

en: Administer > Site configuration > Printer-friendly Pages
fr: Administrer > Configuration du site > Printer-friendly Pages

en: Send by e-mail options
fr: Options envoyer par courriel

en: Send by e-mail link
fr: Lien envoyer par courriel

en: Choose the location of the link(s) to the send by e-mail page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still send a node by e-mail by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
fr: Choisissez l’emplacement du ou des liens de la page envoyer par courriel. La région liens est habituellement sous le contenu du nœud, tandis que le coin contenu est placé dans le coin supérieur droit du contenu du nœud. Désélectionner toutes les options pour désactiver le lien. Même si le lien est désactivé, vous pouvez encore visualiser la version PDF d’un nœud en allant à !path/nid où le nid est le id numérique du nœud.

en: Setting this option will add a send by e-mail link on pages created by Drupal or the enabled modules.
fr: L’activation de cette option ajoutera un lien vers la version imprimable sur les pages créées par Drupal ou les modules activés.

en: The maximum number of e-mails a user can send per hour.
fr: Le nombre maximum de courriels qu’un utilisateur peut envoyer par heure.

en: Send only the teaser
fr: N’envoyer que l’accroche

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
fr: Si sélectionné, le choix par défaut sera d’envoyer seulement l'accroche du nœud au lieu du contenu complet.

en: Enable teaser/full mode choice
fr: Activer le choix du mode accroche/complet

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
fr: Si coché, l'utilisateur pourra choisir d'envoyer le contenu complet ou seulement l'accroche au moment de l’envoi.

en: Send e-mails using Job Queue
fr: Envoyer les courriels en utilisant le module "Job Queue".

en: Selecting this option, e-mail delivery will be performed by the Job Queue module during each cron run. Leaving this unselected, the e-mail will be sent immediately, but the site will take slightly longer to reply to the user.
fr: Sélectionner cette option délivrera le courriel en utilisant le module "Job Queue" à chaque lancement du cron. Ne pas la sélectionner enverra le courriel immédiatement, mais le site peut mettre plus de temps à répondre à l'utilisateur.

en: Text used in the link to the send by-email form.
fr: Texte utilisé dans le lien du formulaire d’envoi par courriel.

en: !user has sent you a message from !site
fr: !user vous a envoyé un message à partir de !site

en: e-mail subject line. The sender's name will appear in place of !user in the subject. The web site name will be inserted in place of !site. The page title replaces !title.
fr: Ligne sujet du courriel. Le nom de l’émetteur apparaîtra au lieu de !user dans le sujet. Le nom du site Internet sera inséré au lieu de !site. Le titre de la page remplace !title.

en: Message Preamble
fr: Préambule du message

en: Message from sender
fr: Message de l’émetteur

en: e-mail message preamble. The sender will be able to add their own message after this.
fr: Préambule du message du courriel. L’émetteur pourra ajouter son propre message après ceci.

en: Set the default contents of the message.
fr: Établie le contenu par défaut du message.

en: Thank You Message
fr: Message de remerciement

en: Thank you for spreading the word about !site.
fr: Nous vous remercions de passer le mot à propos de !site.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.
fr: Ce message sera affiché après que l'utilisateur ai rempli le formulaire avec succès.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
fr: Entrez plusieurs adresses séparées avec des virgules et/ou écrites sur différentes lignes.

en: Page to be sent
fr: Page envoyée

en: View page
fr: Voir la page

en: Clear form
fr: Effacer le formulaire

en: Someone
fr: Quelqu’un

en: an interesting site
fr: un site intéressant

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %number messages par heure. Réduisez le nombre de destinataires.

en: print_mail: From %from
fr: print_mail : De  %from

en: %name [%from] sent %page to [%to]
fr: %name [%from] envoyé %page à [%to]

en: us
fr: nous

en: Send page by e-mail
fr: Envoyer la page par courriel

en: Most emailed
fr: Les plus envoyés par courriel

en: Send by e-mail
fr: Envoyer par courriel.

en: Send this page by e-mail.
fr: Envoyer cette page par courriel.

