eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.3-rc7) - en to da translation catalogue (746 entries)

en: list
da: liste

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Previous
da: Forrige

en: Image !current of !total
da: Billede !current af !total

en: Next
da: Næste

en: Login successful
da: Login succesfuld

en: Show on every page except the listed pages.
da: Vis på alle sider undtagen de nævnte.

en: Show on only the listed pages.
da: Vis kun på de nævnte sider.

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: weight
da: vægt

en: enable
da: aktiver

en: delete
da: slet

en: size
da: størrelse

en: value
da: værdi

en: Administer
da: Administration

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Item
da: Element

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Send email
da: Send e-mail

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Do nothing.
da: Gør intet.

en: Read more
da: Læs mere

en: page
da: side

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Item Description
da: Emne beskrivelse

en: not verified
da: ikke efterprøvet

en: On
da: Tilsluttet

en: unknown
da: ukendt

en: error
da: fejl

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: Overview
da: Overblik

en: all
da: alle

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: Hourly
da: En gang i timen

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: None
da: Ingen

en: Scheme
da: Skema

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Error Message
da: Fejlmeddelelse

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Types
da: Typer

en: Single
da: Enkelt

en: Multiple
da: Flere

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default
da: Standard

en: Display a PDF version of this page.
da: Vis en PDF-udgave af denne side.

en: Relevancy
da: Relevans

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Schedule
da: Planlægning

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: View
da: Vis

en: Path
da: Sti

en: Reviews
da: Inspektioner

en: Display
da: Vis

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: results
da: resultater

en: never
da: aldrig

en: Notes
da: Noter

en: Updated
da: Opdateret

en: Display Settings
da: Indstillinger for visning

en: Text
da: Tekst

en: name
da: navn

en: add
da: tilføj

en: path
da: sti

en: theme
da: tema

en: Total
da: I alt

en: Unknown
da: Ukendt

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Separator
da: Skilletegn

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Expanded
da: Udvidet

en: Printer-friendly version
da: Printervenlig version

en: All
da: Alle

en: days
da: dage

en: Active
da: Aktiv

en: Block
da: Blok

en: Bottom
da: Bund

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Off
da: Afbrudt

en: Host
da: Værtsnavn

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Recipients
da: Modtagere

en: Selected
da: Valgt

en: Hourly threshold
da: Kontakter pr. time

en: Your name
da: Dit navn

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: Published
da: Udgivet

en: Location
da: Lokation

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Field name
da: Feltnavn

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Click here
da: Klik her

en: Conditions
da: Vilkår

en: Warning
da: Advarsel

en: active
da: aktiv

en: configure
da: indstil

en: Nodes
da: Indhold

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
da: Tillad brugeren at konfigurere lightbox2 indstillinger.

en: administer lightbox2
da: administrer lightbox2

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Details
da: Detaljer

en: Number of terms
da: Antal termer

en: Amount
da: Beløb

en: Current
da: Aktuelle

en: State
da: Status

en: Terms
da: Ord

en: email
da: e-mail

en: added
da: tilføjet

en: node
da: indholdselement

en: General
da: Generelt

en: Method
da: Metode

en: here
da: her

en: End
da: Slut

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Other
da: Anden

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Your email
da: Din e-mail

en: Link text
da: Linktekst

en: E
da: Ø

en: W
da: V

en: Button
da: Knap

en: Add noindex
da: Tilføj noindex

en: Add nofollow
da: Tilføj nofollow

en: Add noarchive
da: Tilføj noarchive

en: Printer-friendly pages
da: Printervenlige sider

en: Anonymous
da: Anonym

en: description
da: beskrivelse

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Untitled
da: Uden titel

en: Position
da: Placering

en: Send to
da: Send til

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Template
da: Skabelon

en: Do not display
da: Vis ikke

en: false
da: falsk

en: true
da: sand

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
da: Vis hvis følgende PHP-kode returnerer <code>SAND</code> (PHP-tilstand, kun for eksperter).

en: Profile
da: Profil

en: Clear cache
da: Ryd cache

en: Process
da: Behandl

en: Close
da: Luk

en: purge
da: rens

en: fields
da: felter

en: Property
da: Egenskab

en: Location name
da: Navn på lokalitet

en: Street
da: Gade

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Logout
da: Log ud

en: Common settings
da: Fælles indstillinger

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Full name
da: Fulde navn

en: create
da: opret

en: Pending
da: Afventer

en: Delete location
da: Slet lokation

en: Show
da: Vis

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: install
da: installér

en: Printer-friendly
da: Printervenlig

en: Display a printer-friendly version of this page.
da: Vis en printervenlig udgave af denne side.

en: Printer-friendly page link
da: Link til printervenlig side

en: Printer-friendly URLs list
da: Printervenlig URL-liste

en: Open the printer-friendly version in a new window
da: Åbn den printervenlige udgave i et nyt vindue

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
da: Aktivér dette for at lade den printervenlige udgave åbne i et nyt vindue eller en ny fane.

en: Send to printer
da: Send til printer

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
da: Kalder automatisk browserens print-funktion når den printervenlige udgave vises.

en: Display source URL
da: Vis kilde-URL

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
da: Når dette er valgt vises den originale sides URL i bunden af den printervenlige udgave.

en: Add current time/date to the source URL
da: Tilføj tid/dato til kilde-URLen

en: Display the current date and time in the Source URL line.
da: Vis den aktuelle dato og tid i kilde-URL linjen.

en: Force use of node ID in source URL
da: Gennemtving brug af indholdselement ID i kilde-URL

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
da: Drupal vil forsøge at bruge sidens alias hvis det findes. Aktivér dette for at gennemtvinge brugen af den faste URL.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
da: Fortæl robotter at de ikke skal indeksere printervenlige sider. Anbefalet for god søgemaskinekarma.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
da: Fortæl robotter at de ikke skal følge udgående links på printervenlige sider.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
da: Ikke-standard tag som fortæller søgemaskiner at de ikke skal vise et "Cached"-link til dine printervenlige sider. Genkendes af Googlebot.

en: access print
da: tilgå print

en: administer print
da: administrér udskrift

en: message
da: meddelelse

en: Default height
da: Standardhøjde

en: Default width
da: Standardbredde

en: block administration
da: indstil blok

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: Display all menu items
da: Vis alle menupunkter

en: access administration menu
da: tilgå administrationsmenu

en: Make default
da: Gør til standard

en: Please enter some keywords.
da: Indtast venligst nogle søgeord.

