eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.3-rc1) - en to ur translation catalogue (5 entries)

en: Password
ur: کلمۂ شناخت

en: Page
ur: صفحہ

en: Story
ur: کہانی

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
ur: ایک <em>ورق</em> ایسی معلومات کو محفوظ رکھنے اور ظاہر کرنے کے کام آتا ہے جو کہ کم ہی تبدیل ہوتی ہوں۔ مثلاً کسی ویب سائٹ کے لیے "تعارف" کا صفحہ۔ پیش طے شدہ ترتیبات کے مطابق <em>ورق</em> پر قارئین کو تبصرے کی اجازت نہیں ہوتی اور اسے ویب سائٹ کے صفحۂ اوّل پر بھی آویزاں نہیں کیا جاتا۔

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
ur: ایک <em>کہانی</em> قارئین کو کسی واقعے کے بارے میں بتانے کے لیے استعمال ہوتی ہے۔ مثلاً کوئی اعلان، پریس ریلیز یا بلاگ جیسی تحاریر <em>کہانی</em> کے طور پر شائع کی جا سکتی ہیں۔ پیش طے شدہ ترتیبات کے مطابق <em>کہانی</em> خود کار طور پر ویب سائٹ کے صفحۂ اوّل پر آویزاں کر دی جاتی ہے اور اس پر قارئین تبصرے بھی کر سکتے ہیں۔