en: Provides the capability to send the web page by e-mail
fr: Fournit la possibilité d’envoyer la page par courriel

en: PDF options
fr: Options PDF

en: PDF generation tool
fr: Outil de génération PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
fr: Cette option choisit l’outil de génération de PDF employé par ce module pour créer la version PDF.

en: PDF version link
fr: Lien version PDF

en: Choose the location of the link(s) to the PDF version. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the PDF version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
fr: Choisissez l’emplacement du ou des liens pointant vers la version de PDF. La région liens est habituellement sous le contenu du nœud, tandis que le coin contenu est placé dans le coin supérieur droit du contenu du nœud. Désélectionner toutes les options pour désactiver le lien. Même si le lien est désactivé, vous pouvez encore visualiser la version PDF d’un nœud en allant à !path/nid où le nid est le id numérique du nœud.

en: Setting this option will add a PDF version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
fr: Activer cette option ajoutera un lien vers la version PDF des pages créées par Drupal ou les modules activés.

en: Open PDF in
fr: Ouvrir le PDF dans

en: Same browser window
fr: Même fenêtre de navigateur

en: New browser window
fr: Nouvelle fenêtre de navigateur

en: Save dialog
fr: Enregistrer le dialogue

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
fr: Choisissez la méthode désirée pour ouvrir le PDF dans le navigateur de l'utilisateur.

en: Paper size
fr: Taille du papier

en: Choose the paper size of the generated PDF.
fr: Choisissez la taille du papier du PDF généré.

en: Page orientation
fr: Orientation de la page

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
fr: Choisissez l’orientation de page du PDF généré.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
fr: (TCPDF seulement) Indiquer la famille de fonte à utiliser. Exemples&nbsp;: %examples.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
fr: AVERTISSEMENT : TCPDF inclus la fonte complète dans le PDF généré. Si vous n’utilisez pas Unicode, alors Helvetica ou Times sont des choix sûrs qui préserveront la taille du PDF. Les fontes Unicode peuvent augmenter la taille des PDF d'environ 1 Mo.

en: (TCPDF only) Set the font size to be used for normal text. This is the base value for the scaling applied to other text styles.
fr: (TCPDF seulement) Préciser la taille de la police à utiliser pour le texte normal. C’est la valeur de base utilisée pour la mise à l'échelle des autres styles de texte.

en: wkhtmltopdf options
fr: Options wkhtmltopdf

en: PDF File Name
fr: Nom du fichier PDF

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
fr: Si laissé vide, le nom de fichier généré utilise par défault le chemin du nœud. Des jetons (Tokens) peuvent être employés pour construire le nom du fichier (voir la liste suivante). L’extension .pdf sera ajouté automatiquement.

en: Replacement Patterns
fr: Structure de remplacement

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
fr: Aucun outil de génération de PDF trouvé ! Veuillez télécharger un outil compatible de génération de PDF fonctionnant sous PHP. Examinez le fichier INSTALL.txt de ce module pour plus de détails.

en: No PDF tool selected
fr: Aucun outil PDF sélectionné

en: Font size must be at least 1.
fr: La taille de la fonte doit être au minimum 1.

en: PDF version
fr: version PDF

en: Text used in the link to the PDF version.
fr: Texte utilisé dans le lien de la version PDF.

en: Page !n of !total
fr: Page !n sur !total

en: Printer-friendly PDF
fr: PDF imprimable

en: Most PDFd
fr: Les plus générés en PDF

en: Please configure it in the <a href="@url">PDF settings page</a>.
fr: Configurer cela dans la <a href="@url">page de configuration PDF</a>.

en: Adds the capability to export pages as PDF.
fr: Ajoute la possibilité d’exporter des pages en PDF.

en: Print module form.
fr: Formulaire du module Print.

en: post
fr: contribution

en: Day of week
fr: Jour de la semaine

en: Solr servers
fr: Serveurs Solr

en: See video
fr: Voir la vidéo

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: between
fr: entre

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: Adjust top margin
fr: Ajuster la marge du haut