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Deleted
da: Slettet

en: Check-out
da: Reservér

en: Display name
da: Display

en: Topic
da: Emne

en: Limit
da: Grænse

en: Query
da: Forespørgsel

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Delete all content
da: Slet alt indhold

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Text field
da: Tekstfelt

en: author
da: forfatter

en: Entity
da: Entitet

en: Notice
da: Notifikation

en: Caption
da: Undertekst

en: Log out
da: Log ud

en: Server name
da: Servernavn

en: Instructions
da: Vejledning

en: warning
da: advarsel

en: Site information
da: Generel information

en: Results
da: Resultater

en: Link style
da: Udseende

en: Missing
da: Mangler

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Font color
da: Skriftfarve

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Templates
da: Skabeloner

en: Documents
da: Dokumenter

en: Formats
da: Formater

en: New
da: Ny

en: details
da: detaljer

en: Oldest first
da: Ældste først

en: Facets
da: Facetter

en: Indexing
da: Indeksering

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Automatic
da: Automatisk

en: disable
da: deaktivér

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: User Id
da: Bruger-ID

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Surname
da: Efternavn

en: View Image Details
da: Vis billeddetaljer

en: press !x to close
da: tast !x for at lukke

en: Import directory
da: Importmappe

en: Abstract
da: Resume

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Currency Code
da: Valutakode

en: From name
da: Afsendernavn

en: <None>
da: -Ingen-

en: Configure settings for jQuery Update module.
da: Tilpas indstillinger for jQuery Update modulet.

en: Updates Drupal to use the latest version of jQuery.
da: Opdaterer Drupal til at bruge den seneste version af jQuery.

en: Usage
da: Brug

en: Available
da: Tilgængelig

en: inactive
da: inaktiv

en: Set
da: Sæt

en: Width then height
da: Bredde så højde

en: Height then width
da: Højde så bredde

en: Resize duration
da: Størrelsesændring varighed

en: Overlay color
da: Farve på overlejring

en: Overlay opacity
da: Gennemsigtighed af overlejring

en: Close keys
da: Luk-taster

en: Previous keys
da: Forrige-taster

en: Next keys
da: Næste-taster

en: ignored
da: ignoreret

en: Sort
da: Sortér

en: Identifier
da: Identifikator

en: Layout settings
da: Layoutindstillinger

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Print
da: Udskriv

en: Your message
da: Din besked

en: Text only
da: Kun tekst

en: Factor
da: Faktor

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
da: Vis en liste af destinations-URLer for sidens link i bunden af siden.

en: Include comments in printer-friendly version
da: Medtag kommentarer i den printervenlige udgave

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
da: Aktivér dette for at medtage brugerkommentarer i den printervenlige udgave. Afhænger af Comment-modulet.

en: New window method
da: Vinduesmetode

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
da: Brug HTML target (validerer ikke som XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
da: Brug Javascript (kræver browserunderstøttelse)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
da: Vælg metoden som bruges til at åbne sider i et nyt vindue eller en ny fane.

en: Logo options
da: Logo-valg

en: Logo type
da: Logo-type

en: None (Disabled)
da: Ingen (deaktiveret)

en: Current theme's logo
da: Aktuelle temas logo

en: User-specified
da: Brugerdefineret

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
da: Vælg typen af logo som vises på den printervenlige udgave. Hvis logoet er brugerdefineret indtastes stien eller URLen herunder.

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Footer options
da: Indstillinger for sidefod

en: Footer type
da: Sidefodstype

en: Site's footer
da: Sitets sidefod

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
da: Vælg typen af sidefod som vises på den printervenlige udgave. Indtast en brugerdefineret sidefod herunder.

en: Web page options
da: Indstillinger for side

en: Links area
da: Linkområde

en: Content corner
da: Hjørne

en: Choose the location of the link(s) to the printer-friendly page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the print version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
da: Vælg placeringen af links til printervenlige sider. Linkområdet er normalt under indholdet, mens hjørnet er placeret i øverste højre hjørne af indholdet. Fravælg alle for at deaktivere linket. Selv om linket er deaktiveret kan du stadig se den printervenlige udgave af et indholdselement ved at gå til !path/nid hvor nid er indholdselementets numeriske id.

en: Advanced link options
da: Avancerede indstillinger for link

en: Icon only
da: Kun ikon

en: Icon and Text
da: Ikon og tekst

en: Select the visual style of the link.
da: Vælg linkets visuelle stil.

en: Link visibility
da: Linksynlighed

en: Link class
da: Linkklasse

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
da: Kan bruges af themere til at ændre linkets udseende eller af jQuery-moduler til at åbne i et nyt vindue (f.eks. greybox eller thickbox). Flere klasser kan angives, adskilt af mellemrum.

en: Show link in system (non-content) pages
da: Vis link på systemsider (ikke-indhold)

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
da: Aktivér dette for at tilføje et link til en printervenlig side på sider oprettet af Drupal eller de aktiverede moduler.

en: Published on %site_name
da: Udgivet på %site_name

en: retrieved on %date
da: hentet den %date

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
da: Tilføjer et link til en printervenlig udgave af indhold og administrationssider.

en: Web page
da: Webside

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
da: Indstillinger for printervenlige sider er tilgængelige på !link

en: Errors
da: Fejl

en: Newest first
da: Nyeste først

en: field
da: felt

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Post new comment
da: Indsend kommentar

en: Override username theme
da: Overskriv brugernavnstema

en: Save order
da: Gem rækkefølge

en: Page !current of !total
da: Side !current af !total

en: Video !current of !total
da: Video !current af !total

en: Download Original
da: Download original

en: Use lightbox2 lite
da: Brug lightbox2 lite

en: Checking this box will enable Lightbox2 Lite and will disable all of the automatic image URL re-formatting features.  It also disables all grouping features.
da: Hvis du markerer dette felt aktiveres Lightbox2 Lite og alle automatiske formateringer af billed-URLer deaktiveres. Det deaktiverer også alle grupperingsfunktioner.

en: Use alternative layout
da: Brug alternativt layout

en: Enabling this option alters the layout of the lightbox elements. In the alternative layout the navigational links appear under the image with the caption text, instead of being overlayed on the image itself.  This doesn't apply when using Lightbox Lite.
da: Ændrer lightbox-elementernes layout. I det alternative layout optræder navigationslinks under billedet med billedteksten i stedet for at være overlejret på billedet. Dette gælder ikke når Lightbox Llite er i brug.

en: Force visibility of navigation links
da: Gennemtving synlighed af navigationslinks

en: When viewing grouped images, the navigational links to the next and previous images are only displayed when you hover over the image.  Checking this box forces these links to be displayed all the time.
da: Under visning af grupperede billeder vil navigationslinks til næste og forrige billeder kun blive vist når du holder musen over billeder. Markér dette felt hvis du ønsker at navigationslinks altid skal vises.

en: Continuous galleries
da: Fortløbende gallerier

en: When viewing grouped images, the Next button on the last image will display the first image, while the Previous button on the first image will display the last image.
da: Under visning af grupperede billeder vil Næste-knappen på det sidste billede vise det første billeder, mens Forrige-knappen på det første billede vil vise det sidste billede.

en: Open image page in new window
da: Åbn billedside i nyt vindue

en: This controls whether the link to the image page underneath the image is opened in a new window or the current window.
da: Bestemmer om linket til billedsiden nedenunder billedet åbnes i et nyt vindue eller i det aktuelle vindue.

en: Text for image page link
da: Tekst til billedsidelink

en: This is the text that will appear as the link to the image page underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.
da: Teksten der optræder som link til billedsiden nedenfor billedet i lyskassen. Lad feltet stå tomt hvis linket ikke skal optræde.

en: Text for image original link
da: Tekst til originalbilledllink

en: Image count text
da: Billedantal tekst

en: This text is used to display the image count underneath the image in the lightbox when image grouping is enabled.  Use !current as a placeholder for the number of the current image and !total for the total number of images in the group.  For example, "Image !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
da: Denne tekst bruges til at vise antallet af billeder under billedet i lightboxen når gruppering af billeder er aktiveret. Variablen !current erstattes med nummeret på det aktuelle billeder og !total erstattes med det samlede antal billeder i gruppen. For eksempel "Billede !current af !total". Lad feltet stå tomt for at skjule teksten.

