Yandex.Metrics (6.x-1.1) - en to it translation catalogue (22 entries)

en: Pages
it: Pagine

en: Submit
it: Invia

en: Save
it: Salva

en: Views
it: Viste

en: Roles
it: Ruoli

en: Month
it: Mese

en: Week
it: Settimana

en: here
it: qui

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Authorization
it: Autorizzazione

en: Add to every page except the listed pages.
it: Aggiungi ad ogni pagina eccetto quelle elencate.

en: Add to the listed pages only.
it: Aggiungi solo alle pagine elencate.

en: Role specific tracking settings
it: Impostazioni di tracciabilità per ruolo

en: Add tracking for specific roles
it: Abilita la tracciabilità per ruoli specifici

en: Page specific tracking settings
it: Impostazioni di tracciabilità specifiche per pagina

en: An error has occurred.
it: Si è verificato un errore.

en: Visitors
it: Visitatori

en: Add to the selected roles only
it: Abilita solo per i ruoli selezionati

en: Add to every role except the selected ones
it: Abilita per tutti i ruoli eccetto quelli selezionati

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
it: Se non è stato scelto alcun ruolo, tutti gli utenti saranno tracciati. Se un utente ha uno dei ruoli selezionati, sarà tracciato (o escluso, a seconda dei parametri precedenti).
