eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.3-rc3) - en to bs translation catalogue (147 entries)

en: list
bs: lista

en: Home
bs: Početna

en: User interface
bs: Korisničko sučelje

en: Title
bs: Naslov

en: Previous
bs: Prethodni

en: Next
bs: Sljedeći

en: Show on every page except the listed pages.
bs: Prikaži na svakoj stranici osim na navedenim.

en: Show on only the listed pages.
bs: Prikaži samo na navedenim stranicama.

en: Pages
bs: Stranice

en: Save configuration
bs: Sačuvaj postavke

en: delete
bs: obriši

en: value
bs: vrijednost

en: Administer
bs: Administriraj

en: Prefix
bs: Prefiks

en: Suffix
bs: Sufiks

en: Delete
bs: Briši

en: Operations
bs: Operacije

en: Content
bs: Sadržaj

en: Value
bs: Vrijednost

en: Username
bs: Korisničko ime

en: Type
bs: Tip

en: Author
bs: Autor

en: List
bs: Izlistaj

en: Subject
bs: Naslov

en: Actions
bs: Akcije

en: disabled
bs: onemogućeno

en: Cancel
bs: Otkaži

en: Remove
bs: Ukloni

en: Description
bs: Opis

en: Language
bs: Jezik

en: Read more
bs: Čitaj dalje

en: Enable
bs: Omogući

en: Disable
bs: Onemogući

en: Disabled
bs: Onemogućen

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Administration
bs: Administracija

en: Comments
bs: Komentari

en: error
bs: greška

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Version
bs: Verzija

en: Overview
bs: Pregled

en: Advanced options
bs: Napredne postavke

en: Edit
bs: Izmjeni

en: Date
bs: Datum

en: Search
bs: Pretraga

en: Daily
bs: Dnevno

en: Weekly
bs: Sedmično

en: None
bs: Nijedan

en: This action cannot be undone.
bs: Ova akcija je nepovratna.

en: Message
bs: Poruka

en: Password
bs: Lozinka

en: Country
bs: Zemlja

en: Weight
bs: Težina

en: Types
bs: Tipovi

en: none
bs: ništa

en: Settings
bs: Postavke

en: Name
bs: Ime

en: edit
bs: izmjeni

en: Import
bs: Uvezi

en: Export
bs: Izvezi

en: Node ID
bs: Nod ID

en: Field
bs: Polje

en: Label
bs: Oznaka

en: Save
bs: Sačuvaj

en: Sunday
bs: Nedelja

en: Monday
bs: Ponedeljak

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Friday
bs: Petak

en: Saturday
bs: Subota

en: Add
bs: Dodaj

en: View
bs: Pregled

en: Path
bs: Putanja

en: Display
bs: Prikaz

en: results
bs: rezultati

en: never
bs: nikad

en: Text
bs: Tekst

en: path
bs: putanja

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: type
bs: tip

en: Content type
bs: Tip sadržaja

en: Continue
bs: Nastavi

en: Configure
bs: Podešavanje

en: Error
bs: Greška

en: Options
bs: Opcije

en: Contact
bs: Kontakt

en: Printer-friendly version
bs: Verzija za printanje

en: All
bs: Sve

en: Active
bs: Aktivan

en: Block
bs: Blok

en: Page
bs: Strana

en: Selected
bs: Odabrano

en: Your name
bs: Vaše ime

en: Published
bs: Objavljeno

en: Location
bs: Lokacija

en: Field name
bs: Ime polja

en: Fields
bs: Polja

en: Widget type
bs: Tip widgeta

en: Conditions
bs: Uslovi

en: active
bs: aktivan

en: configure
bs: podesi

en: Width
bs: Širina

en: Height
bs: Visina

en: Details
bs: Detalji

en: Send
bs: Pošalji

en: node
bs: nod

en: Basic
bs: Obični

en: Anonymous
bs: Anonimus

en: Ascending
bs: Uzlazno

en: Descending
bs: Silazno

en: Do not display
bs: Ne prikazuj

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
bs: Prikaži ako sljedeći PHP kod vrati <code>TRUE</code> (PHP-mod, samo za programere).

en: Profile
bs: Profil

en: fields
bs: polja

en: Sort by
bs: Sortiraj prema

en: Created date
bs: Datum kreiranja

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
bs: Unesite jednu stranicu po liniji kao Drupalovu putanju. Znak '*' je wildcard. Na primjer, unesite %blog za blog stranice ili %blog-wildcard za svaki lični blog. %front je naslovna stranica.

en: Allowed HTML tags
bs: Dozvoljeni HTML tagovi

en: View user profile.
bs: Pogledaj korisnički profil.

en: Please enter some keywords.
bs: Molimo unesite neke ključne riječi.

en: Replacement patterns
bs: Zamjenski obrasci

en: Topic
bs: Tema

en: Query
bs: Upit

en: Hour
bs: Sat

en: Minute
bs: Minuta

en: Text field
bs: Tekst polje

en: Log out
bs: Odjavi se

en: warning
bs: upozorenje

en: Site information
bs: Informacije o web stranici

en: Results
bs: Rezultati

en: Last modified
bs: Zadnji put izmijenjeno

en: details
bs: detalji

en: Story
bs: Priča

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
bs: Ukoliko je odabran PHP-mod, unesite PHP kod izmedju %php. Nepravilan kod može napraviti "probleme" sa vašom stranicom pa stoga budite oprezni.

en: <None>
bs: <Nijedan>

en: Factor
bs: Faktor

en: field
bs: polje

en: Post new comment
bs: Postavi novi komentar

en: Display type
bs: Tip prikaza

en: No link
bs: bez linka

en: Join summary
bs: Poveži sažetak.

en: Split summary at cursor
bs: Razdvoji sažetak na kursoru.

en: between
bs: između

en: Drag to re-order
bs: Povuci za razmještaj.

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
bs: Promjene uradjene u ovoj tabeli neće biti sačuvane dok ne potvrdite formu.
