XML sitemap (6.x-2.0-beta3) - en to it translation catalogue (102 entries)

en: Pages
it: Pagine

en: title
it: titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Totals
it: Totale

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: Disabled
it: Disattivato

en: Priority
it: Priorità

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Edit
it: Modifica

en: Links
it: Collegamenti

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Visible
it: Visibile

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Updated
it: Aggiornato

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: Submitted
it: Inserito

en: Never
it: Mai

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Location
it: Posizione

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Medium
it: Medio

en: Users
it: Utenti

en: Long
it: Lungo

en: Short
it: Corto

en: Included
it: Incluso

en: Inclusion
it: Inclusione

en: Excluded
it: Escluso

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Available
it: Disponibile

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: Last modification date
it: Data dell'ultima modifica

en: 1.0
it: 1,0

en: 0.9
it: 0,9

en: 0.8
it: 0,8

en: 0.7
it: 0,7

en: 0.6
it: 0,6

en: 0.5
it: 0,5

en: 0.4
it: 0,4

en: 0.3
it: 0,3

en: 0.2
it: 0,2

en: 0.1
it: 0,1

en: 0.0
it: 0,0

en: XML sitemap
it: Sitemap XML

en: Default priority
it: Priorità predefinita

en: Indexed
it: Indicizzato

en: Minimum sitemap lifetime
it: Durata minima sitemap

en: No minimum
it: Nessun minimo

en: Number of links in each sitemap page
it: Numero di link in ogni pagina della sitemap

en: Sitemap cache directory
it: Directory cache della sitemap

en: Change frequency
it: Cambia frequenza

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
it: La sitemap corrente è già aggiornata e non ha bisogno di essere ricostruita.

en: Rebuild sitemap
it: Ricostruire la sitemap

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
it: La priorità di questa URL relativa alle altre URL sul tuo sito.

en: Default (@value)
it: Predefinito (@value)

en: Rebuilding Sitemap
it: Sitemap in ricostruzione

en: Sitemap file
it: File della sitemap

en: Generated by the <a href="@link-xmlsitemap">Drupal XML sitemap module</a>.
it: Generato dal <a href="@link-xmlsitemap">modulo Drupal XML sitemap</a>.

en: Sitemap URL
it: URL della sitemap

en: administer xmlsitemap
it: amministra xmlsitemap

en: Rebuild the site map.
it: Ricostruisci la sitemap.

en: XML sitemap cache directory
it: Directory per la cache delle sitemap XML

en: Search Engines
it: Motori di ricerca

en: Automatic (recommended)
it: Automatico (raccomandato)

en: (highest)
it: (più alto)

en: (normal)
it: (normale)

en: (lowest)
it: (più basso)

en: Inclusion: @value
it: Inclusione: @value

en: Priority: @value
it: Priorità: @value

en: Purging links.
it: Link in cancellazione.

en: Not found or not writable
it: Non trovato o non scrivibile

en: One or more problems were detected with your XML sitemap configuration: !messages
it: Uno o più problemi sono stati rilevati con la configurazione di XML sitemap: !messages

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
it: Controlla il <a href="@status-report">rapporto di stato</a> per maggiori informazioni.

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
it: Le preimpostazioni di XML sitemap per questo @bundle possono essere cambiate <a href="@link-type">qui</a>.

en: Last modification date format
it: Formato della data per l'ultima modifica

en: XML sitemap maximum file size
it: Dimensioni file massime per la sitemap XML

en: None (sitemap locked)
it: Nessuno (sitemap bloccata)

en: No XML sitemaps available.
it: Nessuna sitemap XML disponibile.

en: No sitemaps selected.
it: Nessuna sitemap selezionata.

en: The sitemap has been saved.
it: Sitemap salvata.

en: The sitemap has been deleted.
it: Sitemap cancellata.

en: The minimum amount of time that will elapse before the sitemaps are regenerated. The sitemaps will also only be regenerated on cron if any links have been added, updated, or deleted.
it: La durata minima di tempo che trascorrerà prima che le sitemap vengano rigenerate. Le sitemap saranno anche rigenerate dal cron se qualunque link viene aggiunto, aggiornato o cancellato.

en: Recommended value: %value.
it: Valore raccomandato: %value.

en: Default base URL
it: URL di base predefinito

en: Regenerating Sitemap
it: Sitemap in ricostruzione

en: Now generating %sitemap-url.
it: Generazione di %sitemap-url in corso.

en: Rebuild links
it: Ricostruisci link

en: The sitemaps were not successfully regenerated.
it: Rigenerazione delle sitemap fallita.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
it: Configura le sitemap XML del tuo sito per aiutare i motori di ricerca a trovare ed indicizzare le pagine sul tuo sito.

en: Add XML sitemap
it: Aggiungi una sitemap XML