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
fr: Si activé, le rendu du site est abaissé d'à peu près 20 pixels depuis le haut de la vue pour afficher le menu d'administration. Si désactivé, certains éléments de la page en positionnement absolu (absolute) ou fixe (fixed) peuvent être recouverts par le menu d'administration.

en: Keep menu at top of page
fr: Garder le menu en haut de page

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
fr: Si activé, le menu d'administration est toujours affiché en haut de l'affichage du navigateur (même après un parcours de la page).<strong>Note : Dans certains navigateurs, ce paramètre a pour résultat une page mal formée, un curseur invisible, des éléments de formulaires non sélectionnables, ou d'autres problèmes. Désactivez cette option si ces problèmes se produisent.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
fr: Si activé, les groupes de champs sur la page <a href="!modules-url">modules</a> sont automatiquement repliés au chargement de la page.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
fr: Si le module Utility a été installé dans ce but, il peut être désactivé et désinstallé sans danger.

en: Move local tasks into menu
fr: Déplacer les tâches locales (local tasks) dans le menu

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
fr: Si activé, les onglets de la page courante sont déplacés dans le menu d'administration. Cette fonctionnalité n'est disponible que dans les thèmes qui utilisent les classes CSS <code>tabs primary</code> et <code>tabs secondary</code> pour les onglets.

en: Administration menu settings
fr: Paramètres du menu d'administration

en: Parent link ID
fr: ID du lien parent

en: Display additional data for each menu item
fr: Afficher des données additionnelles pour chaque élément de menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
fr: Afficher les éléments sélectionnés à côté de chaque lien d'élément de menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
fr: Si activé, tous les éléments de menu sont affichés, sans tenir compte des permissions de votre site.<em>Note : ne pas activer sur un site en production.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
fr: Vous avez activé ces modules : !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
fr: Le module Administration Menu fournit un menu déroulant conçu pour l'accès en un ou deux clics à la plupart des tâches administratives et à d'autres destinations courantes (pour les utilisateurs avec les droits appropriés). Utiliser les paramètres ci-dessous pour personnaliser l'apparence du menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
fr: Le module Administration Menu fournit un menu déroulant conçu pour l'accès en un ou deux clics à la plupart des tâches administratives et à d'autres destinations courantes (pour les utilisateurs avec les droits appropriés). Administration Menu affiche aussi le nombre d'utilisateurs anonymes et authentifiés et permet aux modules d'ajouter leurs propres éléments de menu personnalisés. L'intégration dans le menu varie selon le module ; le module contribué <a href="@drupal">Devel</a>, par exemple, s'appuie sur Administration Menu pour fournir un accès rapide aux outils de développement.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
fr: La <a href="@settings">page de paramètres</a> du module d'administration vous permet de modifier certains éléments de comportement et d'apparence du menu. Puisque l'apparence du menu est dépendante du thème de votre site, des personnalisations substantielles requièrent des modifications aux fichiers CSS et de thème de votre site. Voir le fichier de module avancé README.txt pour plus d'informations sur les personnalisations de thème et de CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
fr: Les éléments de menu affichés dans le menu d'administration dépendent des permissions réelles de l'utilisateur. Premièrement, le menu d'administration n'est affiché que pour les utilisateurs aux rôles possédant la permission <em>Accéder au menu d'administration</em> (module admin_menu). Deuxièmement, un utilisateur doit être membre d'un rôle possédant la permission  <em>Accéder aux pages d'administration</em> (module system), afin de voir les liens d'administration. Enfin, troisièmement, seuls les liens réellement autorisés sont affichés. Par exemple, si un utilisateur n'est pas membre d'un rôle possédant la permission <em>Administrer les permissions</em> (module user), l'élément de menu <em>Gestion des utilisateurs</em> n'est pas affiché.

en: Administration menu
fr: Menu d'administration

en: Adjust administration menu settings.
fr: Ajuster les paramètres du menu d'administration.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
fr: Fournit un menu déroulant pour les tâches administratives les plus courantes, et pour d'autres destinations usuelles (pour les utilisateurs possédant les permissions appropriées).

