Yahoo Weather Forecast (6.x-1.0) - en to de translation catalogue (82 entries)

en: Visibility
de: Sichtbarkeit

en: Display options
de: Anzeigeoptionen

en: Temperature
de: Temperatur

en: Pressure
de: Luftdruck

en: Today
de: Heute

en: Not available
de: Nicht verfügbar

en: Sunset
de: Sonnenuntergang

en: Name of the city
de: Name der Stadt

en: Current conditions
de: Aktuelle Bedingungen

en: Tomorrow
de: Morgen

en: Feels like
de: Gefühlte

en: Humidity
de: Luftfeuchtigkeit

en: Sunrise
de: Sonnenaufgang

en: Forecasts
de: Vorhersagen

en: Highest temperature
de: Höchste Temperatur

en: Lowest temperature
de: Tiefste Temperatur

en: Tropical storm
de: Tropischer Sturm

en: Hurricane
de: Orkan

en: Severe thunderstorms
de: Heftiges Gewitter

en: Thunderstorms
de: Gewitter

en: Mixed rain ad snow
de: Regen und Schnee

en: Mixed rain ad sleet
de: Regen und Eisregen

en: Mixed snow and sleet
de: Schnee und Eisregen

en: Freezing drizzle
de: Gefrierender Nieselregen

en: Drizzle
de: Nieselregen

en: Freezing raing
de: Gefrierender Regen

en: Showers
de: Schauer

en: Snow flurries
de: Schneeschauer

en: Light snow showers
de: Leichte Schneeschauer

en: Blowing snow
de: Stürmiger Schneefall

en: Snow
de: Schnee

en: Hail
de: Hagel

en: Sleet
de: Eisregen

en: Dust
de: Staub

en: Foggy
de: Neblig

en: Haze
de: Dunst

en: Smoky
de: Staubig

en: Blustery
de: Stürmisch

en: Windy
de: Windig

en: Cold
de: Kalt

en: Cloudy
de: Bewölkt

en: Mostly cloudy (night)
de: Größtenteils bewölkt (nachts)

en: Mostly cloudy (day)
de: Größtenteils bewölkt (tagsüber)

en: Partly cloudy (night)
de: Teilweise bewölkt (nachts)

en: Partly cloudy (day)
de: Teilweise bewölkt (tagsüber)

en: Clear (night)
de: Klar (nachts)

en: Sunny
de: Sonnig

en: Fair (night)
de: Schön (nachts)

en: Fair (day)
de: Schön (tagsüber)

en: Mixed rain and hail
de: Regen und Hagel

en: Hot
de: Heiß

en: Isolated thunderstorms
de: Einzelne Gewitter

en: Scattered thunderstorms
de: Vereinzelte Gewitter

en: Scattered thunderstroms
de: Vereinzelte Gewitter

en: Scattered showers
de: Vereinzelte Schauer

en: Heavy snow
de: Starker Schneefall

en: Scattered snow showers
de: Vereinzelte Schneeschauer

en: Partly cloudy
de: Teilweise bewölkt

en: Thundershowers
de: Donnerregen

en: Snow showers
de: Schneeschauer

en: Isolated thundershowers
de: Einzelne Gewitterschauer

en: Yahoo weather forecast
de: Yahoo Wettervorhersage

en: Weather for %city
de: Wetter in %city

en: ZIP code of the city
de: Postleitzahl (Zip code) der Stadt (US) bzw. Yahoo city code

en: To get this code go to !link and look up a city, the code will appear in the url.
de: Um diesen Code zu erhalten, gehen Sie bitte auf die folgende Website: !link  Suchen nach der gewünschten Stadt. Den Code finden sie in der Adresse der Website (URL). (z.B. 650272 für Frankfurt am Main)

en: Temperature units
de: Einheit der Temperatur

en: Other measurement units will be automatically set acording to this one.
de: Andere Maßeinheiten ergeben sich automatisch aus der hier gewählten Einheit.

en: Show current
de: Zeige aktuelle Angaben

en: Show temperature
de: Temperatur anzeigen

en: Show wind
de: Zeige Windrichtung und -geschwindigkeit

en: Show feels like
de: Zeige gefühlte Temperatur

en: Show humidity
de: Zeige Luftfeuchtigkeit

en: Show visibility
de: Sichtbarkeit anzeigen

en: Show pressure
de: Zeige Luftdruck

en: Show sunrise/sunset
de: Zeige Sonnenaufgang und Sonnenuntergang

en: Show forecast
de: Zeige Vorhersage

en: Show forecast description
de: Zeige Beschreibung zur Vorhersage

en: City not found
de: Stadt nicht gefunden

en: administer yahoo weather
de: Yahoo Weather verwalten

en: use yahoo weather
de: Benutze Yahoo Weather

en: Yahoo Weather Forecast
de: Yahoo Wettervorhersage

en: Show data based in API yahoo weather
de: Zeige Daten basierend auf Yahoo Weather API
