eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.3) - en to he translation catalogue (295 entries)

en: list
he: רשימה

en: Home
he: דף הבית

en: User interface
he: ממשק משתמש

en: Slideshow
he: מצגת שקופיות

en: Title
he: כותרת

en: Previous
he: קודם

en: Image !current of !total
he: תמונה !current מתוך !total

en: Next
he: הבא

en: Show on every page except the listed pages.
he: הצג בכל עמוד פרט לעמודים הרשומים.

en: Show on only the listed pages.
he: הצג רק בעמודים הרשומים.

en: Pages
he: עמודים

en: Save configuration
he: שמירת תצורה

en: enabled
he: פעיל

en: weight
he: גובה

en: enable
he: אפשר

en: delete
he: מחק

en: size
he: גודל

en: value
he: ערך

en: Status
he: מצב

en: Administer
he: ניהול

en: Prefix
he: קידומת

en: Suffix
he: סיומת

en: Delete
he: מחיקה

en: Submit
he: הגש

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Content
he: תוכן

en: Value
he: ערך

en: Username
he: כינוי

en: Item
he: פריט

en: Type
he: סוג

en: Author
he: מחבר

en: List
he: רשימה

en: Subject
he: נושא

en: Send email
he: שלח דואר אלקטרוני

en: Actions
he: פעולות

en: disabled
he: מושבת

en: Cancel
he: ביטול

en: Remove
he: הסרה

en: Description
he: תיאור

en: Language
he: שפה

en: Do nothing.
he: אל תעשה דבר.

en: Read more
he: הצג את ההמשך

en: page
he: דף

en: Enable
he: איפשור

en: Disable
he: השבתה

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Administration
he: ניהול

en: Comments
he: תגובות

en: not verified
he: לא נבדק

en: On
he: על

en: unknown
he: אחר

en: error
he: שגיאות

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Version
he: גירסה

en: Go
he: לך

en: view
he: הצג

en: Overview
he: סקירה

en: Login
he: התחבר

en: Advanced options
he: אפשרויות מתקדמות

en: Edit
he: עריכה

en: Date
he: תאריך

en: Links
he: קישורים

en: Search
he: חיפוש

en: Daily
he: יומי

en: Weekly
he: שבועי

en: None
he: ללא

en: This action cannot be undone.
he: לא ניתן לבטל פעולה זו.