en: Page count text
da: Sideantal tekst

en: This text is used to display the page count underneath HTML content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current page and !total for the total number of pages in the group.  For example, "Page !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
da: Denne tekst bruges til at vise antallet af sider under HTML-indhold i lightboxen når gruppering er aktiveret. Variablen !current erstattes med nummeret på den aktuelle side og !total erstattes med det samlede antal sider i gruppen. For eksempel "Side !current af !total". Lad feltet stå tomt for at skjule teksten.

en: Video count text
da: Videoantal tekst

en: This text is used to display the count underneath video content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current video and !total for the total number of videos in the group.  For example, "Video !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
da: Denne tekst bruges til at vise antallet af videoer under videoindhold i lightboxen når gruppering er aktiveret. Variablen !current erstattes med nummeret på den aktuelle video og !total erstattes med det samlede antal videoer i gruppen. For eksempel "Video !current af !total". Lad feltet stå tomt for at skjule teksten.

en: Image resize settings
da: Indstillinger for billedstørrelse

en: Disable resizing feature
da: Deaktivér tilpasning af størrelse

en: By default, when the image being displayed in the lightbox is larger than the browser window, it is resized to fit within the window and a zoom button is provided for users who wish to view the image in its original size.  Checking this box will disable this feature and all images will be displayed without any resizing.
da: Hvis et billede, som vises i lighboxen, er større end browser-vinduet, vil det som standard blive skaleret så det passer i vinduet og der indsættes en zoom-knap til brugere som har lyst til at se billedet i originalstørrelsen. Markér dette felt for at deaktivere denne funktion og vise alle billeder uden nogen skalering.

en: Disable zoom in / out feature
da: Deaktivér zoom ind/ud funktion

en: When the image being displayed in the lightbox is resized to fit in the browser window, a "zoom in" button is shown.  This allows the user to zoom in to see the original full size image.  They will then see a "zoom out" button which will allow them to see the smaller resized version.  Checking this box will prevent these buttons from appearing.
da: Når billedet, som vises i lightboxen, skaleres så det kan passe i browservinduet vises en "zoom ind"-knap. Det lader brugeren zoome ind og se det original billede i fuld størrelse. Derefter ser de en "zoom ud"-knap, som lader dem se den lille, skalerede udgave. Markér dette felt hvis du ikke ønsker at disse knapper skal dukke op.

en: Modal form settings
da: Indstillinger for modal formular

en: Enable login support
da: Aktivér understøttelse af login

en: Enabling this option will modify all login links so that the login form appears in a lightbox.
da: Modificerer alle login-links så login-formularen vises i en lightbox.

en: Enable contact form support
da: Aktivér understøttelse af kontaktformular

en: Enabling this option will modify all contact links so that the contact form appears in a lightbox.
da: Modificerer alle kontakt-links så kontaktformularen optræder i en lightbox.

en: Video settings
da: Indstillinger for video

en: Enable video support
da: Aktivér understøttelse af video

en: By default, video support is disabled in order to reduce the amount of javascript needed.  Checking this box will enable it.
da: Som standard er videounderstøttelse deaktiveret for at reducere mængden af javascript. Markér dette felt for at aktivere videounderstøttelse.

en: Path to FLV Player
da: Sti til FLV Player

en: Flashvars for the FLV Player where supported, e.g. "autoplay=1&playerMode=normal".
da: Flashvars til FLV Playeren hvis det er understøttet, f.eks. "autoplay=1&playerMode=normal".

en: Page specific lightbox2 settings
da: Side-specifikke lightbox2 indstillinger

en: Load only on the listed pages.
da: Indlæst kun på de viste sider.

en: Load on every page except the listed pages.
da: Indlæs på hver side undtagen de viste.

en: Enable lightbox2 on specific pages
da: Aktivér lightbox2 på specifikke sider

en: List one page per line as Drupal paths.  The * character is a wildcard.  Example paths are "node/add/page" and "node/add/*".  Use &lt;front&gt; to match the front page.
da: Indtast én side pr. linje som Drupal-stier. * er jokertegn. Eksempler på stier er "node/add/page" og "node/add/*".  Brug &lt;front&gt; til at matche forsiden.

en: CCK display settings
da: Indstillinger for CCK visning

en: No grouping
da: Ingen gruppering

en: Group by field name
da: Gruppér efter feltnavn

en: Group by node id
da: Gruppér efter node id

en: Group by field name and node id
da: Gruppér efter feltnavn og node id

en: Select Emfield Image grouping in Views
da: Vælg Emfield Image-gruppering i Views

en: By default, emfield images in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
da: Som standard grupperes emfield-billeder efter det feltnavn som de optræder med i viewet. Du kan tilsidesætte denne gruppering her.

en: Select Imagefield grouping in Views
da: Vælg ImageField-gruppering i Views

en: By default, imagefields in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
da: Som standard grupperes imagefield-billeder efter det feltnavn som de optræder med i viewet. Du kan tilsidesætte denne gruppering her.

en: Use node title as caption
da: Brug titel som billedtekst

en: By default, the caption for imagefields is the image title text configured.  If no title is configured, then the alt text will be used.  This option allows you to override that and always display the node title as the image caption.
da: Som standard er billedteksten for imagefields den valgt billedtiteltekst. Hvis der ikke er valgt en titel bruges alt-teksten i stedet. Dette valg lader dig tilsidesætte det og vælge altid at vise indholdselementets titel som billedtekst.

en: Location of javscript
da: Placering af javascript

en: By default, the lightbox javascript files are loaded in the HTML header.  However, for sites using SWFObject to load their Flash content, the footer setting is recommended to prevent "Operation Aborted" errors in IE.  If using the footer setting, please note that not all themes correctly implement the footer region and may require a small change.
da: Som standard indlæses Lightbox javascriptfilerne i HTML-headeren. På sites, som bruger SWFObject til at indlæse deres Flash-indhold, anbefales indstillingen sidefod for at forhindre "Operation Aborted"-fejl i IE. Bemærk at ikke alle temaer implemterer sidefod-regionen og derfor kan have behov for en mindre ændring hvis indstillingen sidefod anvendes.

en: Click on overlay or lightbox to close it
da: Klik på overlejring eller lightbox for at lukke den

en: Enable user to close lightbox by clicking on the lightbox itself or the overlay background.
da: Lad brugeren lukke lightboxen ved at klikke på lightboxen eller baggrunden.

en: Configure the keyboard shortcuts for controlling the lightbox.  These options do not apply to the Lightbox2 Lite version, which uses the default "Close keys" (c, x and esc) to close the lightbox.
da: Indstil tastaturgenveje til betjening af lightboxen. Disse indstillinger gælder ikke for LIghtbox2 Lite-udgaven, som bruger standardværdierne. "Luk-taster" (c, x og esc) bruges til at lukke lightboxen.

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to close the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'c x 27' (c, x, or esc).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at lukke lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'c x 27' (c, x eller esc).

