Yahoo! Web Analytics (6.x-1.0) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Cancel
id: Batal

en: view
id: tampilan

en: Search
id: Pencarian

en: Settings
id: Pengaturan

en: Statistics
id: Statistik

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: This cannot be undone.
id: Jika sudah dilakukan, ini tidak bisa dikembalikan.

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.

en: Depends on: !dependencies
id: Bergantung pada: !dependencies

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
id: @module (<span class="admin-disabled">nonaktif</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
id: @module (<span class="admin-enabled">aktif</span>)

en: Add tracking to specific pages
id: Tambahkan pelacak ke halaman tertentu
