Yahoo Weather Forecast (6.x-1.0) - en to fr translation catalogue (83 entries)

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Display options
fr: Options d'affichage

en: Temperature
fr: Température

en: Pressure
fr: Pression

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Not available
fr: Non disponible

en: Sunset
fr: Coucher du soleil

en: Name of the city
fr: Nom de la ville

en: Current conditions
fr: Conditions actuelles

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Wind
fr: Vent

en: Feels like
fr: Ressenti

en: Humidity
fr: Humidité

en: Sunrise
fr: Lever du soleil

en: Forecasts
fr: Prévisions

en: Highest temperature
fr: Température la plus haute

en: Lowest temperature
fr: Température la plus basse

en: Tornado
fr: Tornade

en: Tropical storm
fr: Tempête tropicale

en: Hurricane
fr: Ouragan

en: Severe thunderstorms
fr: Orages violents

en: Thunderstorms
fr: Orages

en: Mixed rain ad snow
fr: Pluie et neige

en: Mixed rain ad sleet
fr: Pluie et neige fondue

en: Mixed snow and sleet
fr: Neige et neige fondue

en: Freezing drizzle
fr: Brouillard givrant

en: Drizzle
fr: Bruine

en: Freezing raing
fr: Pluie verglaçante

en: Showers
fr: Averses

en: Snow flurries
fr: Rafales de neige

en: Light snow showers
fr: Légères chutes de neige

en: Blowing snow
fr: Blizzard

en: Snow
fr: Neige

en: Hail
fr: Grêle

en: Sleet
fr: Neige fondue

en: Dust
fr: Poussière

en: Foggy
fr: Brumeux

en: Haze
fr: Brume

en: Smoky
fr: Enfumé

en: Blustery
fr: Bourrasques

en: Windy
fr: Venteux

en: Cold
fr: Froid

en: Cloudy
fr: Nuageux

en: Mostly cloudy (night)
fr: Nuageux la plupart du temps (la nuit)

en: Mostly cloudy (day)
fr: Nuageux la plupart du temps (le jour)

en: Partly cloudy (night)
fr: Partiellement nuageux (la nuit)

en: Partly cloudy (day)
fr: Partiellement nuageux (le jour)

en: Clear (night)
fr: Nuit claire

en: Sunny
fr: Ensoleillé

en: Fair (night)
fr: Belle nuit

en: Fair (day)
fr: Belle journée

en: Mixed rain and hail
fr: Pluie et grêle

en: Hot
fr: Chaud

en: Isolated thunderstorms
fr: Orages isolés

en: Scattered thunderstorms
fr: Orages intermittents

en: Scattered thunderstroms
fr: Orages intermittents

en: Scattered showers
fr: Averses intermittentes

en: Heavy snow
fr: Chutes de neige abondantes

en: Scattered snow showers
fr: Chutes de neige intermittentes

en: Partly cloudy
fr: Partiellement nuageux

en: Thundershowers
fr: Averses orageuses

en: Snow showers
fr: Chutes de neige

en: Isolated thundershowers
fr: Averses orageuses isolées

en: Yahoo weather forecast
fr: Prévisions météorologiques de Yahoo

en: Weather for %city
fr: Météo pour %city

en: ZIP code of the city
fr: Code postal de la ville

en: To get this code go to !link and look up a city, the code will appear in the url.
fr: Pour obtenir ce code, allez sur !link et cherchez une ville, le code apparaîtra and l'URL.

en: Temperature units
fr: Unités de température

en: Other measurement units will be automatically set acording to this one.
fr: Les autres unités de mesures seront définies automatiquement en fonction de celle-ci.

en: Show current
fr: Afficher les conditions actuelles

en: Show temperature
fr: Afficher la température

en: Show wind
fr: Afficher le vent

en: Show feels like
fr: Afficher le ressenti

en: Show humidity
fr: Afficher l'humidité

en: Show visibility
fr: Afficher la visibilité

en: Show pressure
fr: Afficher la pression

en: Show sunrise/sunset
fr: Afficher les lever et coucher du soleil

en: Show forecast
fr: Afficher les prévisions

en: Show forecast description
fr: Afficher la description des prévisions

en: City not found
fr: Ville non trouvée

en: administer yahoo weather
fr: administrer yahoo weather

en: use yahoo weather
fr: utiliser yahoo weather

en: Show data based in API yahoo weather
fr: Afficher les données en s'appuyant sur l'API yahoo weather