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the previous item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'p 37' (p or left arrow).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at navigere til det forrige element i lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'p 37' (p eller venstre pil).

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the next item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'n 39' (n or right arrow).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at navigere til det næste element i lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'n 39' (n eller højre pil).

en: Zoom keys
da: Zoom-taster

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to zoom in / out of images in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'z'.
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at zoome ind/ud på billeder i lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'z'.

en: Pause / play keys
da: Pause-/afspil-taster

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to pause / play the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to '32' (spacebar).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at stoppe/starte lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er '32' (mellemrumstasten).

en: Skin settings
da: Indstillinger for tema

en: Border size
da: Rammestørrelse

en: Enter the size of the border in pixels to display around the image.
da: Indtast bredden af rammen som vises rundt om billedet (i pixels).

en: Lightbox color
da: Lightbox-farve

en: Enter a hexadecimal color value for the border.  For example <code>fff</code> or <code>ffffff</code> for white).
da: Indtast en hexadecimal farveværdi på kanten. For eksempel <code>fff</code> eller <code>ffffff</code> for hvid).

en: Enter a hexadecimal color value for the font.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
da: Indtast en hexadecimal farveværdi på skrifttypen. For eksempel <code>000</code> eller <code>000000</code> for sort).

en: Distance from top
da: Afstand fra top

en: Enter the position of the top of the lightbox in pixels.  Leave blank for automatic calculation.
da: Indtast positionen af lightboxens top i pixels. Lad feltet stå tomt for at beregne positionen automatisk.

en: Overlay settings
da: Indstillinger for overlejring

en: The overlay opacity setting determines how visible the background page is behind the lightbox.  The opacity value can range from 0.0 to 1.0 where 0.0 is 100% transparent and 1.0 is 100% opaque.
da: Indstillingen for gennemsigtigheden bestemmer hvor synlig siden bag lightboxen er. Gennemsigtigheden går fra 0.0. til 1.0 hvor 0.0 er 100% gennemsigtig og 1.0 er 100% uigennemsigtig.

en: Enter a hexadecimal color value for the overlay.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
da: Indtast en hexadecimal farveværdi på overlejringen. For eksempel <code>000</code> eller <code>000000</code> for sort).

en: Animation settings
da: Indstillinger for animation

en: These options aren't available when using Lightbox2 Lite.
da: Disse valgmuligheder er ikke tilgængelige når du bruger Lightbox2 Lite.

en: Simultaneous
da: Samtidigt

en: Resize sequence
da: Størrelsesændring sekvens

en: The sequence to use for the resizing animation.
da: Rækkefølgen der bruges til størrelsesanimationen.

en: The duration (in seconds) of the resizing animation.  Enter a value between 0 and 10.
da: Varigheden (i sekkunder) af størrelsesanimationen. Indtast en værdi mellem 0 og 10.

en: Appearance duration
da: Fremtoning varighed

en: Caption slide down duration
da: Varighed af billedtekst-glidning

en: The duration (in seconds) of the caption sliding-down animation.  Enter a value between 0 and 10.
da: Varigheden (i sekunder) af billedtekst nedrulningsanimationen. Indtast en værdi mellem 0 og 10.

en: FLV player path doesn't exist.
da: FLV-afspillersti eksisterer ikke.

en: You must enter a properly formed hex value.
da: Du skal indtaste en velformet hex-værdi.

en: You must enter a size greater than 0 pixels.
da: Du skal indtaste en størrelse større end 0 pixel.

en: You must enter a size greater than 0 pixels.  Leave blank for default positioning.
da: Du skal indtaste en størrelse større end 0 pixel. Lad feltet stå tomt for at bruge standardpositionen.

en: You must enter a duration between 0 and 10 seconds.
da: Du skal indtaste en varighed mellem 0 og 10 sekunder.

en: Interval seconds
da: Interval sekunder

en: The slideshow interval is the length of time in seconds an image is visible before the slideshow shows the next image.
da: Slideshow-intervallet er tiden i sekunder et billede er synligt før slideshowet viser det næste billede.

en: Automatically start slideshow
da: Start slideshow automatisk

en: When enabled the slideshow will automatically start.
da: Slå til for at starte slideshowet automatisk.

en: Automatically exit slideshow
da: Forlad slideshow automatisk

en: When enabled the lightbox will automatically close after displaying the last image.
da: Lightboxen lukker automatisk efter at have vist det sidste billede.

en: Show play / pause button
da: Vis afspil/pause knap

en: When enabled, a play / pause button will be shown in the slideshow allowing the user more control over their viewing experience.
da: Viser en afspil/pause-knap i slideshowet så brugeren får mere kontrol over oplevelsen.

en: Pause slideshow on "Next Image" click
da: Sæt slideshow på pause ved klik på "Næste billede"

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the following image shown, when the "Next" button is clicked.
da: Stopper automatisk slideshowet og viser det følgende billeder når der klikkes på "Næste".

en: Pause slideshow on "Previous Image" click
da: Sæt slideshow på pause ved klik på "Forrige billede"

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the previous image shown, when the "Previous" button is clicked.
da: Stopper automatisk slideshowet og viser det følgende billeder når der klikkes på "Forrige".

en: Continuous loop
da: Kontinuerlig løkke

en: When enabled the slideshow will automatically start over after displaying the last slide.  This prevents the slideshow from automatically exiting when enabled.
da: Slideshowet starter automatisk igen efter at have vist det sidste slide. Dette forhindrer at slideshowert lukker automatisk.

en: The "interval seconds" value must be numeric.
da: "Interval sekunder" skal være numerisk.

en: The default width of the iframe in pixels.
da: Standardbredde af iframe i pixels.

en: The default height of the iframe in pixels.
da: Standardhøjde af iframe i pixels.

en: Enable border
da: Aktivér ramme

en: Enable iframe border.  You can modify the border style in your theme's css file using the iframe's id "lightboxFrame".
da: Aktivér iframe-ramme. Du tilpasse rammens udseende i dit temas css-fil ved at bruge iframens id "lightboxFrame".

en: The "default width" value must be numeric.
da: Værdien "standardbredde" skal være numerisk.

en: The "default height" value must be numeric.
da: Værdien "standardhøjde" skal være numerisk.

en: Lightbox grouped
da: Lightbox grupperet

en: HTML content
da: HTML-indhold

en: HTML content grouped
da: HTML-indhold grupperet

en: These options allow automatic URL re-formatting of images.  This removes the need for you to add 'rel="lightbox"' to each image link throughout your site.  You can select which image sizes will trigger the lightbox and configure a list of image CSS classes which should also have their URLs automatically re-formatted.  This feature is not available when using Lightbox2 Lite.
da: Disse valg tillader automatisk URL-omformatering af billeder. Dermed behøver du ikke at tilføje 'rel="lightbox"' til hvert billedlink på dit site. Du kan vælge hvilke billeder, som udløser lightboxen, og indstille en liste af billed-CSS-klasser hvis URL skal omformateres automatisk. Denne funktionalitet er ikke tilgængelig ved brug af Lightbox2 Lite.

en: Automatic handlers
da: Automatisk håndtering

en: Image node settings
da: Indstillinger for billedindhold

en: Automatic handler for image nodes
da: Automatisk håndtering af billeder

en: Choose how URLs for image nodes will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer for billedelementer håndteres automatisk.