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
fr: Fournit le plugin jQuery UI aux autres modules Drupal.

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fr: Les changements effectués dans ce tableau ne seront pris en compte que lorsque la configuration aura été enregistrée.

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Reorder
fr: Réordonner

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
fr: Si le menu d'administration affiche des éléments de menu en doublon, vous aurez sans doute besoin de reconstruire vos éléments de menu, en utilisant le bouton <em>Effacer et reconstruire</em>.

en: Wipe and rebuild
fr: Effacer et reconstruire

en: Work
fr: œuvre

en: Maps
fr: Cartes

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: Save node
fr: Enregistrer le nœud

en: Director
fr: Réalisateur

en: Call Number
fr: Numéro d'appel

en: Series Title
fr: Titre de la série

en: Contents
fr: Contenu

en: Minimum word length
fr: Longueur minimale de mot

en: Maximum word length
fr: Longueur maximale de mot

en: Show less
fr: En afficher moins

en: Requires the <em>administer site configuration</em> permission.
fr: Nécessite la permission <em>administrer la configuration du site</em>.

en: access send to friend
fr: accéder à envoyer à un ami

en: access PDF version
fr: accéder à la version PDF

en: Delete content
fr: Supprimer le contenu

en: My Account
fr: Mon compte

en: Close window after sending to printer
fr: Fermer la fenêtre après l’envoi à l’imprimante

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
fr: Si les options précédentes sont activées, cette option fermera la fenêtre une fois son contenu imprimé.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
fr: (wkhtmltopdf seulement) Définir toute option additionnelle devant être passée à l'exécutable wkhtmltopdf. Les jetons peuvent être utilisés pour ces options (voir liste ci-dessous).

en: [none]
fr: [aucun]

en: Use JavaScript
fr: Utiliser JavaScript

en: Create User
fr: Créer un utilisateur

en: Shipping Information
fr: Informations de livraison

en: The human readable label.
fr: L'étiquette affichée.

en: logarithmic
fr: logarithmique

en: Processed @current out of @total
fr: @current traitées sur @total

en: HTML attributes
fr: Attributs HTML

en: Deauthorize
fr: Retirer l'autorisation

en: Identifiers
fr: Identifiants

en: Development (Uncompressed Code)
fr: Développement (code non compressé)

en: Editing
fr: En cours de modification

en: Choose jQuery compression level
fr: Choisissez le niveau de compression de jQuery

en: Trigger field
fr: Champ déclencheur

en: Document Type
fr: Type du document

en: Header background
fr: Arrière-plan de l'entête

en: Delete list
fr: Supprimer la liste

en: Custom Stylesheet
fr: Feuille de style personnalisée

en: The path to your custom print cascading stylesheet, if any. The path provided must be relative to the base path. When none is specified, the default module CSS file is used.
fr: L’URL de votre feuille de style CSS d’impression personnalisée si elle existe. Si rien n’est indiqué, le fichier CSS par défaut du module est utilisé.

en: Macros: %t (path to theme: "%theme")
fr: Macros : %t (chemin vers le thème : "%theme")

en: Include named anchors in printer-friendly URLs list
fr: Inclure des ancres dans la liste de liens de la version imprimable

en: If set, the list of the URLs at the bottom of the page will include anchors links on the same page.
fr: Si cette option est activée, la liste de liens en bas de la page incluera des ancres sur la même page.

en: File %file is not readable by the web server.
fr: Le fichier %file n'est pas lisible par le serveur web.

en: Display printer-friendly link in teaser
fr: Affiche un lien vers la version imprimable en mode résumé

en: Enabling this will display the link in teaser mode.
fr: Activer cette option affichera le lien en mode résumé.

