eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.1-rc2) - en to id translation catalogue (214 entries)

en: list
id: daftar

en: Home
id: Depan

en: User interface
id: Antarmuka

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Image !current of !total
id: Gambar ke !current dari !total

en: Next
id: Selanjutnya

en: Login successful
id: Login berhasil

en: Show on every page except the listed pages.
id: Tampilkan pada semua halaman kecuali halaman berikut.

en: Show on only the listed pages.
id: Tampilkan hanya pada halaman berikut.

en: Pages
id: Halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: weight
id: bobot

en: enable
id: hidupkan

en: delete
id: hapus

en: value
id: nilai

en: Administer
id: Kelola

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: yes
id: ya

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Subyek

en: Actions
id: Aksi

en: disabled
id: nonaktif

en: Cancel
id: Batalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Keterangan

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: page
id: halaman

en: Enable
id: Hidup

en: Disable
id: Matikan

en: Disabled
id: Non-aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Item Description
id: Deskripsi Item

en: not verified
id: tidak terverifikasi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: view
id: lihat

en: Overview
id: Tinjauan

en: all
id: semua

en: Login
id: Masuk

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Links
id: Tautan

en: Search
id: Cari

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: None
id: Nihil

en: This action cannot be undone.
id: Perintah ini tidak bisa dikembalikan.

en: Test
id: Tes

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Urutan

en: Link
id: Tautan

en: Help text
id: Teks panduan

en: Types
id: Tipe

en: Multiple
id: Banyak

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Add new
id: Tambahkan baru

en: Add
id: Tambahkan

en: remove
id: buang

en: View
id: Lihat

en: Display
id: Tampilan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: never
id: belum pernah

en: Updated
id: Terbaru

en: Text
id: Teks

en: theme
id: tema

en: n/a
id: t/a

en: type
id: tipe

en: Content type
id: Tipe konten

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: no
id: tidak

en: Separator
id: Pembatas

en: Expanded
id: Dikembangkan

en: Printer-friendly version
id: Versi ramah cetak

en: All
id: Semua

en: Bottom
id: Dasar

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Off
id: Matikan

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Footer
id: Teks bawah halaman

en: Selected
id: Terpilih

en: Hourly threshold
id: Ambang pengiriman dalam satu jam

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
id: Anda tidak boleh mengirim lebih dari %number pesan dalam satu jam. Silakan coba lagi kemudian.

en: Your name
id: Nama anda

en: Send e-mail
id: Kirim email

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Published
id: Ditampilkan

en: Location
id: Lokasi

en: Field name
id: Nama field

en: Fields
id: Isian

en: Widget type
id: Tipe widget

en: active
id: aktif

en: configure
id: konfigurasi

en: Nodes
id: Node

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Details
id: Detil

en: State
id: Provinsi

en: Send
id: Kirim

en: General
id: Umum

en: Method
id: Metode

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Other
id: Lainnya

en: Link text
id: Teks tautan

en: Online
id: Aktif

en: Anonymous
id: Anonim

en: Position
id: Posisi

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
id: Tampilkan jika kode PHP berikut menghasilkan <code>TRUE</code> (mode-PHP, hanya untuk yang mengerti).

en: Profile
id: Profil

en: Clear cache
id: Bersihkan Singgahan

en: Close
id: Tutup

en: Street
id: Jalan

en: Collapsed
id: Dikembangkan

en: Logout
id: Keluar log

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Pending
id: Tertunda

en: Show
id: Perlihatkan

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Allowed HTML tags
id: Tag HTML yang dibolehkan

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: Display all menu items
id: Tampilkan semua pilihan menu

en: access administration menu
id: akses menu administrasi

en: Please enter some keywords.
id: Mohon masukkan kata kunci.

en: Deleted
id: Terhapus

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Features
id: Fitur

en: Topic
id: Topik

en: Limit
id: Batas

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Text field
id: Field teks

en: Entity
id: Entitas

en: Notice
id: Catatan

en: Log out
id: Logout

en: warning
id: peringatan

en: Results
id: Hasil

en: e-mail
id: email

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Formats
id: Format

en: details
id: detil

en: disable
id: dimatikan

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Add server
id: Tambahkan server

en: Available
id: Ketersediaan

en: Sort
id: Urutkan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Print
id: Cetak

en: Factor
id: Faktor

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
id: Jika anda tidak mempunyai file logo pada server, anda bisa menggunakan isian ini untuk mengunggah logo anda.

en: Post new comment
id: Kirim komentar

en: Save order
id: Simpan pesanan

en: Relations
id: Relasi

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Disable developer modules
id: Non-aktifkan modul-modul developer

en: display drupal links
id: menampilkan tautan drupal

en: Join summary
id: Gabungkan ringkasan

en: Split summary at cursor
id: Pisahkan ringkasan pada kursor

en: PHP DOMDocument class
id: Kelas PHP DOMDocument

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: between
id: antara

en: Administration menu
id: Menu Administrasi

en: Adjust administration menu settings.
id: Sesuaikan pengaturan menu pengadministrasian.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
id: Menyediakan menu dropdown untuk tugas-tugas yang paling administratif dan tujuan umum lainnya (untuk pengguna dengan hak akses yang cukup).

en: Drag to re-order
id: Drag untuk mengatur urutan

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
id: Perubahan yang dilakukan pada tabel ini tidak akan disimpan sebelum anda mengirim form ini.

en: Wipe and rebuild
id: Hapus dan bangun-ulang

en: My Account
id: Profil