en: Lightbox image display size
da: Størrelse på LIghtbox billedvisning

en: Select which image size will be loaded in the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
da: Vælg hvilken billedstørrelse der indlæses i lightbox. Gælder kun for billeder uploadet med Image-modulet.

en: Image trigger size
da: Billede udløserstørrelse

en: Select which image size, when clicked on, will automatically trigger the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
da: Angiv hvilken billedstørrelse som når der klikkes på den automatisk udløser lightboxen. Dette gælder kun for billeder uploadet med Image-modulet.

en: Disable lightbox for gallery lists
da: Dekativér lightbox for gallerilister

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "image gallery" module.
da: Markér dette felt for at deaktivere lightboxen for billeder i gallerilister. Det betyder at det er muligt at åbne et galleri ved at klikke på dets miniaturebillede, men at lightboxen stadig åbner når billederne i galleriet vises. Dette gælder kun for billedgallerier oprettet med Image Gallery-modulet.

en: Flickr images
da: Flickr-billeder

en: Automatic handler for Flickr images
da: Automatisk håndtering af Flickr billeder

en: Choose how URLs for Flickr images will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer på Flickr-billeder håndteres automatisk.

en: Gallery2 images
da: Gallery2-billeder

en: Automatic handler for Gallery2 block images
da: Automatisk håndtering af Gallery2 billeder

en: Choose how URLs for images, contained within Gallery2 image blocks, will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer på billeder i Gallery2 billedblokke håndteres automatisk.

en: Image Assist images
da: Image Assist-billeder

en: Automatic handler for Image Assist custom size images
da: Automatisk håndtering af Image Assist billeder med tilpasset størrelse

en: Choose how URLs for custom size images, displayed by the Image Assist module, will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer på billeder af tilpasset størrelse, som vises med Image Assist-modulet, håndteres automatisk.

en: Custom class images
da: Billeder med tilpasset klasse

en: Automatic handler for custom class images
da: Automatisk håndtering af billeder med tilpassede klasser

en: Choose how URLs for custom class images will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer for billeder med tilpassede klasser skal håndteres automatisk.

en: Custom image trigger classes
da: Klasser for tilpasset billedudløser

en: List the image classes which should trigger the lightbox when clicked on.  Put each class on a separate line.
da: Angiv billedklasserne som skal udløse lightboxen når der klikkes på dem. Skriv hver klasse på en separat linje.

en: Acidfree settings
da: Indstillinger for Acidfree

en: Disable lightbox for Acidfree gallery lists
da: Deaktivér lightbox for Acidfree gallerilister

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "acidfree" module.
da: Markér dette felt for at deaktivere lightboxen for billeder i gallerilister. Det betyder at det er muligt at åbne et galleri ved at klikke på dets miniaturebillede, men at lightboxen stadig åbner når billederne i galleriet vises. Dette gælder kun for billedgallerier oprettet med Acidfree-modulet.

en: Enable lightbox for Acidfree videos
da: Aktivér lightbox for Acidfree videoer

en: Checking this box will enable the display of acidfree videos in a lightbox.  This only applies to videos created by the "video" module and which appear in an acidfree gallery.
da: Markér dette felt for at vise Acidfree videoer i en lightbox. Påvirker kun videoer oprettet af "video"-modulet som optræder i et Acidfree-galleri.

en: Enables Lightbox2 for Drupal
da: AKtiverer Lightbox2 i Drupal

en: Image links with 'rel="lightbox"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
da: Billedlinks med rel="lightbox"' i &lt;a&gt;-tagget vil optræde i en Lightbox når der klikkes på dem.

en: To add a lightbox to your images, add rel="lightbox" attribute to any link tag to activate the lightbox. For example:
da: Tilføj el="lightbox"-attributten til et link-tag for at tilføje en Lightbox til dine billeder. For eksempel:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox"&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox"&gt;billede #1&lt;/a&gt;</code>

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[][my caption]"&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[][min titel]"&gt;billede #1&lt;/a&gt;</code>

en: To show a caption either use the title attribute or put in the second set of square brackets of the rel attribute.
da: Vis en billedtekst ved at bruge titel-attributten eller ved at indsætte den i den anden firkantparentes i rel-attributten.

en: If you have a set of related images that you would like to group, then you will need to include a group name between square brackets in the rel attribute. For example:
da: Hvis du har et sæt af relaterede billeder, som du ønsker at gruppere, skal du medtage et gruppenavn mellem firkantparanteser i rel-attributten. For eksempel:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[roadtrip]"&gt;image #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightbox[roadtrip][caption 2]"&gt;image #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightbox[roadtrip][caption 3]"&gt;image #3&lt;/a&gt;<br /> </code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[ferie]"&gt;billede #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightbox[ferie][billedtekst 2]"&gt;billede #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightbox[ferie][billedtekst 3]"&gt;billede #3&lt;/a&gt;<br /> </code>

en: There are no limits to the number of image sets per page or how many images are allowed in each set.
da: Der er ingen grænse for antallet af billedgrupper pr. side eller hvor mange billeder der er tilladt i hver gruppe.

en: If you wish to turn the caption into a link, format your caption in the following way:
da: Hvis du ønsker at ændre billedteksten til et link skal du formatere billedteksten på følgende måde:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightbox[][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;View Image Details&lt;/a&gt;]' &gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightbox[][&lt;a href="http://www.example.com"&gt;Vis billeddetaljer&lt;/a&gt;]' &gt;billede #1&lt;/a&gt;</code>

en: Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
da: Billedlinks fra G2 formateres til brug med Lightbox2

en: Image links with 'rel="lightshow"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
da: Billedlinks med 'rel="lightshow"' i &lt;a&gt;-tagget vises i et Lightbox slideshow når der klikkes på dem.

en: To add a lightbox slideshow to your images, add rel="lightshow[slideshowname][slide caption]" attribute to any link tag to activate the slideshow. For example:
da: Tilføj rel="lightshow[slideshowname][slide caption]"-attributten til et link-tag for at aktivere slideshowet. For eksempel:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;image #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;image #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;image #3&lt;/a&gt;<br /> </code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;billede #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;billede #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;billede #3&lt;/a&gt;<br /> </code>

en: The title attribute in the link tag is optional. The addition of this attribute enables the display of a caption with the image displayed in the lightbox.
da: Titel-attributten i link-tagget er valgfri. Tilføj denne attribut for at vise en billedtekst i lightboxen.

en: There are no limits to the number of slideshow image sets per page or how many images are allowed in each slideshow.
da: Der er ingen grænse for antallet af sldieshow-billedgrupper pr. side eller hvor mange billeder der er tilladt i hvert slideshow.

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightshow[show1][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;View Image Details&lt;/a&gt;]'&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightshow[show1][&lt;a href="http://www.example.com"&gt;Vis billeddetaljer&lt;/a&gt;]'&gt;billede #1&lt;/a&gt;</code>

en: Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
da: Links til HTML-indhold med 'rel="lightframe"' i &lt;a&gt;-tagget vil optræde i en lighbox når der klikke på dem.

