eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.3-rc7) - en to hu translation catalogue (5 entries)

en: Page
hu: Oldal

en: Story
hu: Írás

en: this page
hu: itt

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
hu: Az <em>oldal</em> megjelenésre ugyan az <em>írásra</em> hasonlít, azonban célja olyan információ megjelenítése, ami ritkán változik, mint például egy „Impresszum” oldal a webhelyen. Alapértelmezés szerint az <em>oldalak</em> nem teszik lehetővé a hozzászólást, és nem jelennek meg a honlapon a tartalmak listájában.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
hu: Az <em>írás</em> megjelenésre ugyan az <em>oldalhoz</em> hasonlít, ám célja olyan időszerű információk megjelenítése, amelyek informálják vagy bevonják a webhely látogatóit. Sajtóközlemények, webhely hírek, blogbejegyzésre hasonlító tartalmak közlésére ideális az <em>írás</em> típus. Alapértelmezésben az <em>írások</em> a webhely tartalomlistájában is megjelennek, és lehetővé teszik hozzászólások beküldését.