en: Test
he: בדיקה

en: Message
he: מסר

en: Password
he: ססמה

en: Country
he: ארץ

en: Weight
he: משקל

en: Link
he: קישור

en: Types
he: סוגים

en: none
he: ללא

en: Settings
he: הגדרות

en: Name
he: שם

en: edit
he: עדכן

en: Import
he: ייבוא

en: Export
he: ייצוא

en: General settings
he: הגדרות כלליות

en: Node ID
he: מזהה פריט תוכן

en: Field
he: שדה

en: Label
he: תווית

en: Save
he: שמירה

en: True
he: אמת

en: False
he: שלילי

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Top
he: למעלה

en: Sunday
he: ראשון

en: Monday
he: שני

en: Tuesday
he: שלישי

en: Wednesday
he: רביעי

en: Thursday
he: חמישי

en: Friday
he: שישי

en: Saturday
he: שבת

en: Add new
he: הוספת חדש

en: Schedule
he: תזמון

en: Add
he: הוסף

en: remove
he: הסר

en: View
he: תצוגה

en: Format
he: פורמט

en: URL
he: כתובת URL

en: Path
he: מיקום

en: Region
he: אזור

en: Display
he: תצוגה

en: Advanced settings
he: הגדרות מתקדמות

en: results
he: תוצאות

en: never
he: אף פעם

en: Notes
he: הערות

en: Updated
he: עודכן

en: Text
he: טקסט

en: path
he: נתיב

en: theme
he: ערכת נושא

en: Total
he: סה"כ

en: Unknown
he: לא ידוע

en: n/a
he: לא זמין

en: type
he: סוג

en: Content type
he: סוג תוכן

en: Continue
he: המשך

en: Configure
he: הגדר

en: Email
he: דוא"ל

en: status
he: מצב

en: Error
he: שגיאה

en: Options
he: אפשרויות

en: Contact
he: צור קשר

en: Separator
he: מפריד

en: Expanded
he: מורחב

en: Printer-friendly version
he: גירסה להדפסה

en: All
he: הכל

en: Active
he: פעיל

en: Block
he: תיבה

en: Bottom
he: למטה

en: Breadcrumb
he: שביל ניווט

en: Not found
he: לא נמצא

en: Off
he: כבוי

en: Host
he: שם שרת

en: Never
he: לעולם

en: Header
he: כותרת

en: Footer
he: הודעה בתחתית האתר

en: Recipients
he: נמענים

en: Selected
he: עיצוב נבחר

en: Hourly threshold
he: סף הודעות מותרות בשעה

en: Your name
he: שמך

en: To
he: אל

en: From
he: מ

en: Published
he: מפורסם

en: Location
he: מיקום

en: URL alias
he: URL חלופי

en: Field name
he: שם שדה

en: Fields
he: שדות

en: Widget type
he: סוג רכיב גרפי

en: Conditions
he: תנאים

en: Warning
he: אזהרה

en: active
he: פעיל

en: configure
he: הגדר

en: Nodes
he: פריטי תוכן

en: Width
he: רוחב

en: Height
he: גובה

en: Details
he: פירוט

en: Amount
he: כמות

en: Current
he: נוכחי

en: State
he: מצב

en: Terms
he: תגיות

en: email
he: דוא"ל

en: Send
he: שלח

en: node
he: פריט תוכן

en: General
he: כללי

en: Method
he: שיטה

en: Start
he: התחלה

en: End
he: סוף

en: Start date
he: תאריך התחלה

en: End date
he: תאריך סיום

en: Other
he: אחר

en: Basic
he: בסיסי

en: Link text
he: כותרת קישור התפריט

en: Destination
he: יעד

en: Online
he: מקוון

en: Button
he: כפתור

en: Anonymous
he: אנונימי

en: description
he: תיאור

en: Ascending
he: עולה

en: Descending
he: יורד

en: Position
he: מיקום

en: Basic settings
he: הגדרות בסיסיות

en: Do not display
he: אל תציג

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
he: הצג עם קוד ה-PHP שלהלן מחזיר <code>TRUE</code> (מצב-PHP, מומחים בלבד).

en: Profile
he: פרופיל חבר

en: Clear cache
he: ניקוי מטמון

en: Close
he: סגור

en: purge
he: מחק לצמיתות

en: fields
he: שדות

en: Location name
he: שם מיקום

en: Street
he: רחוב

en: Collapsed
he: מכווץ

en: Logout
he: יציאה

en: Sort by
he: מיין לפי

en: Created date
he: תאריך יצירה

en: Full name
he: שם ו-שם משפחה

en: Share
he: שיתוף

en: Port
he: פורט

en: Pending
he: ממתינות

en: normal
he: רגילה

en: Show
he: הצג

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
he: יש להכניס מיקום אחד לשורה. יש להשתמש במיקומי דרופל. ניתן להשתמש ב'*'. דוגמה למיקומים: '<em>%blog</em>' עבור עמוד הבלוגים ו-'<em>%blog-wildcard</em>'  עבור כל בלוג. '<em>%front</em>' הוא העמוד הראשי.

en: message
he: הודעה

en: block administration
he: ניהול בלוקים

en: Allowed HTML tags
he: תגי HTML מותרים

en: View user profile.
he: הצג מידע נוסף על החבר.

en: Display all menu items
he: הראה את כל פריטי התפריט

en: Please enter some keywords.
he: יש להכניס מילת מפתח אחת או יותר לחיפוש.

