eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.3-rc5) - en to uk translation catalogue (5 entries)

en: Page
uk: Сторінка

en: Story
uk: Історія

en: this page
uk: поточна сторінка

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
uk: <em>Сторінка</em>, аналогічно до <em>історії</em>, - це простий метод створення і відображення інформації на кшталт розділу "Про Нас" на вебсайті. Базово, <em>сторінка</em> не дає можливості коментувати і не відображається на головній сторінці сайту.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
uk: <em>Історія</em>, аналогічно до <em>сторінки</em>, - це простий метод створення і відображення будь-якої інформації на вебсайті. Прес релізи, новини, інформаційні статті типу дописів у блоґ можуть бути створені з допомогою <em>Історії</em>. Базово, <em>історія</em> надає можливості коментувати і відображається на головній сторінці сайту.