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  Again it's possible to group the content, (e.g. <code>lightframe[search][caption]</code>) but in addition to that, it's possible to control some of the iframe properties.  It's possible to set the "width", "height" and "scrolling" properties of the iframe.  The properties are separated from the group name by a <code>|</code>, for example <code>lightframe[search|width:100px;][caption]</code>.  If no grouping is being used, then the <code>|</code> is still used and the format would be <code>lightframe[|width:100px;]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no iframe properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
da: Det er muligt at vise webindhold i lightboxen vha. iframes. I dette tilfælde skal "rel"-attributten sættes til "lightframe". Igen er det muligt at gruppere billederne (f.eks. e.g. <code>lightframe[search]</code>) men derudover er det muligt at kontrollere nogle af iframens egenskaber. Det er muligt at indstille iframens bredde, højde og scrollegenskaber. Egenskaberne er adskilt fra gruppens navn med et <code>|</code>, for eksempel <code>lightframe[search|width:100px;]</code>. Hvis der ikke grupperes bruges <code>|</code> stadig og formatet er da <code>lightframe[|width:100px;]</code>. Egenskaberne skal alle have formatet "property: value;" - bemærk det afsluttende semikolon. Hvis der ikke angives nogen iframe-egenskaber bruges standardbredden og -højden på 400 px. Se nedenfor for flere detaljerede eksempler.

en: Basic example:
da: Simpelt eksempel:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe&quot;&gt;Søg på Google&lt;/a&gt;</code>

en: Grouped example:
da: Eksempel på gruppering:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search][caption]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search]&quot;&gt;Search yahoo&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[søg][billedtekst]&quot;&gt;Søg på google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[søg]&quot;&gt;Søg på yahoo&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling iframe property example:
da: Eksempel på kontrol af iframe-egenskab:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][billedtekst]&quot;&gt;Søg på google&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling iframe property when grouped example:
da: Eksempel på kontrol af iframe-egenskab ved gruppering:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Search yahoo&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Søg på Google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Søg på Yahoo&lt;/a&gt;</code>

en: Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
da: Links til video-indhold med 'rel="lightvideo"' i &lt;a&gt;-tagget vil optræde i en lighbox når der klikke på dem.

en: It's possible to show video content in the lightbox.  In this case the "rel" attribute should be set to <code>lightvideo</code>.  It's possible to group videos and to control the size of the lightbox by setting the "width" and "height" properties.  The properties can be configured like <code>lightvideo[group|width:300px; height: 200px;][caption]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
da: Det er muligt at vise videoindhold i lightboxen. I det tilfælde skal "rel"-attributten sættes til <code>lightvideo</code>. Det er muligt at gruppere videoer og kontrollere størrelsen af lightboxen ved at angive højde og bredde. Egenskaberne kan indstilles på følgende måde <code>lightvideo[group|width:300px; height: 200px;][billedtekst]</code>. Egenskaberne skal være på formen "egenskab: værdi;" - bemærk det afsluttende semikolon. Hvis der ikke er angive nogen egenskaber anvendes standardhøjden og -bredden 400px. Se herunder for mere detaljerede eksempler.

en: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo&quot;&gt;Google video example - default size&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo&quot;&gt;Eksempel på Google video - tilpasset størrelse&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling lightbox size example:
da: Eksempel på kontrol af lightbox-størrelse:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo[group|width:400px; height:300px;][caption]&quot;&gt;Google video example - custom size&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo[group|width:400px; height:300px;][billedtekst]&quot;&gt;Google video eksempel - tilpasset størrelse&lt;/a&gt;</code>

en: Supported video formats include asx, wmv, mov and swf.  A number of online video providers are also supported, including YouTube and Google Video.  For a full list of the current supported video providers please see the documentation on drupal.org.
da: Understøttede videoformater inkluderer asx, wmv, mov og swf. Et antal online videoudbydere understøttes også, inklusive YouTube og Google Video. Se dokumentationen på drupal.org for en komplet liste over understøttede videoudbydere.

en: Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
da: Links til indlejret eller modalt indhold med 'rel="lightmodal"' i &lt;a&gt;-tagget optræder i Lightbox når der klikkes på dem.

en: It's possible to show HTML snippets in the lightbox, that is on the same domain.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightmodal".  Again it's possible to group the content, (e.g. <code>lightmodal[group][caption]</code>) but in addition to that, it's possible to control some of the modal properties.  It's possible to set the "width", "height" and "scrolling" properties of the modal.  The properties are separated from the group name by a <code>|</code>, for example <code>lightmodal[group|width:100px;][caption]</code>.  If no grouping is being used, then the <code>|</code> is still used and the format would be <code>lightmodal[|width:100px;]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no modal properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
da: Det er muligt at vise HTML-stumper fra det samme domæne i lightboxen. I dette tilfælde skal "rel"-attributten sættes til "lightmodal". Igen er det muligt at gruppere indholdet (f.eks. e.g. <code>lightmodal[group][caption]</code>) men derudover er det muligt at kontrollere nogle af dialogens egenskaber. Det er muligt at indstille dialogens bredde, højde og scrollegenskaber. Egenskaberne er adskilt fra gruppens navn med et <code>|</code>, for eksempel <code>lightmodal[group|width:100px;][caption]</code>. Hvis der ikke grupperes bruges <code>|</code> stadig og formatet er da <code>lightmodal[|width:100px;]</code>. Egenskaberne skal alle have formatet "property: value;" - bemærk det afsluttende semikolon. Hvis der ikke angives nogen iframe-egenskaber bruges standardbredden og -højden på 400 px. Se nedenfor for flere detaljerede eksempler.

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal&quot;&gt;Søg&lt;/a&gt;</code>

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search][caption 1]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search]&quot;&gt;Search published&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search][caption 1]&quot;&gt;Søg&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search]&quot;&gt;Søg publicerede&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling modal property example:
da: Eksempel på styring af modal egenskab:

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Søg&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling modal property when grouped example:
da: Eksempel på styring af modal egenskab ved gruppering:

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Search published&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Søg&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Søg publicerede&lt;/a&gt;</code>

en: Lightbox modal filter
da: Lightbox modal-filter

en: Disable Lightbox iframe filter
da: Deaktiver Lightbox iframe-filter

en: Turns g2_filter links into Lightbox2 appropriate links
da: Ændrer g2_filter-links til links som er egnede til Lightbox2

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  However, users can do this without any filters to be enabled.  To prevent users from adding iframes to the site in this manner, then please enable this option.
da: Det er muligt at vise webindhold i lightboxen vha. iframes. I dette tilfælde skal "rel"-attributten sættes til "lightframe". Brugere kan gøre dette uden aktive filtre. Aktivér dette for at forhindre brugerne i at tilføje iframes til sitet på denne måde.

