Yahoo! Web Analytics (6.x-1.0) - en to it translation catalogue (25 entries)

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: view
it: mostra

en: Search
it: Cerca

en: Settings
it: Impostazioni

en: edit
it: modifica

en: Statistics
it: Statistiche

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: This cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
it: Se viene scelta la modalità PHP, inserisci codice PHP tra %php. Tieni presente che eseguire codice PHP non corretto può danneggiare il tuo sito Drupal.

en: Not configured
it: Non configurato

en: Add if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
it: Aggiungi se il seguente codice PHP restituisce un valore <code>TRUE</code> (modalità PHP, solo per utenti esperti).

en: Depends on: !dependencies
it: Richiede: !dependencies

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
it: @module (<span class="admin-disabled">disattivato</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
it: @module (<span class="admin-enabled">attivato</span>)

en: Add to every page except the listed pages.
it: Aggiungi ad ogni pagina eccetto quelle elencate.

en: Add to the listed pages only.
it: Aggiungi solo alle pagine elencate.

en: Add tracking to specific pages
it: Aggiungi la tracciabilità (tracking) a specifiche pagine

en: Track internal search
it: Traccia la ricerca interna