en: Display send by e-mail link in teaser
fr: Affiche un lien pour envoyer par courriel en mode résumé

en: Send page as
fr: Envoyer la page en tant que

en: Display link to the PDF version in teaser
fr: Affiche un lien vers la version PDF en mode résumé

en: Auto-configure the PDF tool settings
fr: Configuration automatique de la bibliothèque PDF

en: If you disable this option, the pdf tool settings must be configured manually. For TCDPF, edit the tcpdf/config/tcpdf_config.php file. For dompdf, edit the dompdf/dompdf_config.inc.php file.
fr: Si vous désactivez cette option, les options de la bibliothèque PDF doivent être configurées à la main. Pour TCPDF, modifiez le fichier tcpdf/config/tcpdf_config.php. Pour dompdf, modifiez le fichier dompdf/dompdf_config.inc.php.

en: Use dompdf's Unicode Mode
fr: Utiliser le mode Unicode de dompdf

en: If enabled, dompdf's Unicode mode is used. If not, the module will attempt to convert some non-ASCII chars to ISO-8859-1.
fr: Cochez cette case pour utiliser Unicode de dompdf. Sinon, le module essaiera de convertir quelques caractères non-ASCII en ISO-8859-1.

en: DOMPDF font cache directory
fr: Répertoire du cache de la police DOMPDF

en: Non-writable permissions
fr: Permissions de non-écriture

en: You must change the %fontdir permissions to be writable, as dompdf requires write-access to that directory.
fr: Vous devez changer les permissions de %fontdir, car dompdf nécessite d'avoir accès en écriture sur ce répertoire.

en: Please review your custom stylesheet path in the <a href="!url">print module settings</a>, as the path must now be relative to the base path of the site.
fr: Veuillez vérifier le chemin d'accès à votre feuille de style personnalisée dans les <a href="!url">paramètres du module d'impression</a>, car le chemin doit désormais être relatif au chemin de base de votre site.

en: Default e-mail sending format
fr: Format d'envoi de courriel par défaut

en: Unsupported version
fr: Version non supportée

en: The currently selected version of wkhtmltopdf (@version) is not supported. Please update to a <a href="@url">newer version</a>.
fr: La version de wkhtmltopdf actuellement sélectionnée (@version) n'est pas supportée. Merci de <a href="@url">mettre à jour</a> la version.

en: Inline HTML
fr: HTML intégré

en: PDF generation library
fr: Bibliothèque de génération PDF

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: The currently selected PDF generation library (%file) is no longer accessible.
fr: La librairie de génération de PDF couramment sélectionnées (%file) n'est plus accessible.

en: wkhtmltopdf library
fr: librairie wkhtmltopdf

en: Non-executable permissions
fr: Permissions de non-executabilité

en: You must modify the permissions of the wkhtmltopdf file (%file) to make it executable.
fr: Vous devez modifier les permissions pour le fichier wkhtmltopdf (%file) afin de le rendre exécutable.

en: Inline HTML with Attachment
fr: HTML intégré avec Attachment

en: Plain Text with Attachment
fr: Texte brut avec Attachment

en: Filter XSS
fr: Filtrer XSS

en: Show image caption
fr: Montrer la légende de l'image

en: Unset this to always hide the image caption (usually the title).
fr: Décocher pour toujours cacher la légende de l'image (généralement le titre).

en: This is the text that will appear as the link to the original file underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.  It will only appear for images uploaded via the "image" or "imagefield" modules.  Users will need the "download original image" permission, but also the "view original images" permission if using the "image" module.
fr: Ceci est le texte qui apparaîtra, sous l'image dans la lightbox, comme le lien vers le fichier d'origine. Laissez ce champ vide pour que le lien n'apparaisse pas. Il n'apparaîtra que pour les images téléchargées via les modules "Image" ou "ImageField". Les utilisateurs auront besoin de la permission  "télécharger l'image d'origine", mais aussi la permission "voir les images d'origine" s'ils utilisent le module "image".

en: Group all nodes and fields
fr: Grouper tous les nœuds et champs

en: Text to view image
fr: Texte pour voir l'image

en: This is the text that can appear when linking to the image using CCK imagefields.
fr: Ceci est le texte qui peut apparaître quand vous liez l'image en utilisant des champs CCK Imagefield.