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Original
da: Lightbox2: Miniature -> Original

en: Lightbox2 slideshow: Image Thumbnail -> Original
da: Lightbox2 slideshow: Miniature -> Original

en: Lightbox2 iframe: Image Thumbnail -> Content
da: Lightbox2 iframe: Miniature -> Content

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
da: Lightbox2: Miniature -> Video i fuld størrelse

en: Displays all kinds of files in a popup lightbox in an iframe.
da: Viser alle typer af filer i en pop op lightbox i en iframe.

en: Lightbox2 image
da: Lightbox2 billede

en: Displays image files in a popup lightbox.
da: Viser billedfiler i en pop op lightbox.

en: download original image
da: download originalbillede

en: Allows the user to configure the lightbox2 slideshow functionality
da: Lader brugeren tilpasse Lightbox2 slideshow-funktionalitet

en: HTML Content
da: HTML-indhold

en: Allows the user to configure the lightbox2 HTML content functionality.
da: Tillad brugeren at konfigurere lightbox2 HTML-indhold.

en: Automatic image handling
da: Automatisk billedhåndtering

en: Allows the user to configure the lightbox2 automatic image handling settings
da: Tillad brugeren at konfigurere lightbox2 indstillinger for automatisk billedhåndtering.

en: Display type
da: Display-type

en: Message subject
da: Beskedemne

en: Initials
da: Initialer

en: Enable developer modules
da: Aktivér udviklermoduler

en: Disable developer modules
da: Deaktivér udviklermoduler

en: Collapse fieldsets on modules page
da: Luk feltgrupper på modul-siden

en: Current anonymous / authenticated users
da: Aktuelle anonyme / godkendte brugere

en: Disabled these modules: !module-list.
da: Deaktiverede følgende moduler: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
da: Ingen udviklermoduler er aktiveret.

en: display drupal links
da: vis Drupal-links

en: No link
da: Intet link

en: permissions
da: tilladelser

en: Properties
da: Egenskaber

en: host
da: værtsnavn

en: Created by
da: Oprettet af

en: Citation
da: Citat

en: close
da: luk

en: Locations
da: Lokationer

en: location
da: lokation

en: Expression
da: Udtryk

en: Text settings
da: Indstillinger for tekst

en: Join summary
da: Sammenføj resumé

en: Split summary at cursor
da: Del resumé ved markør

en: Operations:
da: Handlinger:

en: Minimum Term Frequency
da: Minimum term-frekvens

en: Minimum Document Frequency
da: Minimum dokument-frekvens

en: Node creation
da: Oprettelse af indhold

en: PHP DOMDocument class
da: PHP DOMDocument-klassen

en: label
da: etiket

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
da: Bemærk at du kan aktivere/deaktivere URL-listen for hver indholdstype individuelt på !url.

en: Content Types page
da: Indholdstypesiden

en: Use URL alias instead of node ID
da: Brug URL alias i stedet for indholdselement ID

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
da: Opretter et link med URL aliaset i stedet for indeholdselement ID.

en: Link in book hierarchy nodes
da: Link i boghierarki-indholdselementer

en: Book module link not modified
da: Book-module link ikke modificeret

en: Current page and sub-pages
da: Aktuelle side og undersider

en: Current page only
da: Kun aktuelle side

en: Saving these strings will disable their translation via Drupal's language system. Use the reset button to return them to the original state.
da: Gemmes disse tekststrenge bliver de ikke længere oversat af Drupals sprogsystem. Brug gendan-knappen til gendanne deres oprindelige tilstand.

en: Text strings
da: Tekststrenge

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
da: Tekst som bruges i linket til den printervenlige udgave.

en: Most printed
da: Mest udskrevne

en: Show link
da: Vis link

en: Show link in individual comments
da: Vis link i individuelle kommentarer

en: Show Printer-friendly URLs list
da: Vis printervenlig URL-liste

en: node-specific print configuration
da: indholdselement-specifik udskriftskonfiguration

en: use PHP for link visibility
da: brug PHP til linksynlighed

en: Administer > Site configuration > Printer-friendly Pages
da: Administration > Indstillinger > Printervenlige sider

en: Send only the teaser
da: Send kun resuméet

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
da: Standardvalget vil være kun at sende indholdselementets resumé i stedet for det fulde indhold.

en: Enable teaser/full mode choice
da: Aktivér valg mellem resumé/fuldt indhold

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
da: Brugeren kan vælge mellem at sende det fulde indhold eller resuméet ved afsendelsen.

en: Text used in the link to the send by-email form.
da: Tekst som bruges i linket til send via e-mail formularen.

en: !user has sent you a message from !site
da: !user har sendt dig en besked fra !site

en: Message from sender
da: Besked fra afsender

en: Set the default contents of the message.
da: Angiv meddelelsens standardindhold.

en: Thank you for spreading the word about !site.
da: Tak fordi du fortæller andre om !site.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.
da: Meddelelsen vises når brugeren har indsendt formularen.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
da: Indtast flere adresser adskilt af kommaer og eller på separate linjer.

en: Page to be sent
da: Side som skal sendes

en: View page
da: Vis side

en: Clear form
da: Ryd formular

en: Someone
da: Nogen

en: an interesting site
da: et interessant site

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
da: Du kan ikke sende mere end %number beskeder pr. time. Nedsæt venligst antallet af modtagere.

en: print_mail: From %from
da: print_mail: Fra %from

en: %name [%from] sent %page to [%to]
da: %name [%from] sendte %page til [%to]

en: us
da: os

en: Most emailed
da: Mest sendte

en: PDF options
da: PDF Valg

en: PDF generation tool
da: Værktøj til oprettelse af PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
da: Vælger hvilket værktøj modulet bruger til at oprette PDF-udgaven.

en: PDF version link
da: Link til PDF-udgave

en: Choose the location of the link(s) to the PDF version. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the PDF version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
da: Vælg placeringen af links til PDF-udgaven. Linkområdet er normalt under indholdet, mens hjørnet er placeret i øverste højre hjørne af indholdet. Fravælg alle for at deaktivere linket. Selv om linket er deaktiveret kan du stadig se PDF-udgaven af et indholdselement ved at gå til !path/nid hvor nid er indholdselementets numeriske id.

en: Setting this option will add a PDF version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
da: Tilføjer et PDF-udgave link på sider oprettet af Drupal eller de aktive moduler.

en: Open PDF in
da: Åbn PDF i

en: Same browser window
da: Samme browser-vindue

en: New browser window
da: Nyt browser-vindue

en: Save dialog
da: Gem-dialog

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
da: Vælg den ønskede metode til åbning af PDFen i brugerens browser.

en: Paper size
da: Papirstørrelse

en: Choose the paper size of the generated PDF.
da: Vælg den genererede PDFs papirstørrelse.

en: Page orientation
da: Sideretning

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
da: Vælg sideorienteringen i den genererede PDF.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
da: (Kun TCPDF) Angiv den anvendte skriftfamilie. Eksempler: %examples.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
da: ADVARSEL: TCPDF indlejrer hele skrifttypen i den genererede PDF. Hvis du ikke bruger Unicode er Helvetica og Times sikre valg som vil resultere i en lille PDF. Unicode-skrifter kan øge størrelsen af PDFen til omkring 1 MB.

en: (TCPDF only) Set the font size to be used for normal text. This is the base value for the scaling applied to other text styles.
da: (Kun TCPDF) Angiv skriftstørrelsen som bruges til normal tekst. Dette er basisværdien som bruges ved skalering af andre tekststilarter.

en: wkhtmltopdf options
da: Indstillinger for wkhtmltopdf

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
da: Hvis feltet er tomt genereres filnavnet fra indholdselementets sti. Filnavnet kan opbygges med symboler (se følgende liste). Endelsen .pdf tilføjes automatisk.