en: Replacement patterns
he: תבניות שמורות לשימוש בשם הקובץ

en: Deleted
he: נמחק

en: Display name
he: שם תצוגה

en: Features
he: תכונות

en: Feature
he: תכונה

en: Topic
he: נושא

en: Limit
he: גבול

en: Query
he: שאילתה

en: Font size
he: גודל גופן

en: Hour
he: שעה

en: Minute
he: דקות

en: Text field
he: שדה טקסט

en: Log out
he: יציאה

en: Instructions
he: הוראות הכנה

en: warning
he: אזהרות

en: Site information
he: מידע על האתר

en: Results
he: תוצאות

en: Missing
he: חסר

en: Availability
he: זמינות

en: Last modified
he: שונה לאחרונה

en: Schedules
he: גיבויים אוטומטיים

en: Date created
he: נוצר בתאריך

en: Documents
he: מסמכים

en: Formats
he: תבניות

en: details
he: פרטים

en: Oldest first
he: ישן תחילה

en: Loading...
he: טוען...

en: Automatic
he: אוטומטי

en: disable
he: השבת

en: Information
he: מידע

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
he: אם נבחר  PHP-mode , הכנס קוד PHP בין %php. שים לב שביצוע של קוד שגוי יכול להרוס את האתר.

en: Surname
he: שם משפחה

en: press !x to close
he: לחצו !x כדי לסגור

en: Postal Code
he: מיקוד

en: From name
he: שם השולח

en: <None>
he: <ללא>

en: Configure settings for jQuery Update module.
he: הגדר אפשרויות לרכיב " עידכון jQuery "

en: Usage
he: שימוש

en: Available
he: זמין

en: inactive
he: לא פעיל

en: ok
he: בסדר

en: ignored
he: התעלם ממנו

en: Sort
he: מיון

en: Offset
he: היסט

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Print
he: הדפסה

en: Factor
he: תכונה

en: Upload logo
he: העלה לוגו

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
he: אם אין לכם גישה ישירה לקבצים על השרת, השתמשו בשדה זה כדי לטעון את קובץ הלוגו.

en: Link class
he: מחלקת הקישור

en: Popup
he: חלון מוקפץ

en: Newest first
he: חדש תחילה

en: field
he: שדה

en: Namespace
he: מרחב שמות

en: Post new comment
he: פרסום תגובה חדשה

en: Save order
he: שמור סדר

en: Display type
he: סוג תצוגה

en: Disabled these modules: !module-list.
he: בטל את הרכיבים האלו: !module-list.

en: No link
he: אין קישור

en: host
he: שם שרת

en: Join summary
he: סיכום הצטרפויות

en: Split summary at cursor
he: פצל סיכום בסמן

en: Operations:
he: פעולות:

en: Node creation
he: יצירת פריט תוכן

en: PHP DOMDocument class
he: מחלקת DOMDocument של PHP

en: Text strings
he: מחרוזות טקסט

en: Abbreviation
he: קיצור

en: between
he: בין

en: Provide custom text or link.
he: ספק טקסט או קישור מותאמים אישית.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
he: אם הרכיב Utility הותקן למטרה הזאת, אפשר לבטל ולהסיר אותו בבטחה.

en: Administration menu settings
he: ניהול הגדרות מתקדמות

en: Display additional data for each menu item
he: הצג מידע נוסף לכל פריט תפריט

en: Display the selected items next to each menu item link.
he: הצג את הפריטים הנבחרים ליד כל קישור לתפריט.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
he: אם פעיל, כל פריטי התפריטים מוצגים בלי התחשבות בהרשאות האתר.<em>אל תאפשר באתר סופי</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
he: הפעל את הרכיבים האלו: !module-list

en: Administration menu
he: תפריט ניהול

en: Adjust administration menu settings.
he: התאמת הגדרות תפריט הניהול

en: Drag to re-order
he: גרור לסידור

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
he: שינויים בטבלה זו לא ישמרו עד לשליחת הטופס.

en: Due Date
he: תאריך יעד

en: No minimum
he: ללא מינימום

en: My Account
he: החשבון שלי