en: Lightbox trigger
fr: Déclencheur de la lightbox

en: Select the field that should be turned into the trigger for the lightbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
fr: Sélectionnez le champ qui devrait devenir le déclencheur de la lightbox. Seuls les champs qui apparaissent avant celui-ci dans la liste des champs peuvent être utilisés.

en: Combine tokens from the "Replacement patterns" below and html to create what the lightbox popup will become.
fr: Combinez des jetons (<em>tokens</em>), à partir des modèles de remplacement ci-dessous, et du HTML pour créer ce que sera le popup lightbox.

en: Combine tokens from the "Replacement patterns" below and html to create the caption shown under the lightbox. Leave empty for no caption.
fr: Combinez des jetons (<em>tokens</em>), à partir des modèles de remplacement ci-dessous, et du HTML pour créer la légende figurant sous la lightbox. Laissez vide pour ne pas légender.

en: Automatic generated Lightbox group
fr: Groupe Lightbox automatiquement généré

en: Enable Lightbox grouping using a generated group name for this view.
fr: Activer le regroupement Lightbox utilisant un nom de groupe généré pour cette vue.

en: Custom Lightbox group
fr: Groupe Lightbox personnalisé

en: Enable Lightbox grouping with a given string as group. Overrides the automatically generated group name above.
fr: Active le regroupement Lightbox avec une chaîne de caractère donnée en tant que groupe. Supplante le nom de groupe ci-dessus, généré automatiquement .

en: Specify the height of the lightbox2 popup window.  Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically.
fr: Spécifiez la hauteur de la fenêtre popup lightbox2. Le contenu étant dynamique, il est impossible de la détecter automatiquement.

en: Specify the width of the lightbox2 popup window.  Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically.
fr: Spécifiez la largeur de fenêtre popup de lightbox2. A cause du contenu dynamique, elle ne pouvez être détectée automatiquement.

en: HTML Content Support: ability to show websites or other HTML content in a lightbox.
fr: Support du contenu HTML : capacité de montrer les sites web et autres contenus HTML dans une ligthbox.

en: Video Content Support: ability to show videos in a lightbox.
fr: Support des contenus vidéos : capacité de montrer des vidéos dans une lightbox.

en: Keyboard Shortcuts: useful <a href="http://drupal.org/node/249827">keyboard shortcuts</a> for switching between images, toggling play / pause, etc.
fr: Raccourcis clavier : <a href="http://drupal.org/node/249827">Raccourcis clavier</a> utiles pour naviguer entre les images, basculer de play/plause, etc.

en: Pause Slideshow
fr: Arrêter le diaporama

en: Play Slideshow
fr: Démarrer le diaporama

en: A list of comma separated HTML tags which are allowed to be used in the caption text area.
fr: Une liste des balises HTML, séparées par des virgules, qui sont autorisées à être utilisées dans la zone texte de la légende.

en: The path to the FLV player, relative to Drupal root directory. No leading slashes.
fr: Le chemin vers le lecteur FLV, par rapport au répertoire racine (<em>root</em>) de Drupal. Sans slash initiaux.

en: The duration (in seconds) of the lightbox appearance animation.  Enter a positive number less than 10.
fr: La durée (en secondes) de l'animation d'apparition de la lightbox. Entrez un nombre positif inférieur à 10.

en: Inline module images
fr: Images du module Inline

en: Automatic handler for Inline module images
fr: Gestionnaire automatique pour les images du module Inline

en: Choose how URLs for Inline module images will be automatically handled.
fr: Choisir la manière dont les URLs seront automatiquement gérées pour les images du module Inline.

en: Responsibility
fr: Responsabilité

en: Hide page title
fr: Masquer le titre de page

en: Select mode
fr: Mode de sélection

en: The <a href="@jqueryui">jQuery UI</a> plugin is missing. <a href="@download">Download</a> and extract it into the <code>@directory</code> directory. Rename the extracted folder to <code>@library-folder</code>.
fr: Il manque le plugin <a href="@jqueryui">jQuery UI</a>. <a href="@download">Téléchargez-le</a> et décomprresez-le dans le répertoire <code>@directory</code>. Renommez le répertoire décompressé <code>@library-folder</code>.