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
da: Intet PDF-værktøj fundet! Download venligst et af de understøttede PHP PDF-værktøjer. Se modulets INSTALL.txt for yderligere information.

en: No PDF tool selected
da: Intet PDF-værtkøj valgt

en: Font size must be at least 1.
da: Skriftstørrelse skal mindst være 1.

en: PDF version
da: PDF udgave

en: Text used in the link to the PDF version.
da: Tekst i linket til PDF-udgaven.

en: Page !n of !total
da: Side !n af !total

en: Printer-friendly PDF
da: Printervenlig PDF

en: Most PDFd
da: Mest PDFede

en: Adds the capability to export pages as PDF.
da: Gør det muligt at eksportere sider som PDF.

en: Print module form.
da: Print-modul formular.

en: Day of week
da: Ugedag

en: See video
da: Se video

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: between
da: mellem

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link

en: Adjust top margin
da: Tilpas topmargen

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
da: Flytter sidens indhold ca. 20 pixels ned fra toppen af browservinduet for at give plads til administrationsmenuen.

en: Keep menu at top of page
da: Behold menuen i toppen af siden

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
da: Viser altid administrationsmenuen i toppen af browservinduet (også hvis siden er rullet ned). <strong>Bemærk: I visse browsere kan denne indstilling resultere i fejlagtigt sideindhold, en usynlig markør, formularelementer som ikke kan vælges og andre fejl. Hvis det sker, skal denne indstilling deaktiveres.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
da: Lukker automatisk feltgrupperne på <a href="!modules-url">modulsiden</a> sammen når siden indlæses.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
da: Hvis Utility modulet er aktiveret af denne grund, kan det uden problemer deaktiveres og afinstalleres.

en: Move local tasks into menu
da: Flyt lokale opgaver til menuen

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
da: Flytter fanerne fra den aktuelle side ind i administrationsmenuen. Denne funktion er kun tilgængelig i temaer, som bruger CSS klasserne <code>tabs primary</code> og <code>tabs secondary</code> til faneblade.

en: Administration menu settings
da: Indstillinger for administrationsmenu

en: Parent link ID
da: Overordnet link ID

en: Display additional data for each menu item
da: Vis ekstra data til hvert menupunkt

en: Display the selected items next to each menu item link.
da: Vis de valgte elementer udfor hvert menupunktslink.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
da: Viser alle menupunkter uanset dine tilladelser. <em>Bemærk: Bør ikke bruges på et produktionssite.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
da: Aktivér disse moduler: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
da: Administration Menu-modulet opretter en dropdown-menu så de fleste administrative opgaver og sider kan nås med et eller to klik (af brugere med de rette tilladelser). Brug indstillingerne herunder til at tilpasse menuens udseende.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
da: Administration Menu-modulet opretter en dropdown-menu så de fleste administrative opgaver og sider kan nås med et eller to klik (for brugere med de rette tilladelser). Menuen viser også antallet af anonyme og godkendte brugere, og lader moduler tilføje deres egne tilpassede menupunkter. Graden af integration med menuen er forskellig  fra modul til modul. F.eks. bruger <a href="@drupal">Devel</a>-modulet administrationsmenuen til at give hurtig adgang til udviklingsværktøjer.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
da: Under administrationsmenuens <a href="@settings">indstillinger</a> kan du tilpasse menuens opførsel og udseende. Siden menuens udseende afhænger af sitets tema, kræver omfattende ændringer af menuen at du tilpasser sitets tema- og CSS-filer. Se filen README.txt for yderligere information om tilpasning af tema og CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
da: Menupunkterne som vises i administrationsmenuen afhænger af brugerens tilladelser. For det første vises administrationsmenuen kun til brugere med tilladelsen <em>tilgå administrationsmenu</em>. For det andet skal brugeren have tilladelsen <em>tilgå administrationssider</em> for at se administrative links. For det tredje vises kun de links som brugeren reelt har adgang til. Hvis en bruger f.eks. ikke har tilladelserne <em>administrér tilladelser</em> og <em>administrér brugere</em> vises menupunktet <em>Brugere</em> ikke.

en: Administration menu
da: Administrationsmenu

en: Adjust administration menu settings.
da: Tilpas indstillinger for administrationsmenu.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
da: Opretter en dropdown-menu som giver adgang til de fleste administrative opgaver og sider (til brugere med de rette tilladelser).

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
da: Gør jQuery UI udvidelsesmodulet tilgængeligt for andre Drupal moduler.

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
da: Ændringer i tabellen bliver ikke gemt, før du indsender formularen.

en: Due Date
da: Forfaldsdato

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: Reorder
da: Sortér

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
da: Hvis administrationsmenuen viser samme menupunkt flere gange kan det være nødvendigt at genopbygge menupunkterne ved at klikke på knappen <em>Ryd og genopbyg</em>.

en: Wipe and rebuild
da: Ryd og genopbyg

en: Work
da: Værk

en: Item ID
da: Element-ID

en: Director
da: Instruktør

en: Publication Date
da: Udgivelsesdato

en: Optimize index
da: Optimér indeks

en: Minimum word length
da: Minimum ordlængde

en: Maximum word length
da: Maksimum ordlængde

en: Number of fields
da: Antal felter

en: Show less
da: Vis færre.

en: No minimum
da: Intet minimum

en: Requires the <em>administer site configuration</em> permission.
da: Kræver tilladelsen <em>administrér indstillinger</em>

en: access PDF version
da: tilgå PDF-version

en: creator
da: forfatter

en: My Account
da: Min konto

en: Close window after sending to printer
da: Luk vinduet når siden er sendt til printeren

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
da: Når valgene ovenfor er aktiveret vil dette valg automatisk lukke vinduet når dets indhold er blevet udskrevet.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
da: (kun wkhtmltopdf) Angiv yderligere argumenter som skal videregives til wkhtmltopdf-programmet. Der kan bruges symboler i disse argumenter (se listen nedenfor).

en: Account Details
da: Kontodetaljer

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl ved behandling af %error_operation med argumenterne: @arguments

en: HTML attributes
da: HTML-attributter

en: Sender name
da: Afsendernavn

en: Sender email
da: Afsenderadresse

en: Production (Minified)
da: Produktion (minificeret)

en: Development (Uncompressed Code)
da: Udvikling (ukomprimeret kode)

en: Choose jQuery compression level
da: Vælg jQuery komprimeringsgrad

en: Filter XSS
da: Filtrér XSS

en: Show image caption
da: Vis billedtekst

en: Print version
da: Print-venlig udgave

en: Hide page title
da: Skjul sidetitel

en: The <a href="@jqueryui">jQuery UI</a> plugin is missing. <a href="@download">Download</a> and extract it into the <code>@directory</code> directory. Rename the extracted folder to <code>@library-folder</code>.
da: <a href="@jqueryui">jQuery UI</a>-plugin mangler. <a href="@download">Download</a> og udpak den i mappen <code>@directory</code>. Omdøb den udpakkede mappe til <code>@library-folder</code>.

en: Printer, email and PDF versions
da: Printer-, e-mail og PDF-versioner

en: Send by email
da: Send via e-mail

en: Send page by email
da: Send side via e-mail

en: Send this page by email.
da: Send denne side via e-mail.
