eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.3-rc9) - en to pt translation catalogue (5 entries)

en: Page
pt: Página

en: Story
pt: Artigo

en: this page
pt: esta página

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
pt: Uma <em>página</em>, similar em forma a um <em>artigo</em>, é usada para criar e exibir informação estática, que não muda com muita freqüência. Por exemplo, usamos páginas para criar uma seção de "Quem somos" num site. Por padrão, uma <em>página</em> não tem comentários e não é exibida na página inicial do site.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
pt: Um <em>artigo</em>, similar na forma a uma <em>página</em>, é ideal para criar e mostrar conteúdo que informa ou engaja os visitantes do site. Notícias, anúncios e entradas informais no estilo blog podem ser criadas como <em>artigos</em>. O <em>artigo</em>, por padrão< aparece automaticamente na página inicial do site e oferece a possibilidade de postar comentários.
